L d J 1, NIEUWS- EN AIIÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, I I ■W I I 1861. No. 80. ZATURDAG den 5 October. 16de Ja argarg. voorzien van binnen- en buitenland. I De dag der discussie zal nader worden be- I s'« TVet houders voornoemd WOCDA. De Secretaris HAGA. A’ 11 SNEEK4 October. Bij de tweede kamer is ingekomen de begrooting van de uitgaven voor den arbeid der gevangenen, en de middelen, om daarin te voorzien voor de dienst van 1862. De uitgaven worden op ƒ930,302 gesteld, en daar onder ƒ136,850 voor grondstoffen en ƒ28.500 aan arbeidsloon aan de gevangenen. De midde len om door leverantien, zoo voor de departe menten van marine oorlog en koloniën als voor de dienst der gevangenissen zelvedaarin te voor zien, worden op 240,484 geraamd. Op den 1 Julijjl. bevonden zich* in de 7 strafgevangenissen, 13 huizen van verzekering, 23 huizen van arrest, en het huis van verbetering te Alkmaar 3988 per sonen, en daaronder twee krankzinnigen. Bij de tweede kamer is ingekomen, een bepaald dat de gemeente-onderwijzers met Ja nuary 1862 verhooging van tractement zullen ontvangen. Tot nu toe genoten allen ƒ700 aan vaste inkomsten en ƒ100 als vergoeding voor huishuur; voortaan genieten de onderwijzers der tusschen- en armenscholen elk ƒ700 en ƒ150 huishuurdie der beide burgerscholen 800 en ƒ150 voor huishuur. Lit Dragten wordt gemeld d. d. 28 Sep tember: Als eene bijdrage tot de geschiedenis van de in dit jaar gehouden zeil- en roei-wedstrijden, meenen wij te moeten mededeelendat schipper G R. Zijlstra hier in de vorige w< ek den vier den prijs aangebragtdoor hem dit jaar met zijn veerschip de Jonge Rein, behaald. In de Vijf groote hardzeilpartijenwaaraan hij deel nam te Harlingen, Oudeschouw, Sneek, Langweer en Grouvvbleef hij viermaal overwinnaar, terwijl Daaren boven bekwamen drie anderen hier behooreude en drie premiën of tweede Met allen grond kan dus gezegd worden dat Dragten dit jaar bij de hardzeilpartijen in Friesland waardiglijk werd vertegenwoordigd. - Te Groningen zijn aan de gasfabrijk her haaldelijk proeven genomen door den directeur en de stedelijke gas-commissie met door de firma F. M. Dikema&Comp. aangebodene^gasbecs. De ze beantwoorden volkomen aan de verwachting daar de geannonceerde belangrijke vermeerdering van licht tusschen de 40 en 50 pet. in waarheid verkregen werd. Te Warschau zijn aan alle hoeken der stra ten oproepingen aangeslagenwaarin de Lillhau- ers en Rumancn uit de steden van het Polen van 1772 opgeroepen worden tot het zenden van de putation naar eene feestelijke 'bijeenkomstden 10 October te Harablo bij Lublin te houden. Blijkens een berigt in het Katholieke Jour nal de Bruxelles heeft de paus voor 2000 francs ingeschreven op de lijst van giften ter ondersteu ning van de personen die te Turyn ten gevolge van oenen onlangs voorgevallen brand in nood verkeeren. liet gebeurde met den te Rome onschuldig ter dood gebragten Locatelli en de omstandighe den daarbij voorgevallen worden bevestigd in een Turynschcn brief aan de Parijsche Presse. Dit gruwelijk feit maakt in Europa een aller pijnlijk- sten indruk. Een schrijven uit Rome van den 21 dezer, door verscheidene Parijsche dagbladen medege deeld behelzen nadere bijzonderheden omtrent de sluiting van het huwelijk tusschen den aartsher tog Kareieen broeder van den gewezen groot hertog van Toskaneen de prinses Maria Cle mentina eene zuster van Frans II, dat gelijk ge meld is, op het Valikaan door den Heilige Va der zelven is ingezegend. Volgens dat schrijven, heeft de paus na de misde volgende woor den tot de jonggehuwden gesproken Thans zijt gij genoodzaaktom in een vreemd land te leven; en het is niet zonder reden, dat God in zijne wijsheid politieke beroeringen toelaatwel ke zoodanige