NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 0. 67. WOENSDAG den 21 Augustus. z- M ri Wil HI I 'i 1 BINNEN- EN BUITENLAND. f 'he het Nederlandsch Bijbelgenootschap ge- bestond dat er bijna 64,000 in het afgeloopen nen 'r, de i van naar 'leilf- van preien- 'genblik en het is ons.-’ •a blies on- Het >- I, m Sep.; ■r. met boven prlen beden l Trij. Pu en nen 1 de de i t SNEEK20 Augustus. De eerste kamer heeft de militiewet aangenomen met 30 tegen 6 stem men de wet omtrent de afschrijving van schat- kist-biljetten met 31 tegen 4 stemmen en de •wet omtrent de dading van de Oosterschelde met 33 tegen 2 stemmen. De kamer is uiteengegaan. Men verneemtdat het ontwerp der wet betreffende de uicuwe regterlijke indeeling, door den minister van justitie reeds sedert eenigen tijd is gezonden aan de collegiën van ged. staten, de procureurs-generaal en officieren van justitie, ter overweging en met verzoek hunne beschou wingen en advies deswege aan den minister me de te deden; zoodat het te verwachten is dat dit ontwerp weldra aan de tweede kamer der staten-generaal zal worden ingediend. Het Staatsblad no. 62 behelst het koninklijk besluit van den 1 Augustus 1861tot uitvoering van art. 24 der wet van den 1 Junij 1861 {Staatsblad no. 53,) houdende bepalingen omtrent den doortogt en het vervoer van landverhuizers. De Staats-Courant beval de volgende mede- deeling Met het doel om het internationaal verkeer tusschen Nederland en Frankrijk zoo veel moge lijk te bevorderen en gemakkelijk te maken zijn te dien opzigte met het Fransche gouvernement schikkingen beraamd. Ten gevolge daarvan wordt ter kennis van het publiek gebragtdat bij wijze van voorloopigen maatregel is bepaald, dat de onderdanen der bei de rijken voortaan vrijelijk, zonder van buitenland- sche paspoorten voorzien te zijn, over en weder zullen kunnen reizen; wordende echter aan de bedoelde reizigers in hun eigen belang, aange raden, zich van een of ander stuk te voorzien waaruit hunne identiteit des noodig kan worden bewezen ten einde onaangename vergissingen te voorkomen. Naar men verneemtzal den 23 dezer bij H. M. de koningin-moedcr te Soestdijk het her inneringsfeest gevierd worden dat H. M. zich vijf-en-veertig jaren in de Nederlanden bevindt. Bij die gelegenheid zullen HII. MM. de koning en koningin HII. KK. HH. prins en prinses Hendrik en HH. DD. HII. de groothertog en groothertogin van het Russich gezantschap en ve le hooge personen genoodigd zijn, dat feest bij te wonen. Het paard, zijnde de prijs, en ƒ1500,zijn de de premie, uitgeloofd door Z. K. II. den prins van Oranje voor de wedrennen, nabij de leger plaats te Milligen gehouden, zijn verkregen door den le luitenant W. G. K A. van Overveldt, van het 3e regement dragonders. Bij de wed rennen viel een officier van het paard en brak den arm. Ofschoon ernstig gewond, is hij ech ter nog niet overleden. (Zie Allerlei} Den 15 dezer werd te Amsterdam in de Doopsgezinde kerk de 47c algemeene vergade-.| de vrouw, die ring van houden. die som uitgegeven terwijl de verspreiding 39,342 exemplaren bedroeg. Men besloot de algemeene vergadering voortaan in het openbaar te houden en maatregelen te nemen tot het doen overzetten der Heilige Schrift, behalve in het zuivere Maleischdat op Sumatra en het schiereiland Malakka gesproken wordtook in de talen van het eiland Bali en van de Soendalan- den op Java. Het hoofdbestuur had ook een on derzoek ingesteld naar hetgeen voor Japan zou kunnen gedaan worden, en men verwachtte hier over nog nadere berigten uit Amerika. Uit Rotterdam wordt gemeld d. d. 14 Aug.: Het aardappelgewas, dat men dit jaar in ons land grootendeels als mislukt zal kunnen beschouwen heeft bereids eenige handelaren alhier uitgelokt, in het buitenland daarvan partijen aan te koopen. Met de van Londen komende stoomboot van de generaal Steam Navigation Company is dan ook heden reeds eene partij aardappelen alhier aange- bragtwelke, naar men verneem