NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER.*! c. 5 c 1861. No. 58. ZATURDAG den 20 July. 16de Jaargaj VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 22 JULIJ 1861 des voormiddags ten 10 uur. b BINNEN- EN BUITENLAND. Woudsend I- ir, de i van naar jiei/i— h van T L ZEGELE 3 Sep.: r, met wuld£ boven irlen leden pi’eken- ’genblik en het is ona •3 blies Op haar geschreeuw en gevaarlijk gewond naar het De dader, die zichzelven ook het leven trachtte te benemenwerd dadelijk in hechtenis genomen. Uit Amsterdam wordt gemold d. d. 15 Ju- lijHeden T rij. li I en aen en. de de 'he i den te moet en drie surmimerairen voor de dienst der directe belastingen en het kadaster. Voor de eerstge- noemden is op den 2 September as., en voor de laatstgenoemden op den 16 dier maand het ver gelijkend examen bepaald. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot de gemeentebesturen eene aanschrijving ge- rigt betreffende eventuele verbouwingen aan school- localen vooral met het bog op de maatregelen van gezondheiddaarbij wordt o. a. te kennen gegeven, dat eene oppervlakte van 90 vierk. pal men voor eiken leerling bij eene hoogte der lo- calen van ruim 4 Ned. el wenschelijk is. De Amsterdamsche bladen bevatten het vol gende Uit eene goede bron kunnen wij melden, dat de ondernemers van den spoorweg van Utrecht naar Zwolle een' aanvang hebben gemaakt met het leggen der aardebaan in de gemeente Soest; dat in deze gemeente zoowel als in de gemeen te Amersfoort, tot aan de oostzijde der vlasakkers, de werken over eene onafgebrokene lengte van 7100 strekkende ellen zullen daargesteld worden, d. i. over een derde van den afstand tusschen Utrecht en Amersfoort, en dat deze werken bin nen een tijdverloop van twee maanden zullen wor den voltooid. Ook worden de noodige stappen door bevoegde ambtenaren bij de eigenaars van gronden langs de Vecht gedaan om die gronden voor den spoorweg in bezit te krijgen en kan men met zekerheid vaststellen, dat, wanneer deze stappen met een gunstig gevolg bekroond worden, de metselwerken voor de draaibrug over de Vecht nog vóór het einde van dit jaar voltooid zullen zijn. In de vergaderingen van de synode der Ned. Hervormde kerk, in den loop der vorige week gehoudenzijn ter tafel gebragt voorstel len tot het afschaffen van het gebruik der La- tijnsche taal bij de examina der provinciale kerk besturen het verbeteren van den Psalmbundel; het afschaffen van den tweeden Paaschdag en het verheffen van den Goeden Vrijdag tot kerkdijken feestdag; het wettelijk bepalen van het prediken van den Heidelbergschen catechismus; een beter verband tusschen de Nederlandsche en Oost-In- dische kerken; de doopsbediening bij den aan vang der godsdienstoefening enz. Na belangrijke beraadslagingen zijn de voorstellen omtrent den Psalmbundel en de afschaffing van den tweeden Paaschdag verworpen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 13 Julij: Een treurig ongeval had dezen nacht alhier plaats. Een jongelingdie met zijn meisje tw ist had ge had begaf zich in het holst van den nacht naar hare woning, sloop die binnen en trachtte haar den hals af te snijden, werd zij ontzet gasthuis gebragt. Men meldt uit Vlissingen d. d. 14 Julij De persoon van Theeuw is Vaderals matroos dienende bij het Ned. loodswezen en als zooda nig geplaatst op een der loodsafhaaldersvaartuigen, had gisteren, in den namiddag, bij sterken wind het ongeluk, bij het vastmaken van het bezaanzeil over boord te vallen op eene diepte van omstreeks 18 Nederl. ellen water. Toen dit door den schipper II. van Dixhoorn werd opgemerkt, werd dit ook door den ouderen broeder van den dren kelingWillem genaamd, mede op dit vaartuig dienende, bespeurd, die, niettegenstaande het