NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1861. No. 40. 16de Jaariransr. ZATURDAG den 18 Mei. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 18 MEI 1861, des voormiddags ten 10 uur. i i >1 Men meldt uit Deventer d. d. 12 Mei: BINNEN- EN BUITENLAND. Sep..- r, met weide J boven )1 ten j lieden J areken- genblik en het *s ons. a blies bijeengebragt. eene wandeling met werkschool SNEEK 17 Mei. In de zitting van de twee de kamer der staten-generaal van den 14 dezer is de begroeting van koloniën aangenomen met algemeene stemmen op ééne na die van den heer Van der Linde. Daarna wordt zonder dis- r w en de I de j cussie aangenomen met algemeene stemmen, de voordragt betreffende de onteigening van percee- len tot eene tweede begraafplaats te Amsterdam. Vorvolgens is de vergadering tot nadere bijeen- roeping gescheiden. Bij besluit van Z. M. den koning, van 26 April jl. no. 58. is aan 6 gevangenen in de straf gevangenis te Leeuwarden geheel ontslag verleend van hunnen nog overigen straftijd, en hebben 30 gevangenen een’ afslag van 6, en 21 van 3 maan den bekomen. Door Z. M. is benoemd tot plaatsvervan gend kantonregter te Sneek, de heer H. Scho tanus h Steringa Lemke inspecteur der registra tie en domeinen alhier. Men verneemt, dat door den minister van binnenlandsche zaken is verstaan, dat de reizi gers die van postwagendiensten gebruik willen maken, niet gehouden zijn zich van een plaats- biljet te voorzien en daarvoor iets boven den be paalden vrachtprijs te betalen; zijnde zij alleen dan tot de betaling van vijf cent verpligt, wanneer zij vooraf eene plaats bespreken en hiervan een bewijs verlangen. Den 15 dezer zouden de miliciens der lig- ting 1856 worden gepasporteerd. De Staats-Courant van 15 dezer bevat in een bijvoegel het eerste gedeelte van de lijst der nommers, waarop, bij de algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve der noodlijdenden door de jongste ovcrstrooming,prij zen zijn gevallen. Deze lijst behelst enkel nom mers, en geene omschrijving der prijzen; zoodat men alleen zien kan of men een prijs getrokken heeft, doch niet welken. Dit zal alzoo bij het afhalen blijken, waartoe op later bekend te ma ken dagen en uren de gelegenheid zal worden gegeven. Deze eerste lijst loopt tot no. 64,660. De kinderen der stads bewaarschool alhier werden woensdag jl.ter gelegenheid van het aanstaand huwelijk harer onderwijzeres, mejufvr. Van Klinken regt feestelijk onthaald op lekker nij in de net versierde school, en deden daarna in den voormiddag met de bruid eene wandeling door de stad. Aangenaam was het voorzeker te zienhoe vrolijk en netjes gekleed al die klei nen ten getale van 219, er uitzagen en hoe ordelijk de trein voortging, en moest men on willekeurig zeggen: welke schoone en nuttige in- rigtingen zijn toch die kinder-bewaarscholen die men echter vroeger niet kende! Uit erkentelijkheid werd door de kinderen, die allen tot den be- tig dankgebed te herdenken, hoeftigen stand behoorenaan hunne onderwijzeres een fraai geschenk vereerd, met 5 a 10 centen I Door de commissie ter inzameling van gelden bijeengebragt. Des namiddags deed de jufvrouw voor Java is weder ontvangenvan de rederij- de leerlingen harer hand- kerskamer Demosthenes alhier ƒ30.85, waardoor die zij van eenigzins meer gegoede het totaal geklommen is tot ƒ2271.94. Het kinderen voor eigene rekening heeft opgerigt, en aantal dames-comites, dat zich bij het alhier be- weikc kinderen insgelijks feestelijk onthaald wer- j staande hoofd-comité heeft aangegeven bedraagt den. Hartelijk wenschen wij den voorldurenden i reeds 130. bloei dezer weldadige inrigtingw aartoe aan de schoolhouderes en verleenen steeds de noodige lust en kracht wor de geschonken 1 Het prov. geregtshof in Zuid-Holland heeft medegedeeld, den 14 dezer uitspraak gedaari óp het hooger beroep, ingesteld door den heer dr. de Mantegen een vonnis der regtbank te Dordrecht, waarbij hij ter zake van beleediging van den burgemeester van Oud-Beijerland tot cellulaire gevangenis is ver oordeeld. Het hof heeft zich vereenigd met de motieven van des beklaagden vonnis en alzoo aangenomen, dat uit art. 47 der gemeentewet voort vloeit dal de geuitte woorden een deel moeten hebben uitgemaakt van de stem of meening, in de vergadering uitgebragt over een in beraadsla ging zijnd ontwerphetgeen in casu het geval niet was. Het hof heeft intusschen aangenomen, dat er in deze verzachtende omstandigheden wa ren en mitsdien bevestigd het vonniswat de schuldigverklaring en de qualificatie betreft, maar de cellulaire gevangenisstraf tot vijf dagen ver minderd. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 13 Mei: Gisteren avond heeft een jongeling, in de Steen - houwerssteeg woonachtigna met zijnen zwager en zijne zuster van een pleiziertogtje op het Y te zijn teruggekeerd en wel in beschonken toe stand ten gevolge van twistzijne moeder en de twee bovenvermelden met een dolkmes zoo danig verwonddat zij naar het gasthuis zijn ge- bragt. Te Maasland is voor eenige dagen eene vrouw van den boerestand overleden wier voor malige leef- en handelwijze en groote nalaten schap aldaar het onderwerp van bijna alle ge sprekken uitmaakt. Voor ruim 40 jaren was zij getrouwd en had zij met haar man een bedtijf begonneu waartoe weinige duizenden guldens noodig waren. Door zuinigheid werkzaamheid inspanning ontbering en ontzegging van alle ge not en uitspanning is dit geringe vermogen tot een kapitaal van bij de drie millioen aangegroeid, waarvan