NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, J El J c. 1861. No. 49. 16de Jaargang. WOENSDAG den 19 Junij. BINNEN- EN BUITENLAND. Me I 1 :r, de i van naar leili- i van preken- genblik en het is ons? a blies en iet ij’ ita ige Ju in en, fij- lar lan de ol- lan are iw, en om doe ien cli- ou- 4 4 4 [ZEGEL& '1’* Uit Schoonoord wordt gemeld d. d. 13 Junij: Salomo’s woord: „wie in den zomer ver- gadert, is een verstandig zoon," schijnt in veen koloniën minder toepassing te vindendan het spreekwoord: „zet de tering naar de nering.” Hier althans wordt tegenwoordig voor wekelijksch gebruik van nat en droog” mild geofferd. Maar de verdiensten zijn dit jaar ook van belang. Jon gen en ouden, kinderen en vrouwen, ieder helpt turfgraven. Men berekent dan ook, dat er, be halve eene groote hoeveelheid sponturf, omstreeks 2000 dagwerk lange turf in deze volksplanting gemaakt wordt. Nog is er oude voorhanden en reeds staat de nieuwe op de ring, zoodat er welligt voor de turfschippers ook goede zaken zijn te doen. Den 9 Junij is in al de kerken van het bisdom 's Hertogenbosch een herderlijk schrijven van mgr. J. Z wijsenaartsbisschop van Utrecht Sep.; r, met 'welde J 'boven brlen 'leden 1 en nen ‘en. de j de eene inderdaad fantastische vertooning. liet con cert werd geopend en besloten met den Garibal- di-marschvan Cornodie daarnaop de toe juichingen van het publiek, ten slotte nog een maal werd herhaald. Gedurende den loop van de vorige week kwamen hier in de stad verscheidene poldervrou- wen, die in Hunsingo bij het graven der kana len thans verblijf houden. Zij vervoegden zich bij onderscheidene winkeliers, van wie zij eenige goe deren bestaande in blik, tin en koper, op cre- diet medenamen, en waarbij ook door sommige van haar een aantal andere artikelen willekeurig werd medegenomen, in alles begroot tot een bedrag van pl. m. ƒ600. De officier trok zich deze zaak aan, en zond de rijks-veldwacht naar Hunsingo, van waar gisteren de brigadier-majoor T. v. d. Pool en de rijks-veldwachters A. M. den Heijer, W. Dalmollen en J. Delger, alhier ge stationeerd zijn teruggekomen met, op een zwaar geladen wagen, van de op voorgewend crediet ge kochte en ontvreemde goederen, die zij, geadsis- teerd door den brigadier J. E. Uges, te Onder- dendam in dien omtrek hebben opgespoord en in beslag genomen, ten bedrage van eene waar de van pl. m. ƒ300. Bovendien hebben deze poldergasten zich nog bij eenige vleeschhouwers van een’ goeden voor raad spek enz. voorzien, dien men ook op eeni ge 100 ponden begroot, waarvan echter geen spoor meer was te ontdekken. Men deelt dit mede ter waarschuwing aan win keliers die in dergelijke gevallen beter doen zulke kalanten finaal af te w ijzen en aanstonds de hulp van de policie in te roepen. Gisteren hebben zich de heeren regtcr-com- missaris, officier van justitie en fungerende grif fier begeven naar Kolham, gemeente Slochteren, ten einde aldaar onderzoek te doen naar eene ver moedelijk moedwillige brandstichting, welke had plaats gegrepen ten huize van den landbouwer J. Smit aldaar. Men verneemt, dat eene ongeveer 30jarige vrouw welke reeds op grond van tegen haar gerezene vermoedens was aangehouden, op de plaats des misdrijfs door genoemde ambtenaren overgebragthare schuld aan die brandstichting heeft erkendmet naauwkeurige omschrijving van de wijzewaarop zij was te werk gegaan. Nader ondervraagd nopens haar vorige levenswijze, moet het gebleken zijn, dat zij voor twee jaren woon de ten huize van J. Bruining, te Sappemecr, wiens woning, met nagenoeg alles, wat zich daarin be vond, omstreeks dien tijd eene prooi der vlam men is geworden. Deze omstandigheid, welke der justitie bekend wasdeed het vermoeden ont staan dat dezelfde persoon ook hierbij de hand in het spel zou kunnen gehad hebben. Het schijnt dat ook daaromtrent de ondervraging tot het ver wachte doel heeft geleid, althans meerbedoelde heeren hebben zich in den avond van denzelfden dag naar Sappemecr begeven en hebben ook daar getuigen opgeroepen en gehoordwelke inlich