NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. L 1861. No. 45. WOENSDAG den 5 Junij. 16de BINNEN- EN BUITENLAND. De Landbouwkundige Courant meldt, dat op Wolsman te jreken- genblik en het is ons. a blies Sep.; r. met walde J boven 1 >rtenJ lieden J I <?n hen en. L de 1 de ir, de i van naar icili— i van Jn Van de Waldenzen is ten behoeve van de hulpbehoevenden in Nederland ontvangen de som van 5192 fr. 80 c. Hieronder zijn niet begre pen de 1800 francs uit Nizza gezonden, wijl de Evang. gemeente daar, sedert Nizza heeft opge houden tot Sardinië te behooren, niet meer on der de Waldenzer synode ressorteert. liet provinciaal geregfshof van Noord-Hd- land heeftbij breedvoerig gemotiveerd arrest uitspraak gedaan in de zaak van Pieter Kern, koopman te Alkmaar. Het hof heeft den besch. schuldig verklaard aan het feit van moedwillige brandstichting, en veroordeeld tot eene tuchthuis straf voor den tijd van twaalf jaren. Uit Haarlem wordt gemeld d. d. 29 Mei: De opening der algemeene nationale tentoonstel ling van nijverheid blijft vastgesteld ingevolge het in der tijd btkenl gemaakte programma, op van Jonas Webb te Babraham, in het graafschap Cambridge, zal worden verkocht. De ze kudde telt meer dan 1000 volbloed schapen. Ten bewijze hoeveel waarde aan die schapen In 1856 verhuurde hij tot dat doel aan den hertog van Richmond een ram voor ƒ2050 en een tweede voor ƒ1560. Op den tweeden pinksterdag stortte een vijfjarig meisje uit den met volle kracht stoomen den trein tusschen Metz en Thionville. Op het station te Mezières aangekomen, vonden de reeds in vertwijfeling zijnde ouders een telegram van den baanwachter, met het berigtdat het kind geen letsel had bekomen. Uit Grune nabij Iserlohn wordt medegedeeld. kosten. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 31 Mei De aanleg van Heerenveen naar Meppel, is alhier heden aanbe-schapen sleed aan H. P. Hotzte 's Gravenhage; hel per- ceel Friesland voor ƒ7900, Overijssel voor ƒ3434, en Drenthe voor ƒ1392, te zamen ƒ12,726 Uit Groningen wordt gemeld d. d. 3 Junij: wordt gehecht, kan de vermelding dienen, dat Naar wij vernemen heeft het voorstel lol wets- in 1855 77 zijner schapen alleen gedurende den verandering, door de hoofddirectie van het doof- I springtijd verhuurd werden voor ƒ23,796, of ge- stommen-instituut alhier aan de leden gedaan, middeld ƒ309 per stuk, bij deze geen bezwaar ontmoet en is het alge meen goedgekeurd. Ten gevolge daarvan kun nen nu voortaante beginnen reeds met den nieuwen cursus, die in Augustus ek. aanvangt, de kinderen opgenomen worden zoodra zij den vollen ouderdom van zes jaren bereikt hebben. Eene spoedige opgave der kinderen aan het be stuur is zeer wenschelijk. Voor eenige dagen is te Noordwolde, in het veen, bijna 2 el onder den beganen grond, SNEEK, 4 Junij. In hare zitting van 30 Mei heeft de eerste kamer aangenomen met algemee ne stemmen de ontwerpen betreffende de defini tive vaststelling der begrooting voor koloniën 1861 en dat over den doortogt van landverhui zers, en het ontwerp omtrent de aardhaling met 33 tegen 2 stemmen. Den 31 zou de discus sion plaats hebben over de wet op het brievenport. 31 Mei. De eerste kamer heeft de ver andering der wet op de brievenposterij en ver mindering van het briefport tot 5 cent afgestemd, met 20 tegen 12 stemmen. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arrondissements-regtbauk te Sneekmr. F. J. Kappeyne van de Coppellothans burgemeester en secretaris der 'gemeente Uithuistermeeden advocaat en plaatsvervangend kantonregter te On- derdendam. Door Z. M. is benoemd tot ridder der Orde van den Nederlands hen Leeuw mr. H. O. Feilh, archivarius der provincie Groningen. Volgens kon. besluit zullengedurende het aanslaande verblijf in de verschillende legerplaat sen de opper- hoofd- en verdere officieren, in vervanging der compagniën-vivres, maandelijksche toelagen genieten en zal de soldij der onderoffi cieren en verdere