NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. u 1861. No. 5ï. léde Jaargang WOENSDAG den 17 July TF< BINNEN- EN BUITENLAND. ^ówolsman te ar# 4 r I a t Sep. "'dd. J boven I H'lenI beden m a I- Pui Lr en ien. Ir Uit Vlaardingen wordt gemeld d.d. 13 Julij: Volgens berigt van den kommandeur van den zes den jager, dd. Lerwick 7 Julij, was de vierde jager den 6 dezer van de vloot vertrokken met 212 ton haring aan boord. Op dien datum was echter de geheele vloot op Lerwick verzameld uithoofde van tegenwind en wanvangst, en waren de gezegde 212 ton de opbrengst van de geheele afgeloopene week. Men meldt uit Gramshergen d. d. 10 Julij: De westelijke dijk langs het afwateringskanaal van Koevorden naar Ane is heden morgen bij eene waterhoogte van 1.05 el boven gewoon peil door gebroken. Eene grootc vlakte hooiland, waarvan nog maar enkele perceelen gemaaid zijn alsmede wel 100 koeweiden, loopen thans onder water. De schade wordt op ruim f 3000 begroot. De landlieden uit Ane hebben dag en nacht aan die dijken gearbeid, ook nog velen uit ande re buurten, ofschoon sommigen aldaar hunne be langen niet schenen in te zien. De oostclijke dijk is tot nog toe behouden breekt ook die door dan is de schade nog veel aanzienlijken In de provincie Friesland zijn in de maand Junij 77 runderen aan de besmettelijke long ziekte gestorven en 39 door die ziekte aangetas te runderen afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Januari} 1086. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft het voor eenigen tijd vastgesteld jaarlijksch pensioen van de weduwe van den brandmeester J. van der Horst die bij de vernieling van de kazerne al daar is omgekomenverhoogd van f 250 tot ƒ500. Uit Ileerenveen wordt gemeld d. d. 12 Julij: De tentoonstelling van wege de Friesche Maat schappij van Landbouw en Veeteelt, die den 6 en 7 Augustus as. alhier zal worden gehouden, be looft luisterrijk te zullen wezen. Een blik op het programma geeft ons daarvan de overtuiging. Be halve de tentoonstelling zelve, die zich dit jaar in belangrijkheid van vroegere verre zal onder scheiden, wordt er menige gelegenheid aangebo den om zich alsdan genoegen te verschaffen. De beide keuringen van tuigpaardenzoomede de hard draverij waarbij een briljante prijs wordt uitge loofd: dit een en ander zal menig toeschouwer een aangenaam genot geven. De volksvermake- lijkhedenbestaande in verschillende eigenaardige wedstrijdenzullen den lachlust der menigte op wekken. Het muzijk-corps van het regement inf. in garnizoen te Leeuwarden onder directie van den bekwamen kapelmeesterden heer Sampimon zal de feestelijkheden opluisteren. Des avonds van den eersten dag gedenkt men in den gemeente- tuin een schitterend vuurwerk af te steken en den volgenden avond dien tuin op eene allezins prach tige wijze te verlichten. De concerten door ge noemd muzijk-corps ook daarbij te geven zullen voorzeker het hare bijdragen om velendie eenig gevoel voor de schoone toonkunst hebbenuit te lokkenzich naar dien tuin te begeven en plaats te nemen in eene grootc, zeer doelmatig inge- rigte tent, alwaar men gelegenheid zal hebben velerlei vervcrschingen te kunnen gebruiken. Zoo mogen dan de dagen van den 6 en 7 Au gustus as. voor velen genotrijk zijn en het doel bereikt wordendat zich de Maatschappij ook van deze tentoonstelling voorstclthet nuttige aan HET SCHOONE EN AANGENAME TE VERBINDEN. Uit Groningen vertrekken vier en uit Los ser drie huisgezinnen als landverhuizers naar Ame rika. Te Amsterdam voegen zich te dien einde ongeveer 300 huisgezinnen bijeen, om gezamen lijk de reis naar San Salvador te aanvaarden, waar zij eene onafhankelijke Nederlandsche kolonie zul len stichten. Onder de landverhuizers bevindt zich een predikant, een geneesheer en een onderwijzer. Men meldt uit Hoogeveen d. d. 10 Julij Jongstleden