tingen nopens den bewuslen brand konden geven. I Ter requisite van den heer officier van justitie Uit Groningen wordt gemeld d. d. 14 Junij: j is door den heer regter-commissaris een bevel Gisteren avond had alhier het concert plaats van de kapel van Garibaldi. - f l SNEEK, 18 Junij. De tweede kamer der sta- ten-generaal was op den 13 dezer nog niet bij eengeroepen tot hervatting van hare werkzaam heden. Men wil echter weten dat zij op dings- dag 25 dezer zal bijeenkomen. Bij besluit van 4 Junij jl.no. 85 heeft Z. M. bepaalddat de gevangenis voor veroor deelde vrouwen te Gouda zal worden opgeheven, en de aldaar gedetineerden naar de gevangenis te Woerden zullen worden overgebragt. Door Z. M. is aan den heer mr. P. S. Noyon op zijn gedaan verzoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking als lid van het col- legie van regenten over het huis van arrest te Sneek en voorts in zijne plaats tot lid van dat collegie benoemd de heer mr. W. van Nauta Lemke, officier van justitie bij de arrondisse- ments-regtbank aldaar. De minister van justitiedo mogelijkheid voorziende, dat binnen korteren of langeren tijd de regering in de kamers der staten-gencraal worde geïnterpelleerd omtrent den stand der kloosters hier te lande, heeft het geraden geoordeeld, zich op officiëele wijze over deze aangelegenheid te doen inlichten, en heeft in eene circulaire van de procureurs-generaal opgaven opzigtens de vol gende punten gevraagd: 1) Of er kloosters, dat is zamenwonende ver- eenigingen van geestelijken aard, binnen dezepro- vincie zich bevinden, en zoo ja, 2) In welk arrondissement en gemeente de zer provincie, met opgave van a. den naam van het klooster of der kloostersb. de geestelijke orde waartoe het behoort, c. het getal leden (mannen of vrouwen); 3) In welk jaar zoodanig klooster zich aldaar gevestigd heeft 4) Of het door een koninklijk besluit of door de magtiging van eenig ander openbaar wereldlijk gezag zij toegelaten of erkend, met opgave van dagteekening en nummer der acte van toelating of erkenning; 5) Of de aanwezige leden van het klooster zijn Nederlanders, dan wel vreemdelingen, en, in het laatste geval, tot welke nationaliteit zij be- hooren 6) Welk enbij raming, hoe groot de eigen dom of het bezit van onroerende goederen zij. Gisteren werd alhierzoo door het uitsté ken van vlaggen van publieke en particuliere ge bouwen als door het herhaaldelijk spelen van het carillonde 43ste verjaardag van Ik M. onze koningin gevierd. Des avonds werd er eene menigte voetzoekers enz. afgestokenzoo groot als men in jaren tijds niet had waargeno men. Heden wordt door het uitsteken van vlag gen de gedenkdag van Waterloo gevierd, nadat de zelve op den vorigen zondag op eene godsdien stige wijze in de kerken is herdacht geworden. In de provincie Friesland zijn in de maand Mei 88 runderen aan de besmettelijke long ziekte gestorven en 47 door die ziekte aange taste runderen afgemaakt, bedragende daardoor hel totaal der gevallen sedert 1 Januarij 970. Dezer dagen promoveerde in de regten aan de hoogeschool te Leyden jhr. J. II. F. K. van Swinderen van Gaasterlanden te Utrecht W. J. van Welderen baron Rengers, van Leeuwarden. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 14 Junij: Gisteren na den middag werd hier door onder scheidene personen een merkwaardig metereolo- gisch verschijnsel waargenomen. Terwijl het na genoeg stil was, werd er om de Groote Kerk plotseling zulk eene sterke luchtverplaatsing opge merkt, dat het linnen, aldaar te bleeken liggen de tot boven de hoornen om het kerkhof werd opgenomen. Daar dit verschijnsel alleen daar is opgemerkt kan men moeijelijk aan eene hoos gelooven. Ook het lijk van den heer W. v. O. Wz., dat sedert het noodlottig ongeval te Harlingen nog vermist werd, is zaturdag jl. op eenigen af stand van de haven teruggevonden en den vol genden dag plegtig ter aarde besteld. Uit 'sGravenhage wordt gemeld d. d. 15 Junij: Het wetsontwerp nopens de zetels der regtbanken en kantongeregten is nog niet gereed. Of enzoo jawelke