I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I H. 1861. No. 39. 16de Jaariranjr. WOENSDAG den 15 Mei. r LI BINNEN- EN BUITENLAND. de koninklij- BUITENLAND. en van daar naar Berlijn vervoerd. en ZwoJsrnan te Hlljblllh f’n'ken- fgenblik en het is ann' a blies r, met Wolde boven >rten lieden LONDEN, 8 Mei ring van hel Britsch Sep.: P1 ?r, de I van naar leili— van 'e~ I NAPELS7 Mei. Het officiële blad berigt dat eene bende uit den Kerkdijken Staat geko men te Montecelli is verstrooid of doodgescho ten en in de stad Fondi eene botsing is voor gevallen tusschen de reactionairen en de Piemontezen. De eersten zijn naar het gebergte gevlugt. Drie brigaden zijn van Napels en Gaöta naar Fondi en Aquila afgezonden. Het leger zal aldaar op 50,000 man worden gebragt, om voor goed aan de reactionnaire woelingen een einde is bij de aankomst van den trein te Maastricht te maken, dadelijk in hechtenis genomen. Pas is het eene schandaal bij de Berlijn- rnj.| en nen en. de I de i hadden in het afgeloopen jaar de som van 166,942 weinige dagen is te Weenen hertog p. st. beloopenruim 5000 p. st. meer dan ten vorigen jare, terwijl de uitgaven 165,462 p. st. hadden bedragen. In het thans geëindigd jaar zijn door het genootschap 39,315,226 bijbels ver spreid. PARIJS, 8 Mei. De buitengewone godsdienst- I oefening gisteren in de kerk Saint-Roch alhier gehouden ter nagedachtenis van de op 8 April jl. te Warschau gevallen Polen werd door eene bijzonder talrijke schare belangstellenden bijge woond. Al de Poolsche uitgewekenen waren op gekomen ook zag men er vele Hongaren en Italianen. BRUSSEL8 Mei. Men heeft hier de op merking gemaakt, dat in een der laatste nommers van de Illustration de Parisin welke stad druk gesproken wordt over de jongste reis van koning Willem III naar Amsterdam de teekenaar op de afbeelding die s konings bezoek in den zoölo- gischen tuin voorstelt door eene zonderlinge af getrokkenheid de gelaatstrekken van Napole on Ill in plaats van die van uwen koning heeft wedergegeven. gen den heer 1 policie voorvlugtig is den 7 regtsingang met bevel tot gevangenneming verleend ter zake van j o- valschheid in openbare geschriften, verduistering 1 nootschap, den 1 dezer gehouden, is door den van voorwerpen enz. enz. Denzelfden namiddag secretaris verslag der verriglingen uitgebragt, waar- werd hij te Ystadtin Zweden, in hechtenis ge- uit bleek, dat in het geheel 9132 bijbelgenoot- nomen en van daar naar Berlijn vervoerd. Eén schappen beslaan waarvan 3728 in Groot-Brit- zijner kollega’s die hem eene reispas had afge- tanje, 471 in Ierland, 933 in de koloniën geven, is insgelijks naar de gevangenis overge- omtrent 4000 in het buitenland. De ontvangsten bragt. Voor Leopold van Saksen Coburg (jongste broeder van den koning van Portugal) in alle stille in den echt getreden met mejuffer Konstanze Geiger, eene zeer verdienstelijke danseres, componiste, musi cienne, actrice, enfin, eene soort van Universal genie, zooals de Duitschers het noemen, en die nu op het naauwste is verwant met de doorluch tige regerende huizen van Engeland Belgie, Por tugal en Saksen-Coburg. Giornale di Roma, het officiële dagblad van het panselijke gouvernement, berigt in zijn no. van den 30 April, dat de inzameling van den Sint-Pieterspenning tot nog toe bijkans drie mil- lioen Romeinsche scudi (dat isomstreeks 7,500,000 Nederlandsch geld) heeft opgebragt, en zegt, dat de Roomsche Stoel vooral daardoor in staat is gesteld, om de jaarwedden der burgerlijke ambte naren, de soldij der militairen, de rente der staatsschuld en de andere uitgaven stipt te be talen. De Napelsche regering is thans bezig, aan stalten te maken ter uitvoering van het onlangs uitgevaardigde besluit tot opheffing der klooster- gestichten en kloosterorden. In alle provinciën zijn commissiën gevormd, om te onderzoeken, wel ke kloostervereenigingen beschouwd kunnen wor den als nuttig voor het algemeen zijnde en alzoo bij uitzondering zouden