NIEUWS- EN ADI'ERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEEK. 7, 'e' LJ i- r ll r' i h SM ooven prlen heden J f 1861. No. 61. 16<le Jaargang. WOENSDAG den 31 Julij. IV i 11A 1 1 J fl 1 BUNNEN- EN BUITENLAND. paar verwondingen bij die gele- Tot Mei van on- 'Ac een staten diende. De eigenaar en bewoner, liet verbrande, 1 r; GEL] en verbetering van den waterweg van Rotterdam j is dat naar zee 4) regt van zegelvoor zoover 1 liet handelspapier enz.; 5) regeling der zamen- stelling en bevoegdheid van den raad van state 6) bepaling omtrent het beheer der gelden be stemd voor den aanleg van slaats-spoorwcgcn en 7) vaststelling der begroetingen van uitgaven aanleg van staats-spoorwegen dienst len ondersteunen.” Men meldt uit Apeldoorn d. d. 25 Julij Maandag avond omstreeks 8 uur heeft Z. K. H. der stalen-generaal zijn onafgedaan gebleven de j de prins van Oranje opperbevelhebber van het volgende wetsontwerpen, als: I) drie tot afschaf- I fiug der slavernij in West-Indie 2) de bepaling de vaardigheid der troepen op dat omtrent den accijns op het binnenlandsch gedis- te beproeven. preken- 'genblik j en het 's ons •d blies r Sep.: i ■r. met plaat van een zeilwedstrijd in lijstbehaald door Sneek, van J. B. Feenstra te Sneek vracht- en beurtschepen, de Zuiderzee bevarende, de pre mie, een kristallen bordelaise met zilver, door de Jantje Anna, van J. A. de Jong, te Leeuwarden. Den 14 Augustus ek. zal te 's Hage de tien de algemeene vergadering der vereeniging van fa- brijk en handwerksnijverheid in Nederland worden gehouden. In die vergadering zal o. a. behandeld worden een voorstel der afdeeling Zwolle, inhoudende: „Daar, naar aanleiding van het ontvangen ver slag omtrent den toestand en de inrigting der in dustriescholenhet ontwerpen van elk meer uit gebreid en doelmatig plan voor eene-Msidustrie- school hier en elders belemmeringen vindt in het gebrek aan de noodige fondsenverlangt de afd. de tusschenkomst der algemeene vergadering bij de hooge regering, om van het gouvernement de toezegging te ontvangen van deszelfs bereidwillig heid om in een bepaald getal steden de oprig- SNEEK 30 Julij. De eerste kamer der sta- ting of uitbreiding der hier bedoelde scholendoor ten-generaal is bijeengeroepen ter hervatting ha- het verstrekken van jaarlijksche subsidiën, te wil- rer werkzaamheden tegen donderdag 8 Augustus aanstaande. Bij het uiteengaan van de tweede kamer f kamp bij Milligen, alarm laten blazen, ten einde t ongewone uur te beproeven. Wij vernemendat de uitkomst tilleerd; 3) kanaal door Holland op zijn smalst zeer bevredigend was; hoewel het te betreuren ‘terdam j is dat er een paar verwondingen bij die gele- betreft J genheid hebben plaats gehad. In de nabijheid van Harlingenop Konings- burenis de gevreesde keelziekte op eene on rustbarende wijze uitgebroken. Twintig personen zijn daardoor reeds aangetastwaarvan vier over leden zijn. De geneeskundige hulp kan bij die ongesteldheid niet te vroeg worden ingeroepen. Te Groningen is jl. dingsdag avond brand ontstaan ten huize van den heer A. H. van der Wal handelaar in steenkolen en dépóthoudervan de nieuwe Rotterdammer gasölie, en wel in het benedengedeelte van het gebouw, dat als pakhuis Het geheele gebouw is uitgebrand, en van inboedelgeld en kostbaarheden is niets kun nen worden gered. die nog iets van zijne bezittingen aan de woede der vlammen trachtte te ontrukken, is mede eene prooi der vlammen geworden. geheel verkoolde lijk werd woensdag namiddag gevonden, en bij het lijk vond men eene doos, waarin eenig goud en zilver, dat de overledene, naar het schijnt, nog had kunnen bereiken. De ongelukkige laat eene diep bedroefde weduwe en i een' zoon na. (Den volgenden morgen ontstond er brand in het daarnaast staande huis, en is het bovengebouw met de goederen daarin verbrand.) Men schrijft uit Staphorst d. d. 21 Julij: In een’ aanzienlijken veestal onder deze gemeente brak eenigen tijd de longziekte