'J NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. L kJ 1861. No. 74. ZATURDAG argaii> I tl jZEGELEj den 14 September. •r BINNEN- EN BUITENLAND. 3r, de i van naar heili-- i van ie- l, Sep. .r, met boven orleni lieden F F Uit Meppel wordt gemeld d. d. 9 Sept, i In de kolonie der maatschappij van Weldadig- Tnj- IV I niy en nen •en. de de SNEEK, 13 September. Het ministerie is thans zamengesteld als volgt: 1) bnitenlandsche zaken, mr. J. P. P. baron van Zuijlcn van Nije- vclt; 2) justitie, mr. M. H. Godefroi3) binnenl. zaken mr. S. baron van Heemstra; 4) Hervormde eeredienst, mr. J. A. Jolies; 5) Rqomsch Katho lieke ecrcdienstmr. M. P. II Sirens6) mari ne jhr. W. J. C. Ridder Huysen van Kattendij- ke7) financiën, jhr. mr. J. G. 11. van Tets van Goudriaan 8) oorlogjhr. E. A. O. de Casem- broot; en 9) koloniën, mr. J. Loudon. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 10 September: II. M. de koningin en Z. K. H. prins Alexander zijn heden morgen van hier naar Stuttgard vertrokken. Ook Z. K. H. prins Fre- derik heeft heden deze stad verlaten en zich naar de Rijn provinciën begevenwaar hij de uitvoe ring der herfst-manoeuvres zal bijwonen. -Ten einde de vrijwillige dienstnemingvoor al bij het regement veld- en rijdende artillerie, zoo veel mogelijk te bevorderen, is door het mi nisterie van oorlog bepaald, dat de miliciens- plaatsvervangersbij de artillerie ingedeeld voort aan, even als die bij de kavallerietot den vrij williger! overgang bij de verschillende corpsen van hun wapen kunnen worden toegelaten. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 9 Sept.: Bij den minister van binnenl. zaken isten be hoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangenals nader ontvangen bij ’s lands kas sen in Nederlandsch-Indie, 7725.88 Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 7 Sep tember Z. Em. kardinaal Wiseman aartsbis schop van Westminster, die zich door zijn lang durig verblijf in Ierland algemeen bekend heeft gemaakt als een uitstekend en ijverig kerkvoogd, is in onze hoofdstad aangekomen en heeft eeni- ge merkwaardige instellingen bezocht. Hij heeft zijn intrek genomen bij den kanunnik en deken B. Hofmanen reist alleen tot herstel zijner ge zondheid, die verandering van lucht vordert. Van den 8sten. Bij aanschrijving van den minister van oorlog d. d. 27 Augustus jl.no. 48, is bepaald, dat zoodra militairen met de bronzen medaille zullen worden versierddaar aan tevens de 2de soldijverhooging zal zijn ver bonden. Bij een dezer dagen door den koning ge nomen besluit is bepaald, dat voortaan de begra feniskosten van officieren, die tijdens hunne ver pleging in de militaire hospitalen onder genot van half tractement daarin komen te overlijden, ten laste des rijks zullen gebragt worden. Het Weekbl. v. h. Regt herinnert heeren advocaten aan de bepaling van art. 6 van het reglement van orde, voorschrijvende, dat zij ie der jaar in September hunne acte van beëediging moeten laten viseren ter griffie van het collegie, waarbij zij zijn ingeschreven. Men schrijft uit het kamp van Milligen d. d. 9 dezer: Nadat op eergisteren de troepen van een grooten militairen marsch, met manoeuvres in het vuur, waarbij verondersteld werd, dat de divisie door den vijand vervolgd werd, en eene belangrijke achterhoede gevecht door het 7de reg., vereenigd met kavallerie en artillerieplaats had, om later door het hoofdcorps versterkt te worden in het kamp waren teruggekeerd en een’ ieder zich van stof ontdaan en zijne wa pens had opgepoestzag men om 6’/3 uur in het noord-westen de lucht betrekken en brak er spoedig een vreesselijk onweder uit, waarbij de nedervallende vloed van regen alle denkbeeld over trof, en die lot circa 9 uur aanhield; niemand liet zich Jiooren. alles was in tenten en cantines ge- vlugt. Naauwelijks was het weder iets bedaard of allen kwamen te voorschijn om te onderzoe kenhoe het gesteld was, doch niet om eene heide, maar om eene uitgestrekte waterplas te