regtbanken wegvallenis nog geheel onbepaald. Wegens de groote vereenvoudigingwelke door de laatste wijziging van het reglement op de exercitiën der infanterie, vooral -ook ten op- zigte van de eerste afrigting der recruten is ver kregen heeft de koning -den minister van oor log gemagtigdin het op handen zijnde kamp bij Milligen, geene oefeningen en detail hoe ook ge naamd te doen plaats hebben maar al dadelijk met veldmanoeuvres en andere oefeningen op grootere schaal te doen aanvangen. Even als ten vorigen jare heeft plaats gehad zal ook we der dit jaar bij de troepen-vereeniging in het tweede kamp een detachement cavalerie in en nabij de legerplaats bij Milligen gestationeerd worden tot handhaving der militaire policie. Daartoe is aangewezen een detachement van het 1ste regement dragonders. Men meldt uit Amsterdam d. d. 13 Junij: De arrondissements-regtbank heeft heden beslis sing gegeven in eene patentkwestiewelke niet onaardig was. Een proces-verbaal van bekeuring was opgemaakt tegen een jufvrouw, naaister ten huize van verschillende ingezetenen, die op hare kamer twee zusters en eene jeugdige vriendin bezig hield met het naaijen van linnengoed en japonnen. De ambtenaren meenden daarin te zien het werken met drie personen zonder pa tent, terwijl gedaagde opgaf, dat hier slechts aan werk voor eigen gebruik moest worden gedacht, daar al het vervaardigde slechts bestond in goed, dat voor haaruitzet was bestemd en waartoe haar bruidegom het geld had verstrekt. De regtbank heeft zich in strijd met de conchisie van den rijks-advocaat en van het O. M. die de opgave van de gedaagde niet genoeg bewezen achtten met deze verdediging vereenigd en de gedaagde vrijgesproken van de feiten, waarvoor zij teregt stond. Aan dit bruiloftskleed zijn alzoo nog al herinneringen verbonden. Men meldt uit Hoorn d. d. 12 Junij: He den morgen werd uit een der stadsgrachten al hier het lijk opgchaald van een' persoon die se dert vrijdag jl. zijne woning had verlaten en den ganschen avond in eene hooge male van dronken schap had verkeerd. Daar hij gewoon was zich aan den sterken drank over te geven is hij het offer zijner onmatigheid geworden. Men meldt uit Urk d. d. 12 Junij De vischvangst in de Noordzee is zeer gunstig, maar door de warme temperatuur het vervoer en de ver koop niet zoo goed want er wordt veel en zeer vette schelvisch gevangen die in zoet water niet lang duren kan en bedorven is vóór dat zij op de marktplaatsen aangekomen isdit geeft dik wijls teleurstelling, onaangenaamheden en groo te schade voor den visscherman ook voor den kooper der volle lading. In de Zuiderzee wordt weinig visch gevangen. De bot is zeer klein en ansjovisch zeer gering. van voorloopige aanhouding tegen meerbedoelde Door het schoone we- verdachte verleend en is zij overgebragt naar het der werd eehter de muzijk, in plaats van in de burgerlijk en militair huis van verzekering alhier, groote zaal, uitgevoerd in den tuin der sociëteit. Ofschoon zoo kort te voren aangekondigd, was er nogtans een vrij talrijk publiek opgekomenen I wij meenen gerust te mogen verzekerendat de verwachting, die aanvankelijk althans bij sommi gen niet bijzonder groot was, niet alleen is over troffen maar dat deze muzijk zelfs bij uitstek j heeft voldaan. Met het meeste genoegen zal men daarom voorzeker vernemendat bij dat gezel schap het voornemen bestaat, zich nog eenmaal in de Harmonie te laten hoorendenkelijk op aanstaanden woensdag. Al de twaalf nommers van het programma waren van Italiaansche com ponisten, meest van den Italiaanschen componist van het nieuwere Italië bij uitnemendheid, Verdi. Toen bij het invallen van den avond de muzijk- tempel geheel met gas werd verlicht, maakten de bruingekleurde jagers, met hunne roode hemden, breede gekleurde halsdoeken en Garibaldi-hoeden SNEEKER p COURANT. t- i 0. J^^Wolsman te “SCI 55, >0, id st ei- do ikt ie en le4 Is. ze •A- in- ip >P. en. er- an ten T. at- 'L- ta wing zon- nd el. 5. n- er 8- e- 5 '8 Z2 /a ;u 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1