uit. Dadelijk wilde men de niet aangetaste beesten doen inen ten, maar gebrek aan stof deed dit eenige dagen vertragen totdat een pas aangevallen rund ex presselijk werd geslagt, om geschikte stof te krij gen. De heer Schuringveearts te Zwolle, ent te nu daarmede in, en het is opmerkelijk, dat er zich onder den zoo grooten koppelsedert die inenting, nu circa vier weken geleden, gee- ne nieuwe gevallen van ziekte hebben voorge daan. Van de te voren aangetasten zijn er zes bezweken en de drie overigen hersteld en vol gens verklaring van voormelden arts is de ziekte onder bedoelden veestapel geheel geweken. Door den heer Fournier te Breda is op het gebied der photogralie eene nieuwe ontdek king gedaan, die, naar men zegtzeer belangrijk moet zijn. Zij moet daarin bestaandat het hem door eene tot heden onbekende en geheel nieu we toepassing der genoemde kunst, ook mogelijk is beelden met bewerking van olie op doek te brengen. De beelden of schilderijenvolgens de ze wijze vervaardigd, zijn door den heer Four nier ter bezigtiging gesteld. Men meldt uit 's Hertogenbosch d. d. 24 Julij: De regter-commissaris en de officier van justitie zijn heden morgen naar Tilburg vertrok- voor den 1860 en 1861. Z. M. heeft aan de commissie uit de prov. van Gelderland, die Hd. den 16 Julij op het Loo namens die vergadering kwam dank zeg gen voor de poging tot hulp bij den jongsten watersnood, te kennen gegeven, dat door Hd. volgaarne een exemplaar zal worden aangenomen van de medaille, die op last der stalen ter her innering aan die gebeurtenis zal worden ver vaardigd. Door Z. M. is benoemd eene hoofdcommis sie van 11 leden ter regeling en behartiging der belangen van Nederl. industriëlen en kunstena ren bij de tentoonstelling van nijverheid en kunst, welke in 1862 te Londen zal gehouden worden, en is tot voorzitter dier hoofdcommissie benoemd J. W. L. van Oordt, directeur der Nederl. stoom bootmaatschappij te Rotterdam en directeur der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijver heid te Haarlem, wonende te Rotterdam. Z. M. heeft dezer dagen afgewezen het ver zoek om gratie van Philip Kropveldvoorheen te Zwolle, thans te Londen wonende. Dus blijft de veroordeeling wegens laster in het bekende ge drukte geschrift Jonas de Bankroetier" in hare volle kracht. Naar men verneemt wordt bij het depar tement van Hervormde eeredienst gewerkt aan een voorstel van wet tot afschaffing van het col- latieregtvoor zooverre dit van staatswege wordt uitgeoefend terwijl in de volgende zitting de daartoe strekkende voordragt aan de staten-gene- raal zal worden ingediend, ten gevolge van de motie in der tijd door de tweede kamer over dat onderwerp met algemeene stemmen aange nomen. Een bij hel departement van koloniën ont vangen regerings-telegramgedagleekend: Bui tenzorg. 14 Junij 1861, luidt: „Zware stortbuijen en stortvloeden houden aan in Bagelen; de schade is groot. Op een' berg in het binnenland van Djokjokarta ontstond eeni ge ongeregeldheiddie onmiddellijk door de in- landsche hoofden zelven werd onderdrukt geen zaak van gewigt.” Bij den zeilwedstrijd te Amsterdam zater dag jl. gehouden, was de uitslag o. a. als volgt: kleine tjotters (pleizier-vaartuigen)de prijs eene KENNISG E DING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekenddat aan den Gemeenteraad, in zijne vergadering van den 29 dezer maand is aangeboden de rekening van alle ontvangsten eu uitgaven dezer Gemeente over het jaar 1860; en dat die rekening van he den af tot en met den 13 der volgende maand, alle werkdagen van 's morgens 9 tot 1 uur, voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd ter Secreta rie dezer Gemeente, en voorts in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 29 Julij 1861. ken, om onderzoek te doen in eene treurige zaak. De heer P., fabrijkant aldaar, moet in drift een’ stoot aan een’ zijner werklieden gege ven hebben, waardoor deze achterover op een aanbeeld viel. De man