NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, I p II r 1861. No. 69. ir<U WOENSDAG B 16de Jaargang. den 28 Augustus. r awwoiiii BINNEN- EN BUITENLAND. 1 a Molsman te t 1 guslus ligling van r i m r :t j» r, •n 'r U 'reken- I genblik en bet is on&l a blies 1 Sep.; r, met boven irlen beden fa TÊ Men meldt uit Bergen-op-Zoom d. d. 21 AugustusGedurende eenigen tijd heeft zekere F. zich in en om deze stad opgehoudenzonder dat het iemand bekend was, op welke wijze hj in zijne behoefte voorzag. Naar men thans verneemt zou hij onderscheidene personen op den publieken weg aangesproken en hun geld afgevorderd heb ben; dit ter oore van de policie gekomen zijnde, werden terstond eenige marechaussées en agen ten afgezonden om hem te arresteren hetgeen laatstgenoemden mogt gelukkendoch niet zon der gevaar gepaard ging, aangezien hij zich van een groot mes had voorzien waarmede hij zich buiten de Woumpoort tegen eene brug posteerde en zich krachtig verdedigde; een der agenten be kwam bij deze worsteling eene niet onbelangrijke wonde in de hand. Toevallig wandelden eenige korporaals der infanterie in de nabijheid, die het gevaar waarin de agenten verkeerde, bemer kende spoedig toeschoten zoodat hij voor de overmagt moest zwichten, waarna men hern bond en onder een sterk geleide en eene aangrotijen- de menigte naar het huis van burgerlijke en mi litaire verzekering overbragt alwaar men hem naauwkeurig visiteerde en nog een dergelijk mes, als dat wat hem in de worsteling door een' der agenten was ontnomen, bij hem voud. De commissie van onderstand voor noodlij denden ten gevolge van den watersnood in de dorpen Brakel, PouderoijenZuilichem en Aalst heeft rapport harer werkzaamheden uitgebragt hieruit blijkt, dat het aantal bedeelden bedroeg te Brakel 801, te Pouderoijen 320, te Zuilichem 587 en te Aalst 369. Met deze bedeeling werd een begin gemaakt den 6den January en een ein de den 20sten April. Het totale bedrag der ont vangsten was ƒ19,007 en dat der uitgaven 18,814 zoodat er een batig saldo van ƒ193 overbleef, dat nog in kas moet biijvenom in de kosten van huishuur enz. te voorzien. Aan de rijks-kweekschool tot opleiding van onderwijzers te Groningen aan welke de lessen weldra een aanvang zullen nemen, kan zeker aan tal jongelieden worden geplaatst ten einde al daar op kosten van het rijk hunne opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kweekelingen verstrekt. Zoodra het op te rigten gebouw gereed zal zijn, genieten zij daarin vrijen kost, inwoning en be- wassching. In afwachting daarvan zal hun eene rijksloelage van 250 'sjaars worden toegekend ten einde zich onder goedkeuring van den di recteur der kweekschool kostinwoning en be- wasching binnen de gemeente Groningen te ver schaffen. De stukken die moeten worden over gelegd om tot het examen tot toelating op de kweekschool te worden toegelaten alsmede de vereischten tot het examen, zijn vermeld in de Staats-Courant van 22 dezer. Aangaande eenen dezer dagen ontstanen brand bij den heer Waalkens jr. te Nieuwolda wordt gemeld, is meest alles wat in de schuur aanwezig was, verbrand, maar uit het vooreinde der behuizing is alles geredbehalve de nieuwe en naar men meende, brandvrije ijzeren kist, die zich echter in dezen niet bestand heeft getoond tegen de groote hitte; want niet alleen zijn al de daaarin aanwezige papieren, vertegenwoordi gende eene zeer aanzienlijke waardemen spreekt van 100,000, geheel verloren gegaan, maar ook alle zich daarin bevindende juweelengoud en zilverwerken ten deele onkenbaar geworden. De kist heeft meer dan 2 uren de grootste hit te moeten verduren, eene hitte, waardoor eeni ge zich in de nabijheid bevindende wijnflesschen geheel zijn gesmolten. Alles wat naar beneden viel, viel er op en om, vooral ook toen de kist van de bovenverdieping en de kamerwaar zij stond, en waar ook alles verteerd was, naar be neden en in den kelder, die er