NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1861. No. 60. 16de Jaargangj^ ZATURDAG den 27 July. C. I J VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER bij de 'he ver- ii van preken- genblik on het is ons a blies ie le, Try. Puj nr li fl en nen fen. de de ZEGELij T<-< AM Den 1 der volgende maand zal er I verschillende corpsen des legers cene loting plaats hebben onder al de miliciens der ligting van 1860, welke den 22 Mei jl. in activiteit zijn opgetreden, ten einde het lot beslisse, wie hunner, bij het met verlof zenden der ligting voor bij corpsen ontbrekende vrijwilligers langer in werkelijke dienst zullen moeten blijven. Diegenen hunner, welke daartoe niet verpligt worden, keeren den 22 Oc tober as. weder met onbepaald verlof huiswaarts. In de vergadering van de synode der Ne- derd. Hervormde kerk, in den loop der vorige weck gehouden, is mededeellng ontvangen, dat de vertaling van het Nieuwe Testament nog dit jaar gereed zal komen en dan het werk der eindre dactie zal aanvangen. Het voorstel, om de be diening des doops bij den aanvang der godsdienst oefening te houden is ingetrokken. Prof. Anderssen is uit Amsterdam weder naar Rotterdam vertrokken, om van daar Londen te gaan bezoeken. Deze vermaarde schaakspeler heeft ook te Amsterdam zijnen lang gevestigden roem schitterend gehandhaafd. Hij betuigde bij het afscheid nemen aldaar, dat het hem genoe gen had gedaan, met de Nederlanders kennis te hebben gemaakt, en vooral, dat hij iuhet„Am- sterdamsche schaakgenootschap” een’ schaakspeler had aangetroffen, zoo sterk, als hij in zijn ge- heele leven slechts weinigen had ontmoet. Men verneemtdat de aanstaande algemee- ne vergadering der broederschap van candidaat- notarissen in Nederland dit jaar zal gehouden worden te Amsterdamop 9 September. In de gemeente Woensdrecht hebbenbij gelegenheid der kermis aldaar, ernstige ongere geldheden plaats gehad. De marechaussées had den een' zoogenaamden polderjongen in arrest ge nomen en wilde dien naar het raadhuis transpor teren doch werden hierin verhinderd door een twintigtal zijner kameraden die hem met geweld trachten te bevrijden. Bij het gevecht, hierdoor ontstaan moet een der marechaussees in de hand zijn gebeten waarop hij de sabel heeft getrok ken en hiermede een’ der polderjongens een’ houw in het achterhoofd en nog een’ anderen een’ in den nek hebben toegebragt. -Men meldt uit Vollenhove d. d. 22 Julij De ansjovisvangst en inzouting sedert eenige weinige jaren met steeds klimmend succes alhier in het groot gedreven is thans voor dezen zo mer als geëindigd te beschouwen. De resultaten dezer visscherij waren dit saizoen zeer ontmoedi gend in denzelfden lijd waarin en met dezelfde krachten waarmede men ten vorigen jare een millioen stuks aanbragt, werd thans pas een SOOOtal gevangen. Ook met de botsleperij gaat het onze visch- vloot allerongunstigstzoodat deze tak van be staan waaraan zoo veler belang is verbonden zich op dit ©ogenblik in kwijnenden toestand be vindt. Uit Zwartsluis wordt gemold d. d. 20Julij: Ongelukkig is de toestand van Hasselt tot aan de Friesche kusten daar de hooge waterstand tegen houdt, op dit oogenblik aldaar 21,000 bunders binnendijks gelegene hooilanden te maaijen, zoo dat zij voor het voeder van het vee verloren gaan. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 22 Julij: Naar wij vernemen, is bij de hoogeschool alhier cene uitnoodiging ontvangen uit Christianiaom in September ek. te komen bijwonen de viering het 50jarig bestaan der universiteit aldaar. Veend. Ct. meldt van den 19 het vol- 7^4 -dervank, met de premie; eensnoekkleurigc wind hond van den hcer Sijpkcnste Zuidbroek met den prijsen de ruigharige windhond van den heer Eerkes, Borgcrcompagniemet de premie.” In de vorige week sloten de voornaamste bazen te Enschedé eene overeenkomst, waarbij zij zich schriftelijk verbonden, voortaan geen’knecht te zullen aannemen, dan op schriftelijk bewijs, dat zijn gewezen baas hierin genoegen nam. .’lier- tegen kwamen de knechten in massa op en ver bonden zich, geene hand aan het werk te slaan, zoo lang dit contract in wezen was. Dientenge volge verscheen maandag bijna geen enkel werk man op het werk en zagen de bazen zich genood zaakt, de vlag te strijken. Onder belofte van het contract te zullen vernietigen, gelukte het hun, een gedeelte der knechten weder aan het werk te krijgen. De overigen hebben zich naar el ders grootendeels naar Almelobegeven. Naar men verneemt, zal Oskar Becker, de bedrijver van den moordaanslag op den koning van Pruissendoor het hof van assises te Bruchsal welk regterlijk collegia de zaak zal behandelen, niet ter dood veroordeeld wordendewijl bij de. Badensche strafwet niet meer dan vijftien jaren dwangarbeid bedreigd wordt, wanneer de aanslag niet binnen negen dagen den dood tengevolge heeft. Jl. vrijdag kwam de zaak Vidil weder voor de regtbank van policie te Bowstreet te Londen. Op nieuw weigerde de zoon tegen zijnen vader als getuige op te treden, en de met de vervol ging belaste advocaten hebben er van moeten af zien, waarna de hoofdcommissaris van policie eischte, dat het feit als eene eenvoudige policie- zaak zou behandeld worden. Het geding werd aangehouden tot jl. maandag. Vidil, de zoon, heeft zich onder borgtogt van 1000 p. st. ver bonden alsdan weder te verschijnendoch ver klaarde tevens, dat hij niet zou getuigen. Na ge weigerd te hebben den eed op den bijbel af te leggen, verklaarde hij aan den regter, dat, indien hij had nagedacht welke gevolgen de zaak kon hebben hij de schriftelijkc aanklagt niet zou heb ben ingediend; hij voegde er bij, dat zelfs, al zou hij zich laten beëedigenhij zich niet wilde verbinden, de waarheid te getuigen; voorts zeide hij, dat, indien het waar is, dat, zoo als hij ver nomen heeft, zijn vader een beschuldiging tegen hem (zoon) heeft ingediend, hij dan slechts wach ten zal totdat zijn vader sprekeom daarna al les te zeggen wal hij weet en de volkomene waar heid aan het licht te brengen. Uit de puinhoopen van Cotton's Wharf waar onlangs de felle brand woedde, zijn jl. za- turdag op nieuw de vlammen geslagen. De spuit gasten hebben belet, dat zij doordrongen in een’ der kelders, belendende aan de grootendeels ver nielde magazijnen, zoodat voor eene waarde van twee en een halve ton gouds aan olie en talk is gered. Voorts heeft men uit het puin gehaald 130 vaten jute, 150 vaten lompen, 65 balen katoen, ongeveer 12,000 ruwe huiden, eene groote hoeveelheid zakken rijst, een lOOtal ba len vlas en hennep, 5 vaten arsenicum26 co- lis gedistilleerd en evenveel klaver en meel. Van de in Hay’s Wharf opgeslagene goederen zijn voor namelijk gered 11,700 ruwe huiden, buffelhoorns enz eindelijk heeft men onbeschadigd uit Cha- berlain’s Wharf weten te krijgen 11,000 huiden, meel, reuzel enz. Dezer dagen waren al de leden der familie Orleans een vijftigtal te Claremont bijeen. Al die bloedverwanten zaten bij elkander aan den disch; koningin Amalia, weduwe van Lodcwijk Filipshad de eereplaats. Volgens berigt uit Rome heeft generaal de Goyon, opperbevelhebber der Fransche troepen te Rome, alle officiële betrekkingen afgebroken met den heer de Mérodeminister van oorlog van Pius IX. Volgens tijdingen uit Rome van 20 dezer heeft de heer de Mérode, minister van oorlog, zijn ontslag bij den paus ingedienden bij dio gelegenheid de meest mogelijke voorkomendheid ten aanzien van Frankrijk aanbevolen. De Turynsche correspondent van den Pa- Sep.: ff. met wuldi-, I boven i pelen lieden d van