NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL J 1861. No. 63. WOENSDAG den 7 Augustus. I L 1 1 I 1 16de Jaargang. t ar» iijtó ;'C. BINNEN- EN BUITENLAND. Hieruit blijkt dus, zegt de bc- BUITENLAND. «WW1 E tl Z EGELz^ ?r, de i van naar leili— i van l, en Tnj. Pu J ren. de de ITALIË. Onlangs heeft een pausclijk soldaat een Fransch soldaat te Rome gekwetst. Daarop is de uitlevering gevraagd van den onderdaan des pausenen zoowel paus Pius als kardinaal Anto- in de linie van Helpman is thans gelukkig einde lijk ten einde gebragt. De vroegere bewaarplaats is geheel ledig en heeft alzoo opgehouden een schrik te zijn voor de bewoners van het noorde lijk gedeelte der stad. De wachtpost bij dej Bo- teringepoort is nu ook ingetrokken. Een treurig voorval heeft hier op nieuw het bewijs geleverd hoe misbruik van sterken drank alle menschelijk. gevoel verstompen kan. De touwslagersknccht J. Mennes, die zich zeer dikwijls aan jenever te buiten ginghad eergis teren avond zijn zoontje, een knaap van omstreeks 13 jaaruitgezonden om eene boodschap te ver- riglen en hem een zoogenaamd weekboekje me degegeven. Teruggekomenhad de jongen het boekje verloren en aangezien daarin onderschei den posten voorkwamen die het daglicht schuw den geraakte de vader over dat verlies in woe de en koelde zijne drift aan den knaap. Na hem op eene geduchte wijze te hebben geslagen moet de ontaarde vader aan zijnen zoon gezegd hebben dat deze zich maar moest ophangen of verdrinken zoo hij niet in nog ergere mate ge slagen wilde worden. Het kind is hierop weggcloopcn en heeft den geheclcn nacht rondgcdoold, totdat het heden mor gen omstreeks 5 uur in wanhoop werkelijk een einde aan zijn jeugdig leven gemaakt heeft, door zich in de Spinhuisgracht alhier te verdrinken. Zeer kort daarna werd het lijk uit het water ge haald maar ook toen heeft de onnatuurlijke va der nog geene poging willen in het werk stellen, om door het inroepen van geneeskundige hulp de levensgeesten zoo mogelijk te doen terugkeeren. Men meldt uit Delfzijl als iets buitenge woons dat de scheepskapitein D. P. Vos aldaar, van af Maart tot uit. Julij zeven reizen op Noor wegen heeft gedaan; terwijl de kapitein J. A. Donga reeds voor de zevende maal terug ver wacht wordt, en waarschijnlijk reeds op de Lem mer binnen is. Hieruit blijkt dus, zegt de bc- rigtgever dat er in do scheepvaart toch nog for tuin is. Uit Meppel schrijft men aan de Ulr. Cl: Misschien heeft zelden de jagt zoo veel water wild aangeboden als dit thans in deze waterach tige omstreken het geval isde jagers keeren des avonds met grootc vrachten wild, bepaaldelijk eendvogels, verheugd huiswaarts, welke dan ook voor slechts 25 ets. per stuk met graagte wor den verkocht; echter zijn ze thans over het al gemeen ook niet buitengewoon vetdaarvoor is de tijd nog iets te vroeg. Evenwel worden zij reeds druk en bij groole partijen in den handel gebragt en naar Holland verzondenalwaar men er nog al vrij goede zaken mede schijnt te ma ken.” De gemeenteraad van Tilburg heeft besloten, in aanmerking nemende de nieuwe opbrengst van de belasting op het gedistilleerd daar ter stede, den hoofdelijken omslag met f 4000 te verminde ren. In de gemeente Oisterwijk heeftten gevol ge van het onmatig gebruik van sterken drank eene vechtpartij plaats gehad, waarbij een man zoo ernstig aan hoofd en borst is gekneusd en ge wond dat weinig of geene hoop op het behoud van zijn leven bestaat. Drie personen in die ge meente zijn gearresteerd en gevankelijk in het huis van bewaring te Tilburg overgebragt. Tot nog toe gold het in Engeland voor het non plus ultra van kunst, om in den tijd van 13 uur 20 minuten een' gekleeden rok of jas te ma ken van wolzoo als zij van den rug van het schaap komt. De heeren BuckBrewster en comp.Amerikaansche fabrijkanten hebben be wezen dat de Engelschen in dit opzigt maar sukkelaars zijn. Zij hebben om eene aanzienlijke som gewed, dat zij het