NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 4l WOENSDAG den 14 Augustus. 1861. No. 65. BINNEN- EN BUITENLAND. 3 jongen), op de laan van mevr, de wedw. de 1 :r, de i van naar wilt—- van i t i» g- in n. de f 'hc en de zoon bevond zich geheel in vlam- Hij redde zich door eene spoedige vlugt. opgevolgd, dreef men beide zijden afgepaaldopdat het gerij van voertuigen de ker kelijke plegtigheid in niets zou hinderen of storen. Geen wonder, dat de heer Kunst door dit alles diep werd getroffenwij betwijfelen het dan ook niet, dat die jeugdige geestelijke ook van zijne zijde alles zal aanwenden, om die zoo gelukkige overeenstemming tusschen de R.-Katholieke en Protestantsche bevolking van Venlo zooveel mo gelijk te bevorderen. liet Oostenrijksch ministerie heeft in het Sep.; ■r, met I boven I OrlenI heden - I preken- I 'genblik -en het is ons I •a blies ■en. 1 parlement aangekondigd, dat het eerstdaags een wetsontwerp op de drukpers zou aanbieden. De Weener Presse zegt omtrent het ontwerp o. a. het volgende: „Een ongelukkig toeval heeft ons inzage van dat wetsontwerp verschaft, en, wij kunnen het niet verhelen, eene ijskoude rilling liep ons daarbij door de leden.” Uit Echternach wordt berigt, dat voor een paar dagen een blok zandsteen afkomstig uit do steengroef Helsenhoftusschen Bollendorf en Wal lendorf, langs genoemde stad is vervoerd lang 26breed 9 en hoog 6 voetwegende 203,500 pond. Het voertuig, waarop het blok rustwordt getrokken door 18 sterke Ardcnne paarden. Al vorens dit gevaarte eene brug passeertmoet de voerman cautie stellen voor alle eventuele schade door dien buitengewoon zwaren last te veroor zaken. Tc Hamburg werd voor eenigc dagen ie mand streng bij zijn woord gehouden. Baron Merck zoo verhaalt menwerd door den oud- luitenant St. Nanne aangesproken om bijdragen voor eene Duitsche vloot. De baron bestreed met heftigheid het nuttige dezer bijdragen en liet zich eindelijk ontvallen: ik verwed 100,900 thaler tegen 3 pfennige dat er niets zal komen van de zaakwelke gij hebt aangevangen." Ik neem de weddingschap aanantwoordde de of ficier en begaf zich onmiddellijk naar een nota ris, deponeerde zijne 3 pfenninge en liet onver wijld den baron dagvaarden om de uitgeloofde 100,000 thaler mede te deponeren. Hij hoopt namelijk de weddingschap te winnenen wil als dan de winst niet ten eigen behoeve, maar voor de Duitsche vloot doen strekken. In het ambt Aurich zit een timmerman ach ter het slot, die op den vreemden inval was ge komen om de kruisen etc. van het kerkhof te stelen en ze in zijn' winkel om te werken tot eenig ander, meer practisch doel. De Ostd. Post meldt, dat men op de spoor wegen in Hongarije zoo veel last van roovers heeftdat het dienstpersoneel op de treinen en aan de stations met revolvers gewapend zal wor den. De roovers hebben de gewoonte, zich van de baanwachters meester te maken en de seinen te veranderen, zoodat de treinen stilhouden, die zij dan op hun gemak plunderen. Keizer Napoleon heeft dezer dagen, door tusschenkomst van den Roineinschen notaris Fran- chi, van koning Franciscus II voor eene som van 250,000 fr. gekocht de zoogenaamde Tuinen van Farnese. Van eene clericale zijde wordt aange merkt, dat Napoleon zich daardoor eene keizer lijke woonplaats heeft uitgekozen in het hart van de II. staddat dit weder een beslissende stap is, gedaan door den vertegenwoordiger van een geslacht, dat de uitroeijing heeft gezworen van de Bourbons en de Habsburgen', dal niet Frankrijk het bezit zal verkrijgen van het paleis der Cesarsmaar wel Bonapartedie al weder toont, dat hijte midden van tallooze politieke beslommeringen, zijne bijzondere belangen geens zins uit het oog verliest. De te Rome gevestig de correspondent van het Journal de Bruxelles meent, dat wat nu weder is geschied niets goeds voorspelt, wat de gezindheid van keizer Napoleon ten aanzien van den paus betreft. De heer Nirgagezant van den koniijg van Italië bij het hof van Frankrijk, is op den 