manschappen met 10 cents per dag worden verhoogd. Door den minister van oorlog is bepaald dat aan de troepen, die dit jaar in verschillende kampen zullen vereenigd worden even als ten vorigen jare geschiedde, geen jenever, maar in stede daarvan des morgens vóór den aanvang der exercitiën een warme drank uit melk en koffij bestaandezal moeten verstrekt worden. De personen, die verzocht hebben als leer- ling-telegrafist in aanmerking te komen, moeten zich voor het vergelijkend onderzoek te 's Graven hage doen vinden op maandag 10 Junij as. des voormiddags te 8 ure. Den 17 Junij zal te Amsterdam het examen worden afgenomen voor de adspirant-kadets ma riniers. Naar vier plaatsen wordt door negen personen gedongen. Aan de Utrechtsche Courant wordt uit 's Ha- ge het volgende geschreven Zoo als u bekend is heeft de commissie der zoogenaamde watersnood loterij te 's Gravenhage in de afgeloopene week een begin gemaakt met het afgeven der in die loterij getrokkene prijzen. De toeloop van de belanghebbenden naar de Gothi- sche zaal was echter zoo groot dat menigeen na uren wachtens zich onverrigter zake moest verwijderen. Deze belangstellende drang is voor al toe te schrijven aan het ongeduld dergenen die prijzen getrokken hebben en buiten deze stad woonachtig zijn. Want in plaats van te wachten totdat zij die prijzen bij de sub-commissieten hunnent gevestigd zouden kunnen in ontvang ne men, hebben zij grootendeels de prijsloten aan hunne vrienden of betrekkingen alhier gezonden, met genzoodat een groot gedeelte van prijsgeregtigden althans wat de bewijzen betreft, zich hier in de residentie bevindt, aard dezer loterij nu meerendeel der prijzen al die moeite en kosten van ontvangen en verzenden niet waard is, en menige prijsgelukkige, die later voor een kinder- mutsjeeen stukje zeep, eene oude „dubbeltjes preek” of een arme Samuel” betrekkelijk veel vracht moet betalen, zal zich over zijn ongeduld beklagen. Gij zult dus wèl doen, uwen le zers, die in deze loterij lot de gelukkigen mog- ten behooren, aan te raden, hunne herwaarts reeds gezondene loten terug te vragen, en dan ge duldig af te wachten tot de sub-commissiewaar van zij de loten hebben gekochtde prijzen van de algemeene commissie alhier ter uildeeling zal hebben ontvangen. Daar deze toezending vracht vrij geschiedt, zoo wordt de teleurstelling der soms te hoog gespannene verwachting der gelukkigen althans niet vergroot en van velen geene gelde lijke uitgaven gevergd, die soms de waarde van den getrokken prijs overtreffen. gen, dat het Hd. voornemen is, om als eere-voor- zitter der commissie op te treden en in persoon de tentoonstelling te openen. Men schrijft uit Amsterdam aan de Prov. Utrechtsche Courant: „Gij weet, wij hebben te genwoordig een aantal buksschieters in onze ge meente. Daar er geene vijanden te bestrijden zijn oefenen de heeren zich natuurlijk op aller lei onschuldige voorwerpen en zoo kwam de heer N. N. er toe, om de geliefde kat van mevrouw X. dood te schieten. Groote ontsteltenis bij me vrouw X. die innig bedroefd, zoowel in hare woning als bij hare vele bekendeneen aan tal muizenvallen liet plaatsen; toen zij drie of vierhonderd levende muizen bijeen hadsloot zij die in een' koffer, aan het adres van mevrouw N. N. welke des zomers een buiten bewoont bij Haarlem. Mevrouw N. N. opende den koffer in persoon denkende daarin eenige nieuwe mo- de-arlikelen te vindenals een geschenk van mijnheer die de weekdagen in Amsterdam door brengt. De muizen vlogen uit de kist en het huis rond onder in de kist lag in eene blikken doos een biljet aan mevrouw N. N. Mevrouw Uw man heeft mijne kat gedood ik stuur U mijne muizen." Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 30 Mei: In den laatsten tijd schijnen meerdere personen, vooral rondreizende kooplieden, hun werk te ma ken, om vergulden voorwerpen en zoogenaamd or doublé voor goud te verkoopen. Die voor werpen zijn van koper vervaardigd en met een dun vliesje goud langs den galvanischen weg overtrokken; zij dragen het merk van de fabrijk, dat door onwetenden voor het waarborgmerk of keur aangezien wordt. Zekere J. T.commissi onair te Maastricht, heeft op den 5 December 1860 aan zekeren Kuikstra te Avereest een paar het bovengedeelte van den kop gevonden van een dier, tot de voorwereld behoorende. Het is een reuzenhert geweest. Het gewei is vrij goed geconserveerd en komt geheel overeen met dat, hetwelk voor eenige jaren in een veen in Ierland is gevonden. Uit Meppel wordt gemeld d. d 29 Mei Gisteren nacht kwamen in het pakhuis van den handelaar H. R. alhier drie personen om diefstal te plegen, gelijk zij of anderen dit reeds meer malen gedaan hebbendaar genoemden heer R. sedert eenigen tijd voor ettelijke honderden gul dens aan was, gerookt vleesch enz. dit een zijner pakhuizen is ontvreemd. Om die reden besloot R. eindelijk, zelf met zijn’ zoon en knecht des nachts de wacht te houden, ten einde de daders te ontdekken. Na eenige nachten gewaakt te hebben, kwam nu een persoon binnen, terwijl maandag 24 Junij aanstaande. Hoogst aangenaam j twee zijner kameraden buiten bleven om de te is het ons te kunnen melden, dat het Z. K. H. j ontvreemden voorwerpen te ontvangen. De dief, den prins van Oranje heeft behaagd ter kennis de wakers vernemende, viel den heer R. aan, van de commissie voor die tentoonstellig te bren- en trachtte hem den keel digt te knijpen, dat waarschijnlijk ook zoude gelukt zijnwanneer de zoon den misdadiger niet een mes op den keel had gezet tot ontzetting van zijnen vader. Daar door liet de dief eindelijk los; men bond hem met touweu en leverde hem aan de politic over. De twee andere personen zijn reeds door den gearresteerde bekend gemaakt. Zij hebben ech ter de vlugt genomen. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 31 Mei: Gisteren morgen is van hier gevankelijk naar As sen getransporteerd de persoon van O., behooren de tot eene fatsoenlijke familie. Hij werd be schuldigd, heler te zijn der te dezer plaatse bij herhaling gepleegde diefstallen in pakhuizen enz. De policie heeft onderscheidene der gestolene voor werpen te zijnen huize onder den turf en op an dere plaatsen verborgen gevonden. Onder de veelvuldige soorten van ongesteld heden is opmerkelijk dat te Nieuw Schoonebeek een jong man van ongeveer 30 jaren altijd zulk een’ verschrikkelijken dorst heeft, dat hij daags zonder overdrijving, drie groote emmers water, met de noodige koffij drinkt. De ziekte is te genwoordig afnemende en bij de doctoren zeker niet onbekendmaar men moet verbaasd staan bij het verhaal, dat de patient gedurende zijn lang durig lijden eenige duizenden emmers water heeft moeten drinken. Men schrijft uit Eext d. d. 27 Mei He den middag is de vrouw van Jans Bouw Gel- dersch houthakkerin het naburig bosch van een’ welgeschapen zoon bevallen. De kraam vrouw isnadat zij den geheelen voormiddag gewerkt hadmet haren zuigeling naar Eext ge- bragten beide zijn welvarend. Als het goed gaat werkt zij met eene week even vlug als vroeger. De Geldersche vrouw werd op haar stroole- gcr in eene schuur bezocht door vier heeren, en oorknoppen voor goud verkocht, welke later ble- na afloop dier kraamvisite was de kraamheer i ken verguld te zijn. Hij is te dier zake vervolgd (eene baker was er niet) in het bezit van ƒ6,25. verzoek om de prijzen voor hen te ontvan- I geworden en is, bij vonnis der regtbank alhier, Was het wonder, dat de gelukkige eekschiller de 14,000 op heden veroordeeld tot gevangenisstraf van drie er toe De brengt het mededat het zeide: Dat waren de wijzen uit het Oosten maanden, in eene geldboete van ƒ25 en in de, die het kindeke in armoede geboren, geschen- I ken bragten.” I De Landbouwkundige Courant meldt, dat op een telegraaflijn, van hier over i den 10 Julij ek. de beroemde kudde zuid-duin- SNEEKER r e- 'h I COURANT. K --Jf U*W' i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1