kunststuk in 12 uur zou den verrigten. Deze heeren waren inderdaad al te zedig: in 9 uur 15 minuten werd de wol in haren natuurlijken staat uit de baal genomen gesmeerd geklaardgesponnenhet garen op het touw gezet, gevveefd, gevold, geverwd, vier maal geschoren geglansd, bij den kleórmaker ge bragt gesneden en genaaid. -- In de Agronomische Zeitung van 18G1 wordt preken- genblik en het is ons I la blies n Sep.; k met i boven prlen lieden [a het volgende middel opgegeven tegen het zoo lasj ligc springen der buisvormige lampenglazen. Men moet ze namelijk, door middel van eenen glas-di- manteene regtlijnige overlangs geheel doorloo- pende insnijding geven. Als dan het glas springt, springt het langs deze gemaakte streep en blijft voor het gebruik geschikten daar die geringe insnijding voor het vervolg eenigc uitzetting en inkrimping van het glas toelaat, geeft het meer dere zekerheid bij het gebruik. Nabij Liverpool is zondag namiddag de groo- te touwslagerij der hh. Garnock Bibby en co. tot den grond toe afgebrandwaarbij een in specteur der policie door een’ instortenden muur het leven heeft verloren. Ten gevolge van de zen brandwaardoor eene schade van meer dan 20,000 p. st. is veroorzaaktzullen gedurende geruime» tijd meer dan 300 arbeiders van werk verstoken zijn. Volgens Galignanïs Messenger heeft men eenigc weken geleden op de westkust van het tot de Hebridengroep behoorende eiland Huist aan het strand eene flcsch gevondeninhoudende eenaan beide zijden met potlood beschreven stuk zeer zwaar papier, waarop het volgende te lezen was Aan boord van het stoomschip Pacificvan Liverpool bestemd naar New-York. Het schip is op het punt van te zinken. Wij hebben op ceil ijsschots gestooten. Aan boord heerscht algetnec ne verwarring. Van alle zijden zijn wij door do ijsbergen ingesloten. Ik ben overtuigddat er geene redding meer mogclijk is. Het schipt zinkt in de diepte. Ik schrijft ditomdatwordt ooit deze flesch gevondenonze vrienden in Engeland weten zouden, wat er van ons geworden is. Dat hijwien dit papier in handen komt, toch dade lijk den inhoud daarvan bekend make. (Get.) William Graham.” Het schipwaarvan hier sprake is is do Pacific, een der grootc stoomschepen van de Collins-Maatschappij, en was in de vaart tusschen Liverpool en New-York. Het was 23 April 1850 van Liverpool vertrokkendrie dagen vóór do. Persia die haven verliet. Tot heden had men er niets van vernomen. Meer dan drie honderd menschen waren op het oogenhlik van de afreize te Liverpool aan boord, die wel allen in de gol ven zullen zijn omgekomen. Daar keizer Alexander zich in deze maand uit St. Petersburg over Moskou naar de Krim begeeft, om eenigen tijd in het zuiden van Rus land door te brengenvooronderstelt mendat hij vooreerst geene gevaarlijke verwikkelingen in Europa’s politieke aangelegenheden verwacht. In een’ brief uit Warschau gezonden, leest men de volgende regelenwelke letterlijk over genomen zijn: „Wij hebben volkomen begre pen dat het ons verboden was op Frankrijks zedelijken bijstand te rekenen; wij weten, dat wij ons aan dc goedertierenheid van den czaar moe ten toevertrouwen. Polen gevoelt zijne verlaging, maar meer nog beseft het zijne magteloosheid om er zich uit te redden. Wij verdienen ons lot want wij hebben geene soldatenwij hebben geene wetten, of althans wij hebben, onze wet ten niet meer. Polen heeft dc bevolking van lijfeigenen welke het bevatniet in een krach tig volk willen vervormen; deze misdaad boet het thans.” Te New-York is voor eenigc dagen een gas-strijkijzer gepatenteerd dat door de bezuini ging van brandstof, grootere zindelijkheid en ge makkelijkheid in het hanteren, en vooral ook door besparing van tijd, een wezenlijke aanwinst inde behandeling van de drooge was mag genoemd worden. Ook maakt men in Amerika thans gla zen doodkistendie luchtledig kunnen gemaakt worden en waarin dan de lijken ten eeuwigen dage onveranderd blijven. SNEER 