kunnen worden in stand gehouden. Al deze commissiën, behalve die voor de provincie Basilicata, hadden volgens de jong ste berigten, haar verslag reeds uitgebragt. Het officiële orgaan der regering van ko ning Victor Emanuel bevat de benoeming van Cosenz Bixio, Medici, Turr, Sirtori en Sacchi tot generaals van het Italiaansche leger. Dit is de eerste stap tot erkenning van de officiers-ran- gendoor Garibaldi aan zijne vrijwilligers ver leend. De heer Harrison, hoofd van de koninklij ke scholen te Westminster, en die deze week tot professor te Oxford of anders te Cambridge zou benoemd worden, is tot de Roomsche kerk overgegaan. - De jongste tijdingen uit Amerika zijn van oneindig groot gewigt. Het vuur des oorlogs breidt zich over alle deelen der Unie uit. Dui zenden en duizenden daar te lande kennen sedert lang het handwerk van den krijgsman in de eer- ste beginselen; en de zich nu vormende benden krijgsvolk zullen over eenige weken sterke legers uitmaken. Voor alsnog schijnt het voordeel in den strijd aan de zijde van het Zuiden te zijn. Volgens berigten uit Montreal in Canada is er ook daar eene vreesselijke overstrooming ge weest ten gevolge van het losgaan van het ijs in de rivier. Eenige menschen zijn omgekomen, de aangerigte schade moet zeer groot zijn daar veel vee verdronken is en vele koopmansgoede ren vernield of beschadigd zijn. ligd en hij daarbij is verwezen tot zeven dagen gewone gevangenisstraf. Onlangs is op ’s mans beroep in cassatiebij arrest van den hoogen raad, hij óók van die straf ontheven of vrijgesteld. De Tielsche Courant meldt uit Kith, d. d. 6 MeiOpenlijke eervolle vermelding verdient de volgende bijzonderheid. Den predikant van deze gemeente, ds. S. D. J. H. Krol, werd heden, namens geheel de noodlijdende bevolking van Lith, een treffend blijk van erkentelijkheid gegeven voor zijne liefderijke bemoeijngen bij gelegenheid van den watersnood. Honderd elf arme en mingegoe de gezinnen hadden een' penning bijeengelegd en voor het aanzienlijk bedrag eene waarlijk sierlijke pendule gekocht. Geheel onverwachts werd dit geschenk den predikant aangeboden, die door dit betoon van erkentelijkheid diep getroffen was. Als men bedenkt, dat het bedrag der gelden met stuivers is bijeengebragtdat, zooals men ver haalt, sommigen het aandeel, dat zij bragten moesten leenen, en dat van de 111 gezinnen 108 Katholiek, 1 Hervormd, en 2 Israëlitisch zijn, dan zal men eer en hulde brengen aan de nood lijdenden" van Lith. Men meldt uit Harlingen d. d. 9 Mei Ten blijkehoe druk het met de visscherij ter zee gaat, kan dienen, dat er thans meer dan honderd visschersvaartuigen in onze binnenhavens liggen natuurlijk heeft het vieren van den he melvaarsdag eenigen invloed gehad op het bin nenkomen dier schuiten. Het aanwezig zijn van zoo vele etende monden meer, geeft op sommige tijden veel leven en vertier voor den kleinhande laar en winkeliermaar soms ook veel leven en getier, wanneer de zonen van het oude Neder land de kroegen die zegenrijke stichtingen van het nieuwe Nederlandbezoeken. In de vorige week moest men een dier’ visscherlieden aan boord hijschenzoo als men het varkens doet er was geene mogelijkheid op om hem anders binnen te krijgen, zoo beschonken was de man. Laatstleden zondag middag geraakten de twee machinisten die zich op de locomotief be vonden van den trein die van Aken naar Maas- stricht stoomde nabij Valkenburg in twist en handgemeen, met het ongelukkig gevolg, dat één hunner van de machine werd geworpen en on der de rijtuigen zoodanig verwond werddat hij korte ©ogenblikken daarna overleed. De ander SNEEK14 Mei. Bij de tweede kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot wijziging van hoofdst. VIII der staatsbegrooting 1861, be nevens een ontwerp van wet tot dading tusschen den staat en de maatschappij tot indijking en aanwas der Ooster-Schelde. De tweede kamer heeft het wets-ontwerp omtrent de aardhaling, na door de heeren van Nispen en