NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. M I c. J 1861. No. 72. ZATURDAG den 7 September. vl I VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 9 SEPTEMBER 1861, des middags ten 12 uur. - 5l BINNEN- EN BUITENLAND. 'ke e- I •n I n 9. r, de van naar leid- - i van ee- Te van eit 1. TL üEGLl.ifi >reken- genblik en het is ons a blies het reglement op het en trekwegen in deze kigste gevolg werkzaam zijn en zich in de dank baarheid van hunne vele patiënten mogen verheu- gen. Er is door hen een man, die 26 jaar blind was geweest genezen. Deze man was voor de tweedemaal gehuwd, hij had zijne tweede vrouw nog nimmer aanschouwden het was treffend te drie, zoo noodig, alleen kan verleend worden op stukken welke de identiteit der personen behoor lijk staven. Uit ’s Gravenhage wordt aan de Midd. Ct. berigt, dat de ontwerpen eener nieuwe genees kundige wetgeving dadelijk na de wederopening der zittingen van de tweede kamer der staten- generaal door de regering aan die vergadering zullen worden aangeboden. Uit Appeldoorn wordt gemeld d. d. 30 AugustusDe vroeger gemelde militaire marsch van de troepen uit Willigen naar de wysselsche Heide, achter het park het Loo geschiedde he den onder begunstiging van goed weder. De troepen zijn des morgens ongeveer 9'/2 uur op het veld aangekomen en hebben tot den namid dag (circa 2 uur) aldaar gebivuoakeerd in het bijzijn van Z. M. den koning. Des morgens na- PUNTEN TER BEHANDELING. Adres om eene beweegbare brug te laten ma ken over de Draaisloot. Besluit tot wijziging van gebruik der trekvaarten provincie. Aanbieding der gemeente begrooting voor het jaar 1862. - t 1 I Sep. r, met boven jrlen leden SNEEK 6 September. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning, bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje, aan de kamperende troepen in de legerplaats te Wil ligen, ƒ1500 geschonken, waarvan voor ƒ1200 aan brood, bier en kaas, en voor ƒ300 aan si garen, aan de manschappen zal worden uitgereikt. Den 1 dezer heeft zich Z. M. de koning met gevolg van het Loo naar de residentie be geven. Den vorigen dag gaf Z. M. in de chalet bij het Aardhuis aan alle officieren in het kamp een diner. II. M. de koningin zal aanstaanden dings- dag vertrekken naar Stutgardt. Z. K. H. de prins van Oranje wordt in October van zijne buitenlandsche reis terug verwacht. De minister van financiën heeft in de Staats courant bekend gemaakt dat bij hem ontvangen is eene som van 448.25 door een onbekende onder het postmerk Rotterdam van 31 Augustus jl.tot voldoening van aan den lande verschuldigd successieregt ingezonden. Heden morgen is onder het naburig dorp de Hommerts een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een jong mensch, omstreeks 20 jaren oud, werkzaam bij den landbouwer L. Doopcr, had het ongeluk van eenen mestwagen te vallen, met dat ongelukkig gevolg, dat hij onmiddellijk dood op de plaats liggen bleef. Blijkens berigt van den Nederlandschen con- sul-generaal te Alexandrië is het bureau der pas poorten aldaar opgehevenzoodat bij aankomst in Egypte voortaan den reizigers door de plaatse- lijke autoriteit geen paspoort zal gevraagd wor den. Niettegenstaande de afschaffing dier formaliteit wordt den reizigerswelke zich naar Egypte be geven in hun belang aangeraden, om zich van een 1 van bekendheid te voorzien daar de bescherming van het Nederlandse!) consulaat-generaal te Alexan dria zoo nnndiir. alleen kan verleend worden on j -a --- - - Heerepoortenwal alhier, bij den moleneen nood- r zienhoe verrukt en voldaan hij wastoen hij voor het eerst haar gelaat zag.” Te Staphorst zijn ter beteugeling der aard appelziekte eenige proeven genomen met het af- maaijen van het loof, zoodra de ziekte zich daar in openbaarde. Den berigtgever verzekert dat de resultaten hierdoor verkregen dit middel als niet