aan eene kleindochter ruim twee milli oen is ten deel gevallenterwijl het overige aan andere leden der familie, vrienden, kennissen en bekenden is vermaakt. Ook bij het leven van den man moeten zij zich nooit eenig genot van dit groote fortuin hebben veroorloofd. Den 9den Mei zag men te Rijswijk een jeugdig paar, bruidegom en bruid, sierlijk uitge dost, van de omstreken komende, uit eene prachtige chais ter R. K. kerk afstappen, alwaar het paar in den echt zou worden ingezegend. Na de voltrekking van de plegtigheid steeg het welgemoed in het rijtuigdoch naauwelijks even buiten het dorp begon het vurige ros voor het ligte voertuig te steigeren en wierp dit in eene nabijgelegene sloot, terwijl het zich los wrongen het dorp inrende. De jonggehuwde vrouw was voorover in de sloot gevallen; de jonge man greep haar gelukkig spoedig, daar zij anders, door den schrik bedwelmdligt in den modder had kunnen stikken. Nu kwam zij er af met den schrik, beslijkte handen en aangeztgt, gehavend goed en verlies van eenig gouden tooisel. Doch dit alles werd natuurlijk weinig geteld bij de red ding uit het levensgevaar, waaraan dit paar op zijne eerste huwelijksreis was blootgesteld. Den 17 Mei zal er eene halve eeuw zijn verloopen sedert de stichting der algemeene Doops gezinde gemeente in ons vaderlanddie zichzoo wel door het onderhoud van het seminarium te Amsterdam als het verleenen van ondersteu ning aan hulpbehoevende gemeenten, de bevorde ring der predikdienst ten doel stelt. Bestuurders der sociëteit hebben ai de gemeenten uitgenoo- digd om deze heugelijke gebeurtenis met pleg- De inzending der gelden is openge steld tot 1 Julij as. Daarna zal worden bepaald, allen die haar in dezen hulp welk blijvend gedenkteeken voor Z. M. den ko ning daarvoor zal worden in het leven geroepen. Als eene bijzonderheid wordt uit Harlingen dat de stoomboot Lion, thans 185 weken achtereenvolgendezonder een enkele maal te mankerende reis van daar op Londen met boter, vee enz. heeft volbragt; wel een be wijs voor de deugdzaamheid dier boot, en de gunstige ligging der stad Harlingen voor de ex peditie in alle saizoenen. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 15 Mei: Heden middag omstreeks 12 uur heeft in de na bijheid dezer stad halverwege de Noorderhooge- brug en Zuidwolde een allerbedroevendst ongeluk plaats gehad. De zoon van den heer P. Meek- hof Doornboslandbouwer op den Anlander-Pol- der, vergezeld van twee dochters van den heer H. Knol Welt, landbouwer te Uskwert, hadden het ongeluk met paard en kapchais in hetBoter- diep te geraken, met het ongelukkig gevolg, dat de beide zusters jammerlijk zijn verdronken. De jongeling is er goed afgekomen, maar men kan zijn toestand beseffen, te meer, daar hij met de oudste der zusters in de aanstaande week in het huwelijk dacht te treden. Dit ongeluk werd ver oorzaakt door een breed voer stroo van een* BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Slad SNEEK roepen bij deze op, alle mansper sonen binnen deze Stad en jurisdictie woonach tig, welke op den 1 Januarij 1861 hun 25ste jaar zullen zijn ingetredenen mitsdien allen die geboren zijn in den jare 1836 ten einde zich voor de Schutterlijke dienst te doen inschrijven; zullende daartoe door en namens Heeren Burge meester en Wethouders op de Stads Secretarie worden gevaceerd WOENSDAG DEN 22 MEI 1861 des tnorg. van 9 tot 10 uur voor die van Dat zie zoodanigen welke schoon bevorens in andere Gemeenten ingeschrevensedert de in schrijving van het vorige jaarbinnen deze Ge meente zijn komen wonen zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in dat register, loopende over een der jaren 1827 tot en met 1835, waartoe zij volgens hunnen ou derdom behooren. Dat een ieder zonder onderscheid, of zij ver- meenen al of niet tot de vrijgestelden of uitge stotenen te behoorentot deze inschrijving ver pligt is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen binnen deze Gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen zullen heb ben aan den dag gelegd hetzij door eene uit drukkelijke verklaringhetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij die in meer dan ééne Gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigd tot de inschrijving ver pligt zijn binnen die Gemeente alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei ek. geopend en op den 1 Junij daaraanvol gende gestoten wordenen dat allendie be vonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijven volgens artikel 9 der wet op de Schutterijen door het Stedelijk Bestuur ambtshalve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal geblijkendat er, tijdens de verzuimde in schrijving geene redenen tot uitsluiting of vrij stelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder welke binnen deze Gemeente niet geboren is wordt aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving naar be hooren geschiede en hij alzoo niet kome te val len in de straf bij hel aangehaaid art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwendenzal deze worden afgekon- digd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in do Sneeker Courant. Sneek den 1 Mei 1861. SNEEKER COURANT. jdVVolsrnan te ici '.WlliWI br, de i i van I naar I leili—J M van ‘J Vl 1 Trij-d l’u III hen ten. Me 9 tot 10 uur voor die 11 12 wijk 12 en 3 4, 5 6 7, 8 9 10. r 1 d11 >1 11 12 middags om 12 uur Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris f HAtA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1