NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 3 en hen 1 J ÓF-Sl 1861. No. S3. WOENSDAG den 3 July. 1 c t BINNEN-' EN BUITENLAND. ?Ae önde.r nopens den gepleegden moord er- ^fcwolsrnan te imiminm »'eken- genblik en het is om a blies van naar liei/i ii van Sep.: r, met wuJdc boven >rlen leden van graaf v. Bij aangehouden hij en. de de schrikkelijk ;e meld is. uitvoerige rede de beschul- en de straffe des doods ge- zerne aldaar is omgekomen, eenc zerk gepltólSt, waarvan het opschrift ’s mans opofferende daad vermeldt. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 26 Junij: Hot hier te huis behoorende schip de Noordpool kapt. C. Koch, is te Tönsberg in Noorwegen bin nengekomen met 3120 oude robben. Over het geheel luiden de berigten betreffende de robben vangst vrij gunstig. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 28 Ju nij: Heden morgen kwam voorden eersten keer door het nieuw gegraven en bijna geheel vol tooide Noord-Willems-Kanaal alhier aan de volks- schuit, varende van Assen op Groningen v. v. Deze schuit, die te zes uur des morgens van Assen was vertrokken kwam hier ongeveer 12 uur des middags aan alzoo in bijna zes uur dat echternaar wij vernemenbij eene geregel de vaart spoediger zal kunnen gaan en in vijf uur zal kunnen worden afgelegd. Naar men verneemtheeft de beroemde Italiaansche treurspeelster, madame Ristori het voornemenin deze maand Julij twee voorstel lingen in de schouwburgzaal te Groningen te ge ven. Wordt dat voornemen vervuld hetgeen voorzeker van de meerdere of mindere deelne ming zal afhangendan zullen ook de bewoners van het noorden zich kunnen overtuigen van het uitstekend talent van madame Ristoridie sedert de weinige jaren van haar optreden eeneu Euro- peschen naam gekregen heeft. Naar wij vernemen, zegt de Leeuwarder Ct., heeft de beroemde tragédienne, mevrouw Ade laide Ristori zich in betrekking gesteld met het bestuur van den schouwburg, ten einde alhier in den loop dezer maand twee tooneelvoorstellingen te geven. Men meldt uit Assen d. d. 29 Junij: Het concert gisteren avond door het corps Alpenjagers van Garibaldi alhier gegevenwerd door een aanzienlijk publiek bijgewoond en gaf zeer veel genoegen. Het zijn muzijkanten, die hunne instrumenten meester zijn en met aplomb en vaardigheid de geannonceerde stukken uitvoer den. Zij werden dan ook levendig toegejuicht en verdienden dal ten volle. Hoewel het geen ei genlijk gezegde kamer-muzijk is, was toch de uitvoering in de ruime concertzaal niet hinderlijk voor het gehoor, dat zeer op prijs was te stel len wijl het weder geenszins geschikt was voor een concert in de opene lucht. Welligt zal het corps een tweede concert en wel woensdag ek. geven. Ten bewijze, dat de nieuw benoemde rijks- veldwaehter W. v. d. Meulen te Noordwolde geen aanziener des persoons is en in de waar neming zijner betrekking wel degelijk regt door zee gaatkan dienen dat hij tegen zijne eigene vrouw proces-verbaal heeft opgemaakt wegens het verkoopen van winkelwaren op zondag. Uit N. Schoonebeek wordt gemeld d. d. 24 Junij: Onder de hoofdgebeurtenissen, die thans de gesprekken der ingezetenen van N. Schoone beek uitmaken is het vinden van een lijk van het mannelijk geslacht in de veenen van Éintloo (Hannover) 4 uren van hier verwijderd. Het schijnt, dat dit lijk reeds lang onder die veenen heeft gelegen. Haar en baard waren intusschen rosachtig van kleur en lang aangegroeid. Het vleesch was verdwenen, maar om de beenderen zat een buitengewoon dik vel. Hoe is dat lijk daar gekomen te vergeefs tracht men dit te ontsluijeren. Hier wordt al gemeen aan een’ manslag geloofd. Uit Axel schrijft men van den 26 Junij: „In de laatste maanden hebben onze grenscommiczen aan de Capellebrug (bij Hulst) het ontzettend moei jelijk gehad met het waken tegen den frauduleu- zen uitvoer van lompen uit Hulst naar Belgie, welke uitvoer dagelijks geschiedde met troepen van 30 en