6 Augustus. Bij het ministerie van financiën is ontvangen een officieel berigt van de Britsche post-administratiewaaruit blijktdat tot de herstelling der opgehevene tweede maan- delijksche brievenmaal naar Singapore, Penang en China besloten isen dat zulks spoedig voort gang zal hebben. Als een gevolg van dezen maatregel kan ook de heropening van dc tweede gelegenheid tot verzending uit dit rijk naar Ne- derlandsch Indië nog in den loop dezer maand worden tegemoet gezien. Indien de vroeger be paalde dagen van expeditie of andere daartoe betrekkelijke voorschriften eenige wijziging mog- ten ondergaanzal dit nader ter algemeene ken nis worden gebragt. Ten behoeve der noodlijdenden door den wa tersnood is bij den minister van binncnl. zaken nog ontvangen hel bedrag der geldentoegezon den door den kommandant van Z. M. zeemagt in Oost-Indie, van de états-major en verdere sche pelingen van Z M. schroefschepen Groningen en Ball, wachtschip Junostoomschip Etna en Su riname, korvet Pallas en schoonerbrik Rembang, alsmede van de equipage van Z. M. stoomschip Cyclo gezamenlijk ten bedrage van ƒ2348.55. Bij s lands kassen in Ned. Indie is tot hetzelf de einde ontvangen uit de verschillende deelen van Java, uit Banka, Billiton, Riouw en Celebes en onderhoorigheden de som van ƒ0919.65. Dc commissie tot het houden der algemee ne verloting ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnoodheeft bekend gemaakt, dat dedoor verjaring of gunstige beschikking der winnersaan de vcrlotingskas vervallene prijs- voorwerpen, op den 19 Augustus ek., ten over staan van eenen notaris, in het openbaar zullen worden verkocht. Men meldt uit 's Gravenhage d. d. 5 Aug. Vrijdag jl. heeft Z. M. de koning der Nederlan den geteckend de acte van erkenning van koning Victor Emanuel als koning van Italië. Als bijzonderheid en mogelijk een nooit voor gekomen gevalkan gemeld wordendat een jongeling te Rotterdam, genaamd H. E. S., als dicnstpligtige voor de nationale militie lotende op 2 Maart 1855 heeft getrokken no. 853, en dat hem op 31 Julij 1861voor de schutterij lotende, ook no. 853 ten deel gevallen is. Na afloop der kermis te Rotterdam worden de bewoners der wees- en armengestichten en de kinderen der diaconie en armenscholen tot het be zoeken der diergaarde aldaar uitgenoodigd. Eeni ge personen hebben zich vereenigd, om dien kin deren dan een onthaal te bezorgen. Het getal der te verwachten kinderen bedraagt ruim 6400. In het logement het Posthuiste Heeren- veen heeft in den avond van 31 Julij jl. eene vechtpartij plaats gehad, waarbij de burgemeester is tegenwoordig geweest die met zóóveel kracht op Napoleon I (welk levensgroot standbeeld mede aldaar tegenwoordig was) werd geworpendat deze daardoor den romp verloor. Zeer belang rijke verwondingen hebben er bij dat gevecht ech ter niet plaats gehadofschoon het anders nog nl vrij hevig moet zijn geweest immers dc heer burgemeester heeft zich verpligt gevonden hel slagveld tc ruimen en niet dan na vele aange wende moeite heeft het der justitie en policie met. medehulp van den post-directeur en meer andere geachte ingezetenen, mogen gelukken, drie der belhamels in handen tc krijgendie dadelijk, doch met vele moeite naar de gevangenis zijn gebragt. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 31 Ju lij: Het zoontje van den heer C. T. viel giste ren door onvoorzigtigheid in de kolk der Groote Sluis en was in een oogenblik verdwenen; doch na eenigen lijd zoekens met haken werd de knaap gevonden en opgehaald. Na eenige aange wende geneeskundige hulp ten huize van dr. Mentzkwam de drenkeling tot zich zelven en werd hij naar de woning zijner ouders gebragt. Men meldt uit Groningen d. d. 2 Aug. Het vervoer van het buskruid uit hot magazijn bij de Boleringepoort naar het nieuwe magazijn SNEEKER COURANT. i i - t l T ^ÉWoIsman te r i 1 4 r )ir nen 1 I .11 -Z jrü ..U' 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1