NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1861. No. 53. 16de Jaarguag. WOENSDAG den 10 Julij. v. («71 nen ren. m de - de I _Z3 BINNEN- EN BUITENLAND. ^ówolsman te liniiiüuiDii'iffW !r, de van naar leili— |i van I t s e r fl 1 1 Xfl I r LI »'nj J 1 'he areken- 'genblik en het is ons. ia blies Sep.; r. met wddc boven trien leden - f pij van nijverheid. Tien werklieden boden zich ter mededinging aan, om te wedijveren wie hun ner In den koetsten tijd het netst een aantal steenen metselde en invoegde. De prijs en pre mie werden elk voor de helft toegekend aan Ger rit Egbrink, oud 44 jaren, geboren te Deventer, en aan een’ Groninger werkmanJan de Vries. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 5 Julij Eene geachte familie te lloogevcen trof dezer da gen eene zware beproeving. Eene jeugdige schoo- nede eenigste dochter, had buiten weten van hare ouders liefdesonderhandelingen aangeknoopt: Dit door hare ouders en broeders ontdekt wor dende, onderhielden zij haar daarover, met dat ongelukkig gevolg, dat men haar lijk uil de Hoo- geveensche vaart heeft opgehaald en dit in dien toestand aan hare bedroefde betrekkingen is moe ten worden teruggegeven. Uit Sleen wordt gemeld d d. 4 JulijEen allerhevigste on tot dusverre ongenecsselijkc ziek te onder de varkens teistert onze gemeente zwaar. Vooral is onder de zeuge motten en die nog dragtig zijn veel sterfte. Alhier zijn landbouwers, welke drie dier dieren binnen eene maand tijds verloren hebben. De oorzaak dezer ziekte is on bekend. Voor de genezing wordt alles in het werk gesteld doch niets baat. Het is te hopen, dat men spoedig van deze ramp verlost moge worden; lieden, die een mooi sommetje gelds uit hunne varkens dachten te makenhetgeen ook voor sommigen wel noodig was, zien zich hierin zeer teleurgesteld. Het Oostenrijksche muzijkcorps hetwelk zich eenige malen te Haarlem heelt doen hoo- renis daar uitstekend bevallenen heeft in de vorige week Haarlem verlaten na aan de al- gemeene armen dier stad vijfhonderd gulden te hebben geschonken. Het aantal bezoekers der tentoonstelling neemt steeds toe en was den vo- rigen dag geklommen tot 1530. Den 1 Augustus zal te Brussel eene ten toonstelling worden geopend van Belgische kunst producten welke volgens de reeds verschenene aankondigingen zeer interessant zal wezen en de vroegere tentoonstellingen van dien aard zal over treffen. De Parijsche correspondent van de Amst. Cour, meldt als zeker, dat de dezer dagen me degedeelde berigten betreffende de inhechtenis neming van personen te Parijs, Marseille enz., in verband met de ontdekking van een komplot volkomen waar zijn. In berigten uit Weenen blijft men reeds be weren dat de gezondheidstoestand van den paus voortdurend bedenkelijk is en men voegt er bij, dat zoo hij kwam te overlijdenhet kiezen van een' nieuwen paus eene aanleiding zal worden van ernstige verwikkelingen tusschen Oostenrijk en Frankrijk. Men leest in het blad II Campidaglio„De paus heeft, na raadpleging zijner geneeshecren eene breve onderteekend krachtens welke eene uit vijf prelaten bestaande commissie een’ nieu- paus zou kunnen verkiezenzonder dat het noodig ware het conclave bijeen te roepen.” De Parijsche bladen, die dit berigt mededeelen, leg gen geen' twijfel hierover aan den dag. In Hamburg is een vrij zonderling proces aanhangig over twee afgeknipte haarlokken. De dochter van een’ koopmandie in vrij benarde omstandigheden verkeert, bragt als modiste haar aandeel in de huishouding bij en kocht hetgeen zij voor haar bedrijf noodig had in een’ manu factuurwinkel, waar een vrij rijke jongeling com mies is. Deze vroeg het meisje meermalen in scherts om eene harer schoone haarlokken. Daar zij altijd weigerde, dreigde hij haar voor korten tijd met zijne schaartoen bij ongeluk vol gens zijn verhaal althans de schaar werkelijk in haar haar verward raakteen twee flinke lok ken ter aarde vielen. Haar vader eischt thans eene schadevergoeding van 1500 mark banco de jongeling heeft 400 mark aangebodendoch te vergeefs, de koopman blijft bij zijnen eisch zoodat de waarde der twee lokken thans door de reglbank aldaar zal moeten worden uitge maakt. schappij nam op dien dag 13 groote manden met zalmen mede, goed in ijs en stroo gepakt, die, aldus voorzien, versch aan de Duitsche badplaat sen kunnen aankomen. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 6 Julij: In de vorige week is door de reglbank alhier zeke re B. M kleermaker te Zwolle^ veroordeeld tot gevangenisstraf van drie maanden, in eene boete van ƒ8 en in de kosten en wel ter zake van mishandeling en verwonding, als hebbende hij in den avond van 21 April jl. (Potjeskermis) zeke ren J. S.wever alhier, met wien hij vechtende was en die mede te dier zake is veroordeeld, een stuk van den neus afgebeten. Het afgebeten stuk heeft niet als overtuigingsstuk gediendzoodat de teruggave daarvan aan den eigenaar alzoo ook niet kon worden gelast. Te Zwolle heeft jl. zaturdag avond een ze ventigtal aldaar wonende werkbazen met het bestuur der afdeeling Zwolle van de vereeniging tot bevordering van fabrijk- en handwerksnijver- heid in Nederlandeene vergadering tot bespre king der belangen van den handwerksstand ge houden. In die vergadering is met algemeene stemmen beslotenom alles tot opbeuring van dien stand aan te wenden en onder anderen be paald dat van af 1 Jauuarij 1862 de arbeids- loonen verhoogd en per uur betaald zullen wor den. Er is verder eene commissie benoemd, die, bestaande uit zeven werkbazen der stadmet het bestuur der genoemde afdeeling zal werkzaam zijnom die middelen in het werk te stellen welke leiden kunnen tot de uitvoering van het door de vergadering genomen besluit. Men meldt uit Deventer: Wij vernemen dat het hoofd-comité van dames, die zich veree- nigd hebben om een blijk van hulde aan Z. M. te brengenhet plan heeft gevormdom een beeld der faam te doen vervaardigen met alle gorisch toepasselijk bijwerk op de gebeurtenissen van den watersnood. Hetzelve zou worden op- gerigt in het Park op het Loo, en de uitvoering worden opgedragen aan den beeldhouwer Lacom- bléte ’s Hage. Uit Steenwijk wordt gemeld d. d. 5 Julij De in vele bladen vermelde activiteit van den te Noordwolde gestationeerden rijksveldwachter W. van der Meuten, wegens bekeuring zijner vrouw bij verkoop van winkelwaren op zondagis ge heel uit de lucht gegrepen. Wel is waar wordt door die vrouw een winkel in grutterswaren ge houden doch de rijksveldwachter W. van der Meulengeplaatst te Nyehorne gemeente Scho- tcrlandkwam in geene vier weken bij zijne vrouw, en kon derhalve haar niet bekeuren. Uit Staphorst wordt gemeld d. d. 5' Julij Eenige bijkers zijn gisteren met hunne stallen weder uil Holland aangekomen. De uitslag hun ner industrie is zeer goed te noemen een iem- ker had zijnen stal van 70 korven aldaar tot 130 voortgezet De zwaarsten wogen alreede van 30 tot 40 halve Ned. ponden. Men meldt uit Middelburg d d. 3 Julij Het prov. geregtshof van Zeeland heeft heden wen Polderman veroordeeld lot de straffe des doods wegens op zijne vrouw gepleegde moedwillige ne derlaag met voorbedachten rade welke misdaad door verschillende daden reeds maanden bevorens uilgevoerd bewezen wordt. Burgemeester en wethouders van Harlingen noodigen per advertentie in de Courant dier stad sollicitanten uit tot de vacante betrekking van gemeente-ontvangerwaaraan ƒ1600, benevens kosteloos locaal voor kantoor, met vuur licht en materieel is verbonden. Uit Berlikum wordt gemeld d. d. 4 Julij: Het rooijen en alleveren van aardappelen en het plukken en verzenden van aardbeziën is in vollen gang. De aardappelen gevenbij goede prijzen eenen gewenschten oogst, en van ziekte is weinig sprake. De afvoer vooral naar LeeuwardenFra- neker en Harlingen is hoogst belangrijk en me nigvuldige werkzaamheden door een en ander veroorzaakt, geven vele handen brood. Den 1 Julij had te Groningen een wedstrijd plaats, waarvoor prijzen waren