NIEUWS- ÉN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1861. No. 62. ZATURDAG 16de Jaargang... den 3 Augustus. I leili- 1 ','ln r I T J 1 lriJ7 4 I l’u - 4 J I f| r j BINNEN- EN BUITENLAND. ÏZEGïJLij T® J^EGELfJI ie- I preken- genblik en het <s ons ia blies Sep. ‘v, met "'uldi- boven prlen lieden der létsél Van heeft gehad. Den bakker D. S. die ook jiilst aldaar in de nabijheid was vlogeli mede de hagels rakelings voorbij. Niet wetende waar dit onverwachte schot wegkwam, wendde Smit zich doodelijk ontsteld om en zag den heer II. II. in zijn' tuin thet ëeh geweer in de hand waarop Smit naar hem toeging en hem vroeg of hij er regt op had, op hem, Stuit, te schie ten waarop hijnaar van goederhhnd wordt berigt barsch zou hebben ten antwoord gege ven: „Ja, waarom niet? Gij waart op mijn eigendom; daar heb ik regt op." Men verneemt van vele zijden in ons va derland de gunstigste berigten omtrent de te veld staande gewassen. De tarwe en rogge geven uilzigt op ruimen oogst. De gersthaver en paardeboonën beloven een goed gewas. De boekweit staat ook zeer schoon. Blijft hel we der gunstig dan verwacht men van alle graange wassen eene zeer voordeelige opbrengst. Het hooi op de uiterwaarden, die door hoogen wa terstand geleden hebben, staat minder gunstig, maar van anderen die bevrijd zijn gebleven is de opbrengst ruim en best van kwaliteit. Op vele plaatsen is men reeds druk in de weer met het zigten van rogge. (Pr. Gron. Cour.) Bij de vele gevallen van onweder, die in dezen zomer zich hebben voorgedaan en de daar door veroorzaakte ongelukken wordt op nieuw de aandacht gevestigd op een eenvoudig werk tuig dat als bliksemafleider kan dienen en ih Frankrijk reeds veel als zoodanig wordt aange wend. Aan het boveneind van eene lat of stok van week hout, wordt met koperdraad een stroo- halm bevestigd en aan de punt daarvan eene ko peren spits. Dit toestel Wordt bij de gebouwen geplaatst. In de omstreek van Tarbes is op elke 20 bunder eene dergelijke bliksemafleider aange- bragt. Ten bewijze, dat de inenting Van schapen, om ze voor de pokken te behoedenniet nutte loos isdoelen wij mededat de door den heer H. Blink, veearts te Stads-Kanaal, successivelijk, te weten bij den heer H. Maarsing, te Veen huizen 305 en bij den heer D. Brands 97 scha pen zijn geëntWaaronder geen enkele iets van die epizootic te lijden heeft gehad en zelfs geen Spoor van de ziekte zigtbaar is geworden. Ge volgelijk zal dit zoo min kostbaar als heilzaam middel zonder twijfel meer algemeen beproefd worden. Het gerucht, dat het nieuwe Ilaliaansche koningrijk door den koning der Nederlanden zou zijn erkendwordtVolgens een berigt uit Pa rijs, ten stelligste tegengesproken bij de Nedcr- landsche ambassade aldaar onder bijvoeging, dat Z. M. de koning aan zijn ministerie, welks leden tot de liberale partij behooren, heeft te kennen gegeven, dat hij, vooral in de tegenwoordige omstandigheden, hoogstongaarne tot dien stap zou worden aangedrongen. Voor het keizerlijk hof te Amiens wordt thans een proces gevoerd dat de algemeene aan dacht trekt. Marquis de Vilette heeft bij testa mentaire beschikking zijne nalatenschap gelega teerd aan den bisschop van Moulins, mgr. de Dreux-Brézé. Baron de Montreuileen bloedver want van den markies en cxecuteur-testamentair is daartegen, zoo als vroeger berigt werd, in verzet gekomenop gronddat de bisschop zij nen naam in die erfmaking slechts geleend had, maar dat de wezenlijke erfgenaam in het testa ment niemand anders is dan de graaf van Cham- bore, zoo als hij beweert door documenten te kunnen staven. De heer Berryer treedt in deze zaak op als verdediger van den bisschop. De procureur-generaal heeft dezer dagen in deze zaak conclusie genomen en geconcludeerd tot vernieti ging van de testamentaire beschikking. Eenige Oostenrijksche aartsbisschoppen en bisschoppen hebben onlangs, zoo als men weet, den keizer een adres aangebodenhoudende drin