onder was, viel. Opmerkelijk is voorts nogdat een botervat in den kelder, digt aan de kist, geene schade heeft bekomen dan een weinig aan het deksel. Buis, inboedel graanvee landbouwgereedschappen was voor brandschade verzekerd bij de Gronin ger maatschappij bet huis voor 15,000 en al het overige voor ƒ12,000. SNEEK 27 Augustus. Z. M. de koning heeft zijn jongsten zoonprins Alexander, ter gelegen heid van deszelfs lOden verjaardag, op zondag jl.benoemd tot tweeden luitenant, bij de batal jon jagers van het regement grenadiers en jagers, en tot grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. De sluiting van het zittingjaar 18601861 der staten-gencraalis bepaald op den 3 Sep tember ek. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat de examens voor het ver krijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en huisonderwijsvoor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehou den op woensdag 9 October ast. en volgende dagen dat zij die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk op 25 September ek. behooren aan te melden bij den schoolopziener van het districtwaarin zij wonen of, van bui tenlands komende voornemens zijn zich te ves tigen met opgave van de actedie zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne ge- boort-acte, terwijl de dag en plaats van het exa men hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Men meldt uit Apeldoorn d. d. 22 Aug. Zaturdag is er gewone zaturdag-dienst en zondag verwacht men bij gelegenheid van den jaardag van den tienjarigen prins Alexander, groote wa penschouwing in het kamp van Milligen, terwijl er ’s avonds in het park op het Loo illuminatie en vuurwerk zal worden ontstoken en de muzijk der grenadiers er concert zal geven. De prins zou zaturdag naar het Loo komen. Gisteren is de koningin op het Loo gearriveerd en kort daarna kwamen de groot-hertog en groot hertogin van Saksen-Weimar en prinses Hendrik der Nederlanden. Ook prins Hendrik komt heden uit Luxemburg over Duitschland naar Soestdijk alwaar een al gemeen familiefeest zal worden gehouden. Jl. zondag werd de godsdienstoefening in het kamp te Milligen weder door Z. M. den ko ning bijgewoond. Ds H. F. Waller, pred. te Loenen op de Veluwewas daarbij voorganger. Het gezang bij de godsdienstoefening werd bege leid door koperen blaasinstrumenten. Onbeschrij felijk was de indruk, dien dit koraal, in de ope- ne lucht door meer dan 2000 personen gezon gen, maakte. Na het einde der godsdienstoefening had er groote parade plaats, waarbij Z. M revoe over de troepen hield en eenige manoeuvres deed uit voeren. Uit het kamp van Milligen schrijft men „Maandag jl. heeft de koning den generaal van Geen benoemd tot ridder grootkruis van de Ei kenkroon. Z- M dit aan den generaal be kend maakte noodigde hij de officieren uit met hem in te stemmen in een driewerf: hip, hip hoera Wij hopen veel goeds van dit kamp en ver wachten dat wij doeltreffende manoeuvres zullen maken. Het is meer dan genoeg gezegd, dat de gewone exercitiën in het garnizoen kunnen ge houden worden. De troepeii zijn thans bekomen van de vermoeijenissen van den togtdie bij de groote warmte en bij den niet altijd even doel matig gekozen marschweg voor sommige afdee- lingen zeer zwaar is geweest Het provinciaal geregtshof in Noordholland heeft den 20 dezer H. G. Schafstal, ter zake van moedwillige brandstichtingwaardoor men- schenlevens konden worden in gevaar gebragt ter dood veroordeeld. In den Rolterdamschen dierentuin hebben de leeuw en de leeuwin een jong overwonnen. Onmiddellijk na de bevalling werd de kraam vrouw met haar kind afgezonderd en voor nie mand te zien, wijl de leeuwin zoo bevreesd is, dat de kleine iets kwaads zal overkomendat zij het uit angst en liefde zou dooddrukken. De stille weken zijn nu voorbij en moeder en kind voor !r, de i van naar ueili- - i van I’nj. en nen en. de de i I 'Ac j het publiek te kijk. Treffend