uitgeloofd door het Groninger departement der Ned. maatschap- SNEEK, 9 Julij. In de op 4 Julij gehoudene zitting van de tweede kamer der staten-generaal is, bij de voortgezette behandeling van het ont werp van wet op de nationale militie, door de regering ingetrokken het artikelwaarbij aan min derjarigen de bevoegdheid werd verleend tot dienst- nemi g, zonder ouderlijke toestemming. Door den minister van oorlog is bepaald dat in de maand October aanstaande eenige on derofficieren van verschillende legercorpsen te ‘s Gravenhage vergelijkend examen zullen afleg gen voor de betrekking van 2den luitenant-kwar- tiermeester en 2den administrateur van kleeding en wapening hier te lande, en voor 2d en luite- nant-kwarliermeester voor het leger in Oost-Indie. De storm van zondag 30 Junij heeft een vreesselijk offer geëischt. Een brik, de Stad Vlis- singen, van de Noord komende, is in den na middag onder Loosduinen gestrand en spoedig daarna verbrijzeld. De equipage, die zich in de masten had begeven, is op één na, zijnde de stuurman, bij de ramp omgekomen Bewesten Zoutelande sloeg op het vaste strand de Deensche schooner August, van Kiel naar Antwerpen bestemd. Met het uitbrengen van een werpanker sloeg de jol om, en verdronken twee personen. Men schrijfs uit Utrechtdat de nieuwe komeet reeds den 1 Julij waargenomen werd te Koppenhage, Rome, Lissabon en Montpellier, door haar schoon licht bij den Wagenman. Zij zal waarschijnlijk nog eenige dagen toenemen en die van Donati van 1858 nog overtreffen. Prof. Heis te Munster deelt over de ko meet het volgende mede„Nadat sedert acht da gen de hemel voortdurend met wolken was be dekt, klaarde hij in den avond van 1 Julij ten 10 uur voor eene korte poos in eene noordelijke rigting op. Plotseling kwam tusschen de geschei- dene wolken al meer en meer eene prachtige ko meet te voorschijnwier kern aan grootte en helderheid Venus overtrof en wier staart zoo lang was als die van de heerlijke Donati van 1858. De komeet heeft hare plaats in het ster- rebeeld van den Lynx, digt bij de grens van dit sterrebeeld en van dat des Grooten Beers, regts van den kop van dezen laatsten. Hare rigting was aan die der zon tegenovergesteld; de ko meet scheen zich een weinig te krommen zoo dat de convexe zijde naar den Grooten Beer was gekeerd. De hemel werd allengs weder bewolkt, en dus was het mij niet mogelijk naauwkeurige waarnemingen te doen en den loop van den ko meet na te gaan. Even als de groote komeet van 1811, zal zij den geheelen nacht aan den hemel zigtbaar zijn.” Leverrier, de beroemde sterrekundige, geeft in den Franschen Moniteur eene mededeeling be treffende de komeet welke zich thans vertoont. Hij neemt nog niet voor zeker aan, dat zij dezelf de is die voor driehond< rd jaar vóór den dood van Karel V is verschenen en voert zelfs eenige gronden aan, die sterk tegen dat vermoeden plei ten. Aan het slot van zijn opstel leest men „Dikwijls verwondert men zich, dut zulke schitte rende staartsterren zich plotseling vertoonen, en zelfs niet den dag vóór dat zij voor iedereen zigt baar zijn door de sterrekundigen worden aange- kondigd; maar de reden hiervan is zeer eenvou dig. Den 29 Junij was de afstand der komeet van de pool ongeveer 65 graden zij ging onder tegelijk met de zonen dus heeft men ze niet kunnen zien. Maar den 30 Junij bevond de ko meet die eene snelle beweging heeft zich op 13 graden noordelijker, en terwijl de zon onder den horizont doorging, ging de komeet niet onder; daardoor nu werd zij voor ons zigtbaar. De te legrafische dépêches uit Lissabon, Florence, Turyn en Rome die den 29 Junij van de komeet niet gewagen vermelden op den 30 de waarneming van die schitterende ster.” De zahnverkoop geeft aan Kralingen vele levendigheid. Den 3 Julij waren er weder 150 ter markt, die alle verkocht werden. Eene stoomboot van de Neder- en Middenrijn-maat- I tl 8 COURANT 5 4 I ÓM® I i 2 e- I ?n 2NEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1