Thorbecke te zijn geamendeerdaan genomen met 60 tegen 5 stemmen. Voorts zijn met 54 tegen 9 stemmen aangenomen de ont werpen van wet tot verhooging van de begrooting Justitie 1861 en tot aankoop van een gebouw te Leyden. Den 11 Mei zou de discussie plaats hebben over de begrooting Koloniën. Eindver slag is uitgebragt over de ontwerp-begraafplaats te Amsterdam. De heer mr. P. S. Noyon nieuw benoemd advocaat-generaal bij het provinciaal geregtshof in Noord-Holland heeft op den 10 dezer voor den hoogen raad (burgerlijke kamer) den bij de wet gevorderden ambtseed (belofte) afgelegd. De commissie voor de Algcmcene Verloting te "s Gravcnhage berigt thansdat de uitslag der trekking zoo spoedig mogelijk in de Nederl. Staats-Courant zal worden bekend gemaakt. In de provincie Friesland zijn in de maand April 92 runderen aan de besmeitelijke long ziekte gestorven en 64 door die ziekte aange taste runderen afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Januarij 828. Men meldt uit Baarderadeel d. d. 8 Mei Het examen, voor de scholen van Mantgum en Jorwerd gehouden zal hoogstwaarschijnlijk aan leiding geven tot eene kwestie die niet gemak kelijk bevredigend kan opgelost worden. De betrekking van onderwijzer werd sedert onheuge lijke tijden ten platten lande in Friesland waar genomen door personen wier inkomsten hoofd zakelijk vloeiden uit de kosterijgoederen der Her vormde kerken en daarom hadden vroeger kerk voogden mede stem bij de benoemingen en be kwaamheid in kerkgezang en orgelspel verkreeg mede eene aanteekening op de lijst van exami natoren. Sedert de invoering der onderwijswet van 1857 is zulks natuurlijk niet meer het geval. Nu behooren te Mantgum de school en onder- wijzerswoning aan de Hervormde kerk en van de ƒ1000 inkomsten komen er 600 insgelijks van dien kant zoodat de gemeente bloot 400 voor een onderwijzer geeft. Te Mantgum is een voortreffelijk orgel en onder dat dorp wonen vele kenners en liefhebbers van muzijk. Daar nu onder het 6tal sollicitanten door den schoolop ziener als de bekwaamsten voorgedragen geen verdienstelijk organist is terwijl er onder de overige candidalen heel goede moeten zijn zoo schijnen kerkvoogden niet genegen te zijn zich met de keuze van een’ der genomineerden tevre den te stellen. Met belangstelling ziet men den afloop dezer zaak tegemoet. Volgens een nader door ons ontvangen be rigt, zegt de Prov. Overijsselsche Courant, betreft de door den heer Dalhuizen te Kampen aange vraagde concessie het ten uitvoer brengen van een betrekkelijk groot en nuttig werkhetwelk aan honderden arbeiders, zoo in als buiten Kam pen, voor jaren arbeid en brood zou kunnen verschaf fen. Dat werk zou bestaan in het droog maken van een gedeelte der Zuiderzee langs de oost kust, van af het uiteinde van het zoogenaamde Kraggenburg tot den Ketel bij Kampen en van daar tot de vaste kust bij Elburg. Slaagt de heer Dalhuizen in zijne ondernemingdan zoude niet alleen aan de zee p. in. 6000 bunders land wor den ontwoekerd en de schatkist eene aanmerke lijke som aan grondlasten genieten, maar ook de arbeidende klasse zoude niet te vergeefs naar werk behoeven uit te zien. Door de Drentsche Courant is indertijd be rigt, dat W. D. van Gasseltein October jl. door de reglbank is veroordeeld lot drie maanden cel lulaire gevangenisstraf gelijk slaande met een half jaar gewone detentie; later: dat door het hof dat vonnis is vernic- Uit Rome wordt gemeld, dat mgr. Chigi, nuntius te München, als zoadanig te Parijs zou sche policie afgeloopen, of het ander is daar. Te- worden benoemd, en dat tol de trekking eener gen den heer Patzke, hoofd-ambtenaar bij die pauselijke loterij op 9 Mei vergunning is verleend, policie, voorvlugtig, is den 7 regtsingang met i LONDEN, 8 Mei In de 57ste jaar-vergade- bevel tot gevangenneming verleend ter zake van ring van hel Britsch en buitenlandsch bijbelge- TL SNEEKER COURANT. 1 M JL R CCj r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1