8stcn dezer door keizer Napoleon officieel ontvangen ten welken einde bij met drie galakoetsen werd afgehaald. De heer Thiersdie nabij Diepe de zeeba den gebruikt, heeft vrijdag jl. in levensgevaar verkeerd. De zee was zeer woelig en hij werd door eene golf medegesleept. Toen men hem ter hulp sneldewas hij buiten kennis. Hij is echter sedert geheel hersteld. Te Chinon in het departement van Indre en Loire is in de vorige week, bij eene open bare prijsuitdeeling op eene school, door den pas toor der gemeente eene voor het keizerlijke gou vernement zoo beleedigende toespraak gehouden dat die geestelijke op staanden voet gevat en voor den regter gebragt is. De Opinion Nationale en de Siècle, dagbla- TL 1 ZF.Gf.’U'J bewerken der inlijving bij Frankrijk van die ge westen, waar de Fransche taal als volkstaal ge sproken wordt. Daaronder zou vooral België zijn begrepenterwijl de keizer niet ongaarne zou zien, dat de Vlaamsch sprekende provinciën van Belgic met een groot deel van Oost-Friesland bij Nederland kwamen! Koning Willem III zou ech ter daarmede niet instemrpen Uit Texel wordt gemeld d. d. 8 Augustus Bij publieke inschrijving werd het regt van wier- maaijing in pacht gegund voor de zeer hooge som van ƒ4000 sjaars, welk regt gedurende 12 ja- ren onderhands voor 170 ’sjaars was verpacht geweest. Men vreest hierdoor stijging der wicr- prijzen. Als eene bijzonderheid deelt men mede dat een nest met een vijftal ooijevaars (2 ouden en Engelkens te Veendam in den laatsten storm van zijne verhevene standplaats is afgerukt en in zijn geheel in eene aldaar aanwezige gracht ne- dergeworpen. De jongen schenen echter vol strekt niet voornemens om de plaatswaar zij het levenslicht aanschouwden zoo maar dadelijk vaarwel te zeggen. Spoedig echter zonk het wa genrad waarop het nest gebouwd was, beneden de oppervlakte en ofschoon hun de lange boe nen toen reeds in de prille jeugd zoo uitmun tend te stade kwamen werden zij toch genood zaakt van de hun schijnbaar zoo dierbare wieg afstand te doen en op het droogc in een zwer vend leven hun heil te zoeken. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 9 Augus tus In het begin dezer week begaf zich de kuiper F. met zijn’ zoon naar eene brandewijnsto- kerij alhier, ten einde eene der grondkuipen die sedert een’ geruimen tijd niet in gebruik was geweestte repareren. De zoon begaf zich daarop met eene brandende kaars in die kuip; ©ogenblikkelijk vatten de opgehoopte gasdeelen vuur men. doch niet voor dat zijn hoofdhaar en bakkebaar den gezengd waren en hij daarenboven nog ee- nige brandwonden bekomen had. In al deze omstandigheden behield hij zijne tegenwoordigheid van geest en dekte de kuip on middellijk achter zich toe, waardoor zeer vermoe delijk ergere gevolgen zijn voorkomen. Vrijdag jl zat het veertienjarig zoontje van den schoenmaker Teulings op de Breede Haven te ’s Bosch aan den kant te visschen, toen eene boerin uit het pakhuis van de gez. Otjens een handwagen haalde, om daarmede ter markt te gaan. De wagen niet naar haar zin vindende, wierp zij dien eenigzins driftig van zich af. Deze, aan zij ne vaart overgelatcn ging ongelukkig op den jongen af, met dat gevolg, dat deze op een daar liggend schip nederstorllealwaar de wagen hem nogmaals op het lijf viel en hij van daar in het water geworpen werd. De arme knaap was zoo danig gekwetst, dat hij alle bewustzijn verloren had en jl. zondag in dien toestand overleden is. Het is zonder twijfel eene aangename taak, van een uitstekend voorbeeld van godsdienstige verdraagzaamheid melding te maken. Den29 Ju- lij jl. deed de heer Kunst te Venlo zijne intrede als predikant der Hervormde gemeente; al dade lijk deden eenige bewoners der huizen in de straat, in welke de kerk dier gezindte is gelegen van hunne deelneming door het uitstoken van vlaggen blijken; daarbij bragt het Philarmonisch gezelschap den heer Kunst eene serenade welke door eene dergelijkc van dezangvereeniging werd en alsof dit nog niet