gend verzoek, het concordaat met den Stoel van Rome onverkort in stand te houden. Dit adres is door den keizer in handen gesteld van den minister van staat, met last om daarop te berig ten. Dergelijk besluit wordt, in de tegenwoor- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van dé Stad SNEEK maken bekend dal de JAAR MARKT, op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek glas- en aardewerk of andere voorwerpenzullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dings- dag den 13 Augustus as., des morgens ten 8 uur, en eindigen op Vrijdag den 23 Augustus daar aanvolgende des morgens ten 8 uuren dat vóór den 25 dier maand alle kramendisschen tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weg geruimd. Hierbij wordt herinnerd aan art. 4G van de Algemeene Policie-verordeningdat niemand eené tent, kraam of iéts der gelijks op den voor de openbare dienst bestemden grond mag op slaan dan op aanwijzing van den Marktmeester EN NA VOLDOENING VAN HET MARKTGÉLD.” Sneek den 24 Julij 1861. Burgemeester en TVethouders voornoetnd worDA. De Secretaris f HAGA- 'r. de 1 I 1 'an I I iir 1 b I en I nen en. J I I de I j Men meldt uit Leeuwarden d. d. 31 Julij: De wederopbouw der door brand vernielde kazer ne te dezer stede zal door de militaire genie al hier in de ectste dagen der volgende maand open baar aanbesteed worden, doch onder nadere goed keuring van het departement van oorlog. Dingsdag jl. is door het provinciaal gcregts- hof van Friesland tot de doodstraf Veroordeeld eene vrouw uit Haulerwijk, wegens brandstich ting in de door haar bewoonde huizinge, waar bij het te voorzien was, dat menschenlcvens in gevaar konden worden gebragt. In die huizinge woonden mede hare twee kinderen en hare blin de 80jarige vader. De treffende en gemoedelijke toespraakdie de president tot den veroordeelde hield, scheen weinig indruk op haar te maken. Men meldt uit Harlingen d. d. 28 Julij Heden namiddag kwam de Groenlandsvaarder Dirk je Adema kommandeur II. Wildts in onze ha ven binnen na eene afwezigheid van circa vier maanden. Ook dezen keer kan de vangst als to taal mislukt beschouwd worden, daar er door dezen bodem niet meer dan een paar honderd robben zijn aangebragt. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 31 Ju lij: Naar ons wordt medegedeeld, zal ook we der dit jaar de herinneringsdag van den 28 Au gustus te dezer stede op eene feestelijke en voor Groningen waardige wijze worden herdacht. Wan neer de commissie er in slaagt, zullen de festi viteiten worden geopend met een godsdienstig muzijkfeest, terwijl zij geene moeite onbeproefd zal laten, den dag ook door instrumentale muzijk op te luisteren. Des namiddags zal de gewone harddraverij plaats hebben en des avonds denkt men een flink vuurwerk af te steken. Vrijdag jl., des namiddags had te Stads- Kanaalonder Onstwedde, een droevig ongeluk kunnen plaats hebben. De persoon Johannes K. Smit, schcepsjagerwonende te Wildervank, eene laan doorgaandeten einde aan het boe rendiep te zien of zijn schipper, dien hij met zijn paard opjageu zou, reeds de turf had inge laden knalde er op eens een schot en gevoelde Smit dat hij aan de regterzijde van den hals digt bij het oor, gewond was, hoewel de ha- gels niet waren doorgedrongen, daar het geluk kig een schampschot wasen Smit er geen ver- het geschut staandewas hij binnen eëri paar minuten een lijk. Het ongeluk in het kamp teMilligenwordt döor de Amh. Ct. volgenderwijze medegedeeld: Een der aan de exercitie deelnemende artilleris ten, een oud gediend militair, zich te kort bij de monding van het geschut plaatsende, werd bij het afvuren zoodanig getroffen, dat hij eenige oogen- blikken daarna aan de gevolgen zijner wonden overleed. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje, bij dat ongeval tegenwoordigwaren zigtbaar aangedaan, terwijl de zoo spoedige als ongedachte dood des wapenbroeders de verdere oefeningen deed staken, en allen vol deelneming naar de veldtenten deed wederkeeren. Des na middags werd aan de manschappen, aan welke wegens kleine vergrijpen ligte straffen waren op gelegd pardon verleend. De gestorvene zou jl. maandag, zoo men meende te Apeldoorn, met alle militaire eer ter aarde besteld worden. Men meldt uit Wilp d. d. 29 Julij Een treurig voorval is hier het hoofdonderwerp der dagelijksche gesprekken. Een jong mensch in de loting gevallen, en verpligt om zelf te dienen, had zulk een’ tegenzin in den militairen stand dat hij ging deserteren. Bij de ouderlijke woning teruggekomendurfde bij die niet binnentreden maar Verschool zich in een schuurtje, waar hij een' geruimen tijd zonder het genot van eenig voedsel doorbragt. Eindelijk gevonden, wil men hemuit vrees voor de gevolgenzoo spoedig mogelijk naar zijn regement doen terugkeet-ctl en geleidt hem daartoe naar Deventer; maar onder weg weet hij zich onder eenig voorwendsel van zijneh geleider te ontslaan en poogt zich met een scheermes van het leven te berooven. De won de schijnt echter niet doodelijk te zijn zoodat hij thans in het gasthuis te Deventer is overge- bragt. SNEEK, 2 Augustus. Men verneemt, dat in het verslag van het verhandelde in de afdeeling Van de tweede kamer der staten-generaalter zake van de begrooting der staats-spoorwegen, dat reeds is vastgesteld en eerstdaags het licht zal zienernstige bezwaren tegen alle vaste brug gen hier te lande worden aangevoerd, ook uit een technisch oogpunt. Die bruggen zouden om de scheepvaart zeer hoog moeten zijn, en om die ophoogingen te dragendaarvoor wordt onze bo dem ongeschikt geacht. Het beroep Van J. W. E. de Man, die door de regtbank te Dordecht en het prov. hof van Zuid-Ilolland is veroordeeld ter zake yan belee- diging door woorden van een’ magistraatspersoon, strekkende om diens eer en kieschheid aan te tasten is door den hoogen raad verworpen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 25 JulijBij de synode zijn onder anderen over de handhaving van de wet op het lager onderwijs van 13 Augustus 1857, met betrekking tot het Christelijke beginsel, in het belang der Hervorm de schooljeugd belangrijke voorstellen gedaan belangrijke discussion gehouden. Eindelijk werd aangenomen het voorstel van den secretaris dat de algemeene synodein aanmerking nemende dat zij allezins geroepen is om de belangen der Hervormde schooljeugd te behartigende alge meene synodale commissie uitnoodigtin over weging te nemen, of en wat er tot bevordering van die belangen binnen de grenzen der wet op het lager onderwijs van 13 Augustus 1857 de zerzijds zou behooren gedaan te worden en de synode des volgenden jaars daaromtrent van hare beschouwingen en advies te dienen. De synode heeft nog vele en hoogst gewigtige werkzaamheden te verrigten. Wanneer zij hare zittingen zal eindigen kan nog niet bepaald wor den. Bij de commissie voor de algemeene ten toonstelling van nijverheid te Haarlem is een brief ontvangen van den thesaurier des konings, inhoudende, dat Z. M. ter harer beschikking heeft gesteld een bedrag van f 800om te worden verdeeld als volgt: voor de werklieden ƒ500; voor honderd aandeelen in de loterij ƒ300. Volgens berigten uit Haarlem zal vermoede lijk de uitreiking der medailles aan de te be- kroonen inzenders op den 22 Augustus plaats hebben en de tentoonstelling worden verlengd tot en met den laatsten dier maand. Jl. zaturdag avond heeft, voor het eerst te Amsterdam de godsdienstoefening in de groolc kerk der Ned. Israëlitische hoofdsynagoge plaats gehad met koor-begeleiding, onder de directie van den heer A. Berlijn. Uit Kamp bij Milligen wordt gemeld d. d. 27 JulijBij het manoeuvreren der artillerie heden morgen is een artilleristdie bezig was met laden door het te vroeg afgaan van het stuk doodelijk getroffen. Genoegzaam vlak vóór 1 T L I ^ÉWolsman te SNEEKER ■t en COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1