NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. - r t -■ 7 fry. 1 r I n I I I' 1861. No. 70. 16de Ja u ZATURDAG den 31 Augustus. BIFJWEN- EM BUITENLAND. '4e e- 1 •n 1 i e, omstreeks 22 of 23 jaren op de Ileerenlaan met eenige makkers te vielterwijl zij stonden op den r i r r it r, de I van I leili- i van I 1 genblik en het is ons a blies I Sep. r, met boven »rlen leden f- met een In de hoofdbepalingen zijn geene veranderingen gebragt, alleen is de grond- t i iir li had men den soldaten aanbevolen zich niet dan bij twee of drie tegelijk op het gewelf te wa- r...p..o...o. etli, en zich zooveel mogelijk nabij de belenden- is rondgedeeld de memorie van de gebouwen te houden. Dit geschiedde dan ook, een der arbeiders plotseling een teeken van ongeveer 200 kan klimmen en van sluis 3 lot 4 zal reiken. die pas een uur te voren de beide koninklijke prinsessen van de stoomboot aan wal had gedra gen. Toen de koning het ongeluk vernam, be gaf hij zich terstond met den kroonprins naar de woning der weduwe, sprak haar, die met vier kleine kinderen achterblijftop deelnemen- den toon toe, gaf haar al dadelijk eenig geld en beloofde ook verder voor haar te zullen zorgen. Zekere J. Haneveergealimenteerde in het stedelijk oude-mannenhuis te Breda, ongeveer 80 jaren oud, heeft dezer dagen in gezelschap vau jeugdige personende reis van Breda in bede vaart naar Kevelaar, gelegen op de Pruis-ische grenzente voet afgelegd. De afstand is 64 uren heen en terug; hij kwam te Breda flink en vlug terug. Uit Barradeel wordt gemeld d. d. 25 Au gustus: Aan een der predikanten in deze ge meente is door het collegie van zetters ambts halve een biljet van aanslag voor het patent uit gereikt, wegens het geven van privaat-onderwijs met betaling. In de laatste reisverhalen van Ida Pleiffer feest men het volgende „Men verzekerde mij, dat er welligt geene plaats in de wereld is waar donderbuijen zoo vreesse- lijk woedenen de bliksem zoo vaak inslaat als op Madagascar. Zoo wil men dat te Tana- niriva jaarlijks drie honderd menschen door den bliksem worden gedood enin het vorige jaar zou zelfs dit aantal tot vier honderd zijn geste gen. In één huis benam een straal aan tien per sonen het leven. Deze verschrikkelijke stormen heerschcn voornamelijk van het begin van Maart tot in het midden van April.’’ Dezer dagen had te Spa aan de speeltafel het volgende voorval plaats. Gelijk men weet, is het niet zeldzaam, dat jonge lieden daarvoor al des zondags, de kans met een twee- of vijf- francsstuk komen wagen. Een jong mensch die door zijn' vader belast was om eene som van 50 francs te Spa te betalen nam deze gelegenheid waar, om een stuk van twee francs, dat hij voor zijne boodschap had ontvangen, te verliezen of te vermeerderen. Hij komt de speelzaal binnen, tast in zijn' vestzak en werpt een stuk geld op tafel dat toevallig op nul blijft liggen. De roulette wordt in beweging gebragt en de jongeling wint 35 maal zijn inzet. Reeds wierp de croupier 70 francs op tafel, toen een der aanwezigen bespeur de, dat de inzet niet in een tweefrancsstuk, maar in een stuk van 50 francs (goud) bestond. De jongeling tastte in den zak en werkelijk had hij door eene vergissing het geld zijns vaders in plaats van het zijne ingezet. Dit belette echter niet, dat de croupier hem onmiddellijk de gewon nen som van 1750 francs ter hand stelde. De ontsteltenis van den knaap is moeijelijk te be schrijven en hij maakte zich snel uit de voeten om zijnen huisgenooten zijn onverwacht geluk me- beladene schepen tellendeweldra tot een getal j de te deelen. De Grazer Tagespost meldt het volgende Van de vaartuigen welke jl. j zonderling proces: In eene groote stad van Be- zaturdag opvoeren, maar zoo onverwachts voorde neden-Stiermarken had een meisje, dochter van een' rijken bakker, liefdesbetrekkingen met een' jong officier aangeknoopt. De ouders wilden echter alleen in het huwelijk toestemmen onder voorwaardedat de bruidegom de militaire loop baan zou verlaten. Hij vroeg en verkreeg dan ook zijn