NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. •-1 lil V 1861. No. 68. ZATURDAG den 24 Augustus. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER 16de Jaargang^ fë* TË Ji BINNEN- EN BUITENLAND. 'he De oogst, zoo- 1 preken- genblik en het is ons h blies 1 e r f !>- t, m Pu - I TL ZEGELS MAANDAG DEN 26 AUGUSTUS 1861, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van goedkeuring tot afstand van grond in erfpachtvoor eene Gymnastieschool. Behandeling der gemeente-rekening en verant woording over 1860. Rapporten over de rekeningen van het stads werkhuis en der gasfabrijk over 1860/61. Rijkskweekschool voor vroedvrouwen. Verzoek om weder onder de hand te mogen pachten de bank van leening. Besluit van goedkeuring lot betaling uit de on voorziene uitgaven. Adressen om verhooging van jaarwedden. Adres om eene toelage voor het muzijk-corps bij de dienstd. schutterij. Rapporten over de begroetingen voor 1862, van de stads algemeene R. C. Parochiale, en Is raëlitische armen, dienstd. schutterij, en kamer van koophandel en fabrijken. Bestek voor een’ nieuwen stal en doorreed bij de Dille. Besluit wegens de overdragt in onderhoud der Dillezijl. Sep.: T. met i boven PHen beden l geringe opbrengst van appelen ën peren in alle gemeenten der provinciezonder uitzondering. Min of meer gaat het dit jaar evenzoo met an dere vruchten. Luidens berigten uit Indie zal de gouver- neur-generaal het bestuur op 1 September aanst. nederleggen en de reis naar het moederland aan vaarden. Op 1 September zal de heer Pahud nog voor dien enkelen dag een tractement van ƒ12,600 genieten, op grond, dat aan alle hoo- gere en lagere ambtenaren het volle tractement toegekend wordt voor de maand die zij ingetre den zijn. Volgens het aangenomen gebruik wor den echter eerst op den 20sten van elke maand de tractementen uilbetaald. Dat gebruik vond de heer Pahud minder wenschelijk voor zichzelven, en bij een besluit bepaalde hij, dat althans aan den gouverneur-generaal zijn tractement reeds op den eersten van elke maand zou worden betaald. De particuliere brieven die hier gedurende het bestuur van den gouverneur-generaal Pahud ont vangen werden getuigden overigens aanhoudend van zijne voorbeeldelooze spaarzaamheid. Men moet dus tot de conclusie komen, dat hij zijne eigene zaken niet verwaarloosd heeft, al is dit ook met menig algemeen belang het geval geweest. Den opvolger van den heer Pahud, den heer Sloet, wacht in Indie eene zware taak. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 20 Augus tus Heden morgen vroeg is voor de brug over het Zwarte water bij Hasselt gezonkenhet kof schip Zeldenrust. Hierdoor is de vaart voor stoombooten en schepen door die brug gestremd. De stoomboot van Zwolle op Amsterdam werd daardoor ook belet, hare vaart te volbrengen, en ondervond bij het aanzienlijk getal passagiers, paarden en vrachtgoederendie van Zwolle en verdere plaatsen moesten worden vervoerd aan zienlijk nadeel. Uit Kampen wordt gemeld d. d. 19 Au gustus: In de vorige week is hier weder door een der Hulsche stoombooten eene kolossale stoom ketel aangevoerd, bestemd voor het nijvere Twen- the. Hij zal per as naar zijne bestemming wor den vervoerd. De ketel weegt, naar men zegt. 15,000 Ned. ponden. Nadat zekere A. N.boerenarbeider uit de gemeente ambt Almelo dezer dagen in eene straf zaak over mishandeling onder eede als getuige door de regtbank gehoord waswerd hij verdacht valsche verklaring te hebben afgelegd en werd op requisitoir van het O. M. door de regtbank zijne inhechtenisneming bevolentengevolge waarvan hij dadelijk naar het huis van arrest werd over- gebragt. Uit Oudeschip schrijft men dat aldaar wet geen ongeluk was te betreuren, doch weder dui delijk was gebleken hoe nuttig de afleiders zijn. Een