vaartuig onder zeil was en hij gehuwd en vader zijnde oogenbiikkelijk over boord sprong om zij nen broederdie reeds in zinkenden staat ver keerde, te redden. Met groote krachtsinspanning kreeg hij dezen ook vast en wist zich zeer weinig kunnende zwemmen al worstelende bo ven te houden. Intusschen had de schipper H. van Dixhoorn de jol, die op sleeper was, opge haald en met den scheepsjongen zich daarin be geven; er waren menschenlevens te behouden zijn vaartuigwaar zich nu niemand meer aan 11 maal gehuwd, doch leefde met deze vrouw in voortdurende onmin. Den 12den Julij heeft de nieuw benoemde bisschop van Haarlem, de heer Wilmers, in het bijzijn van 60 dekenspastoors en priesterszij ne intrede gedaan in zijne kathedraal daar ter stede, welke voor die plegtigheid zeer luisterrijk was versierden is de genoemde prelaat met de bisschoppelijke gewaden bekleed geworden. De directie der te Gouda gevestigde steari- nekaarsen-fabrijk heeft besloten om hare werk lieden voor hare rekening de tentoonstelling van nijverheid te Haarlem te doen bezoeken. In den morgen van 14 Julij is reeds een gedeelte dier arbeiders naar genoemde plaats vertrokkenal waar hun, na het bezigtigen ter tentoonstelling, van wege de directie hunner fabrijk een goed diner met eene halve flesch wijn per hoofd zou worden aangeboden, terwijl, ten einde in kleine behoeften te kunnen voorzienaan elk persoon daarenboven nog eenig zakgeld is verstrekt. Over acht dagen gaat de tweede helft dier arbeiders eveneens naar Haarlem. Vrijdag avond omstreeks 10 uur is te Woer den bij het overvaren van den Rijneen vaar tuigje, waarin zich onderscheidene personen be vonden, hoogstwaarschijnlijk ten gevolge van over lading, gezonken. Vier der personen, die zich daarin bevonden, zijn levenloos opgehaaldof zeer spoedig aan de gevolgen van dit onheil bezweken. Uit Vlaardingen wordt d. d. 15 dezer gemeld Gisteren avond ten 8 uur is de vierde haring jager in de haven gekomenna eene tehuisreis van 7 dagen, aanbrengende 132 tonnen vollen en 82 tonnen maatjesharinguit hoofde der lan ge reis brengt dit schip geene berigten van de vloot mede. Uit Zutphen wordt gemold d. d. 14 Julij: Eenige wandelaarsheden namiddag alhier over den zoogenaamden Bokkenwal gaande, zagen iets blaauws uit het water steken, dat veel gelijkenis had met een menschenhoofd. Bij nader onder zoek bleek dit voorwerp te behooren aan een' dragonder, die sedert verleden woensdag vermist werden wiens gelaatdoor verblijf in het wa ter nagenoeg dezelfde kleur had gekregen als zijn stalbuis. Naar wij heden avond vernamen moet de ongelukkige drenkeling in hoogst be schonken toestand op de helling van den steilen wal in slaap geraakt en later in het water ge rold zijn. Een zijner drinkmakkersdie zich toen bij hem bevond, schijnt nog kracht genoeg te hebben gehad om weg te komendoch wist zich bij zijn ontwaken in de provoost niet meer te herinneren, wat er van zijn’ kameraad geworden wasreden waarom het lijk niet spoediger is ontdekt geworden. Het vijfde Nederlandsch nationaal zangers feest onder beschermheerschap van Z. M. den koning, zal op den 2, 3, 4, 5 en 6 Augustus, in het feestgebouw op het terrein van het kas- teel Bat-ouwe-Zate te Nijmegen, gevierd worden, nacht ten 12% uur, is uit de 4e onder directie van de heeren G. A. Heinze van verdieping van een huis in het Slop van de Klee- I Amsterdam en J. C. Boers van Delft, rensloot gestort een knaapje van 7 jaren en daaruit schijnbaar levenloos opgehaald. Nadat te vergeefs de gewone behandelingomtrent dren kelingen voorgeschreven gedurende geruimen tijd was toegepast, werd de heer J. P. Udink, hed en verloskundige alhier, ter hulp geroepen, die er in slaagde, den reeds voor dood gehouden knaap door