NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, i I 1861. No. 83. WOENSDAG I j I 16Je Jaargang- BINNEN» EN BUITENLAND. 'lülilÜIIIIIIIMI WMWMMMpiilliii'i de kruisheeren dus zullen moeten Te gelijker tijd zijn van wege den ren rijk. Men schrijft uit Breda: einde maken '«o? een onoverkomelijke slag toegebragt, zoodat haar toestand van dag tot dag erger wordt. Fabrijken zijn er bijna nieten de handel kwijntde markt dag levert niet veel op. Dus bestaat het treurig vooruitzigt, dat het eens in onze geschiedenis zoo vermaarde Medemblik tot een nietig dorpje zal terug zinken. Uit Capello wordt gemeld d. d. 9 Oct. In verscheidene jarcn heeft men de najaars- en wintervruchten niet zoo heerlijk zien staan als thans. De wortelen, die de Langstraatscbd boer door de rogge groeten welke hij bij den oogs laat wieden, hebben bijna overal het geheeleland bedekt, terwijl het knollengroen, dat na den oogst op die roggelanden wordt uitgezaaid, waar geene wortelen staaneen schoon gezigt oplevert. In dien de vorst niet te vroeg invalthebben de koeijen een goeden tijd voorhandenen kan de boer menige schaal hooi uitwinnen. Uit Calcutta wordt gemeld dat ten bewij ze kan strekken dat de Europesche beschaving er nog op verre na niet in geslaagd is een ein de aan vele vooroordeelen en oude gebruiken bij de bevolking van Britsch-Indië te maken. Te Datty namelijk heeft het hoofd dier plaats bij gelegenheid van de lijkplegtigheid zijns vaders, zijne moeder op den brandstapeldie het lijk van haren echtgenoot verteerde laten werpen en dat in weerwil van hare smeekingen om voor dit verschrikkelijk lot bewaard te blijven. Wij ontvangen uit Dockum eene allerzonder lingste mededeeling, die wij voor de curiositeit opnemen, zonder borg te blijven voor hetgeen daarin wordt beweerd. De briefschrijver name lijk betoogtdat de Mexicaansche generaal Mar quez, die thans zooveel van zich doet spreken, niemand anders zijn zou dan een Hollandschejon- gen, wiens ouders te Dockum woonachtig zijn en Marcus heeten. In de laatste derdehalf jaren had men van hem geenerlei tijding ontvangen; des tijds echter was hij luitenant in Mexicaansche dienst en had hij aan zijnen naam den Spaan- schen uitgang van Marquez gegeven. Wij hopen voor den Hollandschen jongman, dat het betoog uit Dokkum iets meer zij dan een canard. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 9 Oc tober: Hebben wij in een vroeger berigt mel ding gemaakt van den sterken toevoer van wild gevogelte, thans kunnen wij ook mededeelen, dat hier gisteren aan de vischmarkt bij wijze van afslag eene groote partij hazen werd verkocht A 50, 60 en 70 cent het stuk. In den omtrek dezer stad worden vele hazen geschoten. In de onmiddellijke nabijheid zelf op een akker 7 op éénen dag. De Opinion Nationale behelst een ingezon den stuk van den heer Theod. Passa, predikant bij de Hervormde gemeente te Versailles waar bij het onbillijke wordt uiteengezet van de behan deling, een Protestantsch meisje te Sèvres aan- De jeugdige Henriétte Floras was na melijk, met volkomen inachtneming der voorschrif- aangewezen voor den eereprijs op de school bij dier gemeente, bestaande in eene inschrijving van 50 francs in de spaarbankwaartoe een fonds is beschikbaar gesteld door den heer Laubat, oud- maire van Sèvres, met verdere bepaling dat de leerlingen zelven bij stemmen, de uitstekendste on der zich moeten aanwijzen. Intusschen heeft de kantonnale raad onder allerlei voorwendsels, dien prijs aan dat Protestantsche meisje niet willen toekennen en hoewel de zaak oogschijnlijk niet van groot belang is, heeft de Passa, ter wille van het beginsel, de tusschenkomst van het de partementaal bestuur ingeroepenhetwelk zeker eene enquête zal doen instellen. De Opinion Na tionale maakt de opmerking dat in ieder geval het voorwendseldat Henriette Floras niet be hoeftig is volstrekt niet opgaatomdat het hier niet geldt eéne ondersteuning, maar eene eervol le