NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. A I 1861. No. 54. 16de Jaargang. ZATURDAG den 6 July. k BINNEN- EN BUITENLAND. ?n ^Zvyolsman te preken- (genblik en het is ons. p blies r Tnj. j Po I lir li s en 1 pen A en. 1 de i de —ƒ3 Sep.; Ij r, met I "'uidc J boven 1 pelen J lieden 3 T. de I. VOO S naar SNEEK 5 Julij. Bij de tweede kamer zijn ingekomen de navolgende wetsontwerpeneen wegens verstrekkingen ten behoeve van het de partement van oorlog, dienst 1861, en een tot bekrachtiging der ordonnantie van den gouver- neer-generaal van Nederl. Indië, wegens den vrij en invoer van padie en rijst op Java en Madura. Nog is bij de tweede kamer jpgokomep de ko loniale begroeting voor 1860; zij zal alleen voor de leden worden gedrukt. Het amendement van den heer Thorbecke op art. 1 der wet op de militie is verworpendaar entegen een van den heer Heemskerk aangeno men, waarbij de sterkte der militie wordt be paald op 55,000 man of 11,000 man jaarlijks. -Men schrijft uit ’sHage: Ik meen u te kunnen verzekeren, dat onze regering binnen kort tot de erkenning van het koningrijk Italië zal overgaan. Ofschoon men ter wille der gemelde bezwaren van onze R. K. landgeuooten die er kenning wenschte uit te stellen blijkt dit on raadzaam te wezen. Reeds al te lang was men genoodzaakt, om politieke redenen, die erken ning uit te stellen. Uit ’s Gravenhage meldt men aan den Noord- Brahanlerdat de regering binnenkort aan de tweede kamer een wetsontwerp zal indienen tot het vervaardigen van eene bronzen munt. Tevens zouden de tegenwoardige centen buiten circulatie gesteld en behalve stukken van 1 en |/j cent ook van 2’/2 cent gemunt worden. Naar men verneemt, heeft de regering zich vereenigd met de regeling van het onderwijs te Weert, gelijk die vroeger werd opgegeven, zoo- dat thans eene der openbare scholen aldaar in handen is van de geestelijke broeders der onbe vlekte ontvangenis. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat in den dadolijken nood der nood lijdenden door den jongsten watersnood genoeg zaam is voorzien uit de liefdegiften, van allerwe- ge buiten de opbrengst der algemeene collecte verkregen en dat alzoo die opbrengst, ten beloo- pe van ƒ774,774 28, uitsluitend kan strekken tot vergoeding der verliezen geleden door hen wien het ontbreekt aan eigene middelen tot her stel overwegende, dat de verliezen door dezul ken geleden in de provincie Limburg, worden vergoed uit de middelen die reeds vóór dat de algemeene collecte heeft plaats gehad in dat gewest bijeengezameld en ter beschikking van ge deputeerde staten dier provincie gesteld waren en dat mitsdien de opbrengst der algemeene col lecte geheel kan worden bestemd ter vergoeding van verliezen geleden door degenen die daar toe in aanmerking komen, in de provinciën Noord- Brabant en Gelderland; overwegende, dat het reeds bekende bedrag dier verliezen verre over treft dat van de opbrengst der algemeene collecte, en dat in dien staat van zakenin afwachting van de beschikking over de verdere aanwezige middelennadat de daartoe vereischte opgaven zullen zijn verkregen, onverwijld kan worden over gegaan tot de verdeeling dier collecte; heeft goed gevonden, het aandeel der betrokkene provinciën in de som van ƒ774,774.28 te bepalen voor Noord-Brabant op ƒ64,259.78 en voor Gelder land op ƒ710,514,50. Het examen der adspirant-adelborsten 3e klasse bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord zal aanvangen op 22 Julij 1861 te 's IJage. Voor de dienst van het stoomwezen in Ned. Indie wordt gevraagd een ingenienr 2e klasse. Aan die betrekking is verbonden eene maande- lijksche bezoldiging van ƒ350 met eene periodie ke verhooging tot dat het maximum ƒ500 maandelijks bereikt. De daartoe benoemd wor dende persoon verbindt zich aan ’s lands dienst in Ned. Indie voor minstens tien achtereenvolgen de jaren. De belangstellenden worden opgeroe pen, om zich vóór ultimo Julij ek. aan te melden bij het departement van koloniën. De op te