genoeg ware, de welwillendheid zoo ver, dat aan van het kerkgebouw de straat werd SNEEK, 13 Augustus. De eerste kamer der staten-generaal heeft op den 8 dezer hare werk zaamheden hervat. Verschillende stukken zijn in gekomen, alsmede de laatstelijk door de tweede kamer aangenomene wetten. Ten vervolge op het berigt, voorkomende in do Nederlandschc Staats-Courant van 3 dezer, wordt mits deze ter algemeene kennis gebragt dat de gelegenheid tot verzending van brieven met de Indische landpost in de rigting van Sin gapore Penang en Chinaen bepaaldelijk ook naar Nederlandsch-Indië, tweemalen in de maand, van nu aan kan gerekend worden voor goed her steld te zijn. De laatste dagen van verzending berekend op het vertrek uit Amsterdam, ’s Gra- venhage enz.zijn wederover Southampton den 1 en 17, over Triest, den 6 en 22 en over Marseille, den 9 en 25 van elke maand, de thans loopende maand Augustus daaronder be grepen. Men verneemtdat bij de regering het voornemen bestaat, om bij de telegrafie voortaan geene leerlingen meer aan te stellen, gelijk zulks tot nu toe het geval is maar, bij de groote op gewektheid van jongelieden gelegenheid te geven tot plaatsing zonder bezoldigingbij wijze van surnumerair, en dat daartegenover de bezoldigin gen der telegrafisten verhooging zullen ondergaan. De vroeger aangekondigde Tentoonstelling van voorwerpen van. Fabrijk- en Handwerksnij- verheid en Kunstvervaardigd of bewerkt door ingezetenen van Sneekwerd gisteren morgen voor een vrij aanzienlijk gezelschap van belang stellenden op eene plegtige wijze geopend met eene gepaste toespraak van den Ed. Achtb. heer Burgemeester dezer stadwaarin Z. Ed. Achtb. o. a.vooral met het oog op de in onze dagen elders gehouden wordende groote tentoonstellin gen de aanmerking maakte, of het niet eenig zins vermetel zou kunnen schijnen om in zulk eene kleine stad als Sneek mede zoodanige ten toonstelling te doen plaats hebbendoch hierop gaf Z. Ed. Achtb. te kennen, dat in dezen groot of kleinmeer beperkt of uitgebreid eigenlijk minder in aanmerking behooren te komen, maar dat het aller pligt en roeping is, om ten dezen aanzien de handen ineen te slaanter bevorde ring van volkenheil en volkenwelvaart. Wat voorts de voorwerpen zelve betreftdan kan het niet wel anders of zoowel het getal als de verschei denheid en vooral de wijze van uitvoering zul len den bezoekers eene aangename voldoening verschaffen, waartoe wij vertrouwend wenschen, dat deze tentoonstelling met een zeer druk be zoek zal worden vereerd. Men leest in no. 6 en 7 van het Tentoonstel ling Nieuws (Haarlem) het volgende: „De door kunst bewerkte kolomkagchelvervaardigd en ingezon- door den heer E. W. Kramps, kagchel-fabrijkant te Snoek welke met betrekkelijk weinig brand stof een groot locaal verwarmt, is naar eigene uitvinding des inzenders aller opmerkzaamheid overwaardig. Ook een kunslslot van den zelf den inzender verdient alle aanbeveling." Wij wenschen bovengenoemden kagchel-fabrij kant geluk met deze onderscheiding hem te beurt gevallen zij geve hem nieuwe veerkracht tot zijn werk, en zoo moge zijne fabrijk al meer en meer blocijen! In de provincie Friesland zijn in de maand Julij 42 runderen aan de besmettelijke long ziekte gestorven en 18 door die ziekte aangetas te runderen afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Januarij 1146. In een particulier schrijven aan de Utr. Ct. wordt stellig verzekerd, „dat de aanstaande be zetting van Rome door het leger van Victor Ema nuel eene uitgemaakte zaak is, waarin Napoleon heeft toegestemd, terwijl zijne soldaten naar Frank rijk zullen terug keeren. De keizer zal tot loon voor de aan Italic s eenheid bewezene dienst geene aanspraak maken op Sardinië, hetgeen hij, ge trouw aan het stelsel der nationaliteiten aan Ita lië wil laten.’’ Daarvoor zou echter iets later koning Victor Emanuel den keizer helpen tot het SNEEKER l an Ier d; O Trij. hen 1 1 en ia te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1