De gende: Om het hondenras uit zijnen staat van nedering op te beuren en niet langer bij spring- stieren en harddravers ten achter te laten staan, is dezer dagen eene krachtige poging gedaan door heeren jagtliefhebbers uit Groningen en Drenthe. Zoowel de snelvoetige windhonden als de fijn- neuzige legerhonden dongen op eene heden alhier bij J. R. Eerkes gehoudene keuring, mede met dezen uitslag: Er waren 10 legerhonden en 5 windhonden aanwezig. Bekroond werdeneen staande langharige legerhond van den heer W. Bakker, te Stadskanaal, met den prijs; een ruig harige legerhond van den heer Feddes, te Wil- MAANDAG DEN 29 JULIJ 1861 des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten be trekkelijk de Dille-Zijl. Besluit omtrent de benoeming van vaste ge committeerden over de HarlingcrLeeuwarder trekvaart. Onderzoek der geloofsbrieven van de benoem de Raadsleden. Voorstel tot betaling uit de onvoorziene uit gaven. Begrooting van het Nederl. Israël, armbestuur over 1862. Aanbieding der Gemcente-rekcning en verant woording over 1860. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat de JAAR MARKT, op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek glas- en aardewerk of andere voorwerpenzullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dings- dag den 13 Augustus as., des morgens ten 8 uur, en eindigen op Vrijdag den 23 Augustus daar aanvolgende, des morgens ten 8 uur, en dat vóór den 25 dier maand alle kramendisschen tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weg geruimd. Hierbij wordt herinnerd aan art. 46 van de Algemeene Policie-verordeningdat niemand eene tent, kraam of iets der gelijks op den voor de openbare dienst bestemden grond mag op slaan dan op aanwijzing van den Marktmeester EN NA VOLDOENING VAN HETMARKTGELD. Snoek den 24 Julij 1861. Burgemeester en JTelhouders voornoemd worna De Secretaris HACtA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 26 Julij. De militiewet is, na on derscheidene wijzigingen door de tweede kamer aangenomen met 39 tegen 23 stemmen. Voor het volgende zittingjaar is toegezegd door den minister Godefroi eene wet tot afkoopbaarslelling van de tienden en door den minister Loudou eene herziening van het tarief der regten voor Oost-Indie. Verder zijn aangenomende wet op den af koop van den Stadertol die op de amortisatie, en ook die wegens de afschrijving van schatkist biljetten. De kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. Z. M. heeft twee besluiten van gemeente raden vernietigd en wel van Oost-Stellingwerf en van Odoorn. In den raad van Oost-Stellingwerf was ter vervanging van een’ overleden wethouder een van de overige leden van den raad gekozen, vóór dat de vacature van raadslid, ontstaan door het overlijden van den wethouderwas vervuld. In den raad van Odoorn had een der raadsleden medegestemd over cene zaak, die hem persoonlijk aanging. Ook hier woedde heden morgen boven on ze stad een zwaar onweder, ten gevolge waarvan de molen van de heeren D. en W. Boersma werd getroffen doch met het nog gelukkig ge volg dat alleen een stukje van eene wiek werd weggenomen en, naar men verneemt, van bin nen eenige verzetting heeft plaats gehad. Uit 'sGravenhage wordt aan de Arnhems che ■Courant geschreven: Men verwacht eerstdaags in de residentie eene buitengewone zending uit Tunis, die door den bey belast is met het over brengen aan koning Willem III van het groot kruis der familie-orde van Tunis, waarvan de versierselen slechts aan vorsten verleend worden. De zending bestaat uit den minister van marine en eenige andere hooge staatsdienaren van den onderkoning van Tunis.” ■Ü^E^Wolsman te i SNEEKER COURANT. i I !r, de i van naar leili— f TtJ i I’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1