NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, ll 4l 1 w) H- i 1861. No. 85. WOENSDAG den 23 October. i 16de Jaargang, No. 64/67. t No. 60/61. Krol en van De i ir n 8 en te k*- s- ié o. rti s- A. n. >n ik te 'P t- te 1,1 Dit werktuig, zijnde uitvinding van een officier der geniebe- eene soort van ijzeren Ilesch of doos, gouverneurs en de officieren van het garnizoen zullen zich daar bevinden, en een baltaljon in een eskadron kavaleric (zonder paar fanterie en een eskadron kavalerie (zonder paar den) zullen daar de cerewacht vormen. Koning Leopold en de hertog en de hertogin van Bra bant, vergezeld van graaf van der Straeten, hof maarschalk; generaal de Liem adjudant-gene- raal kapt, l’risse, ordonnans-officierkolonel Moerkerke, burggraaf de Larmoy en eenige hof dames, zullen den vorst ontvangen aan het stati on der Guillemins, waar hij ’s avonds ten 7 uur zal aankomen. Nadat de hoeren en dames van het gevolg der twee souvereinen en van den prins en de prinses wederzijds zullen zijn voorgesteld, begeeft de stoet zich naar het paleis, waar ko ning Leopold koning Willem III op een banket van vijftig converts zal onthalen. Ten 10 uur wordt door de vereeniging Legia en het muziek corps van het regement guides aan de vorsten op het Notger-plein een groote serenade bij fakkel licht gegeven, welke plegtigheid door het geheele studentencorps zal worden bijgewoond. Zondag in den voormiddag zal de koning der Nederlan den Luik weder verlaten. Lit cene officieële opgaaf van het gemid delde der jaarlijksche sterfte in de verschillende gemeenten van het rijk, na aftrek van de leven loos aangegevenengedurende de jaren 1856 tot 1860, blijkt dat Drenthe de minste en Zee land de meeste sterfgevallen oplevert, als: Zee land 1 op de 35.6 inwoners; Noord-Holland 1 op de 36.2; Zuid-Holland 1 op de 36.3; Fries land 1 op de 41.3; Utrecht 1 op de 42; Gro ningen 1 op de 42.9; Overijssel 1 op de 44.9; Noordbrabant 1 op de 46.1; Limburg 1 op de 47.1; Gelderland 1 op de 49.2; Drenthe 1 op de 50.6. Het gemiddelde van de elf provinciën is: 1 op de 42.9 inwoners. In de hoofdsledcn is de verhouding geweest als volgt’s Hertogcnbosch 1 op de 40 inwo ner-; Arnhem 1 op de 36; s Gravenhage 1 op de 44; Haarlem 1 op de 30; Middelburg 1 op de 35.6; U/recht 1 op de 34; Leeuwarden 1 op de 32; Zwolle 1 op de 41Groningen 1 op de 34.35; Assen 1 op de 55.1; Maastricht 1 op de 43 inwoners. In Amsterdam is de verhouding 1 op de 37 en in Rotterdam 1 op de 32. Al- zoo is de sterfte in ’s Gravenhage Assen uit genomen het minste en te Haarlem het grootse geweest. Het ongunstigst is de verhouding der sterfte geweest te Moereapelle (Zuidh.), waar de ver houding was 1 op de 20 inwoners, en het gun stigst te Norg (Drenthe), waar die 1 op de 71 bedroeg. Uit Enschedé wordt gemeld d. d. 15 Oc tober: Gisteren avond ten 9 uur barstte alhier eenc hevige brand uit in eene van de buiten wijken der stad. In korten tijd warenniette genstaande de ijverige hulp der brandweer, vier gebouwen, die 8 woningen bevatten, geheel in asch gelegd. Het duurde oenen-geruimen tijd eer de aangebragte spuiten water konden geven, waardoor de brand een dreigend aanzien ver kreeg Eerst ten 2 uur in den nacht was de vuurgloed gedoofd. De orde werd op eenevoor beeldige wijze door de schutterij gehandhaafd Eenige huisgezinnenwaaronder dat van een be hoeftig weduwnaar met acht kinderenzijn van alles beroofd, en de voorwerpen, tot hunnen kleinen handel behoorende, zijn vernietigd. Het verbrandde was slechts ten deele verzekerd. Op de Schelde bij het fort Liefkeushoek zijn proefnemingen gedaan met eene onderze?