maandag is alhier door 4 „jonge hec- ren.” allen weduwnaars en alhier wonende, wel ke gezamenlijk den aanzienlijken ouderdom van 313 jaren bereikt hebben, een pleiziertogje ge maakt naar het naburige dorp de Wijk, welk uitstapje hun zóó schijnt te zijn bevallen, dat, zoo men verneemtzij voornemens zijnook KENNISGEVING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen door deze ter alge- rneene kennis, dat tot de invordering der Markt velden wegens staanplaatsen voor het uitstallen van waren alsmede ten dienste van openbare vermake lijkheden is geregtigd de pachter SIJBE HENDRIKS de WOLF; ingegaan den 1 Julij jl. en eindigende den 30 Junij des volgenden jaars. Sneck den 13 Julij 1861. Burgemeester en TVethouders voornoemd Mr. B. S. STIENSTRAL. B. De Secretaris HAGA. SNEEK, 16 Julij. Door Z. M. zijn herbenoemd tot griffier bij het kantongeregt te Lemmer de heer R. II. Brandenburg, en tot griffier bij het kan tongeregt te Beetsterzwaag mr. II. Overbeek. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 12 Julij: Men verzekert, dat de Nederlandsche re gering dezer dagen in beginsel heeft aangenomen de erkenning van het koningrijk Italië, De minister van binnenlandsche zaken had bij eene circulaire van 11 Junij jl. te kennen ge geven dat de wet op het lager onderwijs gec- nc verplaatsing van hoofd-onderwijzers van de ee ne openbare school eener gemeente naar eene andere, zonder vergelijkend examen, toelaat. Bij eene nadere circulaire van 25 Junij jl. aan de prov. besturen gerigtheeft Z. Exc. tot ophelde ring der eerste circulaire te kennen gegevendat tegen zoodanige verplaatsing geen bezwaar be staat voor die scholen in eene zelfde gemeente, die in alle opzigten aan elkander gelijk zijn, zoo als de armen- of liisschenscholenmits alle hoofd onderwijzers aan die scholen eene gelijke jaarwed de hebben. Hetzelfde geldt ook omtrent de hulp onderwijzers. In den loop van het jaar 1860 zijn van we ge de Ned. Maatschappij tot bevordering der Af schaffing van de slavernij vrijgekocht 30 personen, waarvoor besteed is ƒ10,717.97. In den regel zijn die gelden bij wijze van voorschot verleend. In 1860 bedroeg de terugbetaling van voorschot ten ƒ6,838.99.' Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 13 Julij: Gisteren heeft het provinciaal geregtshof in Ztiid- Holland in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak der vier matrozen, die aangeklaagd waren van desertie van een koopvaardijschip in Austra lië. liet hof heeft het vonnis der arrondissements- regtbank te Rotterdam bevestigd waarbij zij te dier zake waren vrijgesproken, met veroordeeling van den Staat in de kosten. BEKENDMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken bekend aan alle ge bruikers van maten en gewigten binnen deze ge meente: dat door den arrondissements ijker alhier voor den herijk zal worden gevaceerd op Woens dag Donderdag Vrijdag en Zaturdag den 24, 2526 en 27 dezer en, uitgezonderd Dingsdag op eiken werkdag der daarop volgende week, d. i. den 29 en 31 dezer en den 1 2 en 3 der vol gende maand alsmede nog Maandag den 5 Au gustus telken dage van 's morgens 8 tot middags 12 uur en van 'snamiddags 3 tot 7 uur, met dien verstande, den eersten dag voor wijk 1 en de stads maten en het waaggewiglen den tweeden dag voor wijk 2den derden dag voor wijk 3 enz., tot op den tienden dag voor wijk 10. En opdat zulks algemeene bekendheid ver- krijge, zal deze worden afgekondigd zoo als ge bruikelijk is. Snoek den 13 Julij 1861. Burgemeester en IVethouders voornoemd f Mr. B. S. STIENSTRA, L. B. De Secretaris HAGA. Ir ZEGEL eerstdaags eene gelijke reis naar de Dédcmsvarirt (Avereest) te ondernemen. Men meldt uit 's Hertogenbosch d. d. 11 Julij: Heden morgén ten 12 uur heeft het pro vinciaal geregtshof uitspraak gedaan in dé zaak van AdriantlS van Drunen en hem wegens