NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1861. No. 6(5. ZATUIWAG j iX argaiUs. den 17 Augustus* Try. Pu BINNEN- EN BUITENLAND. 'Ae bleken storven. nen ■en. de de preken- 'genblik en het is ons. ia blies t, ?r. de i van naar jieili— van Sep. •r, met 'Mda. boven forten heden JDethouders voornoenid WOUDA. De Secretaris 1IAGA. SNEEK 16 Augustus. De eerste kamer heeft op den 13 dezer in comité hare huishoudelijke begrooting voor 1862 behandeld en daarna de behandeling der militiewct bepaald op^den vol genden donderdag 11 ure. Woensdag jl. werd van wege de 11de Afd. der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt al hier eene Tentoonstelling gehouden die de ver wachting verre heeft overtroffen. De prijzen zijn toegekend als volgt A 1 tuigpaarden, prijs de bruine vijfjarige mer rie toebehoorcnde aan B. II. Andringa, te Wijn- jeterp; premie de zwarte vijfjarige merrie van W. T. van der Molente IJsbrechtum 2 vier jarige paarden prijs do zwarte merrie eigenaar P. Steensma te Gorredijk; premie de zwarte merrie van J. G. Galama, te Bolsward; 3 drie jarige paarden, prijs de zwarte merrie van K. R. Groenveld te Roodahuizenpremie bruine mer rie, eigenaar C. J. Wittcveen te Idzega. B 1 runderenmelkederde kalfskoeijen, prijs de zwartbonte koe van Joh. T. de Vries, te Baardpremie T. T. Bootsmate Tirns2 mel ke twenterrieren, prijs T. Stellingwerf van Oos- terwierum; premie Joh. T. de Vries, van Baard; 3 melke enterrieren, prijs S. T. Bloemhof, te Wieuwcrd; premie T. R. Groenveld, te Heeg 4 kalve runderen prijs E. J. Postmate Rau- werdpremie J. J. Boersma, te Gaastmeer; 5 weid- of vette koeijen prijs S. T. Bloemhof, te Wieuwcrd; premie J. S. de Groot, te Sneek; 6 enterrieren, prijs E. T. de Vries, te lluins; premie O. W. van der Weide, te Tirns. C 1 rammen, prijs P. van der Wier, te Goën ga premie J. van der Zijl te Sneek2 lam- rammen, prijs L. B. de Boer, te Rauwerd; pre mie P. v. d. Wier, te Goënga; 3 melke schapen bij tweetallen prijs II. 1). Sijbrandite Rauwerd; premie P. v. d. Wierte Goënga4 weidscha- pen bij tweetallen, prijs J. S. de Groot, te Sneek; premie J. F. Postma, te Rauwerd; 5 ooilamme ren bij viertallen prijs B. B. van Abbema te Schraard, premie A. S Knol, te Hartwerd. I) gevogelte, vier hennen en een haan, pre mie J. J. Keulente Jti trijp. E ’/4 ton boter, prijs T. J. Rijkcma te Go- ëngarijp, le premie F. II. Postmate Wieuwcrd; 2e premie M. H. Brandsma te Sneek; 2 nagel- kaasprijs Y. W. Pekemate Britswerdpremie F. II. Postma, te Wieuwcrd; 3 gele kaas, prijs F. II. Postmate Wieuwcrdpremie T. W. Brou wer te Burgwerd4 kruidkaas prijs F. II. Post ma te Wieuwerd; 5 twee vachten wol, prijs J. F. Postma, te Rauwerd; terwijl er nog een aantal premiën zijn toegekend aan voorwerpen, die tot opluistering waren ingezonden. Jl. Woensdag had alhier de gewone jaar- lijksche harddraverij plaats. Acht paarden don gen naar den prijs, bestaande in eene zilveren Soezcnmand, welke werd behaald door de zwar te langstaart merrie genaamd wit vlektoebe hoorcnde aan den heer S. Hokwerdavan Bols ward, bereden door den pikeur S. de Boer. De zwarte langstaart ruin van den heer J. D. Tcrp- stra, van Witmarsum, was het laatst mede in de baan en werd bereden door K. O. Bouma. Des avonds werd onder^gépastc mtizijk een fraai vuurwerk afgestokendat ongetwijfeld tot aller genoegen is afgeloopen. De model-steenkolénrh'ijn van den heer Ju les Motte, alhier op de kermis gearriveerd,is o.a. aller bezigtiging overwaardig. Daar worden als het ware op de aarde aanschouwelijk gesteld de ge varen, de inspanningen, het ellendige leven waar aan een kolen-mijnwerker onderhevig ismen ziet daar in de kleinste bijzonderheden, door stoom gedreven, hoe elk om strijd in beweging is, zij ne gevaarlijke werkzaamheden te verrigten. Ecre zij den heer Motte, welke, door eigene vinding