NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1861. No. 81. WOENSDAG den 9 October. 16de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. ROME, 3 October. Nu bevinden zich de van HaulerwijkH. v. D.had veroor- wegens brandstichting met gevaar van stëmd gebragt. TE RrEGhbE” feu y zigtigen. Een en ander was voorliet publiek ecnc aangename verrassing. Van den Singel gezien, leverde het bont gewoel op het plantsoen een niet onaardig gezigt op, en de heen en weder varende sloepen van de kweekschool voor de zee vaart, waarin de commissarissen der school en de officieren der schutterij gezeten, en die met de kweekclingen der school bemand warengaven aan het geheel eene groote levendigheid. Ter waarschuwing van allen, die op brand kasten een onbepaald vertrouwen stellen, diene het volgende. Bij ecu brand in een onzer noor delijke provinciën raadde de eigenaar van het brandende perceel zijne onderhoorigen om hun leven niet in gevaar te stellen, door pogingen aan te wenden tot het redden vair de brandkast, die op een zoogenaamde opkamer stond en waarin belangrijke waarden aan effecten bank- en munt biljetten werden bewaard. Bij het opruimen van den puinhoop kwam ook de brandkast voor den dag, en de geldswaardige papieren waren ver brand. En waardoor? Niet door de insoliditeit van het maaksel der kastmaar doordien dit zware voorwerp van eene aanmerkelijke hoogte op de steenen was nedergekomen toen de vloer der opkamer verbrandde en alzoo een scheur had bekomen. Men lette er dus op de brandkasten niet op bovenkamers te plaatsen. Uit Almelo wordt gemeld d. d. 2 Oct. Heden werd alhier gevankelijk binnengebragt de persoon van G. L., beschuldigd van ter gelegen heid der kermis, op gisteren te Tubbergen ge houden met een pistoolschot den veldwachter J. II. Theussink aan het been te hebben verwond. Men zal zich herinnerendat freule V., eene der rijkste partijen van ons land, onlangs van Zandvoort geschaakt werd door den heer S., vroeger attaché bij eene der buitenlandsche gezant schappen te ’s Hage. Thans vernemen wijdat het jeugdige paar te Londen in den echt is ge treden na daartoe de toestemming van den vader der freuledie zich eindelijk liet bewegen, te hebben verkregen. De zaakdie in der tijd zoo veel gerucht maakte, is dan ook nu tot aller ge noegen geschikt. De kantonregter te Arnhem heeft onlangs een vonnis gewezen dat voor vele ingezetenen dier gemeente van belang is en te meer gewigt verkrijgt door eene bevestiging in hooger beroep bij de arrondissements-regtbank. Iemand die be keurd was wegens het zonder vergunning plaat volle kracht aankomenden spoortrein te doen bui ten het spoor rakenten welken einde hij zware steenen op de spoorstaven had gelegd. Op de vraag waarom hij zulk een onbegrijpelijke daad had bedrevenantwoordde de jeugdige misdadi ger tot ontsteltenis der regtersmet de meeste koelbloedigheid Omdat ik allen die op den trein waren heb willen dood maken." Uit het jaarlijksche verslag van het Britsche zendelinggenootshap, eene sedert ruim anderhalve eeuw bestaande stichting der Anglicaansche kerk, blijkt onder anderen, dat het nieuw geopende ter rein in China aan de Katholieke zendeling-pre- kers zal worden betwistzullen er in de hoofd stad Peking eene Anglicaansche missie worden gevestigd. Ook wordt daarin medegedeeld dat het personeel der zending op Borneo veel zal worden vermeerderd. Het genootschap heeft thans naar zijne opga ve413 geordende geestelijken, in wier onder houd het voorziet, in zijne dienst, benevens ruim 700 onderwijzers van den leekenstand, catechi seermeesters schoolmeesters en studenten in de godgeleerdheid. In het Continental Theatre te Philadelphia viel den 14 Sept, eene treurige gebeurtenis voor. Terwijl eenige ballet-dansercsscn in hare kleed kamer bezig waren met haar toilet te makenom in een ballet in de tweede acte van Shakerpea- res te Tempest te