klaagde eenige dagen la ter en overleed eergisteren, naar men wil, aan de gevolgen van dien bekomen sloot. Aan de te Antwerpen in de volgende maand te vieren feesten zullen volgens de nu reeds be kende lijst, 596 kunstenaars en letterkundigen deel nemen; van deze zijn 109 Belgen, zonder de Antwerpenaren er bij te rekenen; de vreem delingen zijn verdeeld als volgt 339 Duitschers, 60 Nederlanders, 59 Franschen14 Engelschen, 3 Italianen, 1 Zwitser, 2 Denen, 1 Rus en 1 Spanjaard Men verwacht nog veel meer, voorat uit Engeland en Italië. Ter bijwoning van het congres hebben zich reeds 759 leden aangemeld, en dit getal neemt nog dagelijks toe Het is thans zeker, dat lord John Russell door de koningin van Engeland tot het pairschap zal worden verheven en als earl Russell in het hoogerhuis zitting zal nemen. De daardoor open vallende plaats voor de City in het huis der ge meenten zal het voorwerp van een’ hevigen strijd worden tusschen de Tory's en Whigs Jl. dings dag heeft Russell van de kiezers der City met vele plegligheid ten stadhuize afscheid genomen. Volgens de laatst ontvangene tijdingen uit Melbourne van 25 Meibleef de opbrengst der gouddelving daar te lande aanzienlijkmaar be droeg zij minder dan in de twee laatste jaren. dit jaar bedroeg de uit de goud- districten aangevoerde hoeveelheid 791,281 ter waarde van 2,908,124 p. st. tegen 791,963 oneen, ter waarde van 3,167,852 p. st, op hetzelfde tijdstip des vorigen jaars. De af- zendingen beliepen nu 711,649 oneen, ter waar de van 2,846,596 p. st., tegen 822,942 oneen, ter waarde van 3,291,768 p. st., op hetzelfde tijdstip van 1860. De voorraad katoen te Liverpool begint te verminderen, doch is nog zoo groot, dat hij in gewone tijdsomstandigheden ruimschoots toerei kend zou geacht worden. Hij bedroeg op 19 dezer 1,052,710 balen, tegen 1,287,520 balen op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar; doch er zijn thans 137,140 balen meer dan in Julij 1860 op weg naar Engeland. Over het geheel heeft de in Noord-Amerika uitgebrokene crisis tot dus verre minder nadeelig op den katoenhandel ge werkt, dan te vreezen scheen. Het grootste boekdat ooit is gedruktbe vindt zich in de keizerlijke bibliotheek te Wee- nen. Het is geliteid: Het Pantheon der helden van Engeland. Elke bladzijde is vier vadem hoog en twee vadem breed. De letters hebben eene hoogte van zes duim. Het boek is met eene stoompers te Londen gedruktin plaats van druk inkt heeft men zich daarbij van goudvernis be diend. Slechts honderd exemplaren zijn van dit j reusachtige werk getrokken, bestemd voordeaan- zienlijkste boekerijen. Te Dessau is de heer Fr. L. Nulandt, pre sident der daar gevestigde bank in hechtenis genomen, onder verdenking van verduistering van geldenten bedrage van ongeveer 90,000 thaler, ten nadeele van den staat gepleegd te hebben. Toen de koning van Napels de wijk in Ga- ëta nam zond hij, gelijk men weet, het meeren- deel van de hem getrouw geblevene troepenen wel omstreeks 25,000 man infanterie kavalerie en artillerie met hunne wapenen en volle uit rusting naar het pauselijke grondgebieddewijl daarvoor in de vesting geene plaats was. Dia troepen werden in den Kerkdijken Staat door da Franschen ontwapend, onder verklaring, dat hun ne wapenen en uitrusting voorloopig door hen in bewaring zouden worden gehouden en later zou den worden uitgeleverd aan die partij, welke be vonden zou wordendaarop regt te hebben. Thans berigt het Katholieke Journal de Bruxel~ les dat die voorwerpen, bestaande in 45 kanon nen, 20,000 geweren en bajonetten, 30,000 sa bels 5000 pistolen enz. eindelijk door do Fransche overheid aan het pauselijke gouverne ment zijn uitgeleverd en door hetzelve behouden -’r, de L k van ij naar mili— I van J I 'rij. 1 Pu u’r en nen en. de de TL ZEGELS m SNEEKER COURANT i I Burgemeester en JDelhouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IAC.A. te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1