t, door belangrijke toevoeren zal worden opgcvolgdhetgeen aanlei ding zal geven, dat men voor eenigzins mindere prijzen zal kunnen koopen dan tot heden toe het geval is geweest. (Ook betere soort?) Den 12 en 13 Augustus werd te Haarlem de jaarlijksche vergadering gehouden van de Ver- eeniging ter bevordering der belangen van den boekhandel, onder het presidium van den heer J. II. Gebhard. Een aanzienlijk getal boekhande laren uit verschillende oorden des lands was bijeengekomen ter bespreking van onderscheidene zaken, die in verband staan met het doel der ver- eeniging. Sedert de laatste weken heerschte te Alme lo aan de haven eene buitengewone levendigheid. Het aantal vaartuigen was soms zoo groot, dat de havenkom te klein bleek te zijn. De aanvoer was zeer aanzienlijk en belangrijk, bestaandebe halve uit diverse artikelen per beurtschepen aan- gebragt, uit groote partijen twistmachinerien en steenkolen; ook de aanvoer van hooi was aan zienlijk. den somtijds de ter ren niet schepen. In de Rijnstreek tusschen Breisig, Sinzig en Andernach vertoonen zich de veldmuizen bij ge- heele zwermen en vernielen alles wat nog op het land staat. De oudste lieden herinneren zich niet ooit zoo veel van dit ongediertedat aan de Egyp tische plagen doet denken, gezien te hebben. Men wendt alle middelen aan om ze te verdelgenzij worden in menigte in kuilen gevangen en bij duizenden dood gemaakt, zonder dat er eenige vermindering in hun aantal te bespeuren is. De groote menigte dezer diertjes wordt aan de hoo ge en aanhoudende sneeuw van den laatsten win ter toegeschreven. Te Turnhout zijn in de vorige weck 4 per sonen tot de doodstraf veroordeeld. Van deze waren drie beschuldigd van hel bedelaarsgcsticht te hebben willen in brand steken en éénvan poging tot moord in genoemd gesticht. Bij het uitspreken van het vonnis begonnen de verharde booswichten allen te lagchen. Onlangs reed eene arme werkster in eene omnibus. Zij verkeerde in belangwekkende om standigheden en wilde in een gesticht de kraam uitleggen. Van de eene omnibus in eene andere moeten de overstappen en deze nog niet aangekomen zijn de, moest zij eenige oogenblikken in het omni- bus-kantoor wachten. De kleine wereldburger had echter geen geduld genoeg, om het eer ste levenslicht in het gesticht te aanschouwen en nam een kijkje in het omnibus-kantoor. Een reiziger, die de schoone sekse op Imogen prijs stelde, een dito, die eene moeder wist te waarderen, ja allen waren onmiddellijk gereed, om eene collecte voor de kraamvrouw te houden die ongeveer f 20 opbragten daarmede vertrok nu vertelt: „die geen geld heeft, bevalle, als zij kan, buitenshuis!” 29 Julij jl. ter hoogte van Gothlanddoor een’ hevigen storm beloopen verloor eerst de sloepen en daarna zag zich de kapitein genoodzaakt naardien het vaartuig geheel op zijde was geraakt, de masten te kappen. Wel rigtte zich het schip toen eenigermate maar de pompen raakten on klaar en zoo vond zich kapt. Rijf gedrongen een noodsein op te zetten. Dit werd opgemerkt door het Amerikaansche schip Anjuster, kapt E. A. Enellvan Londen naar Hudikswalld die hem met vrouw en equipaadje in drie reizen met groot levensgevaar van het wrak haalde en aan boord namte Hudikswalld zijn de opvarenden van den Mentor aan wal gezet. Den vorigen dag (30 Ju lij) had hetzefdc schip 13 man equipaadje van een Russisch barkschip gered. Kapt. Rijf roemt ten hoogsten de voorkomende gulheid, van kapt. Enell en zijne manschappen ondervonden. Uit Crefeld wordt gemeld, dat voor eenige dagen in de nabijheid dier stad het volgende I moet zijn voorgevallen, dat, zoo het zich beves- l tigt, tot een waarschuwend voorbeeld kan strek- De Amsterdamsche beurtschippers kon- ken. Een paard werd door een’ dollen hond gc- verzending aanwezige goedé- I beten; men sloeg den hond dood, doch gaf geen 1 acht op de wonde van het paard. Na negen da gen werd echter het paard plotseling door razer nij aangevallen, welke