roepen miliciens voor het kamp van Milligen zullen den 10 Augustus aanstaande dat door het water bedorven is op Imillioenpd. beste kwaliteit hooi. Door tijdige voorzorgmaat- regelen van wege het bestuur dezer gemeente is tot op dezen oögenblik (4 ure namiddag) veel schade Verhoed, terwijl het water vallende is. Het is te hopen, dat het water vallende blijft, want ware het andersdan zou de pinkstër-storm van 1860 hierbij vergeleken, eene kleinigheid zijn. Uit Blokzijl wordt gemeld d. d. 1 Julij Door den in den nacht van 29 op 30 Junij jl. geheerscht hebbenden storm, steeg het zee water tot eene buitengewone hoogte en werden de uiterwaarden geheel geïnundeerd. Groot is de schadedie hierdoor den hooibouw is toe- gebragt, daar het hooi zijnde de buitenlan den reeds voor het grootste gedeelte gemaaid dat genoegzaam rijp wasmeestal is weggedre ven terwijl het nog staande gras ook daardoor zeer in waarde is gedaald. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 29 Junij Bij arrest van het provinciaal geregtshof alhier van 26 dezer, is naar de openbare teregtzitting verwezen de persoon van II. I’. Ploeg, beschul digd van moord gevolgd door diefstalvan welk feit, gepleegd in 1858, hij toen wegens onge noegzaam bewijs buiten vervolging is gesteldter wijl er over die zaak later meer licht schijnt te zijn verspreid. Gezegde Ploeg was thans w egens eene andere misdaad, waarvoor hij in 1859 tot 7 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeldin het huis van opsluiting en tuchtiging alhier gedetineerd. De aangekondigde zeil- en roeiwedstrijd te Harlingen op zeewaarvoor 50 groote en kleine vaartuigen waren ingeschreven, is, begunstigd zoo ten aanzien van wind als weder en onder het aanschouwen van duizenden, tot algemeen genoe gen en in de beste orde afgeloopcn. Van de 3de klassejagten en boeijers werd o. a. de premie, eene Nederlandsche vlag, behaald door onzen stadgenoot den heer A. Haagsma. Een schitterend vuurwerk besloot het feest van den dag. Tc Hichtum heeft het schot van een met ganzehagel geladen, onverwacht afgaand geweer een’ arbeider zoodanig aan het hoofd getroffen dat hij waarschijnlijk zijn linkeroog zal moeten missen. Donderdag den 27 Junij des namiddags ten vier uurviel de 20jarlge dochter van de weduwe Sie te Stads-Kanaal van een’ draai af in het water van den Drouwendermond, terwijl zij over dien draai wilde gaan met een' kruiwa gen met turf. Zij verkeerde in groot gevaar maar op eens sprong de 1 Gjarige jongeling J. G. N. Heinz haar ter hulp en het mogt zijne jeug dige krachten gelukken na vele inspanning deze jongedochter te redden. Dezer dagen wilde, op eene fabrijk van wol len stoffen te Tilburg, een löjarig meisje, op de stoomweverij werkzaamden lederen riem wel ke haar weefgetouw met de as in verbinding 1 bragtvasthechten. Terwijl zij dit verrigtle, ge raakten hare kleederen tusschen het werktuig en werd zij met het wiel rondgeslingerd, zoodat er aan geen redden meer te denken viel en zij deer lijk verminkt op de plaats dood bleef. Uit Roermond wordt gemeld d. d. 29 Junij: Bij een herderlijk schrijven heeft de bisschop van Roermond in alle kerken van zijn bisdomgelijk zulks ook overal elders is geschied, doen voor lezen, dat in iedere Roomsch-Katholieke gemeen te eene broederschap van den II. Petrus is opge- rigt, strekkende om bijdragen voor den paus te verzamelen, ten einde hem te hulp te komen. De geestelijke voordeelendoor de kerk aan het lidmaatschap dier broederschap verbonden, zijn zeer groot. Te Schinnen, in Limburg, is bij gelegenheid van een schuttersfeest iemand doodgeschosen. Er ontstond een klein verschil; een persoon mengde zich er in en legde schertsende het geweer op een’ zijner kameraden aan. Niet wetende, dat het geladen was, trok hij af, en het ongelukkig ge volg was, dat de getroffene op den avond van dien noodlottigen dag reeds overleed. De Middelt). Courant berigtdat de Nederl. India en 's Grav. Nieuwsbode met 1 October zul- bij hunne