na veertien jaren arbeids, het mogt gelukken aan het menschdom hetwelk zich nimmer kon begrij pen dat de steenkoolendclving met zoo vele ge varen beleid en omzigtigheid geschiedt, aan het publiek aanschouwelijk te doen voorstellen. Wij wcnschen dan ook, wat zekerlijk niet ten ach ter zal blijvendat den ondernemer eeti aan zienlijk bezoek moge te beurt vallen. Door de arrondissements-regtbank te Sneek zijn ter vervulling van de vacante betrekking van kantonregter te Hindeloopen aanbevolen de hee- ren mrs. jhr. G. van Suchtelen van de Ilaerc griffiier bij het kantongeregt te Oldeberkoop J. Minnema Buma en P. Wiersma Schik, advocaten to Leeuwarden. De eerste kamer der statcn-gencraal heeft de wets-ontwerpen van gcringen omvang die aan de orde waren, aangenomen met algeineenc stom men. De behandeling der militiewct was bepaald op vrijdag, daarna de wet der amortisatie en da ding Ooslerschekle. De minister van oorlog heeft de chefs van de verschillende infantcrie-corpsen gemagtigd om vóór den 1 October aanstaande eenige kor poraals of korporaals-titulair die reeds meer dan twee jaren hebben gedienden die door een goed gedragdienstijver en kennis voor oenen hoogcrcn rang uitmunten boven de bij de reg. inf. vastgestcldc formatie, lol serjanten titulair te bevorderen. Z. M. heeft aan den heer R. II. S. G. Juc- kema van Burmania baron Rengers, op zijn daar toe gedaan verzoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid en vice-president der com missie van administratie over de gevangenissen te Leeuwarden, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten door hem gedurende eene reeks van jaren in deze betrekking aan het ge vangenis-wezen bewezen; voorts is het vice-pre sidium der gezegde commissie opgedragen aan het lid van dat collcgie den heer J. Hora Adama; en is wijders tot lid der commissie voormeld be noemd de heer jhr. mr. C. J. Speelmangriffier bij de arrondissements-regtbank le Leeuwarden. Men meldt uit sGravenhagc d. d. 13 Aug.: Men verzekert, dat het Z. M. onzen koning be haagd heeft, Z. M. den koning van Beijeren te benoemen tot ridder van het Grootkruis der or de van den Ncderlandschen Leeuw en dat het Z. M. den koning van Beijeren heeft behaagd, on zen koning te benoemen tot commandeur der or de van St. Hubert. Dezer dagen was te 's Hage het gerucht in omloop dat er een kindermoord zou hebben plaats gehad. Uit een ingesteld onderzoek zou zijn ge- dat de moeder van eene zeventienjarige dochter deze laatste verlost heeft en dat het jong geboren kind een gewelddadiger! dood zou zijn ge- De dochter is naar het burgergasthuis overgebragtterwijl de moederna aanvankelijk te zijn ondervraagd weder op vrije voeten is ge steld. De 22jarigc dochter van den heer M. J. v. d. S.te Delft, heeft dezer dagen op eene on gelukkige wijze het leven verloren. Voor plei- zier bij hare bloedverwanten te Tiel gelogeerd, stond dit meisje ongeveer veertien dagen gele- B EK EN DM A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van do Gemeente SNEEKgevolg gevende aan de missi ve van den Commissaris des Konings van den 5 Aug. 1861, 2e afd. no. 1216 (P. B. no. 72), maken hiermede bekend dat het Zijne Majesteit heeft behaagd bij Hoogsldcszelfs besluit van den 19 Junij 1861, no. 59, o. a. te bepalen, dat, te rekenen van den 1 Augustus 1861, voor kos ten van aanwerving bij het regement rijdende ar tillerie, zoo van iederen recruut als van iederen milicien, die ingevolge art. 171 der wet van 8 Januarij 1817, bij de staande armee overgaat, zal worden te goed gedaan honderd vijftien gulden, (ƒ115), waarvan wegens handgeld of premie aan den aangeworvenc zal worden uitbetaald hon derd gulden 100). En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courani. Snoek den 14 Augustus 1861. Burgemeester en dente strijkentoon hare japon van ligte stof met het vuur