meer personenwaardoor zeer vele aanhoudingen en vervolgingen hebben plaats ge vonden. Onlangs is onder Axel ook een ma gazijn van lompen gevestigd, en in den nacht van zaturdag 22 Junij waren eenige commiezen op het terrein van toezigt op surveillance, toen de te Axel gestationeerde commiezen Jongen en El- eischt. Wegens het vergevorderde uur is do zitting weder geschorst tot morgce ochtendals wanneer de advokaat van den beschuldigde mr. l’h. van den Broecke, de verdediging zal aanvan gen. Het provinciaal geregtshof van Noord-Bra- bant heeft uitspraak gedaan in de zaak van 11. W. Grasveldgewezen ontvanger der domeinen in Noord-Brabant, liet hof heeft hem schuldig ver klaard aan het verduisteren van ƒ39,801.69, die hij in zijne opgenoemde hoedanigheid ontvangen en niet verantwoord had, en hem zonder toepas sing van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den lijd van vijf ja ren, in eene geldboete van ƒ4000, en in de kos ten der procedure. De Hollandsche maatschappij van landbouw heeft eene som van duizend gulden beschikbaar gesteldten einde door een geacht handelshuis puike boter naar Engeland te doen zenden. De reden hiervan is dat de boter uit ons land op de Londensche markt veel heeft geleden in haren goeden naam, dewijl onderscheidene kooplieden aardappelmeel en andere bestanddeelen door de boter mengen. Er moeten ernstige vermoedens gerezen zijn tegen den stuurman van een schipliggende in het entrépót-dok te Amsterdamdie zondag jl. zijn’ kapitein zou hebben over boord gestooten ten gevolge waarvan deze is verdronken en te vens, dat gezegde stuurman zich aan diefstal zou hebben schuldig gemaakt. Hij is daarop gearres teerd en nog in het bezit gevonden van voorwer pen den kapitein toebehoorende. Lit Nieuwediep wordt gemeld d.d. 26 Junij: Zr. Ms. stoomschip Djambi is van de marinewerf naar de buitenhaven verhaald en wacht slechts op order om te vertrekken. Bij gelegenheid van dit verhalen moet een treurig ongeval gebeurd zijn. Een matroos nl.die op den bak stond, kreeg het eind van een gesprongen tros tegen het dij been datnaar wij vernemenvermorsehl werd. De Russische prinsdie na zijne ontsnap ping uit Rotterdam aan de zorgen van dr. Hen driks op Zuiderburg te Voorschoten was toever trouwd, is, in weerwil van het naauwletlendste toezigt, in den nacht van 26 Junij aan zijne be wakers ontsnapt, door het raam ontvlugt endoor de Vliet gezwommen. Eenigen tijd later is hij weder gevonden; hij zat bij een boer op den hooi zolder. Nu heeft men de waakzaamheid verdub beld, doch getracht liet verblijf voor hem zooveel mogelijk te veraangenamen. De bedoelde prins schijnt dus voor eene klei nigheid niet vervaard te zijn. Na zijne eerste ontsnapping, toen hij zich naar ’s Hage had bege ven werd hij door den jager landt uit de vaart gehaald en had zich gedurende meer dan 24 uren in de na bijheid van de buitenplaats van dien graaf opge houden. Hij ontzag noch bosch, noch kreupel hout, maar toog door sloolen en grachten heen, dook einden ver onder water, en zoodra hij ie mand van verre ontdektewist hij zich met zoo veel vlugheid te verwijderen, dat men zijn spoor verloor. Door en door nat heeft hij toen den nacht van vrijdag op zaturdag op het builen van den graaf v. B. doorgebragten ofschoon de graaf en zijne bedienden hem met de meeste inspan ning zochten, konden zij hem maar niet ontdekken. Uit Almelo wordt gemeld d. d. 25 Junij: Eergisteren is hier het definitief berigt ontvan gen der door het gouvernement aan den heer E. J. H. Dull alhier verleende concessie tot den aan leg en de exploitatie van eeneu spoorweg van Almelo naar de Hannovcrsche grenzen. Hctiseen gewigtig punt bij deze zoo uiterst belangrijke on derneming, dal de aansluiting reeds geregeld is. Zoo ver toch is het tot heden, op den Rijnspoor weg na (en wal heeft die aansluiting moeite ge kost!) met geene enkele onderneming gekomen en hierdoor bleef alles tot het laatst