brandstichting bij zeer gemotiveerd arrest ver oordeeld tot dd straffe des doods. Een dertienjarig meisje viel bij het schep pen van een’emmer water, den 9 Julij, in de gracht te Breda en verdween in de diepte. Van de ve le toeschouwers had niemand moed genoeg, zijn leven te wagen; maar een serjant, wièu men het voorval mededeelde liep spoedig naarde plaats des ongcluks en bragt het meisje schijnbaar le venloos naar boven. Meer dan een half uur wa ren de pogingen tot opwekking van het leven ver geefs, toen tot verwondering van cén' ieder het kind tot het leven werd teruggeröepen. Te Zundert kregen twee kermisgangers eenigheid en werden handgemeenna afloop van den strijd miste een der vechtenden eene zijner lippen, zonder dat het tot hiertoe is uitgemaakt, of hij die zichzelven, of zijn tegenstander hem die heeft afgebeten. Te Emden is een curieus proces op han den. Een driejarig kind is omvergeloopen door een hond. Het kind heeft daardoor een been dubbel gebroken. De vader eischt schadevergoe ding van den eigenaar van den hond, ter zake de aan te wenden heelkundige hulp; doch de eigenaar van den hond weigert, op grond, dat, volgens hem, zulke kleine kinderen niet zonder behoorlijk opzigt op straat mogen komen. Het hoog geregtshof te München heeft de zer dagen een vonnis uitgesproken, dat algemeen bijval vindt. Daardoor worden eigenaars eener spoorweglinie, en bijgevolg ook de Staat wanneer die eigenaar is, verantwoordelijk gesteld voor de schade, welke door de uitgeworpenc vonken der locomotieven aan gebouwen, hooibergen en hoo rnen mogten worden veroorzaakt. De op 9 dezer te Fontainebleau gehouden ministerraad is naar men zegtzeer belangrijk geweesten duurde drie uren. De keizerin pre sideerde en heeftzoo wordt van verschillende kanten verzekerdaan de beraadslaging over de aan de orde gestelde onderwerpen levendig deel genomen. Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd mevr. B. een’ eisch instelde tot nietig-ver klaring van het door haar met haren man geslo ten huwelijk op grond dat haar later was ge bleken, dat deze een ontslagen galeiboef is; de regtbank van eersten aanleg te Parijs en hel kei zerlijke hof aldaar hebben echter beide dit huwe lijk wettig verklaard. De uitspraak van hel hof werd op de voorziening in cassatie van de ei- scheres, door het hof vernietigd, met verwijzing der zaak naar het keizerlijke hof van Orleans en dit regterlijk collegic heeft thans een arrest gewezen waarbij insgelijks wordt verklaard, dat er geen grond aanwezig is, om de echtverbindte- nis te vernietigen. Mevr. B. zal zich ook van deze beslissing in cassatie voorzien zoodat de zaak voor het hof van cassatieal de kamers vereenigd zal worden gebragt. Het ambt van lord-mayor van Londen is meer eervol dan voordeelig. Men heeft namelijk berekend, dat die magistraatspersoon ongeveer 5006 p. st. meer uitgaven dan inkomsten heeft. Zijn tractement bedraagt van 7000 tot 8000 p. st., terwijl hij gewoonlijk ruim 12,000 p. st. in het ééne jaar, waarin hij zijne betrekking bekleedt, moet uitgeven. Een prelaatdie met eene hooge betrek king in de hofhouding van den paus was bekleed, mgr. Liverani heeft een geschrift tegen de we reldlijke magt van het pausdom opgesteld en de zer dagen te Florence uitgegeven welke stap door Katholieke dagbladen als een uitvloeisel van teleurgestelde eerzucht wordt beschouwddaar hij te Rome vruchteloos aanzoek om bevordering tot hoogeren rang had gedaan. Thans leest men in de Armonia, het hoofdorgaan der kerkdijk ge zinde partij in Piemonthet volgende berigt De Heilige Vader heeft bevel gegevendeu r I SNEEKER COURANT 3 5 011- I. A i r l r pr, de van naar leili— i van i 1 I f r, met J ït i- n n e- •is fi. ö- )- Ie te rs it Try. li 9 nen de de n preken- genblik en het is ons ia blies 1 T L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1