is het te zienhoe mal de ex-vorstin van het woud met de gezonde vrolijke kleine is en daarmede speelt. Mijnheer Poema, de leeuw kraamheer, zal zij ne gemalin en zoon spoedig weer gezelschap mo gen houden, en ieder is nieuwsgierig, of hij er prijs op stelt en er slag van heeft, vader te zijn Te Zutphen in het huis van een spiegel- kooper op de Nieuwstad, deed woensdag avond eene sterke gaslucht het vermoeden ontstaan, dat er een lek in een der gaspijpen was gekomen. Men ging aan het onderzoeken, en de oudste zoon begaf zich met een licht naar een der ver trekken. Op eens hoorde men een knal gelijk aan een kanonschotde vensterruiten vlogen aan duizenden stukken drie groote spiegels van Imo gen prijs en verscheidene kleinere braken aan splinters terwijl een binnenmuur barstte en ge deeltelijk een paar duim verschoven werd. De jongelingofschoon in de eerste oogenblikken geene pijn gevoelende, bespeurde kort daarna.dat hem hoofd en handen met brandwonden bedekt en vreesselijk opgezwollen waren. Men hoopt evenwel, dat hij dit treurig ongeval zal te boven ko men. Gelukkig is er intusschen verder geen brand is ontstaan. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 23 Au- Men verneemtdat de miliciens der 1866 bij het le 2e 3e 4e en 5e reg. dragonders in activiteitden 1 Octo ber aanstaande met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen terugkeeren. Uit Leyden wordt gemeld d. d. 20 Aug Heden namiddag, omstreeks 5 uur, gebeurde al hier in de bierbrouwerij de Posthoorn het navol gende treffende ongeluk. Een der knechtsse dert ruim 16 jaar aldaar werkzaam, had de on- voorzigtigheid zich in eene ledige bierkuip af te laten, die schoon gemaakt moest worden, zonder vooraf, gelijk gebruikelijk is, door het nederlaten van een licht te beproeven, of de stikstof er reeds genoegzaam was uitgetrokken en plaats gemaakt had voor zuivere lucht, om er te kunnen ademen. De meesterknechtdie hem ten overvloede nog eenige oogenblikken te voren gewaarschuwd had ziet het licht op den rand der kuip staan en laat het terstond daarin afdalen. Bij het schijnseldat echter spoedig gedoofd werdontdekte hij nog even, dat de ongelukkige, dien hij meende, dat zich misschien verwijderd had, op den bodem lag uitgestrekt. Op zijn hulpgeschrei schiet dadelijk een der andere knechtssedert 28 jaren in de brouwerij werkzaam, toe en aarzelt niet zich me de in de kuip te begeven, ten einde zijn' makker zoo mogelijk te redden. Hij roept dezen bij den naam, doch laat verder mede niets van zich hoo- ren. Eene ijlings aangewende poging van den meesterknecht, die met touwen afgelaten werd tot redding der beide anderen, mislukte. Hunne kleederen scheurden af en hij moest zich onver- rigter zake laten ophalen wilde hij niet het der de slagtoffer worden. De twee ongelukkigen wer den nu door hunne ontstelde kameraden onver wijld met haken opgetrokkendoch ook zelfs de een, die slechts weinige oogenblikken er in ver toefd had, gaf geen teeken van leven meer. In tusschen was geneeskundige hulp ingeroepen en opgedaagd. Twee doctoren en een heelmeester beproefden alles, om de beide menschen in het leven te behouden maar vruchteloos, geene vonk van leven vertoonde zich meer. Beide waren op passende huisvaderswaarvan de een eene hoog zwangere weduwe achterlaat. Het onheil is des te betreurenswaardiger wanneer men in aanmer king neemtdat bij het schoonmaken der kuip geene de minste haast was, en men dus den tijd had kunnen afwachtendat de verstikkende dam pen daaruit zeker genoegzaam waren weggetrok ken. Uit officiële opgaven blijkt, dat het verlies van het Noorder leger in het gevecht bij Manas sas geweest is als volgt: 19 officieren en 460 soldaten gedood; 1000 manschappen gewond en 1200 vermist. Voorts zijn 2500 geweren en 800 randsels in handen van den vijand geval len. SNEEEER l I -JL itccr 1 COURANT nV h'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1