gevolgen hebben. Deze worden door God toegelaten, opdat een ieder in den te genspoed en in de eenzaamheid zijne pligten be ter leere begrijpen en tot de vervulling daarvan kracht en wijsheid bekome. Wanneer gij door den onspoed gelouterd en gesterkt zult zijn, zal de Voorzienigheid u voorzeker weder in het land uwer vaderen brengen want het is eene onmogelijkheid, dat de dag der geregtigheid uit blijft. De dag zal komen waarop de Heilige Geest doelde, toen hij zeide, dat de waarheid uit de aarde is gerezen en de geregtigheid van omhoog is gedaald. Intusschen zegen ik u,” enz. Te Marseille hebben huiszoekingen plaats ge had hij onderscheidene personendie beschuldigd worden van het aanwerven van manschappen ten dienste der reactie in het Napelsche. Twee per sonen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Op den Noorderspoorwcg heeft jl. woens dag een ongeluk plaats gevonden. De weg van Parijs naar Soissons snijdtop de hoogte van St. Denis, het drukst bezochte punt van den noorder spoorweg. Een passagierstrein, I t I KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat in hunne vergadering van den 30 September is vast gesteld het suppletoir-kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer Gemeente, over het jaar 1861; dat dit kohier betreft de ingezetenen, die in den loop des jaars of na de opmaking van het voljaarsch kohierin de Gemeente zijn komen wonenen dat hetzelvete beginnen met heden, gedurende 14 dagen ter Secretarie der Gemeen te voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 2 October 1861. Burgemeester en wetsontwerp nopens de begrooting voor de al- gemeene landsdrukkerij over 1862. Verzonden naar de afdeelingen. Het eindverslag is uitge- bragt over het wetsontwerp nopens den raad van state. De dag der discussie zal nader worden be paald. De minister van marine heeft bekend ge maakt dat op den eersten September 1862 als kadet bij het corps mariniers kunnen worden toe gelaten drie jongelingen examen. I KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen ter kennis der inge zetenen, dat in hunne vergadering van den 30 September is vastgesteld het suppletoir-kohier van de belasting op de binnen deze Gemeente ge houden wordende Honden, voor het jaar 1861; en dat hetzelve, te beginnen met heden, geduren de 14 dagen ter Secretarie dezer Gemeente voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 2 October 1861. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOIBA. De Secretaris HAGA. na behoorlijk afgelegd De jongelingen die zich daartoe aan melden, moeten zijn geboren in het jaar 1845 en 1846. De minister van financiën heeft ter voldoe ning aan art. 7 der wet van den 26 April 1852 (Staatsblad no. 90) in de Staats-Ct van den 1 October bekend gemaakt, dat, krachtens die wet voor een kapitaal van tien millioen gulden aan muntbiljetten in omloop is, en dat tot verzeke ring van de verzilvering dier muntbiljetten de vol gende kapitalen op de grootboeken der nationale schuld zijn ingeschreven, te weten: op het groot boek der 2% pet. inschrijvingen een kapitaal van 18,788,000 uitmakende tegen den daarvoor bij art 5 der wet bepaalden koers van 50 ten hon derd eene waarde van ƒ9,394.000en op het grootboek der 3 pet. inschrijvingen, een kapitaal van ƒ1.010,300, uitmakende, naar den daarvoor als boven bepaalden koers van 60 ten honderd eene waarde van ƒ606,180, tezamen ƒ10,000,180. Men verwacht dat de stukken over de be- grootingswelle.n voor 1862 in den loop dezer week aan de leden der tweede kamer van de i f I eene of twee zigtbare eene staten-generaal gedrukt zullen worden rondge- deeld, zoodat het onderzoek in de afdeelingen in de eerste dagen der volgende week eenen aan vang zal kunnen nemen. Bij het departement van koloniën