in aanraking kwam en cchsklaps vlam vatte waardoor zij in weerwil van spoedig aangebragte hulp zoodanig met brandwonden over het geheele ligchaam bedekt werd dat zij vrijdag jl. aan de gevolgen is bezweken. Uit Kampen wordt gemeld d. d. 12 Aug.: De schipper Lammerts de Graaf, alhier wonende, heeft gcpasscerden zaturdag nacht te Kalenburg tusschcn Vollcnhové en Steenwijk alwaar hij met zijn vaartuig lag, zich daarvan verwijderd, voor gevende aan zijne vrouwdie zich aan boord be vond dat hij vreesde, dat de touwen, waaraan het schip verbonden was niet vast genoeg zou den zitten, en daarnaar wilde gaan zien Genoem de persoon keerde niet terug. Den volgenden morgen hoeft men op eenigen afstand van de lig plaats van het schip zijn lijk in het water gevon den. Waarschijnlijk is hij door de duisternis daarin geloopon. Hij laat eene weduwe met drié jeugdige kinderen na. Uit Texel wordt gemeld d. d. 12Augustus: De vrouw van een’ daglooner, moeder van een tweelingpaar, dat zij nog zoogde, moest zich voor korten tijd tot het verrigten van eenigen arbeid buitenshuis begeven. Zij liet hare twee zuige lingen alleen in de woning achter. Bij hare te rugkomst ontwaarde zij mét onbeschrijfelijkcri schrik, dat haar varken in huis was gedrongen, en bezig was een der tweelingen te verslinden. Dé wan hopige moeder wierp zich dadelijk op het zwijn en ontwrong het zijne prooi, doch helaaste laat slechts een trecsselijk verminkt en verscheurd over blijfsel werd de radelöozc vrouw meester. Op den 29 Mei 1860 heeft te Vlissingcn de loodsschipper P. van der Staal met de be manning zijner boot dertien mcnschen gered die zich op het uiteengeslagcn schip Express, op de Noordzee in verschrikkelijk doodsgevaar be vonden. Thans heeft de koning van Denemarken aan dien braven man de zilveren medaille van burger lijke verdienste geschonken, en eene som van ƒ100, om deze onder de bemanning zijner loods- kotter uit te deélen. Bij Briel liepen 2 paarden van gelijke kleur, grootte en ouderdomaan twee verschillende boeren behoorende, in ééne wei. Het ongeluk wilde, dat een der beide paarden te zoek raakte. Er werd een proces over gevoerd maar daar de eene boer evenveel getuigen kon bijbrengen die beweerde dat het achtergebleven paard het zijne was, als de ander die verklaarde, dal het tegen- vcrgestelde waar waswas de beslissing moeije lijk. De regtbank heeft echter geoordeeld, dat de bezitter in zijn bezit moest gehandhaafd wor den. Men schrijft uit HarlingenMen is hier druk bezig met het opmaken der profits voor den spoorwegen met een paar maanden zal aan de eigenlijke werkzaamheden voor de baan worden begonnen. Als iets bijzonders wordt uit Mensingawecr gemelddat men daar verscheiden avonden eene ongewone vertooning had, door het zien van eene verbazende menigte ooijevaars. Schoonzegt de berigtgever was het gezigtvoornamelijk daar ze op de daken der huizen, op molens en der- gclijkc gebouwen stonden te prijkenen zij brag- ten daar ook den nacht door. Des morgens gin gen zij weer vertrekken naar het hier omliggen de land maar kwamen ook iederen avond weder terug.” Een meisje, genaamd D. P.oud 21 jaren, had zich te Wildervank eene gouden speld op arglistige wijze toegeëigend, en wel van eene vrouw, die haar eene dienst bewees. De goud smid aan wien zij de speld verkocht hadwist haar naam waarop het den veldwachter Doddc- ma geluktehaar te arresteren. Kort daarop is zij gevankelijk naar Winschoten overgebragt. Te Emden is uit eene zekere bron het berigt ontvangen dat de kroonprins van Hannover Ernst August, onder het baden op het eiland Norder ney een oogenblik in groot levensgevaar heeft verkeerd. Met de eb had de kroonprins zich te ver van het strand gewaagd, zoodat de golven F*1 fel’’: ■gi^l^ÉWoIsman te SHEERER COURANT II II .11 n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1