- sche Yernielings-raachine. eene staat uit gevuld met buskruid, dat een toestel omringt, die door de geringste drukking eene clectrieke vonk doet ontstaan waardoor de ontploffing plaats heeft. De machine wordt derwijze geplaatst, dat het vaartuig, hetwelk men wil doen in de lucht springen, den toestel zelf moet aanraken en daardoor zijn eigen ondergang veroorzaakt. De eerste proefneming met deze machine werd ge daan op een houtvlot, zamengesteld uit boomen, ter lengte van ongeveer 10 el, en beladen met BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekenddat in hunne ver gadering van heden van de schuldspruitende uit de negotiatie van /SO,000,00 tegen 4 percent, ten laste van de Stad is uitgeloot No. 27 en van die van ƒ50,000,00 tegen 4‘/2 percent No. 57; wordende de houders herinnerddat het kapitaal tegen overgifte van de originele obligalien en de onverschenen coupons kan worden ontvangen ten kantore van den Gemeente-ontvanger te Sneek, na den 4 Januarij 1862. Sneek den 19 October 1861. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAOA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 22 October. In ons vorig no. heb ben wij opgenomen de bekrooningen enz. hier volgt in het bijzonder de beoordeeling der Ten toonstelling van Voorwerpen van Fabriek- en Handwerknijverheid en Kunst in Auguslus_1861 te Sneek gehouden. De catalogus wijst eerst op Onder deze rubriek vond men onderscheidene stukken van verschillende soorten boezelaar en rokstreept allen van zeer goede kwaliteit en voor zoo verre bekend van billijke prijzen. De stukken no. 11 en 12, van M. J. Veltman, munt ten uit door deugdelijkheid van fabrikaat. A. T. Vlink de eenige inzender van saijet heeft door de ingezonden artikels no. 16 tol 24 van uitmuntende kwaliteit zijn gevestigde renommée gehandhaafd. De ingezonden stukken van II. K. van der Meulen en K. H. van der Meulen, no. 25 lot 31 waren solide bewerkt en vooral no. 29, de secretaire van den laatstgenoemdemuntte uit door doelmatige inrigting en keurig nette uit voeringzoowel van binnen als van buiten. R. Smits de eenige inzender van mandema- kerswerk heeft geloond zijn vak goed te ver staan de ingezonden voorwerpenno. 33 lol 37 waren goed gemaakt en verdienen aanbeve ling. No. 40. Een stuk gedreven koper, verzilverd. Wanneer ook het drijfwerk door den inzender is uilgevoerd heeft deze wel verdienstede ver zilvering is middelmatig. No. 45. Eene schilderij, knipwerk, van mej. T. Mastenbroek was zeer smaakvol en fijn be werkt en doet der vervaardigster alle eer aan. No. 46. Een tellurium lunarium en planis- phacrium van C. J. van der Meulen. Dit kunst stuk kan worden beschouwd als eene welgeslaag de proef van wat grondige studie en een vaste wil vermogen tot stand te brengen schoon het geheel hioeijclijk bij eene altijd belrekkclijk op pervlakkige beschouwing met juistheid is te be- oórdfeelen zoo meent de commissie echter ge rust aan den kundigen vervaardiger den lof te kunnen geven van een vernuftig kunststuk te heb bed vervaardigd dat bijna eenig in zijne soort is. No. 48. Een schilderijtje haarwerk van J. Zwanenburg is netjes bewerkt. No. 50. Eene essaai-balans met een stel ge- wigten van M. W. Warren munt uit door keurig bewerking en groote gevoeligheid. liet geheel doet den vervaardiger alle eer aan de wijl het volkomen aan het doel beantwoordt. De libel voor het stellen van dezen toestel liet wel iets te wenschen overdoch hierin is ligtelijk door den vervaardiger te voorzien. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zatur- dags. Abonnementsprijs voor 5 maanden is bin nen deze stad f4,40; buiten de stad franco f4.65. Advertentien van 4 tot 4 regels, gewone letter 40 cents, voor eiken regel daarenboven 40 centsbehal ve 35 cents zegelregt voor iedere plaatsing. Eene Friesche klok van D. M. Mello is in haar soort goed te noemen vooral wat het binnenwerk en de gewigten betreft. De koperen gewigten van Wed. J G Krol en Zonen verdienen om de zuivere bewerking allen lof. De voorwerwerpen ingezonden door A. Braam en Zoon muntten uit door net te bewerking en loonden voldoende aan dat de inzenders ook in de bewerking van berlijnsch zilver zeer bedreven is. No. 72. De hoefijzers van Jongbloed waren ferm gesmeed. No. 75/77. Van E. len Brink eene kagchel, een koperen aad emmer en ketel waren allen zeer goed en solide bewerkt en doelmatig voor het gebruik. No. 798082 en 328 van J. W. en G. Kramps. De inrigting van deze kagchcls was doelmatig en de bewerking vrij goed. Uil no. 82/83 blijkt dat ook G. Kramps aan leg heeft om een goed werkman te worden. No. 84. Een paar schaatsen van P. U. Faber waren uitmuntend gemaakt en elegant van vorm. No. 87/91 en 331/332. De ingezonden voor werpen van Gebrs. Reilsma hadden veel verdien ste muntten uit door keurige bewerking en zui vere biunering en getuigden van de aanmerke lijke hoogte waarop de inzenders het in dien belangrijken tak van nijverheid hebben gebragt. No. 92/96 van L. van Manen. De voorwer pen zijn zeer aardig bewerkt en doen der be drevenheid van den inzender eer aan. No. 104/116 van J. G. Treling zijn in hunne soort net en ferm afgewerkt en verdienen aan beveling ook om de billijk gestelde prijzen. Onder no. 117 lot 121 van J. Schijfsma en 122 lot 129 van J. Zwanenburg bevonden zich ook aardige voorwerpen en vooral de verzameling van J. Schijfsma was zeer geschikt voor den handel. Het boek binders werk van W. Cool van Bokma en F. Hollkamp en Zoon verdient over het geheel eene loffelijke vermelding wegens solide en net te behandeling. Ook de proeven van steendruk- kerswerk van Bokma en G. de Jong bewezen dal men tot verkrijging van het benoodigde in dit vak zich niet naar elders behoeft te begeven. (Vervolg hierna.) Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 18 Oc tober Z. M. onze koning heeft jl, dingsdag de voorstelling in de Italiaansche opera te Parijs tol het einde bijgewoond en na haren afloop, ten 11 ure ’s avondsin gezelschap van den Ne- derlandschen gezant eene wandeling te voet ge daan door de drukke straten en langs de Bou levards, tot aan de Place de la Goncorde en van daar langs de Champs Elysóes naar zijn hö- tel. Den volgenden morgen ten 7 uur reed Z. M. naar Versailles, van waar hij ten 3 uur met den keizer naar Parijs terugkeerde. Z. M. heeft eergisteren avond na een diner hem op de Tuileriën door den keizer der Fran- schen aangeboden, en waar ook de hb. vanLigh- tenvelt, Zr. Ms. gezant te Parijs, en Bergh van Middelburg, tegenwoordig waren, incognito de voorstelling in den grooten opera-schouwburg bij gewoond. Op de Belgische grenzen zal Z. M. aanslaan de zaturdag opgewacht worden door generaal Lahure en majoor de Fiquelmont. Op de spoor- weg-stations te Charleroi en Namen zal aan Z. M. koninklijke eer worden bewezen; de militaire No. 57. Een tijd aanwijzende schijnbaar zelf bewegende slinger, van G. Nieuwenhuis, bewerking van dit aardige uurwerk was over het algemeen goed schoon meerdere stevigheid van den standaard daarbij een vereischte was. No. 58. Eene klok met maghoniehouten kast, voorzien van datum molen en visschertje van II E. Napjus. Dit stuk was solide en ferm be werkt. No. 59. SNEEKER S.' ik t» 3 1 3 «IIWIIIIIW F i n n bil n n d n 1’0 II; je er d- i- COURANT. A GEWEVEN EN GESPONNEN VOORWERPEN. KASTMAKERS- EN MANDEMAKERSWERK. KUNSTWERKEN EN MODELLEN. WERKTUIGEN. METALEN EN SMIDSWERKEN. GOUD EN ZILVERWERK. BOEK- EN STEENDRUKKERSWERK - BINDWERK. 3o- ULRWERKEN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1