NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, ÖIF r S.r.su>>l; I 1861. No. 73. WOENSDAG den 11 September. 16de 7 - tag f- I heden f ■r, de p r. 'I 'll jP i ex SNEEKER E F. :s BINNEN- EN BUITENLAND. 2 n 2 'tie i- t non e e 6 r l n e P a 0 3 Q e l- 3 L e l- ir ƒ- 'n COURANT* 0 ireten- genblik en het is ons- a blies .^EGELEjW fnj. Pol n-, li i en non en. de de Sep. r. met boven irlen r van naar leili- van werp kan worden gemaakt, dat getuigt van uit vinding en van eene bekwame hand. (Pr. Dr. Cour.) Uit Meppel wordt gemeld d. d. 6 Septem ber: Gedurende de maand Augustus zijn de nieuw verbeterde Hoogeveensche vaart afgevaren 1232 vaartuigen behalve 69 kleine of ongeme ten vaartuigen, metende te zamen 38244 tonnen. De afvaartsgelden daarvan bedroegen ƒ3754 22. Uit Haulerwijk wordt gemeld d. d. 4 Sep lieden middag toen de huisgenooten van Dirk Hummel alhier, de koeijen in huis zouden halen bemerkten zij, dat die beesten ontzettend zwaar en dik waren opgezwollenzoodat zij dadelijk den eigenaar lieten halendie onmiddellijk na zijne komst een deskundigen ontbood, welke na onder zoek verklaardedat de opzwelling niet anders wasdan een gevolg van te haastige en onge- kaauwde doorslikking van klaver, die eene ver stopping veroorzaakte en zonder tijdige hulp een onvermijdelijke dood ten gevolge moest hebben. Het is den deskundige evenwel geluktdoor aan gewende middelen de koeijen in het leven te be waren hoewel een der kalveren, wegens afwe zigheid van den deskundige er aan gestorven is. De deskundige noemt deze ziekte de blaar." Hoeren veehouders worden op dit geval attent gemaakt, ten einde wanneer zij hun vee in kla verweide laten grazen, zorg te dragen, dat zij niet onafgebrokenmaar telkens met eenige tusschen- pozing de klaver nuttigen. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 5 Sep.: Met genoegen vernemen wij, dat in eene dings- dag jl. te Franeker voor die stad en Franekera- deel en heden te Harlingen voor die stad en Bar- radeel gehoudene vergadering met eigenaren van voor den spoorweg benoodigde gronden alle com paranten zich genegen hebben verklaard tot min nelijken afstand daarvanop taxatie van drie des kundigen. Daar thans ook alle eigenaren in Me- naldumadeel en mede die in Leeuwarderadeel hun ne toestemming hebben gegevenis van het grond gebied van Leeuwarden tot aan Harlingen in zee het terrein reeds geheel vrij. Er moet alleen nog maar worden onderhandeld over eenige weinige gronden in Hennaarderadeel en onder Leeuwar den. Men vertrouwt echter dat het goede voor beeld door zoo velen reeds gegevendoor de overgeblevene belanghebbenden zal worden gevolgd en alzoo de toepassing der onteigeningswet ten dezen geheel onnoodig zal zijn. Tijdens het leven van Beethoven hadden ee nige zijner vereerders een instrumentaal kwartet georganiseerd, waarbij gebruikt werden snaar- speeltuigen van Nikolaas Amati, van het jaar 1690 Joseph Guarneri, van het jaar 1718; Vincent Ne- geri, van het jaar 1690, en Andrehs Guarneri, van het jaar 1712. De heer Peter Jokits, te Weenen, thans in het bezit van deze instrumen ten, achtereenvolgens door hem aangekochtheeft ze aan de koninklijke bibliotheek te Berlijn ge schonken met verzoekdat zij als Jokitsschen- king” in de afdeeling toonkunst eene plaats mo gen erlangen bij de composition van Beethoven. De koning heeft het geschenk aangenomen en in het verzoek van den gever bewilligd. Berigten uit Amerika deelen mede dat de mayor van Washington geweigerd heeft den eed van getrouwheid aan het gouvernement af te leggen, en dat volgens een gerucht er onee- nigheid bestaat tusschen de hoofden der gecon fereerde staten te Richmond. Deze bereidde evenwel eene inval in Missouri voor. Intusschen hebben de bondstroepen bij eene verkenning naar den Potomac geene vijandelijke bewegingen ont dekt. Volgens het dagblad Italië zou er sprake zijn van een huwelijk tusschen dom Pedro V, koning van