der afleidersstaande op de kapitale en ge heel nieuwe schuur van deu heer E. Oosting werd door den bliksem getroffen en was dit na derhand nog goed zigtbaar door het groote gat, dat bij den paal in den grond was geslagen. Dat toch,’’ zegt deberigtgever, de landbouwers meer werden overtuigd hoeveel voordeelen zulke aflei ders hun soms aanbrengen, er zouden dan meer worden geplaatst; want van al die kostbare boe ren behuizingen, welke hier in den omtrek staan, zijn er nog maar zes van afleiders voorzien.” Men meldt uit Ommen d. d. 16 Augustus: Als een zeldzaamheid verdient vermeldingdat zekere B. Siero alhier binnen den tijd van drie weken 1800 */2 Ned. pond, paling heeft gevangen in de rivier de Vecht. Hij heeft zijne vangst ge middeld voor 15 cent het ’/2 Ned. pond verkocht. Door den lagen waterstand is thans deze vangst geëindigd zoo ook de vangst van snoek die mede ruim was en voor 5 A 6 cent per '/2 Ned. pond werd verkocht. Men meldt uit Zierikzee d. d. 16 Augustus: Gisteren genoten de echtelingen van Marinus van den Boom en Cornelia Verschelle het zeldzame voorregt, hun 50-jarig huwelijksfeest in goeden welstand te vieren. Tot de behoeftige klasse be- hoorende heeft het hun niet ontbroken aan be wijzen van belangstelling en geschenken van meer- gegoeden. Eene eerepoort had men voor hunne SNEEK. 23 Augustus. Onder begunstiging van zeer fraai weder had jl. woensdag nabij de ze stad weder de jaarlijksche hardzeilparlij van wege de Zeilvereeniging Sneek plaats. Honderden toeschouwersop een tal van schepen woonden ook nu weder dit in Friesland meer en meer geliefkoosd wordend volksfeest bij. De uitslag van den wedstrijddie door eene goede koelte werd begunstigdwas als volgt Eerste klasse. Vracht- en beurtschepen, zonder uitsluiting; 4 deelnemers. Prijs, een gouden an- ker-horologie met dito kettingdoor de Jonge Rein, van G. Zijlstra van Dragten. Premie, eene elegante pendule, door de Vrouw Jansje, van C. Blaauw, van Dragten. Tweede klasse. Boeijers en jagten, boven 6.20 el, vast overdekt; 2 deelnemers Prijs, een mos terd-, peper- en zoutstel met zilver gemonteerd, door de Bever, van G. D. Simon, van Leeuwar den. De premie, een sigarenbeker, met zilver gemonteerddoor de Jonge Pietervan H. Kui pers de Vries, van Leeuwarden. Derde klasse. Jagten en booten5.40 el en daarboven meer dan 5 ton metende; 2 deelne mers. De prijs een zilveren tabakspotdoor de Standvriesvan G Houwink, van Sneek. De premie, een schildpadden theekist, door de Anna Gexiena, van S. J. van Niel van Sneek. Vierde klasse. Booten van 5.40 tot 6.20 el 5 ton en daar beneden metende5 deelnemers. De prijseene zilveren tafelbeldoor S. A. Blij- sfra, van Grouw. De premie, twee fraaije kris tallen kraffen door A. Olij, van Sneek. Vijfde klasse. Booten, van 4.40 tot 5.40 el; 7 deelnemers. De prijs, een bierlieter, met zil ver gemonteerd, door de Jonge Kornelis van J. A. Doumavan Warga. De premieeene ciga- ren etui, door de Twee Gebroedersvan IJ. Se- vensmavan Sneek. Zesde klasse. Snikken, zonder uitsluiting; 9 deelnemers. De prijs, een zilveren soeplepel, door de Twee Gebroedersvan J. de Ruiter, van Sneek. De premie, een paar zilveren suiker- strooijersdoor de Twee Zwagersvan A. A. de Jong, van Britswerd. Zevende klasse. Bootjesbeneden 4 40 el6 deelnemers. De prijs eene galv. zilveren kofflj- vaas, door J. Zuidema, van Grouw. De premie, twee elegante vazen door N. Osma van Koudum. Alles liep overigens in de beste orde af. u- Z. M. heeft bij besluit van den 2 dezer den minister van oorlog gemagtigdom den Islen October as. de miliciens van de ligting dezes jaars, die bij de vijf regementen dragondershet reg. veld- en het reg. rijdende artillerie zijn ingedeeld, I -’r. de i van naar '<lfI 1 rrii-JA I iir I en nen en. de de