op losse schroe ven. Het collcgie brandmeesters te Leeuwarden heeft op het graf van wijlen den heer Jan van der Horst, die ten vorigen jarc bij zijne ijverige pogingen tot blussching van den brand in de ka- SNEEK 2 J ulij. De tweede kamer der sta- ten-generaal hec -ft op den 27 Junij aangenomen de aan de orde: zijnde ontwerpen on conclusion en besloten tot t oclating van het nieuw benoemd lid Cornells. Bij de twi rede kamer zijn vervolgens in gekomen twee ontwerpen van wetstrekkende 1) tot inkoop van nationale schuld en 2) tot afschrijving van I mpilaal der schatkistbiljetten als mede twee wets ontwerpen met begeleidende be groetingen voor de staats-spoorvvegen, dienst 1860 en 1861. Volgens Je Arnhemsche Courant wordt er in de bureaus; van het ministerie van binncnl. zaken ijverig g< arbeid aan de herziening der pa tentwet zood at er eerlang een w etsonlwerp te dien 'aanzien bij de tweede kamer zou kunnen worden te ge moet gezien. Z. M. heeft aan den heer mr. F. J. Kap- peyne van de Coppcllo op zijn verzoek, eervol ontlag verleend als burgemeester van Uilhuisler- mceden. Gedur ende het verblijf der vorstelijke fami lie op het Looreed Z. K. 11. prins Alexander, vergezeld ’van lid. gouverneur, meermalen uit tot het doen van een’ rid in de omstreken van Apel doorn. Toen dit jl. dingsdag namiddag weder plaats had, werden de paarden, aan tol no. 14 op den weg naar Deventer, schichtig, zoodat zij doorgingen met dat gevolg, dat het rijtuig mer kelijk ’beschadigd werd. Z. K. H. heeft echter geen Letsel bekomendoch is met ander rijtuig naar liet paleis teruggebragt moeten worden. Bij de dienst van den rijkstelegraaf zijn, na afgelegd examen 21 personen tot telegrafis ten der 3e kl. benoemd. Gisteren is alhier van bestuurswege voor den tijd van één jaar verpachtde opbrengst van het marktgeld wegens staanplaatsen voor het uitstal len van waren zoo mede ten dienste van open bare vermakelijkheden, voor de som van ƒ620; aannemer Sijbe de Wolf. Het provin. geregtshof in N.-Holland heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van de wet tige erfgenamen van den heer van der Aain le ven pastoor te Ouderkerk aan den Amstel, te gen den bij diens testament benoemden erfgenaam, den dekem en kanunnik Hoffman, te Amsterdam. Het aulh entiéke testament was door de arrond.- regtbank te Amsterdam nietig verklaard op grond, dat de testateur bij het maken daarvan niet in het bezit zijner verstandelijke vermogens was. Hel prov. geregtshof heeft dit vonnis in alle opzigten bekrachtig d, zoodat de ab intestato erfgenamen al leen tot ide nalatenschap zijn geregtigd. Uit Middelburg wordt gemeld d. d. 27 Ju nij: Heden staat voor het provinciaal geregts hof van lóeeland te regt A. Poldermanlandbou werwonende te St. Laurens, beschuldigd van moedwill ige nederlaag met voorbedachten rade ondernom en en uitgevoerd op zijne vrouw. Deze moord he eft plaats gegrepen onder de meest ver omstandighedengelijk vroeger ver- Mcn herinnerc zich slechts, dat de be doelde vrouw des nachts in het bed vermoord is, door 1 toegebragte slagen met eeneu ijzeren vuurlepel, en verder onder de bedkussens ge stikt. Daai na heeft de beschuldigde in den paar denstal eeri’ put gegraven van twee el lang op ééne el bre ed en nagenoeg ééne el diep; en daar in het lijk zóó met overleg begraven, dat het eerst 18 da^en later gevonden is. Inmiddels had hij de gouden sieraden verkocht en eene beloo- uing in de ouraut uitgeloofd voor hem die zijne vrouw inogt terugbrengen. Eerst na het vinden van het lijk toen de beschuldigde kort te voren in verzekerde bew aring was genomenheeft deze een en kend. Van don 28sten. Heden morgen ten 10 uur heeft di voortzetting plaats gehad van de zaak van A. Polderman. Na afloop van het ge tuigenverhoor, heeft de proc.-generaal mr. M. Verbrugge in eene diging volgclu 'uden té- I SNEEKER COURANT. I i ■r. de i r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1