ontslagdoch moest alras ontwaren dat het meisje niet zijn persoon, maar zijn uni form bemind had. Zij gevoelde niet de minste neiging meer voor den in burgerkleeding gehul- den persoon, zoodat de arme jongman èn zijne geliefde, èn zijne betrekking verloren had. Hier uit ontstond een langdurig proces, en dezer da gen deed het hooggeregtshof in laatste instantie uitspraak, en veroordeelde de ouders, om den versmaden bruidegom levenslang de jaarlijksche soldij te betalen, welke hij, op hun verlangen, door zijn ontslag nemen had verloren. Of dit vonnis den afkeer der schoone tegen de burger kleeding zal doen wijken, is nog onbekend. Het Dresdcner Journal maakt gewag van eene demonstratie, dezer dagen te Warschau gedaan. Eene deputatievertegenwoordigende al de klas sen der bevolkingheeft zich begeven tot den slag, naar welken de accijns moet worden gehe ven, gewijzigd. Z. M de koning-groothertog heeft tot rid der van de orde der Eikenkroon benoemd den heer P. Thielings, R. K. pastoor te Goes Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 28 Augustus Naar men verneemt, zal II. M. de koningin zich tegen het laatst der volgende maand voor eenigen lijd naar Wurtemberg begeven. Naar men schrijft, legt Z. K. H. de prins van Oranje die zich thans te Wiesbaden be vindt vele bezoeken in de omliggende plaatsen af. Z K. II. prins Frederik is heden van Ber lijn op Hds. kasteel het Huis de Pauw, aan den Leidschen straatweg, teruggekeerd. Uit Soestdijk berigt men, dat het konink lijk familiefeest ter viering van het 45jarig ver blijf van de koningin-moeder hier te lande, aldaar zeer luisterrijk is geweest. Namens den keizer van Rusland was de Russische gezant generaal Mansouroff H. M. de koningin-moeder komen ge luk wenschen met den gedenkdag. H1I. MM. de koning en koningin waren per rijtuig van het Loo gekomen en zijn na het diner naar dat lusthof teruggereden Z. K. II. prins Hendrik die tegen 1 uur te Soestdijk aankwamverblijft daar nog met de prinses en den hertog en de hertogin van Saksen Weimar. Dezer dagen is door eenige dagbladen me degedeeld dat bij de regering het voornemen zou bestaan, om bij de telegrafie voortaan geene leerlingen meer aan te stellengelijk zulks tot nu toe het geval is, maar, bij de groote opgewekt heid van jongelingen voor dit vakgelegenheid te geven tot plaatsing zonder bezoldigingbij wij ze van surnumerair, en daartegenover de bezol digingen der telegrafisten verhooging zouden on dergaan.” Wij zijn van goederhand uitgenoo- digd, zegt de Stoompost, dit berigt voor geheel ongegrond te verklaren. Den 26 dezer zouden al de troepen uit het kamp van Milligcn langs den straatweg en het paleis op het Loodoor het parkalwaar daar toe expresselijk eene brug gelegd is, naar de Wiesselsche heide marcherenom daarop het overige van den dag en den geheele nacht te bivouakkeren. De Russische prins, die, lijdende aan ver standsverbijstering voor eenigen tijd van Rotter dam naar 's Hage is gevlugt en toen gesteld is onder de leiding van dr. W. Hendriks op het ge slicht Zuiderburg, is thans, geheel hersteld, naar Rusland vertrokken. - Men meldt uit Haarlem d. d. 26 Augustus: Gisteren is, ingevolge de gedane aankondiging, de algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid alhier gesloten. Groot is het aantal belangstel lenden geweest, door welke zij is bezocht gewor den en de commissie had het voorregt van alle zijden te vernemen, dat de onderneming als bij uitstek goed geslaagd mogt worden beschouwd zoowel wat het getal inzenders als de hoedanig heid van het ingezondene betreft. Het is nu de zaak der Nederlandsche industriëlen, hun voordeel te doen met de uitkomsten welke de tentoonstel ling heeft opgeleverd en zich rekenschap te ge ven van de door den jury van deskundigen over dezelve uitgebragte beoordeeling. Daartoe zal in de eerste en voornaamsle plaats het uitvoerige door dien jury opgemaakte verslagwelks open baarmaking weldra wordt te gemoet gezien, kun nen strekken. Het volgende treffend ongeluk heeft te Duin kerken