NIEÜWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. L 1 hl jl ,riU 1861. No. 42. i u*. ZATURDAG den 25 Mei. I 16de Jaargang. 1M ar^'iiUi BINNEN- EN BUITENLAND. boot ook aan de Parijzer kappers verkoopen. De prijs Dit ontwerp zijne I -en ZWolsman te i^wiiimimiDinmniiii.i!'7 “rt met >r, de van naar udli— van walde boven >rten leden j ■4 'h TL ZEGEL4 pirken- gcnblik 'en het is ons.Lj a blies f Sep.: i hunne adclijke grondheeren niet meer verlrou- wen en dat de regering nu op de bescherming der laatstgenoemden bedacht is. In Warschau verwacht men de benoeming van den generaal Muraview-Amurski tot gotnerneur- generaal in stede van prins Gortschakoff. De eerstgenoemde wordt gehouden voor een’ gestren- genmaar regtyaardigen krijgsman. Pa i li g’: I en nen ten. de de We 1 i zoo digt bij gedaan, is geweest ƒ3000. Uit het verslag omtrent de koninklijke fa- brijk van stoom- en andere werktuigen onder directie der heeren van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam, over het jaar 1860, blijkt o. a.dat in dat jaar voor circa 1,800,000 aan werken is afgeleverd; dat in de werkzaam heden der scheepstimmerwerf eenige verminde ring, maar in die van de machinenfabrijk ver meerdering te bespeuren was; dat weder belang rijke leveringen aan den onderkoning van Egypte zijn gedaan en dat de bestellingen van werktui gen voor Java inzonderheid voor de suiker-cul- tuur, zeer zijn toegenomen. Overeenkomstig de door commissarissen goedgekeurde balanszal, we der een dividend van 8 pet. aan de deelhebbers worden uitbetaald. Naar men verneemtheeft de Nederland- 6che regering tot nog toe geen besluit genomen nopens de uitnoodigiug van het kabinet van Tu- ryn om het koningrijk Italië te erkennen. De Belgische regering heeft in een kabinetsraad met eenparigheid van stemmen besloten niet lot de merhand deze kamer vulde. Des morgens vond De Jongh zijn achtjarig zoontje gestikt en vrouw en een jongentje van 5 jaren in dusdani- gen toestand dat er voor hun levensbehoud wei nig hoop bestaat. Brieven van de Poolsche grenzen, langs den gewonen weg ontvangen, melden, dat de revo lutionaire woelingen daar te lande thans ten ee- nenrnale zijn onderdruktdat de landlieden verondersteld wordt SNEEK24 Mei. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden ter standplaats Anjum, gemeente Oostdongeradeel K. S. Heep, candidaat-notaris te Holwerd en lid van den gemeenteraad van Westdongeradeel. Z. M. heeft bepaalddat er voor Ned. In- dië twee Prot. veld-predikers zullen worden be noemd met een traclement van ƒ400 ’smaands en 40 fourage per maand. Na elk Stal jaren verhoogt het tractement ƒ100 ’smaands. Na 10 jaren heeft men regt op pensioen a ƒ120 ’sjaars voor elk dienstjaar; het maximum van het pen sioen is na 20 jaren dienst ƒ2400. De eerste kamer heeft op den 22 dezer hare werkzaamheden hervat. Alle aanhangige ontwerpen zijn van de tweede kamer ingekomen. Het verslag van de commissie van rapporteurs is uitgebragt over de nieuwe regterlijke inrigting. De dag der discussie hierover zal nader worden bepaald. De heer Schimmelpenninck heeft met hartelijkheid gesproken over de ondersteuning door Belgie voor den watersnood verleendook uit een staatkundig oogpunt. In het Daijbl. van 's Gravcnhage leest men Het berigt door een dagblad medegedeeld dat de tweede kamer der staten-generaal den 18 Ju- nij wederom bijeen zal komenkunnen wij als ongegrond tegespreken. Hoe gevaarlijk het is, kinderen alleen te huis te laten, bleek alhier heden morgen al we der op eene droevige wijze. Terwijl zekere moe der, eene boodschap doende, drie kinderen te huis liet, kwam een derzelve, zijnde een meisje van vijf jaar, te digt bij het vuur, waardoor ha re kleederen in brand geraakten en zij zoo deer lijk gewond werddat men voor het behoud van haar leven vreest. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 19 Mei: Gisteren avond is het laatste transport gevange nen uit de strafgevangenis te Woerden alhier aangekomen. Er zijn in het geheel 90 man in 18 transporten overgebragt. Uit Baarderadeel wordt gemeld d d. 19 Mei: Tot onderwijzer koster organist enz. te Mantgum is gisteren benoemd J. F. Jansen Fz. hoofdonderwijzer te Poppingawier. Dus is deze zaak die nog al moeijelijkheid dreigde op te le veren bij wederkeerige goede gezindheid van do kerkvooogden en het gemeentebestuur, bevredi gend opgelost. Uit het zestaldoor de commis sie van examen vastgesteld hebben kerkvoogden voor zich dien persoon verkozen daarna vestig de zich de keuze van het gemeentebestuur op denzelfden candidaat, en de zaak was in orde. Men meldt uit ‘sGravcnhage d. d. 17 Mei: Naar wij vernemen, is het berigt, betrekkelijk het door Z. M. gedane bod van 10,000 aan de kinderen van den heer Molsbergen te Utrecht, als winners van de schilderij van Verboeckhoven in de algemeene loterij voor den watersnood, on juist. Wij kunnen er i van dit artikeldie voor eenigen tijd zeer gering was is thans aanmerkelijk gestegen. j Het Parijsche blad le l'emps berigt uit Bey- stoom- en andere werktuigen onder j achtig te Nieuw stad (Limburg), ter ruste en wel 1 ruth van den 12, dat aide opperhoofden der me in een vertrek, waarin men de kagchel had la-turalis in Syrië, zonder uitzondering, zich heb- de pijp digt of verstopt ben verklaard voor de reorganisatie van dat land moet zijn geweestzoodat de kolendamp langza- onder het bestuur van één hoofd, wordt door Frankrijk voorgestaan. De Morning Post beveelt eene Europesche tusschenkomst aan in het rijk van Dahomey, ten einde de gruwelen die daar gepleegd worden bij gelegenheid van eene troonsopvolging, voor taan te verhoeden. De oorsprong," zegt dat bladvan die barbaarsche gewoonte (het slag- ten van vierduizend menschen) berust op een volksgeloof, dat de vorst na zijnen dood behoort vergezeld te worden door een met zijnen rang overeenstemmend getal ondernanen vermits hij koning” te blijven. Waar om die menschenslagting vergezeld gaat van het dooden eener menigte dieren, is niet wel te be grijpen, daar toch de „koning” na zijnen dood geacht wordt niet meer le behoeven te drinken, eten of slapen, aangezien hij reeds als meer dan ten brandenwaarvan erkenning over te gaan. Tot Voorkoming van on aangenaamheden heeft de regering zelfs het kabi net van Turyn verzocht Belgie van dat verzoek om erkenning te verschoonen. Op de vergadering van de Rotterd. afd. Van de Ned. Gustaaf-Adolf- Vereeniging is o. a. gewe zen op het nieuwe veld dat thans Italië en wel dra ook de Oostenrijksche landen zullen aanbie den nu de vrijheid van godsdienst er zal wor den ingevoerd. Reeds is voor de vestiging eener Prot. kerk te Genua tegemoetkoming verstrekt. Dezer dagen is te Gorinchem gevankelijk binnengebragt een 14jarig meisje, waarop ver moedens schijnen te rusten van op zaturdag jl. de woning van den heer de Haas te Giessendam te hebben in brand gestoken. Uit Texel wordt gemeld d. d. 19 Mei: liet schijnbaar nietige zeegrashetwelk evenwel al hier menigen minvermogende arbeid en brood verschaftneemt al meer en meer in belangrijk heid toe, door het gebruik tot verschillende ein den. Zoo is men thans op het denkbeeld geko men van dit artikel kanonproppen te slaan die beter dan proppen van andere bestanddeeien vol doen en zich bovendien door goedkooper te zijn aanbevelen. Onze marine heeft met zulke prop pen reeds proeven genomen en wel van zeegras door de heeren Koning Co. geleverd, welke met den besten uitslag zijn bekroond. Men wil, dat de Engelsche en Fransche regeringen deze nieuwe vinding laten onderzoeken. Een gunstig resultaat zou nog menigen arme werk geven en veel tot bloeien w eh aart onzer visschers bijdragen. Een groot ongeluk werd bij de aankomst der stoomboot Texel te Nieuwediep verhinderd, door de beradenheid van den kapitein dier boot, den heer T. Mets. Een passagier, welke de wilde verlaten verloor, ten gevolge van beschonken toestand zijn evenw igtdoch wist nog bij tijds op den wal le stappengreep een’ der omstanders, om zoo veel doenlijk staande te blijvendoch nu dreigden beiden in het vliegend stroomend water te vallen. Gelukkig werd dit nog in tijds door den kapjtein gemerkt, die bei den greep en met veel moeite redde. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 18 Mei: Door den minister van oorlog is op grond van Zr. Ms. besluit van 11 Febr. 1859, aan den trompetter G. M. Liedervan het 3e escadron 4de reg. dragonders alhier de gouden medaille en 50 gratificatie toegekend voor 36jarige eer volle en trouwe dienst. Een boerenzoon te Hengevelde, gemeente Ambt Delden, heeft, bij eene ongesteldheid, ee nige geneesmiddelen gebruikt die hem waren voor geschreven, na welks gebruik hij dadelijk overle den is zoodat hier aan het aanwenden van te Voor eenige dagen hebben drie dames uit Berlijn, eene moeder met hare twee dochters, dé eene 20 en de andere 16 jaren oud, een einde aan haar leven gemaakt, door zich aan el kander gebonden in de Spree te storten. De ongelukkigen zijn de echtgenoot en dochters van den kassier van den Silezischen spoorweg dia wegens het verduisteren van 21,000 daalders ta Berlijn voor de regtbank staat. Het vertrek van Frans II van Rome naar Albano baart groote verwondering. Men kan zich niet begrijpen, hoe de Fransche autoriteiten den ex-koning van Napels hebben vergund zich met der woon te vestigen op eene plaats zijne voormalige staten gelegenen nog verba zingwekkender is dit feit als men let op de woe lingen in de Abrüzzen. In de nabijheid van Vicenza, in het Vene- tiaansche gebied heeft de ex-hertog van Mode na door de troepen eenige manoeuvres laten uit voerenwaarbij de Tyroler jagers een aanvallend corps Italianen voorstelden. Naauwelijks was even wel de eerste charge afgeloopen of men vond onder de aangevallenen twee dooden en 26 ge kwetsten. Bij nader onderzoek bleek het, dat da Tyrolers hunne geweren met keisteentjes hadden geladen. Ten gevolge daarvan werden de ver dere manoeuvres geslaakt. In het district Weiszenfels heeft zich den 13 Mei 's avonds eene wolkbreuk met zulk eeno ontzettende kracht ontlastdat ongeveer 20 hui zen ingestort zijn. Den volgende morgen had men reeds elf lijken gevonden en er werden nog acht inwoners vermist. Er is ook veel vee om gekomen. In de omstreken van het stadje heeft deze wolkbreuk eveneens aanmerkelijke schade veroorzaakt. Een der Parijsche correspondenten van de Independence Beige berigt uit St. Petersburg als stelligdat de heeren Timascheff, directeur der geheime policie, en Moukhanoff, reeds bekend door zijne handelingen in de Poolsche aangele genheden van de Russische regering geldsommen ter beschikking hebben gekregen, om dagbladen op te rigten of schrijvers te bezoldigen, die bij al de aanhangige groote kwestien de verdediging der regering zouden op zich nemen, doch dat niet één schrijver in de hoofdstad de aanbiedingen dier heeren heeft willen aannemen, Hoe zonderling het ook moge klinken, is het nogtans eene stellige daadzaak, dat de Pa rijzer kappers, die anders zooveel met vrijheid en blijheid ophebben, alles behalve in hunne nop pen zijn met de vrijverklaring der Russische lijf eigenen. De oorzaak van dit zonderlinge ver schijnsel moet daarin gezocht worden, dat zij nu niet meer van den Russischen adel het haar der veel vergift in die geneesmiddelen gedacht wordt, j lijfeigene boerinnen kunnen koopen, om daarvan Dientengevolge hehben zich de regter-commissa- toeren en paruiken te maken. Wat overigens in ris der regtbank te Almelo, vergezeld van den Rusland door dwang geschiedde, hebben de be- officier van justitieden griffier en twee deskun- J woonsters van het Saksische Ertsgebergte reeds digen naar het sterfhuis begeven, ten einde al-, sedert lang vrijwillig gedaan, daar zij heur haar tevens bijvoegen dat het j daar het noodige onderzoek en de lijkschouwing hoogste bod aan de commissie voor de verloting te doen plaats hebben. In den avond van den 14 dezer begaf zich het gezin van den landbouwer De Jongh, woon- SNEEKER COURANT. AJ igei 3 5, van r ■I >ir

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1