is van den heer 1‘. Verloren van Themaatte Utrecht, ontvangenten behoeve der noodlijdenden door de overstrooming op Java de som van 525 zijnde de opbrengst der Verloting van eene tot genoemd einde door den heer F. R Lachewitz kunstschilder te Dusseldorf, afgestane schilderij. De Staats-Courant van 27 September deelt een berigt van het Dusseldorfsche regeringsblad mede, waarin het publiek gewaarschuwd wordt tegen het gebruiken van voor de gezondheid schadelijke mondstukken van caoutchouc voor zuigflesschen van kleine kinderen. Bij onderzoek is namelijk gebleken dat mondstukken in den j handel voorkomen welke van onzuivere door hem eenmaal de premie ten deel viel, bijmenging van zink- en lood-oxyde vervalschte caoutchouc vervaardigd en hoogst gevaarlijk voor schepen een prijs de gezondheid der zuigelingen zijn. De uit prijzen, zuivere caoutschouc bestaande mondstukken zijn steeds nadendoorgesneden zijnde vertoonen zij gladdebruine steeds glanzende oppervlakte zij zijn dun, zeer rekbaar, veerkrachtig en, te gen het licht gehouden wordende, doorschijnend; zij wegen '/4 hoogstens lood. De vervalsch te mondstukken hebben geen naadbij het door snijden eene matte grijze of witgrijze oppervlak te op welke kleine witte punten zich laten on derscheiden zij zijn dikker, minder rekbaar en veerkrachtig geheel ondoorschijnend en wegen nooit minder dan '/2 soms lood. De scha delijke soort is dus gemakkelijk van de onscha delijke te onderscheiden. Den 30 September en den 1 October zijn de miliciens der ligting van 1860, zoowel van de artillerie als infanteriemet groot verlof naar hunne haardsteden vertrokken. Uit Dedemsvaart wordt gemeld d. d. 27 Sept.: Het onmatig gebruik van sterken drank heeft in deze gemeente weder een offer geëischt. De persoon van K. G. alhier, die zich meerma len daaraan schuldig maakte, viel gisteren avond, toen hij weer in beschonken toestand was van de deuren van sluis no. 6 in de schulkolken vond, ondanks de spoedig aangebragtehulp, daar in zijnen dood. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 29 Sep tember Naar wij van ooggetuigen hebben ver nomen vertoont zich thans in het naburige Hen gelo eene bezienswaarde zeldzaamheid. In den tuin van den heer de Kempenaer op den hui ze Wolzink vindt men een appelboom van 7 A 8 voet hoogdie aan den eenen kant rijpe ap pelen heeft, terwijl aan de andere zijde veel bloe sem aanwezig is. Men schrijft uit Leeuwarden d. d. 28 Sep tember: De bijeenkomst der eigenaren van gronden in deze gemeente gelegen met het doel, om bij minnelijke schikking het eigendom van de perceelen voor don spoorweg benoodigdaan den Slaat over te dragen, heden alhier onder voorzitting van de burgemeester op het gemeen tehuis gehouden, is met den besten uitslag be kroond gewordenzoodat van Harlingen tot de grens van Tietjerksteradeel ten opzigte van de onteigening geene zwarigheden bestaan. Men mag derhalve verwachten, dat de regering met kracht de werken zal dóórzetten.” Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 1 Oct.: Zaturdag jl. zijn alhier tien paarden, toebehoo- rende aan den heer F. de Koe op last van het provinciaal bestuur afgemaakt en begraven daar op den stal van dien stalhouder de kwade droes was uitgebroken. Drie der paarden waren be paald door het kwaad aangetastdoch van de overige zeven vermoedt men slechtsdat deze ook aangetast konden wezen. Hoe hard zulk een maatregel ook zijn moge, is het toch ongetwij feld voor het publiek belang van het hoogste ge- wigt, dat in zulk eene zaak doorgetast wordt, om grootere onheilen voor te komen. Uit Franeker wordt gemeld d. d. 29 Sep tember: In de laatste raadsvergadering alhier is SNEEKER i b I BMgWBlIi. COURANT. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1