kunnen optreden, geraakte een van haar, die met hare ligt ontvlambare klecding te digt een gaspit genaderd was, in brand; twee andere meisjeshare zusterssnelden te hulp en deelden haar lot. In angst en vertwijfeling vloden de drie meisjes naar een aangrenzend ver trek dat vol ballct-danscressen was. De gevol gen zijn gemakkelijk te begrijpen. Verscheidene der ongelukkigen sprongen uit het venster op straat. Allen bekwamen meer of minder gevaar lijke brandwonden, zes der meisjes waren weini ge uren later aan de gevolgen harer wonden over leden. Uit Parijs wordt gemeld, dat aldaar eene nieuwe komeet met drie staarten aan den hori zon is verschenen. Zij is des avonds van 10’/a uur tot 's ochlens 4 uren in het sterrenbeeld van Orion aan het oostelijk gedeelte van den hemel zigtbaar. ter eere van de nagedachtenis der in het gevecht tegen Garibaldi en de Piemonteze gesneuvelde Bourbonsche soldaten. LONDEN, 3 October. De Express meldt als authentiek, dat tusschen de Fransche soldaten en de Bourbonsche troepen in Zuid Italië een con flict is ontstaan. De eersten wilden bij Vcroli be letten dat een transport wapenen en geldbe- I voor Chiavone, over de grenzen wierde Een Fransch soldaat is gedood. Het hoofd van de bende der Bourbons is gearresteerd. De Times bevat een artikel over de geruch ten volgens welke Pruissen meer toenadering tot Frankrijk dan tot Engeland zou toonen, en zegt daarin o. a.: De belangen van Pruissen en die van Engeland zijn dezelfde. Het Engelsche bondgenootschap zelf nog inniger gemaakt dan het reeds is, strekt tot bevordering vandePruis- sischc belangen. Mogt Pruissen aangevallen wor den waartoe met eiken dag meer waarschijnlijk heid beslaatdan zouden de Engelsche vloten aan die mogendheid goede diensten bewijzen. Indien nu als wij (Engelschen) kalm ‘en bedaard de ge ruchten betreffende een Fransch-Duitsch verbond aanhoorende Pruissische natie moet er door SNEEK 8 October. Aan de leden der ka mer is rondgedeeld het verslag der commissie benoemd bij koninklijk besluit van 27 Mei 1860, no. 56 tot het doen van onderzoek naar den tegenwoordigen toestand der koninklijke acade mie van beeldende kunsten te Amsterdam, en het indienen van zoodanige voorstellen als waar toe dat onderzoek haar aanleiding zal hebben gegeven uitgebragt op 24 November 1860 welk verslag gedrukt is op last van den minis ter van binnenlandsche zaken. Z. M. heeft het besluit, waarbij is bepaald, dat geen ongehuwde 2e luit, voor de Indische dienst benoemdvóór hun vertrek naar In- dië een huwelijk hier te lande mogen aangaan of daartoe zelfs eenige toestemming verzoeken, aan de vereischten al of niet kunnende voldoen, ingetrokken en buiten werking gesteld. Hoofdstuk X der staatsbegrootiug 1862 (oor log)beloopt ƒ12,888.000, of ƒ100,000 minder dan voor het loopende jaar. Zonder buitengewo ne omstandigheden zal de minister nimmer hoo- gere begrooting dan die voor 1861 voordragen.- Er zal eene instructie-compagnie voor het wapen der artillerie worden opgerigt. Het gereed maken van getrokken geschut voor de marine en de koloniën zal worden voortgezet. Het prov. geregtshof van Noörd-Brabant heeft den gewezen veldwachter^ der gemeente Cuikbij Grave, j. Cornelissen, wegens moed- willigen manslag op den minnaar zijner dochter tot eene gevangenisstraf van 7 jaren veroordeeld. Jl. donderdag werd door het provinciaal ge regtshof van Gelderland behandeld de zaak van J. S.een doofstommebeschuldigd van feitelijk heid tegen de eerbaarheid van een meisje Van elf jaren. De züster van den beschuldigde, was’gedag- Vaard, om als tolk te dienen bij het verhoor van den beschuldigde. Deze was gezeten niet in den bank der beschuldigden maar daarvoor aan een tafeltje, om de vragen, hem voorgelegd, schrif- tclijk te kunnen beantwoorden. Na het getuigen verhoor requireerde het openbaar ministerie schul digverklaring, doch met het oog op den