L NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1861. No. 52. ZATURDAG den 29 Jumj. 16de Jaargang. prjtaM BINNEN- EN BUITENLAND. Zwolsrnan te fl jreken- genblik en het is ons.' a blies TL |ZEGGL& J Ir i Den 21 Junij beginnen de eind-examens Voor den rang van civiel ingenieur, waartoe zich 18 studenten hebben aangemeld. Uit Haarlem wordt gemeld d. d. 24 .Junij: De door de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid verordende Nationale Tentoonstelling is heden in deze stad door Z. K. H. den prins van Oranje geopendwelke plegtigheid door het lossen van het geschut aan de menigte is ver kondigd. De Tentoonstelling is inderdaad luisterrijk en levert een verblijdend bewijs op van de hoogte tot welke de nijverheid hier te lande is opgeklom men even als van de medewerking der indus triëlen om daarvan te doen blijken. Den 25 dezer viel te Utrecht bij het afrij den van den exprestrein naar Arnhem het vol gende ongeluk voor De chef-conducteur v. Dig gelen (een braaf en oppassend ambtenaar), die den trein begeleidde, begaf zich onder het rij- op een’ niet ver van het station verwijder- perron ten einde zich te overtuigen of er Sep..- I ■r, met "'uJdc J boven i prlen j heden 4 SNEEK, 28 Junij Men verwacht de aanbie ding aan de tweede kamer der staten-generaal van een wetsontwerp tot verlecning eener bij drage tot afkoop van den Stadertol. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 25 dezer hare werkzaamheden hervat. De heer De Brauw, in het kiesdistrict Gouda herkozen, is als lid der kamer tocgelaten. Tegen donderdag 27 dezer was aan de or de gesteld de beraadslaging over eenige wetsont werpen en conclusion van verslagen en tegen vrijdag het wetsontwerp nopens de nationale mi litie. Z. M. heeft goedgevondenop zijn verzoek, eervol ontslag te verlcenen aan den heer mr. J. J. Holman als gezworen dijksgedepuleerde der dijkscontributie Kollumerland en Nieuw-Kruisland. Over de benoeming van den nieuwen gou- verncur-gencraal zegt de N. Hott. Cour.: De voormalige griffier der provinciale staten van Gel derland de heer Sloet van de Beeleis bekend als een man van uitstekende bekwaamheid en liberale gezindheid. Zijne benoeming is dus vol komen in de rigting waarvan zich de minister van koloniën bij de laatste discussiën in de bei de kamers der staten-generaal heeft bewogen. Wij verheugen ons daarover en hopen dat de benoemde gouverneur-generaal de verwachtingen, die men van hem koestert, niet zal te leur stel len. Het is eene moeijeiijke taakdie hij in een gewigtig tijdstip aanvaardt.’’ Men verneemt, dat Z. Maj. heeft bepaald, dat de miliciens der ligting van 1858 behooren- de tot het 1ste, 2de en 3de bat. van het reg. grenad. en jagers, het 1ste, 2de en 3de bat. van het 2de, het 1ste, 3de en 4de bat. van het 7de en het 2de en 4de bat. van het 8ste reg. infan terie den 10 Augustus as. van onbepaald verlof in activiteit bij bovengemelde bataljons zullen worden opgeroepen, om deel te nemen aan de oefeningen in de legerplaats te Millingen. Na afloop van het kamp (16 Sept), na welk tijdstip zij weder in hunne garnizoenen zullen zijn terug gekeerd vertrekken zij onmiddellijk met groot ver lof naar hunne haardsteden. Bij resolutie van 15 November jl. no. 85, heeft de minister van financiën den verschillen den provincialen directeurs der directe belastin gen in- en uitgaande regten en accijnsen te kennen gegeven, dat in den laatsten tijd de ver zoeken om teruggave van accijns voor veedat na de slagting voor menschelijk gebruik wordt afgekcurd en in den grond bedolvenin den re gel zijn ingewilligd geworden; dat intusschen is gebleken, dat deze vrijgevigheid van het bestuur tot aanmoediging strekt van hen die het er op toeleggen om winst te bejagen met den verkoop van voor der ingezetenen gezondheid schadelijk voedsel, waartegen, teregt, zoo veel mogelijk door plaatselijke verordeningen wordt gewaakt; dat het buitendien meer in overeenstemming met de wet moet