Portugalen prinses Maria Pia de 14j irige jongste dochter van koning Victor Ema nuel. Men weet, dat dom Pedro V, thans 24 jaar oud, sedert 17 Julij 1859 weduwnaar; is van prinses Stephania van Hoh nzollern-Sigma- ringen. Andere Ilaliaansche bladen noemen den hertog van Braganza 's konings broeder, als den toekomstigen gemaal der prinses. Een schrijven uit Rome van 31 Augustus SNEEK, 10 September. Z M. heeft tot voor zitter van de eerste kamer der staten-generaal gedurende de zitting van!8611862, benoemd! den heer mr. J. A. Philipselid dier kamer; lot adjunct-commies bij liet departement van finan ciën den heer E. H. Scheidius. De Staats-Courant deelt het programma me de voor de opening van de vergadering der sta ten-generaal op den 16 September ek. Bij beschikking van den minister van justi tie is o. a. de rang van brigadier-titulair verleend aan den rijksveldwachter 3de klasse, A. van Loon, standplaats Sneek. Z. M. heeft een besluit genomen d. d. 25 Aug. jl. hetwelk bepalingen inhoudtomtrent den doortogt en het vervoer van landverhuizers. On der anderen worden commission van toezigt op dat vervoer ingesteld te Amsterdam en te Rot terdam. Zij zullen zijn zamengesteld uit zeven ledendie worden benoemd voor den tijd van zes jaren doch bij aftreding weder benoembaar zijn. De helft der ledende kleinste helft het eersttreedt om de drie jaren af. Eene in structiedoor den minister van binnenl. zaken vast te stellen regelt de werkzaamheden dezer commissiën. Bij besluit des konings zijn eenige wijzi gingen gebragt in de voorschriften van examens voor onder-officieren der infanterie cavallerie en artillerie, tot het verkrijgen van den rang van officier bij die wapens en bij het personeel der militaire administratie. Hierbij is o. a. bepaald dat voortaan tot het afleggen van examens wor den toegclatcn, ongehuwde onder-officieren (Ne derlanders zijnde), die op den 7 dezer maand waarin het examen werdt afgenomen, te reke- van den vollen ouderdom van 16 jaren, ten minste 4 jaren, waarvan 2 als onder-officier te hebben gediend, en voorts wegens hun gedrag, militair voorkomen, opvoeding, manieren en practische geschiktheid geoordeeld worden tot bevordering als officier in aanmerking te kunnen komen; zullende de militairen, welke voortaan na hunne indiensttreding bij het aangaan van ee ne nieuwe verbindtenis handgeld bedingenniet tot bevordering als officier in aanmerking gebragt worden terwijl lot het afleggen van een ligter examen voortaan zullen worden toegelaten ver dienstelijke onder-officieren die minstens 10 ja ren en daarvan 5 als onder-officier gediend heb ben zich altijd voorbeeldig en eervol hebben gedragen. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 6 Septem berHet kamp te Milligen zal den 16 en 17 dezer worden opgebroken, en de aldaar gekam peerde troepen hunne garnizoenen rejoigneren met uitzondering dat van ieder bataljon infan terie een detachement zal achterblijven, om de legerplaats weder op te ruimen enz na welker afloop zij mede naar hunne garnizoenen terug- keeren. Den 16 vertrekken uit het kamp het 2e en 4e bat. van het reg. grenadiers en jagers; de staf en het 2e bat. van het 2e reg. infante rie (met uitzondering van de tirailleur-compagnie); het 2e, 3e en 4e bataljon van het 8e reg. inf. de drie escadrons van het 2e en de drie eska drons van het 4e reg dragonders, en de batte rij rijdende artillerie den 17 zullen het kamp verlaten: het le en 3e bat. en de tirailleur-com- pagnie van het 2e bat. 2e reg. inf.; het le, 3e en 4e bat. van het 7e reg. inf., en de twee batterijen van het reg. veld-artillerie. Uit Scheveningen wordt gemeld d. d. 6 September Gisteren avond is de vierde door den heer A. E. Maas ter haringvisscherij uitge ruste pink de Zeeploegstuurman A. Keus, met 30,000 stuks steurharing van de Engelsche kust alhier aangezet. Op den heden gehouden afslag heeft de haring gegolden van ƒ41 tot ƒ22 de 