corpsen present moeten zijn en vóór of op den 20 September daaraanvolgende weder met onbepaald verlof moeten vertrekken. Die miliciens, die in der tijd niet tot zamen- stelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt, zullen het eerst tot die opkomst bestemd Wor den en de overigen door loting worden aange wezen. Uit Haarlem wordt gemeld d. d. 29 Junij: In de Sint Bavo of Groote Kerk op de Markt alhier, had gisteren avond tot opluistering der feesten een buitengewoon groot concert plaats met begeleiding van bazuinen, trompetten en pauken, alles onder leiding van den hoogstver- dienstclijken organist den heer J. Bastiaans. Reeds vroeg vóór den aanvang was het gebouw' met een groot aantal belangstellenden gevuld, welke men op 25,000 begroot. De zamenstel- ling van het programma was zeer gelukkig. Gedurende het concert werd op de Groote Markt eene prachtige illuminatie ontstoken. De muzijktempeldie gisteren ochtend aanmerkelijk vergroot was werd met duizenden lichten en een achttal hangers met roode glazen behangen ter wijl de Markt voor rijtuigen was afgezet door een groot aantal palen waar tusschen mede zeer fraai verlichte slingers waren aangebragt. In één woord, de Markt schitterde van die prachtige illuminatie, die soms werd verhoogd door elec- triek lichtdat men in bijna alle kleuren van eenige omliggende huizen deed schijnen. Het zal niemand verwonderen dat alle standen daar ver tegenwoordigd waren en de toeschouwers steeds vrolijk dooreen wandelden. Het Leydscli dagblad zegt, dat de beslissing van den Amsterdamschen gemeenteraad geno men ten aanzien van het door curatoren van het athenaeum ingediend voorstel niet zonder ge- wigligen invloed zal blijven op het lot van die instelling. Meer dan één hoogleeraar toch zou daarvan zijne voortdurende betrekking tot het athenaeum afhankelijk hebben gemaakt en er al zoo veel kans beslaan, dat alleen de geneeskun dige faculteit blijft behouden die eene zeer be langrijke uitbreiding zou erlangen. Reeds spreekt men van het plan dat er bij de studenten der regtsgeleerde faculteit zou bestaan, om zich naar Leyden te begeven. Men schrijft uit Vlaardingcn d. d. 30 Junij: Heden avond ten 7 uur is de eerste haring jager aangekomen, medebrengende 43 ton ha ring, waarvan 30 ton vollen en 13 ton maat jesharing. Onmiddellijk na aankomst zijn daarvan de gebruikelijke geschenken aan Z. M. den ko- ning verzonden. De aangebragte haring is van uitmuntende kwaliteit; morgen verwacht men den tweeden jager, daar deze die tonnen van slechts 4 schepen heeft overgenomen.” Men schrijft uit Vlaardingcn d. d. 1 Julij: De tweede haringjager is aangekomen met 77 ton vollen- en 45 maaljes-haringde visscherij schijnt gunstig te staan; de prijs is thans ƒ300 per ton. Na aankomst der tweede jager arriveerde nog een haringschipwaarvan de reeder zich niet tot de zoo nuttige algemeene haringjagerij had willen aansluiten met 16 ton haring. Uit Hardenbergh wordt gemeld d. d. 1 Ju lij In het naburige graafschap Bentheim moet vrijdag jl. een vreesselijk onheil hebben plaats ge had. Ecu gegoede boerdie voor het Ambt te Nordhorn burgerlijk was getrouwd, keerde met zijne vrouw en betrekkingen terug. Op de hoog te van het oude klooster Frenzewegen gingen de paarden door, met het noodlottig gevolg, dat het voorste gedeelte van den wagen los en de ijzeren bout den man door het hoofd ging, waar door de jeugdige, pas gehuwde vrouw al ras ee ne bedroefde weduwe werd. Uit Genemuiden wordt gemeld d. d. 30 Junij: De storm, die heden woedt, heeft nu reeds on der deze gemeente duizenden gulden schade ver oorzaakt doordien de oeverlanden der Top waar op het gras gemaaid is of aan oppers stond on der water zijn geloopen. Het gewas der Oude en Nieuwe Pieper, eene groote uitgestrektheid groolendeels aan de gemeente Kampen behooren- de, is totaal verloren; men-schat het product SNEEKER COURANT. 'e- llliflIMBMIlhr I t 4 I ■t J 'I I Me i 'an I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1