tot zoo Imogen graadklooi, dat het dier zich uit den stal losruktezich zel- ven stukken vleesch uit het lijf scheurde eneinde lijk ook aan twee vrouwen gevaarlijke beten moet hebben toegebragt. Bij verschillende in Duitschland wonend Doopsgezinden schijnt het plan te bestaanom zich in Rusland te vestigen. De Russische rege ring heeft, naar men zegt, deze lieden gunstige vooruitzigten geopend, wanneer zij eenevolkplan ting in de Krim willen stichten. Eene deputatie uit hun midden is bij den Czaar ten gehoore toe gelaten en zeer welwillend ontvangen. Ieder die genegen is bij deze Doopsgezinde kolonisatie zich aan te sluiten, ontvangt van den staat een stuk land in eigendomen is vrij van belasting en mi litaire dienst. Uit Baden verneemt men, dat het voorloo- pig onderzoek in de zaak van Oskar Becker is afgeloopen. Men denkt dat het openbaar mi nisterie zijne misdaad slechts als poging tot moord kwalificeren zalvooral dewijl Becker in zijn eu velmoed zoover gaatdat hij in zijne uitdrukkin gen alles aanwendt, om onder de beschuldiging van hoog verraad teregt te slaan, en zich reeds heeft uitgelaten, dat hij liever op het schavot dan in een tuchthuis wil sterven. Velen wetendat onlangs een Engelsch schip werd aangevallen door zeeroovers doch gered werd door den moed en de kracht van den scheepskok een kleurling die drie roovers met de bijl afmaakte. Barnumde Amerikaan die Jenny Lind en Rachel voor zijne landgenooten liet zingen en spe len maakte zich spoedig meester van den ge kleurder! bijl-man en laat hem nu in zijn muse um in Broadway aan het publiek zien. De kok logeert tusschen een’ heer en eene ratelslang heeft achter zich eene gorilla, terwijl boven hem de Azteken rondhuppelen en tegenover hem eene vrouw wordt bekekendie een baard heeft. Gedurig maakt de kokmet de moordbiji in de hand, het tooneel aanschouwelijk, waarin hij zulk eene verschrikkelijke hoofdrol vervulde. Personen die zich het hoofd wilden laten af slaan, zijn door Barnum nog niet gevondenzelfs niet tegen een buitengewoon honorarium. Die gevraagd werden, waren van oordeel, dat zij toch weinig genot van het geld zouden kun nen hebben. De feesten, ter eere van den naamdag van Napoleon I op 15 Augustus, zijn naar wensch afgeloopen. Volgens den Moniteur is aan 1236 perso- die tot verschillende straffen veroordeeld zijn geheele kwijtschelding of vermindering van straf verleend. Het is velen bekend, dat te Krakau, Tar- now (in Galieië) en elders de Israëlitische gees telijken aan de vrouwen verboden hebben, met crinolines in de synagoge te verschijnen. Naar Uit de gedane verslagen bleek, dut het I Eenige dagen geleden heeft iemand op een genootschap op ulto. April uit 105 afdeelingen dorp een vijffrancstuk in zijn’ mond gesloten, bestond, dat er bijna ƒ64,000 in hel afgeloopen der verzekering, dat hij het op zou eten, boekjaar zijn ontvangen en 1000 minder dan stuk ging door zijn’ keel en alle pogingen die aan- i gewend zijn, om het er uit te halen, waren te vergeefs. Het vijffrancstuk is thans in de maag streek gekomenen de onvoorzigtige kan dien- I tengevolge geene vaste spijzen nuttigen. Hij moet zich dus alleen met drank behelpenzoo als melk, I bouillon en wijn met suiker. Onlangs heeft het St. Anthony-gasthuis te Leeuwarden een langdurig proces gevoerd, tegen de gemeente Leeuwarden. Het hoogste regter- lijk collegic stelde laatstgenoemde in het ongelijk. De voogden van genoemd gasthuis hebben nu ech ter den gemeenteraad het aanbod gedaan, om de kosten uit die procedure voortgevloeid en die door de gemeente moesten worden betaaldvoor rekening hunner administratie te nemen. Men meldt uit Harlingen d. d. 13 Aug. Aangaande het voorgevallene met het schooner- kofschip Mentor gevoerd geweest door kapt. F. D. Rijf, van Nerva naar de Maas bestemd, ver neem ik het volgende Gemeld schip werd den l^^WoIgman te SNEEKER COURANT. IIÜIlilDlIHIilll'; en. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1