onderscheiding. Het ceremonieel der krooning, door den eersten koning van Pruissen in 1701naar En- gelsch voorbeeld vastgesteld, is zoo veel mogelijk behouden. De prachtige krooningsmantels voor den koning en de koningin zijn thans voltooid. De sleepmantel des konings is zeven el lang en SNEER 15 October. De Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft zich tot Z. M. den koning gewend met een adreswaarin wordt aangedrongen, op de verandering of af schaffing der wet op de patenten naar aanlei ding van het besluit der in de laatste maand Julij te Haarlem gehouden algemeene vergade ring. Bij dit adres is gevoegd een afdruk van het verslag wegens de bij de Maatschappij inge- komene bezwaren tegen de patentbelasting, me degedeeld in de handelingen van genoemde ver gadering en ook afzonderlijk verkrijgbaar ge steld. Onder de bij de tweede kamer der staten- gcneraal ingekomen boekwerken treft men de na volgende aan: door den schrijver, den heer mr J. J. L. van der Brugghen, een exemplaar van zijn werk, getiteld: Mededeelingen en gedachten over het lersche gevangenisstelseldoor den schrij ver, den heer mr. W. Sassen jzeen exemplaar van zijn werk getiteldVlu^tige beschouwingen over de herziening van het wetboek van burgerlijke regtsvorderingovergedrukt uit het regtskundig tijdschrift Themis, en door den schrijver, den hoogleeraar mr. G. W. Vreede, eenige exempla- van een stukje over’s konings reis naar Frank- Deze werken zijn geplaatst in de boekerij der kamer. Aangaande den staat der finantien heeft de re gering doen opmerken, dat sedert 1850 is geamor tiseerd voor een bedrag van ƒ134,243,450. Z. M. de koning is in den nacht van 12 dezer ten half drie uur met een extra spoortrein uit ’s Gravenhage naar Frankrijk vertrokken. Hd. wordt vergezeld door jhr. mr. F. L. W. de Koek, directeur van ’s konings kabinet en particulier secretaris van Z. M.den graaf J. M. van Lijn den len adjudant en sous chef van het militair huis des konings en de adjudanten jhr. C. H. F. du MonceauW. C. baron Snouckaer, van Schau- burg en jhr. J. H. van Capelle. Men verzekert dat Z. M. tot den 19 dezer te Compiègne zal verblijven zich dan naar Luik begeven zal om daar Z. M. den koning der Belgen te bezoeken, en den 22 dezer aan de plegtigheid van het leg gen van den eersten steen van de spoorwegbrug nabij Zutphen zal deelnemen. Keizer Napoleon heeft drie officieren van zijn huis aangewezen om Z. M. onzen koning bij zijne komst in Frankrijk op de grenzen te ont vangen en tevens voor ’s vorsten persoonlijke dienst gedurende zijn verblijf te Compiègne. Deze drie officieren zijn kolonel Favé adjudant des kei zers; markies de Conegliano, kamerheer, en mar kies de Cauxstalmeester. Voor de ontvangst van den koning der Ne derlanden worden zoowel te Parijs als te Com piègne groote toebereidselen gemaakt. In laatst genoemde residentie zullen groote feesten plaats hebben. Het Théatre Franfais, de Opéra Comi- que en het Gymna^e zullen voorstellingen geven. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 9 Oct.: De proeven met het getrokken kanon in het Duin, die bijgewoond werden door de artillerie-officie- ren, alsmede door het detachement artilleristen van het Oost-Indische legerzullen worden voort gezet tot in de maand November aanstaande. Te ’s Gravenhage loopt het gerucht, dat de 5 of 6 milliqen, die volgens de redevoering van den minister van finantien aan de koloniale bij dragen van 1861 ontbraken, zijn teregtgekomen; dat namelijk het schijnbare tekort was veroorzaakt door een double emploi in de boeking van het de partement van koloniën. Heden werden alhier (er markt aangevoerd 165 koeijen, 38 kalven, 98 schapen, 144 lam men en 36 biggende handel was over het al gemeen levendig, de prijzen als volgtvette koei- Deze Courant verschijnt Woensdags en Zatur- dags. Abonnementsprijs voor 5 maanden is bin nen deze stad f4,40; buiten de stad franco f4.65. Advertentiën van 4 tot 4 