aanbe- velenswaardig hebben doen kennen. In eene Noord-llollandsche stad viel on langs het volgende plaats. Een koopman, die dagelijks met zijn hondenwagen het boerenland bereist, wenschte zondags met zijn gezin eene kermis te bezoekenen dacht het goedkoopst daartoe zijn eigen gerij te bezigen Vrouw en kinderen werden in het zondagspak gestoken on papa wandelde in den trouwrok naast de blaffen de honden. Aan de poort werd hij echter aan gehouden en bekeurdomdat hij zijn wagen voor personen vervoer bezigde. Om over dit punt nog wat te redetwisten, bond hij het gerij aan de leuning van de brug vast, hetgeen hem eene tweede bekeuring deed beloopen, omdat hij de passage belemmerde. Woedend over zooveel te genspoed reed hij dadelijk den stadsingel op maar koos in de haast het wandelpad, en daar kwamen hem weder ambtenaren tegen die hem ten derden male voor zijn vergrijp bekeurden. De kermistogt ging heen en de man beliep ten slotte drie veroordeelingen voor het kantongeregt. Door de provinciale commissie van genees kundig onderzoek en toevoorzigt te Leeuwarden zijn jl. dingsdag tot vroedmeester bevorderd de heeren P. W. M. Ledel en W. J. K. Hoekstra beide reeds vroeger als plattelansheelmeesters toe gelaten. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 30 Aug.:. Heden is alhier per telegraaf berigt ontvangen dat de kapitale prijs van 100,000 in de staats loterij op no. 636 in onze stad is gevallen. Bui tengewone drukte onder de depitanten Merk waardige surprise voor de houders van onderdee- len van het zoo wisselvallig lot, die, zoo verre bekend is, het fortuintje best kunnen gebruiken, daar zij meest tot den minder gegoeden stand behooren. Het is de eerste maal dat die kapi tale prijs hier getrokken wordt. Uit Franeker wordt gemeld d. d. 1 Sep tember: Het diaconiehofje bijgenaamd het Kloos terin 1647 gesticht, tot huisvesting voor ver armde huisgezinnen tot de Hervormde gemeen te behoorendewas door ouderdom schier onbe woonbaar geworden. Aan diakenen van genoem de gemeente is thans ƒ4000 door een ongenoem- den gever aangeboden, ten einde het gesticht le laten herbouwen en tot huisvesting van zestien armegezinnen te doen strekken. Uit Franeker wordt gemeld d. d. 3 Sept.: Hebben wij sedert eenigen tijd in de omstreken dezer stad minder te klagen over ziekte onder het rundvee, thans heeft zich een kwaad vertoond, dat niet minder vernielend kan werken: de pok- ziekte onder de schapen, waarvan men hier vroe ger niets vernam. Eerst is de ziekte onder de hokschapen uitgebroken, doch daarna zijn ook hier en daar de weideschapen aangetast. De algemeene vergadering van de Gustaaf- Adolf-Vereeniging, die den 30 Augustus jl. te Hannover werd gesloten was vooral merkwaar dig door de aansluiting der Oostenrijksche ver- eenigingen, waartoe dit jaar voor het eerst werd overgegaan. De keizer van Oostenrijk liet per telegraaf aan de vergadering weten, dat door hem gunstig geschikt is op het verzoek om onder steuning ten behoeve van den bouw van Prote- stantsche kerken in zijn rijken oogste daarvoor den dank der vergadering die hem insgelijks per telegraaf hare erkentelijkheid betuigde. On der de vierhonderd leden waren afgevaardigden uit Frankrijk, Zwitserland, Pruissen, Polen, Hongarije, Zevenbergen en andere staten. Neu renberg, Lubeck en Darmstadt verzochten om de eerde zetel der volgende algemeene vergade ring te zijn; eerstgenoemde stad werd gekozen, waarschijnlijk omdat het door haar gedaan ver zoek in naain en onder bescherming van den Katholieken koning kwam. rnj- l’u >ir li ën pen en. de de i worden, weshalve het vooruitzigt dezen keer als bijzonder gunstig moet worden beschouwd. Laatstelijk is te ‘s Gravenhage de verkoop gehouden van de onafgehaalde voorwerpen der groote loterij, ten behoeve der ongelukkigen door den watersnood. Die verkoop heeft nog een be drag van /600 opgeleverd. Men ziel eerlang het verslag van de commissie tegemoet, waaruit blij ken zal, welk aanzienlijk bedrpg die loterij heeft opgeleverd. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 3 Sep tember: Men meldt, dat bij het 5de reg. drag, is ontvangen van Z. K. H den prins van Oran je voor den staflromp. een fraai gouden horo- logie met ketting, als belooning voor het opdra gen van een muzijkstuk aan Z. K. II.als bevel hebber der kamperende troepen voor den wagtm. Rijkedie als vaste ordonnance dienst deed een gouden horologie, en voor den tromp. Boers, die als trompetter bij de manoeuvres dienst heeft gedaan een zilveren horologie. Te Zutphen ging een paard voor een boe renwagen bespannen, terwijl zijn meester in nen winkel was gegaan aan het hollen, vergeefs trachtten de voorbijgangers de vaart het dier te stuiten, totdat het, na een paar honderd Nederlandsche ellen in eene regte lijn doorgedraafd te hebben, de stoep van eenen groo- ten manufactuurwinkel opvloog, den kop en de voorpooten door eene der kolossale ruiten van een duim dikte sloeg en toen door de zware toonbank werd tegengehouden. Het is wonder, dat er geene persoonlijke ongelukken zijn voor gevallen, vooral wegens de drukte van den markt dag, en nu er zich ook op dat uur, waarop de volksscholen aangaan, vele kinderen op straat be vonden. Het paard zelf heeft veel geleden. Men schrijft uit Zwolle, dat in de polders van de Ligtmis tot Kuinre wel vijf millioen pon den hooi nog op stam staat, dat niet geoogst heeft kunnen worden en nu ook reeds bedorven is. Uit Hasselt wordt gemeld d. d. 2 Sept: Heden namiddag te ongeveer halt' vier uur mogt het gelukkende stremming de>' scheepvaart, welke was ontslaan ten gevolge van het zinken van het smakschip Zrldenrxxtgeheel op te hef fen. Tot spoedige verkrijging van dit gunstig resultaat hebben de onvermoeide ijver van den gezagvoerder van de stoomboot de Zwoluw zeker veel bijgedragen. Uil Hardenbergh wordt gemeld d. d. 3 Sep.: De boekweit levert zoowel op de veenen als op het zand een zeer gunstigen oogst, in behoor'j- ke bondt levert gemiddeld de vim I mud, de kwaliteit is uitmuntend goed; de zandboekweit oweegt buitengewoon zwaar en wel 140150 buiten'andsch paspoort of eenig ander stuk halve Ned. ponden het mud. Ook uit Dalfseu wordt gunstig omtrent de boekweit berigt. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 2 Sep temberHeden morgen ten zes uur had op den i lollig voorval plaats. De bedienden van den touwslager H. ter Voor, bezig zijnde met het slagen van een zwaar helllngtouw, geraakte een paal, welke met die werkzaamheden in verband stond, uit den grond, en wei met zulk een schok dat een der werklieden achterover in het gras tuimelde en de pe,soon van W. Jakobs, die daar toevallig bijslondmet zijn hoofd tegen den molen aankwam en eene wonde aan het hoofd ontving, waaraan bij, schoon dadelijk naar zijne woning gebragl en tot het bewustzijn terug gekeerd echter reeds heden middag is overleden. j Uit Assen wordt gemeld d. d. 31 Augus- I tus Gelijk men zich zal herinnerenzijn in der tijd drie jeugdige oogartsen naar de bede- I laars- en weezengeslichlen le Veenhuizen gezon- men de troepen den weg benoorden het park en I den ten einde de menigvuldige zich daar bevin den terugmarsch door hetzelve. I dende ooglijders te behandelen. Wij vernemen Men verneemt, dat voor het vergelijkend 1 thans, dat gemelde artsen aldaar met het geluk- examen als surnumerairen bij de direction der belastingenwelk examen deze week aan het ministerie van financiën te 's Gravenhage wordt gehoudenzich slechts een 24lal candidaten heb ben aangemeld terwijl er nagenoeg 2/3 van dat getal als surnumerairs zullen kunnen geplaatst SNEEKER COURANT =2 k Ji d i i l woisman te 5 L 1 ■r it O ua- I A I i i I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1