deernis- waardigen toestand van den beschuldigdeeenige verzachting Van straf, en wel veroordeeling tot vijf jaren correctionele gevangenisstraf. De ver dediger van den beschuldigde beweerde daarop dat den beklaagde de misdaad niet kon worden toegerekend. Immers, volgens het berigt van den directeur van het doofstommen-instituut te Gro ningen stond S., die 8 jaren op die inrigting had doorgebragt en daar had leeren lezen en schrijven toch op zoo lagen trap van ontwike- lingdat hij mogclijk wel geweten heeft, dat de daad, waarvoor hij thans tcregt staat, onzedelijk was, maar niet dat zij strafbaar voor de wet was. Voorts betoogde de verdediger, dat boven dien het wettig bewijs voor de misdaad niet ge leverd wasen concludeerde mitsdien tot vrij spraak. De beschuldigde is tot eene correctionele ge vangenisstraf van negen maanden veroordeeld. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 3 Oct. De oogst der boekweit, en vooral die der witte boonen is overheerlijk uitgevallen. Een boerin de nabijheid onzer stad had één mud witte boo nen gepoot en heeft gemiddeld 70 mud gewon nen. Op een andere hoekwas de opbrengst het 87 voud van het gepoote. Uit Leyden wordt gemeld d. d. 3 Oct. De herinnering aan Leyden’s ontzet in 1574, werd heden op de gebruikelijke wijze godsdienstig ge vierd De stad had, door de menigte vlaggen die overal wapperden een feestelijk aanzienen op het raadhuis verdrong zichnaar gewoonte het publiek om de aldaar bewaard wordende stukken, die op het beleg en het ontzet der stad betrek king hebben te bezigtigen. Door het bijzonder fraaije weder uitgeloktbegaf zich ook eene aan zienlijke menigte van allerlei stand en rang naar v liet plantsoenom de muzijk der schutterij te hoo- ren en de fraaije fontein die door de zorg van het gemeentebestuur aldaar was geplaatstte be- BELGRADO, 3 October. Ten gevolge van de sen van een uitstekend bord voor zijne woningoneerbiedige houding van den konsul van Oos- is vrijgesproken omdat de gemeentelijke veror- I tenr*jk alhier, kolonel Borowitzka^, op een bal, dat voorwerpen boven officieren door het lot een hunner laten aanwij- - zen, Ji-1 ---l, zijnwanneer zulke voorwerpen slechts bo- i uitdagen. Nu bevinden zich de I ROME, 3 October. De paus heeft heden de meeste uithangborden enz. boven de voorde hui- Siamesche gezanten ten gehoore ontvangen De zen liggende stoepen zoodat in den zin van be- ex-koningin van Napels heeft een buitengewone doeld vonnis geene vergunning daarvoor noodig godsdienstoefening bijgewoond die gehouden werd is. i J~ J--u‘ J-- -- Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 7 Oc tober Het heeft Z. M. den koning behaagd om de doodstraf, waartoe in Julij jl. het provin ciaal geregtshof in Friesland eene ongehuwde vrouw van HaulerwijkH. v. D.had veroor deeld, 1 menschenlevenste veranderen in vijfjaren tucht huisstraf. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 3 Oct.: Bij gemis aan zeevischmogen wij ons verblijden over den aanvoor van wild gevogelte, dat hier zoowel als te DockumLeeuwarden en Frane- ker, aan den afslag verkocht wordt tegen billij ke prijzen. Door den afvoer naar Engeland wa ren de prijzen van eenden en talings bovenmatig gestegenthans kan men ze weder tweemaal per week tot behoorlijken prijs bekomen: Ook wer den in den laatstcn tijd hier vele pekelharing aan gevoerd en bij publieken afslag verkocht. Te La Rochelle is een negenjarige knaap veroordeeld tot opsluiting in een verbeterhuis, tot dat hij den ouderdom van zestien jaren zal hebben bereikt, ter zake van poging om een met dening van policie op de openbare straten wc- 1 overj^en vorst van Servië, heeft het corps gen enz. wel verbiedt de openbare straat uitsteken, maar niet van kracht zou ven de stoepen blijven. die den konsul lot een tweegevecht moet SNEEKER COURAN MHIIIIIIM Ml >o?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1