middel van het galvanismus tot leven en bewustzijn terug te brengen naar men verneemt, bevindt de jeugdige lijder zich tamelijk welvarende. Men meldt uit Rotterdam d. d. 13 Julij: Gepasseerden nacht is eene vreeselijke misdaad gepleegd in den kelder op den hoek der Zijl en Visschersdijk bewoond door de echtelingen H. K. In den vroegen morgen althans vonden de buren het lijk der vrouw met blijkbare teekenen van verwurging terwijl een briefje op de tafel liggende behelsde dat men binnen twee dagen tw'ee lijken zou vinden. Zoo men algemeen zegt, is dit reeds eenige uren daarna bewaarheid, daar men het lijk des mans uit eene der vaarten zou opgehaald hebben. De man was voor de tweede- BEKENDMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken bekend aan alle ge bruikers van maten en gewigten binnen deze ge meente: dat door den arrondissements-ijker alhier voor den herijk zal worden gevaceerd op Woens dag Donderdag Vrijdag en Zaturdag den 24, 25, 26 en 27 dezer en, uitgezonderd Dingsdag op eiken werkdag der daarop volgende week, d. i. den 29 on 31 dezer en den 1 2 en 3 der vol gende maand alsmede nog Maandag den 5 Au gustus, telken dage van 's morgens 8 tot middags 12 uur en van 'snamiddags 3 tot 7 uur, met dien verstande, den eersten dag voor wijk 1 en de stads maten en het waaggewigten den tweeden dag voor wijk 2, den derden dag voor wijk 3 enz., tot op den tienden dag voor wijk 10. En opdat zulks algemeene bekendheid ver- krijge, zal deze worden afgekondigd zoo als ge bruikelijk is. Sneek den 13 Julij 1861. Burgemeester en Wethouders voorn oemd Mr. B. S. ST1ENSTRA, L. B. De Secretaris HAGA. PUNTEN TER BEHANDELING. Missive van den Heer B. Woutershoudende aanneming zijner benoeming tot lid van de Di rectie van het Werkhuis. Besluit van goedkeuring der overeenkomsten met S. Saagsma. Idem van de herziene leggers van onderhoud- pligtigen van vaarten waterlossingen enz. Besluit betrekkelijk de toepassing der wet voor het lager onderwijs op de Franschc scholen. Missive van Burgemeester en Wethouders van Baarderadeel omtrent de Dille-Zijl. Besluithoudende toekenning eener rijkstoe- lage voor een ijklocaal aan den Arrondissements ijker. Besluit betrekkelijk het overplaatsen van on derwijzers van de eene naar de andere school. Proces-verbaal van verificatie der Gemeentekas. Besluit wegens de oprigting eener rijks kweek school voor vroedvrouwen. Missive en voorstel betrekkelijk het verkrijgen van terrein tot daarstelling eener gymnastie-school. Rekening van het Stads] Werkhuis over 1860/1861. Voorstel om magtiging tot aanvulling der be- grooting van het O. B. Weeshuis over 1861. Verslag en rekening der commissie van ad ministratie over de Gasfabrijk. SNEEK, 19 Julij. Bij de verkiezing van vier leden in den gemeenteraad alhier op den 16 dezer, was het getal kiezers 414, ingeleverde stembriefjes 100, van onwaarde 2 geldige stem men 98, en werden gekozen de heeren: T. ten Cate met 97, J. ten Cate van Gonggrijp met 85, P. Risselada met 78en R. van Driessen met 78 stemmen. In de gemeente Wijmbritseradeel zijn gekozen de heeren: M. M. Tromp en J. S. Tromp, bei- terwijl eene herstemming plaats hebben tnsschen de heeren: M. Oneïdes te Oudega P. C. Walma te Oppenhui zen, D. G. Oppedijk te Hommerts en G. Man- tingh te Hceg. Te IJlst zijn herkozen de heerenM. W. Op pedijk en T. E. van Popta. De minister van financiën heeft in de Staats courant van 17 dezer ter kennis van de belangheb benden gebragt, dat in het jaar 1861 zullen wor den aangesteld twaalf surmimerairen der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, ■f SNEEKER B COURANT 13 i- 11 r lüniiihti). 5 3 t 5 I y J fi V >f i> ii o 11 i- n r 'ff te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1