aanschouwen, waardoor men half beens moest wpden, terwijl er slechts zeer enkele tenten waren, die hoog genoeg lagen, om slechts met eene handbreed water gevuld te zijn doch de meesten waren met 1 A 1 ’/2 voet water bedekt en de keukens geheel en half vol geloopen. Des niettegenstaande was het jonge volk vrolijk, lag- chend opgeruimd loopende allen zonder schoei sel, tot aan de knieën door en in het water, met hunne drooge dekens op of om den rug. Ook in een paar stallen der kavallerie stond het water ruim een voet hoog. Dadelijk en tot laat in den nacht, sloeg men handen aan het werk, om diepe groote kuilen voor aftapping te graven; hoofd- en verdere offi cieren moedigden hunne onderhoorigen aan, allen tot de knieën door het water badende, om de ramp vóór den volgenden dag te heelen opdat er kon gekookt worden; de eenigzins droog ge- blevene tenten werden opgevuld met manschappen en alzoo zoo goed mogelijk een ieder onder dak gebragt. Die onder ons de kampen van de jaren 1831 1839 en zelfs die van gepasseerd jaar, toen er aanhoudend zoo veel regen is gevallen, hebben bijgewoond, verklaren nimmer zulk een vloed te hebben gezien, gelukkig zijn heden de tenten van binnen met zooden rondom opgehoogd waardoor de binnenruimte droog blijft, aan droog stroo is met de afwisselende buijen van heden niet te denken. Men verneemt, dat de door het provinciaal geregtshof in Zuidholland wegens moedwillige brandstichting ter dood veroordeelde J. Speijer zich met een verzoek om gratie tot Z. M. den koning heeft gewend. Uit Delft schrijft men aan de Amst. Cour. „De overgangs-examina van de studenten die daartoe nogmaals na de vacantie werden toege laten, zijn voor de meesten niet gunstig afgeloo- pen. Naar men zegtzijn er van de 22 geëxa- mineerden 16 afgewezen, en daarbij tevens van de akademie jongelieden verwijderd, wier gedrag een slecht voorbeeld gaf aan de overigen, getuige de laatste kermisnacht.” Uit Vlaardingen wordt gemeld d. d. 10 Sep tember: Heden arriveerde alhier het sloepschip de Visscher kapt. M. Noordhoekaanbrengende p. m. 100,000 stuks Scholsche steurharing, wel ke dadelijk bij aankomst aan Scheveningsche koop lieden zijn verkocht. Dit is het eerste schip dat sedert den vrijen invoer van haringsteur haring van Schotland aanbrengt. De vroegere aanvoeren bepaalden zich slechts bij kleinigheden, die door de stoombooten werden medegebragt. Uit Schoonoord wordt gemeld d. d. 8 Sep tember: Gisteren avond heerschte in deze volk planting eene algemeene ontsteltenis. Er had een allertreurigst ongeval plaats gegrepen. Im mers, men ontdekte hier in het Oranjekanaal bij de brug twee drenkelingenonze plaatsgenooten, de eerzame echtelieden J. ten W. en zijne vrouw. Den vorigen avond miste men hen, daar de vrouw naar Zweelerbrug was en de man haar zou af halen, doch geen van beide huiswaarts keerde. Men gist nu wijl de reeds bedaagde lieden we gens het onweder vrij laat teruggekeerd waren dat de ongelukkigen door het akelig donker de klap gemist hebben en zoo noodlottig in het ka naal zijn gestort en verdronken. Aan de rijks-kweekschool tot opleiding van onderwijzers te s Ilertogenbosch aan welke de lessen waarschijnlijk in de maand November ek. eenen aanvang zullen nemen kan zeker een aan tal jongelieden worden geplaatst, ten einde al daar op kosten van het rijk hunne opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kweekelingen verstrekt; zoodra het op te rigten gebouw gereed zal zijn genieten zij daarin vrije kost inwoning en be- wassching. In afwachting daarvan zal hun eene rijks toelage van ƒ250 ’sjaars worden toegekend, ten einde zich, onder goedkeuring van den di recteur der kweekschool, kost, inwoning en be- wassching binnen de gemeente ’s Ilertogenbosch te verschaffen. Om tot het examen tot toela ting op de kweekschool te worden toegelaten, moeten worden overgelegd eenige stukken, waar van men de opgave vindt in de Slaals-Courant van den 10 dezer, alwaar ook vermeld zijn, in welke vakken de