regels, gewone letter 40 cents, voor eiken regel daarenboven 40 cents behal ve 35 cents zegelregt voor iedere plaatsing. jen van ƒ100205, melk- en kalf-koeijen ƒ75225, kalven ƒ8—32, schapen ƒ729 lammen ƒ515 en biggen ƒ932. Wij vernemen met genoegendat het ge zelschap van den heer Ilartlooper alhier eene voorstelling zal geven. In de provincie Friesland zijn in de maand Sept. 27 runderen aan de besmettelijke long ziekte gestorven en 32 door die ziekte aangetas te runderen afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Januarij 1258. Het kamerarrest zonder acces van den ma joor der rijdende artillerie Tindal, volgens sen tentie van het hoog militair geregtshof, ter za ke van het tweegevecht met den majoor Span- daw is reeds te Arnhem ingetreden en wordt met de meeste stiptheid gehandhaafdzelfs zoo dat aan een lid van een der aanzienlijkste fami- liën des rijks die hem trachtte te bezoeken zulks in beleefde termen werd ontzegd. Door de commissie voor de staats-spoorwe- gen is jl. dingsdag aanbesteed: 1) het maken der grondwerken van den spoorweg binnen de stelling van den Helder; hiervoor waren ingeko men 15 biljetten, van welke de minste inschrij ver bleek te zijn de heer A. Visser te Sliedrecht voor ƒ146,850; 2) het bouwen eener brug over de rivier de Mark, bij het Nieuwe Veer, daar voor waren ingekomen 9 biljetten en de minste inschrijver hiervoor bleek te zijn de heer K. Kooy van Amsterdam voor ƒ72,800. aan de Rott. Cl. het volgende De minister van financiën wil een aan de oude knoeijerij met de goe deren van St. Agatha en toonendat hij een eerlijker en beter weg op wil dan zijn ambts voorgangers. Onlangs heeft hij last gegeven, om aan de kruisheeren van St. Agatha bij deurwaar ders exploit te doen beteekenen en aanzeggen dat de veel besproken huur der kloostergoede ren (zegge: domeingoederen), welke huur met den 1 Jan. ek. eindigt, niet weder zal worden verlengd en verhuizen. minister de directeurs der registratie en domei nen te Arnhem en Breda aangeschreven alles in gereedheid te brengenom te kunnen overgaan tot de veiling der goederen onder Nijmegen Ooy, Malden, Hatert, Haps, Oeffelt en Linden. Gelijk gij ziet, zijn onder die veiling vooreerst nog niet begrepen de ongeveer 243 bunders land te Cuyck, noch de gebouwen en tienden. Ik houd mij echter overtuigd, dal de minister ook deze achtereenvolgens in veiling zal brengen. Hetgeen vooreerst nog niet wordt verkocht zal nu stellig niet meer onderhands maar in het openbaar en aan den meestbiedende worden ver huurd.” Uit Enschedé wordt gemeld d. d. 9 Octo ber: Zaturdag jl. is H. Meusink wonende te Oldenzaal, en 80 jaren oud, zonder hond op de 1 gedaan, jagt gegaan. Ondanks zijn hoogen ouderdom en 1 melijk het gemis van den schier onontbeerlijken jagtge- tenaa gezelheeft hij zes hazen geschotenen het terug keerende hazen op den rug dragen de nog een zevende geschoten. Opmerkelijk blijft het verschil van gelden voor de drie akademiën op de staatsbegrooting gebragt. Voor jaarwedden en belooningen van hoogleeraren en verdere beambten wordt gesteld: voor Leyden ƒ109,435, voor Utrecht ƒ61,711 voor Groningen ƒ60,906, voor subsidiön aan in- rigtingen voor Leyden ƒ57,156, voor Utrecht ƒ34,874, voor Groningen ƒ30,755. Dat is de gewone verhouding der gelden, voor de drie akakemiën uitgetrokken. En het getal studenten staat tusschen Leyden en Utrecht meestal bijna gelijk terwijl Gronin gen gemiddeld slechts de helft van het getal telt. Wordt Utrechts akademie dus niet vrij stief moederlijk door den staat bedeeld? Men schrijft uit Medemblik d. d. 9 Oct:. Onze stad, weleer zoo bloeijende, gaat van dag tot dag, even als hare zusterstad Enkhuizen, al meer en meer achteruit. Sinds haar de school voor de kadetten en later het depót voor mili taire discipline ontnomen is, is aan haar bestaan I e l - n e •- I- SNEEKER Mil r. i) k e 1 I F I e i. ■- F COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1