worden geachtom dergelijke te ruggave niet te verleenenen dal mitsdien voort aan geene verzoeken daartoe zullen worden inge willigd. De commissie tot het houden der algemee- ne verlotingten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, herinnert thans den houders van winnende lotendat de prijzen moe ten worden afgehaald vóór of op den 4 Julij as., mei melken datum de niet opgevorderde prijzen aan de vcrlolingskas zijn vervallen; terwijl zij verder berigtdatmet het oog op de weinige voor werpen welke nog voorhanden zijn door haar voortaan tot de bedoelde afgifteaan de Gothi- sche zaalzal worden gevaceerd alle dagen mei ■uitzondering van den zondagdoch slechts van des morgens 10 tot 12 uur. De admissie-examens aan de koninklijke aka- demie te Delft zijn dingsdag jl. afgeloopen. Van de 76 aspiranten, die zich daartoe hadden aan gemeld, zijn slechts twee niet opgekomen, terwijl van de 74 opgekomenen 22 afgewezen en alzoo 52 voor het eerstvolgende studie-jaar aangenomen zijn. den den wel eene vlag op den laatsten wagon geplaatst was daar er nog een trein moest volgen. Toen hij weder op den trein wilde gaanstapte hij zoodat hij tusschen den perron en de wa gens bleef, zich zoo goed mogelijk nog met de eene hand aan een portier vasthoudende. Ware het niet door de menschlievendheid van eenen 1ste klasse reiziger verhoed, die hem met beide handen vasthield dan zou hij zeker jammerlijk omgekomen zijn. Nu reed hij in deze hangende positie een kleine honderd ellen voortvoor de machinist stopte. De ongelukkige heeft beide beenen zwaar gekneusd en verwond. Uit Arnhem wordt gemeld d. d 22 Junij Naar men meldt is w oensdag 19 dezer een droe vig ongeluk voorgevallen aan het Bronkhorster veer, nabij Zutphen. Toen nl. de stoomboot de IJssel, naar Kampen varende op de hoogte van dat veer gekomen was, kwam er een schuitje van den wal, waarin zich twee personen bevonden die aan boord moesten zijn. Er is niet tijdig gestopt. Het schijnt, dat men óf het bootje niet gezien heeft, óf den tijd te kostbaar achtte (vooral omdat de stoomboot de Valk volgde), om zich lang genoeg op te houden; allhans men stopte te laat, met het ongelukkig gevolg dat het schuitje onder de raderen der boot geraakte en in de diepte ver dween. De oudste schipper is met vele moeite gered, maar de scheepsmaat van 17 jaren heeft zijn graf in de golven gevonden. Aan de Zuid-Willemsvaartnabij de ge meente Weert, werd dezer dagen iemand, ter wijl hij, zoo het schijnt, op eene onwettige wij ze aan het visschen was door een’ veldwachter betrapt. Eer deze hem echter bereiken kon. poogde hij te ontvlugten en sprong in de vaart om die over te zwemmen; doch ongelukkig ge raakte hij in zijn eigen vischnet verward zonk dien ten gevolge en werd later levenloos opge haald. Den 22 dezer hebben de Belgische vrijmet selaren te Brussel een luisterrijk feest gegeven ter eere hunner Nederlandsche en Luxemburgsche broeders. Onder de uitgebragte toasten was er een op prins Frederik der Nederlandengroot meester van de vrijmetselaarsorde in Nederland. Een door Leopold Wiener vervaardigde gedenk penning op dit feest werd aan alle aanwezigen uitgereikt. In Belgie viel het sedert eenigen tijd op verscheidene plaatsen in het oog, dat men voor rekening van groote chocoladefabrijken aardappel schillen in aanzienlijke hoeveelheden opkocht. Bij onderzoek is gebleken, dat ze in plaats van meel tot bereiding van eene zoogenoemde gezondheids- chocolade gebruikt wordenen wel zoodanig dat men ze eerst droogt, daarop tot poeder maakt en dan met een weinig gepoederde cacao ver mengt, waarbij men dan zoo veel noodig gesmol ten scahpenvet en ruwe suiker voegt. De ge- heele massa wordt vervolgens nog warm in vor men van koekjes geperst, waarin men ze laat verstijven, om ze later, in smaakvol omslag ge pakt onder den naam gezondheids-chocolade” in den handel te brengen. -'sï?'vi Op het einde der vorige week woedde te Londen op de Scovells en