1000. Het misbruik van sterken drank heeft in de afgeloopen week te Delft, weder een slagtoffer geëischt. In eenen nacht verlieten vier knechts, werkzaam op een oliemolen in de nabijheid dier stad, heimelijk den molen om kermis te houden Zij deden dit zoo goed, dat zij ongeveer te half drie in den morgenallen in hoogst beschonken toestand huiswaarts keerden. Onder weg bleef één hunner achter, welke door de anderenal thans aanvankelijk, niet werd opgemerkt. Men was omtrent het lot van dien man geheel in het on zekere, tot dat men jl. zaturdag morgen zijn lijk in het Singelwater vond. De ongelukkige, die zoo jammerlijk in dronkenschap zijn leven eindig de was 23 jaar oud en eerst sedert drie maan den gehuwd. In den avond van den 2 dezer heeft een lljarig knaapje te Zaandam heimelijk bet ouder lijke huis verlaten. Den volgenden morgen werd het lijk voor een der sluizen in de nabijheid op gehaald. Algemeen vermoedt men, dat hij, nog op eenen zeer jeugdigen leeflijdde kastijding zijner stiefmoeder moede wasen daarom een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Uit het Nieuwediep wordt gemeld d. d. 6 September: Op Texel gebeurde heden het vol gende ongevalEen landmandie langs den weg zijn pijp aan een lucifer wilde opsteken ging achter een hooiberg staan, om zich voor den togt te vrijwarenom beter te slagen hield hij nog daarenboven zijn pet voor de brandende lucifer. De pet vloog ongelukkiglijk in brand, en hij wierp deze van hem af tegen den hooi- klomp; in een oogenblik vloog ook deze in brand, en in korten tijd was de hooiklomp, die 22 wa gens hooi bevattetot den grond afgebrand. Dezer dagen werd door den concierge van het raadhuis te Leyden een onderzoek ingesteld naar eene lekkage in het door hem bewoonde huis. Op een looden platter hoogte van ruim 30 voet gekomen zijndebevond hij dat er ee ne verzakking had plaats gegrepen, waardoor het water niet naar den verlaatbak kon worden af gevoerd, maar tot zijne groote verwondering ont dekte hij in dat water eenig gewoel, hetwelk bij nader onderzoek bleek, gewone riviervisch (aas) te zijnen eenig kroostvermoedelijk af komstig van de onlangs plaats gehad hebbende waterhoos. Te Oud-Beijerland is door den gemeente raad tot wethouder gekozen dr. de Mandie we gens beleedigende uitdrukkingen tegen den bur gemeester gebezigd, onlangs werd veroordeeld. Uit Assen wordt gemeld d. d. 5September: Een onzer stadgenooten II. Tinholt, horologie- makerzond op de algemeene nationale tentoon stelling van nijverheid te Haarlem eene door hem gemaakte reispendule die zooals ook haar naam aanduidtvoor elke wijze van transport geschikt is, zonder dat aan den geregelden loop van het uurwerk de minste stoornis wordt veroorzaakt. In een koffer gepakt en vervoerd per schuit of per wagen, liggende of handgende, het ciiindcr- vverk doet zijn pligt, zonder eenige afwijking. Dit kunststuk, hier dikwijls gezien en door velen zeer geprezen, trok ook op de tentoonstelling, die door zoo menig kenner van machinerie werd bezocht, bijzondere aandacht, en de commissie voor de verloting deed dus niets andersdan een bewijs te geven van hare juiste waardering van dat uurwerk, toen zij het aankocht voor de ver loting van voorwerpen, die weldra zal worden gehouden. Wij geven dit berigt met genoegen, wij] het almede bewijst, dat ook in onze provincie en in deze stad in het vak van uurwerken een voor- KENNISGEFING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat op de Secreta rie dezer Stad gedurende 14 dagen te beginnen met heden voor een’ ieder ter lezing is nederge- legd en in afschrift tegen betaling der kosten al gemeen verkrijgbaar wordt gesteld de aan den Raad aangebodene Gemeente-begrooting der plaat selijke inkomsten en uitgaven voor den jare 1862. Sneek den 9 September 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris f HA GA. jyoisman te r t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1