diepen indruk gemaakt. Vijftien man van het garnizoen waren onder bevel van een korpo raal bezig het puin en kalkgrnis weg te ruimen van het dak cener oude kerkthans tot artille- rie-magazijn in gebruik. Daar dit dak gevaarlijk werd geacht en men voor instorten beducht was, SNEEK 30 Augustus. Aan de leden der gen tweede kamer L WiiuP..uvmÓ Jv, uc gcuu beantwoording op het ontwerp van wet betrek- j tot dat kelijk het binnenlandse!) gedistilleerdmet een gaf, dat generaal Leboeuf het magazijn kwam be- gewijzigd ontwerp. In de hoofdbepalingen zijn j zoeken. Dadelijk snellen deanderen elkanderovcr het zwakke gewelf na, om den generaal te be groeten en front te maken; maar met oorverdoo- vend gekraak stort het eensklaps ineen. Tien man hebben zich nog weten vast te klemmenaan spin ten en kapbalken; vijf echter zijn van eene hoog te van 50 voet omlaag gestort. Vier daarvan waren onmiddellijk dood. De vijfde alleen zal de gevolgen van zijnen val waarschijnlijk overleven- De sterke drank heeft dezer dagen aan den Helder weder een offer geëischt. Een jong mensch die zich in de laatste jaren al meer en meer aan dat misbruik had verslaafd zijnen ou ders en betrekkingen het grootste verdriet be rokkende, en in de laatste tijden in eene soort van verbijstering en schier verdierlijkt rondliep geen’ anderen prikkel kennende dan dorst naar sterken drank, werd bewusteloos uit eene tap perij gesleept en in het gras gelegdtoen men hem een oogenblik daarna wilde wekken, was hij reeds overleden. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld d. d. 24 Aug.De matroos W.beschuldigd van man slag op den matroos v. d. M.is heden door den zee-krijgsraadaan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, veroordeeld tot de straffe des doods. Het jaar 1861 kenmerkt zich o. a. ook bo- van andere jaren door eene buitengew’one vrucht baarheid der insecten, vooral der vliegen en rup sen. In Gelderland is dit laatste volkje zoo tal rijk dat de bladerèn der te veld staande kool er letterlijk mede zijn bezaaid voor zoo ver zij niet reeds geheel verslonden zijn. De koolplan- ten zijn zelfs in vele tuinen niet voldoende om al de rupsen tot voedsel te dienen zoodat daar ook het loof van andere moesgroenten door deze lastige dieren wordt afgeknaagd. Men heeft dan ook in langen tijd tijd zulk een rupsenjaar niet gehad. De oorzaak mag voornamelijk geweten worden aan de in de laatste weken geheerscht hebbende droogte. Uit Dedemsvaart wordt gemeld d. d. 26 Aug.: De scheepvaart op dit kanaalwelke door de natheid van den turf den laatsten tijd aanmerke lijk slapper dan gewoonlijk was, begint thans te herleven: een bewijs daarvan is te zien in het groot getal vaartuigen, dat thans reeds in den Hulst ligt, en nog bestendig aangroeit, nu de doorvaart eensklaps, sedert eergister namiddag, door een gebrek aan de deuren der schutsluis aldaar, ge stremd wordt. Zoo de reparatie, naar men berekent, ligt nog de geheele week zal duren kan men verwach ten, dat die vloot, nu reeds circa 50 met turf niet te passeren sluis stuitten, zijn eenige reeds teruggekeerd. Men leest in de Stoompost het volgende Zelfontvlamming komt even als bij de steen kolen somwijlen ook bij de coaks voorvooral wanneer zij bewaard worden in eene vochtige ruimtewaarin de lucht geene speling heeft en indien de coaks niet zorgvuldig in water uitge doofd zijn. In den namiddag van den 25 dezer had te Sappemeer weder een treffend voorval plaats. Een jongeling van stond praten, en grond neder en was een lijk. Naar men uit Emden meldtzijn de ko ning van Hannover en familie den 24 dezer van Norderney teruggekeerd. De hoofdstraten van Emden waren bij den doortogt der koninklijke personen met vlaggen versierd. Dien dag had bij de Nessenlandersluis aldaar een bedroevend ongeluk plaats. Eene boot met vier personen sloeg om en daarbij verdronk de loods F. Koek, SNEEKER COURANT. l woisman te naar I I <Fn oen en. de de gCCHC TCIUIIUCI fjcviogv, UIIWU 1O UV 5IVUU- j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1