Deps Wharfs een felle brand die ook de Chamberlains Wharf trof, en, in weerwil van de spoedig nangebragte hulp, tot de pakhuizen aan de zuidzijde van de London- brug oversloeg. Zestig aan elkander grenzende pakhuizen zijn eene prooi der vlammen gewor den; zij waren met pek, teer, talk, spiritus, boter salpeter en meer andere brandstoffen ge vuld de schade valt op dit oogenblik nog niet te berekenenmaar is zoo aanzienlijkdat men voor het vermoedelijk cijfer terugdeinst. Zondag morgen ten 7 uur was men den brand meester. Alleen aan talk zijn 9000 vaten verbrand. Dat men in Engeland er niet tegen opziet en het nog niet verleerd heeft om voor uitmun tend fokvee hooge prijzen te geven, blijkt uit den afloop eener veeveiling, die onlangs bij Rochdale, in het graafschap Lancaster, heeft plaats gehad. De eigenaar van den troep korthoorns, die al daar verkocht is, besloot tot dien verkoop, om dat er onder zijne gronden eene laag vuurvasten leem ontdekt was, die hem meer beloofde te zul len opbrengen dan de fokkerij opleverde. Er wa ren 24 stieren, koeijen en vaarzen, die, gemid deld, gegolden hebben ƒ479. De zeven slie ren golden gemiddeld ƒ592; de koeijen en vaar zen ƒ428. Voor een' vierjarigen stier werd be taald ƒ1260; voor eenen anderhalfjarigen ƒ1008. Eerst sedert 1853 was de troep gevormd,en eene menigte prijzen waren er door de dieren bij ten toonstellingen behaald. Daarom had men nog hoogere prijzen verwacht, dan thans besteed zijn. In alle geval blijven het mooije sommen. De ge- heele troep bragt ƒ11,063 op. Wanneer wij hier te lande beter begrip hadden van veefokken zou den er door bekwame fokkers ook zulke winstjes kunnen behaald worden. (Landb. Cl.) Met betrekking tot den overleden minister Cavour moet de paus zich nog al in gematigde bewoordingen uitgelaten en onder anderen ge zegd hebben: „Hij ten minste zou ons nog door de deur hebben laten vertrekken. Wie hem op volgt zal ons welligt noodzaken het venster uit te springen.” Men heeft wel bij geruchte ver zekerd dat de biechtvader van den overleden minister en naderhand zijn broeder zich naar Ro me hadden begevenmaar het een noch het an der is tot dusver bevestigd. BATAVIA, 16 Mei. Java is volmaakt rustig. In den stand van zaken te Banjermassing is gee ne verandering gekomen. BUITENLAND. LONDEN. De Sport meldt dat de paus bij de Derby-wedrennen op 31 Mei jl. 5000 pd. st. heeft gewonnen. Ziehier hoe zich de zaak heeft toegedragen Voor omstreeks zes maanden reis de kolonel Towleney, in Italië. Te Rome werd hij aan den paus voorgesteld en aan diens tafel genoodigd. Pius IX, die een onderwerp, dat zijn’ gast aangenaam moest zijn wilde ter sprake brengenvroeg naar den staat van diens fraai- je stoeterij in Engeland. De kolonel deelde hier op zijn’ gastheer alles haarklein mede en voegde er bij dat hij een paard waarin hij het volste vertrouwen stelde voor de Derby-wedrennen had bestemd ofschoon hel eerst met 50 tegen één genoteerd stond. De paus naar eene verklaring van dezen hem vreemden term gevraagd hebbende kreeg ten antwoord dat hijdie 50 p. st. voor het paard wedde, ingeval van succes 2500 p.st won en zoo naar evenredigheid. De pausdie zijn" gastheer eene beleefdheid wilde bewijzen, ver zocht hem voor 100 p. st. in de weddingschap te mogen deelnemen, en daar nu het paard Kettle drum van den kolonel Towleneywerkelijk de winner was heeft de kolonel aan den Heiligen Vader, wiens weddingschap slechts eene hoffelijk heid en volstrekt niet ernstig gemeend was 5000 p. st. doen toekomen. De dagbladen van Bucnos-Ayres bevatten den tekst, in de Spaansche, PortugescheFran- sche Engelsche en Italiaansche talenvan een vonnis, waarbij Juan Manuel Rosas wordt ter dood veroordeeld omdat hij de volgende misda den heeft bedreven 1) hij liet ijsselijke folterin- Tr'jJ en nen 1 en. I de de SNEEKER COURANT. mis ■he ir, de i van naar leiff— i van ie- I l’u I lil I li A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1