sollicitanten examen moeten aflegen. heid te Frederiksoord is men thans tot eenen treuri- preken- gen maatregel overgegaan. In de vorige week «genblik namelijk is aldaar door een hoofd-ambtenaar aan /en het de onderwijzers bekend gemaakt dat de scholen is ons met 1 Jan. as. voor het onderwijs zouden wor- ia blies den gesloten en zij mitsdien uit hunne betrek king moesten worden ontslagen, doordien in de f- geldelijke behoeften van het onderwijs niet kon worden voorzien, daar de gemeenten West Stel- lingwerf, Noordwolde en Vledderwaartoe de kolonie gemeentelijk behoortweigerden in de noodige behoeften van het onderwijs te helpen voorzien. Ook de commissarissen dier maatschap pij en de prov. staten schijnen niet gezind te zyn, deze kosten te dragen. Kapt. Ploeg, voerende het schip Houthan del, van Memel met hout naar Harlingen, in de Sond aangekomen, meldt, dat op 55** 10’NB en 15° 55’ OL. van Greenwich door hem werd aan getroffen het Ned. tjalkschip Onderneming kapt. J. J. Bekkering, die om hulp verzocht. Kapitein Bekkeringdie op dek lagberigte dat zijne ge- heele bemanning zwaar ziek was en hij geen be stek had waarop kapitein Ploeg een man zijner equipage tot assistentie op het tjalkschip deed overgaan de Onderneming bevond zich toen bui ten voor Rönne (Bornholm)zoodat kapt. Ploeg vermeende, dat men aldaar zou zijn binnengeloo- pen. Uit Peize wordt gemeld d. d. 8 Septcmber- Gisteren avond omstreeks 7 uur viel hier een zeer plotseling sterfgeval voor. De vrouw van ze keren J. B die zoo als gewoonlijk haar zatur- dagsch werk verrigt had, zou, na in der haast een kopje koffij gedronken te hebben nog een karnsel melk karnen; in het achterhuis gekomen, wordt zij een weinig flaauw, en begint zoo ge weldig bloed te spuwen dat zij terstond bezwijkt. Men kan zich voorstellen, hoe haar man te moe de was die haar even te voren nog schijnbaar gezond verlaten had Men meldt uit Menaldum d. d. 8 Septem ber Voor eenige dagen werd hier des nachts iemand gewekt door het schrijen van het jongste kind in de wieg. Opstaande, bespeurde hij in het vertrek een dikken rookvergezeld van een onaangenamen reuk welke de ademhaling pijnlijk aandeed. Aan den haard was geen onraad te be speuren en daarom begaf zich de man een verwernaar den verwwinkel en ontdekte op den wrijfsteen een vurigen klompgeweldig rookende en spattende en op het punt van in brand te vliegen. Oogenblikkelijk werd de oorzaak van het gevaar door blussing verwijderd. De verwer had den vorigen avond eene hoeveelheid Bremer- groen met een weinig olie onafgewreven op den steen laten liggen en deze stof schijnt door zelf ontbranding niet alleen het huis door brand maar ook de bewoners met verstikking bedreigd te hebben. Men leere daaruitom met dergelij ke chemicaliën voorziglig te handelen. Volgens berigt uit Rome van den 9 dezer, had de paus de kerk van Santa Maria bezocht en was hij bij het gaan en bij het terug komen door eene ontelbare menigte met groote geestdrift be groet. In strijd met de door eenige dagbladen van Turyn verspreide geruchten zegt de officiële Fransche Monileur van eergisteren dat de gezond heid van den paus, volgens de brieven uit Rome van de jongste dagteekeningop dit oogenbiik vrij goed is. De opheffing van het concordaat met Rome draagt reeds in het Badensche zeer goede vruch ten. De orientalist dr. Weileen Israëliet, is dezer dagen tot hoogleeraar aan de universiteit van Heidelberg benoemd. Dit is het eerste voor beeld van dien aard in Zuid-Duitschland. Volgens berigt uit Napels is het Garibaldi- feesteergisteren aldaar gevierd luisterrijk ge weest. Een bijzonder groot aantal burgersvan alle klassenrangen en standen heeft er aan deelgenomen. Des avonds was de stad feestelijk verlicht. Alom heerschte vreugde. Te Kalisch werd op den 7 Septemberden herinneringsdag aan de krooning des keizersdoor n SNEEKER Jkwolsman te Liver lllilllli))mi)llllllllH»HtlllHiig li COURANT. i 9 f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1