voor den tijd van 1 jaar in active dienst op te roepen, om bij die corpsen gekleed en in den wapenhandel geoefend te wordenzullende de mi liciens, welke tot bovengemelde corpsen behoo- renop den Isten Oct. as.in de hoofdplaatsen der provinciën moeten present zijn, ten einde van daar naar de staven der bovengemelde corpsen te vertrekken en daarbij voor ^en tijd van 1 jaar te worden in dienst gesteldf II. M. de koningin vertrekt aanstaanden don derdag naar het Loo, om zich den 23 dezer bij het 45jarig herinneringsfeest te Soestdijk te be vinden. Na afloop van dit feest zal H. M. in de residentie terugkeeren, om na een kort verblijf aid; ar naar Wurtemberg te vertrekken ten einde bij de viering van den verjaardag van H. D. va der tegenwoordig te zijn. Met den 22 dezer, en voorts telkens gedu rende het verblijf van II. M. de koningin-moeder te Soestdijk wordt aldaer een kantoor van den rijkstelegraaf met beperkte dagdienst geopend. De Staats-Courant bevat het volgende ver slag van de verwachtingen van den oogst in de provincie Overijssel Hoezeer het voorjaar koud was, zoo verander de het weder tijdig genoeg ten goede, om, be halve wat de vruchlboomcn betreft, eenen zeer gunstigen oogst te verwachten; maar in de vorige maand werd die verwachting ten gevolge van veel vuldige regenvlagen voor een aanzienlijk deel te leurgesteld. Die invloed deed zich zoo als uit de volgen de bijzonderheden blijkthet meest op de aard appelen en het hooi gevoelen. Van de tarwe verwacht menop weinig uit zondering na een gunstig verbouwen slechts van zeer enkele zijden wordt van de schade door slagregens melding gemaakt. In de omstreken van Olst heeft de tarwe nog al door slakken ge leden en belooft daardoor minder. Het rogge-verbouw liet zich aanvankelijk uit muntend aanzien, de halm was zwaar geladen, en waar de slagregens zich niet te dikwerf her haalden is de verwachting niet te leur gesteld maar in de meeste streken was dit het geval en bragt de regen veel schade aan. wel wat zaad als stroo betreftzal over het al gemeen niet boven het middelmatige zijn. Het stroo is lang. Ook op de garst oefenden de regens invloed uit, hoezeer niet in die mate als op de rogge. Men verwachtvooral in de hooge strekennog een gunstig verbouw. De haver staat uitmuntend. Van koolzaad en vlas wordt een vrij goed ver bouw verwacht. De eerste snede van de klaver was door het koude voorjaar minder, maar de tweede zeer goed. Het veenbranden is in de lage streken eenig- zins door den regen belemmerd en de boekweit werd laat en in mindere hoeveelheid dan gewoon lijk uitgezaaid. Veen- en zandboekweit zijn echter beide welig opgeschoten en beloven niettegenstaande de ve le hagclbuijen en regenvlagen, nog voordeelige uitkomsten. In de maand Julij openbaarde zich de ziekte in de aardappelen, die vroeger zeer gunstig te velde stonden. Zij nam bij de vele regens, voor al in de lage streken, snel toe, en thans is de plant zoo algemeen aangetast, dat althans de vroege soorten een slecht gewas leveren. De aardappel is klein van stuk. Van de latere soor ten heeft men gunstige verwachtingenhoezeer ook het loof van deze niet vrij van bederf is. Op de hoog gelegen weilanden is dit jaar veel gras gegroeid. Dit was niet het geval in de la ge strekenwaar de landen een groot gedeelte van het jaar onder water stonden. De hooi-oogst is ook door den regen belem merd en slechts weinig hooi kwam droog bin nen. De hoedanigheid van het vroeg ingezamel de was uitmuntend maar het meeste wordt niet droog. Hier en daar bijv, op de lage landen langs de Vecht kan de hooi-oogst als geheel mis lukt worden beschouwd. De vorst in het voorjaar is oorzaak van eene ^ÊWoIsman te r jt SNEEKER COURANT. 3 I- e 3 1 i- e l I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1