NIEUWS- d EN ADVEIITENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN IIËT AIIII0NDISSE11ENT SNEER. I 1801. No. 90. ZATURDAG den 9 November. I -^4 T - 11, I advertentie ICidc .laarg. "3. T L I Door den minister van t 5 e J n 4 i a r i t n 1 eenige bladen vindt men eene aan den landbouwenden stand gerigte circulaireuitgegaan van ~de heeren mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis le Zwolle, en mr. J. v. d. Leeuw te Amersfoort, met het doel eene vereeniging te vor men welke werkzaam zal zijn om langs wetti gen weg te geraken tot afschaffing van de den landbouw drukkende tienden. Uit Zwolle wordt gemold d. d. 5 Novem ber Een bakkersknecht alhier had zich sedert eenigen lijd de gewoonte eigen gemaakt, om des nachtswanneer hij was opgestaan om te bak ken de geldlade in de toonbank van den win kel zijns meesters na te zien deze had reeds sedert geruimen tijd geld vermist, en besloot al- zoo eene proef te nemen om den dief te ont- ^4/ dekken. Nadat hij eenige muntstukken had ge kenmerkt, deed hij die vrijdag jl. in de. lade en sloot die digt. Den volgenden morgen bemerkte hij al ras, dat het grootste gedeelte der gemerk te stukken weg was. De adsistentie der rijks- policie ingeroepen hebbendé werd bij visitatie’ het geld bij den bedoelden knecht gevonden. Toen men vervolgens diens kist doorzocht, werd er ruim ƒ90 aan klein geld, voornamelijk be staande in dubbeltjes, kwartjes, heelé én halve centen daarin verspreid liggende gevonden. Naar men ligt begrijpen kan heeft de justitie hem dit kwalijk genomen ten minste de dader is sedert gisteren in het huis van verzekering al hier gelogeerd. Den 31 October werd voor de arrondisse- ments-regtbank te Almelo de zaak behandeld tus- schen het openbaar ministerie en den heer C -A. ten Boschplattelands geneesheer te Diepenheim, die beschuldigd was van door toediening van een vergiflhoudend geneesmiddel de onwillige oorzaak te zijn geweest van den dood van II. Freriks te Hengevelde, gemeente ambt Delden. Na afloop van het getuigenverhoor requireerde de substitm officier van justitie bij genoemde regtbank de schuldigverklaring van genoemden beklaagde.kwa lificerende het misdrijf als onwilligen manslag en veroordeeling van denzelven door de regtbank tot eene gevangenisstraf van één jaar, bij voor keur cellulair, benevens in de kosten, ad ƒ25. De uitspraak van het vonnis is op aanstaande n donderdag bepaald. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. I November De heer P. uit Tilburg welke voor de regtbank alhier teregt stond, wegens in den namiddag van 8 jl. in zijne fabrijk moedwillig een zijner knechten te hebben aangegrepen en geduwd ten gevolge waarvan deze gestruikeld en gevallen is, door dien val een longontsteking heeft bekomen, en den 21 daaraanvolgende over leed is jl. donderdag door haar daarvan vrijge sproken op grond dat de beëedigde verklarin gen van 16 gehoorde getuigen het wettig en overtuigend bewijs voor de schuldpligtigheid van den beklaagde daaraan niet hebben opgeieverd. De naweeën der tentoonstelling te Haarlem doen zich voor Haarlem s ingezetenen thans ge voelen. De door den raad benoemde commissie voor de feesten bij gelegenheid van de algemee- ne nationale tentoonstelling heeft namelijk hare rekening en verantwoording aan den raad inge zonden, welke sluit met een nadeeling saldo van ƒ12 000, in weerwil van de vroeger uit dé ge meentekas toegestane som van ƒ8000 en van eene gift van ƒ2000 van directeuren van Teylersstich ting en van 100 van de sociteit trouw moet blijken. Ten gevolge hier van is reeds bij den gemeenteraad dier stad ingediend eene snppleloi- re begroeting voor de dienst van het loopende jaar 1861 waarbij wordt voorgestcld om het na- deelig slot van do rekening en verantwoording van de commissie voor de feesten bij gelegenheid van de nationale tentoonstelling te voldoen uit de onvoorziene uitgaven voor de loopende dienst en om deze post welke daartoe gcene genoegzame ruimte aanbiedt, te verhoogen met ƒ12,000. Uit Vlissingen wordt gemeld d. d. 3 Nov.: De woedende storm uit het N.N.W.welke gis teren maar vooral in den afgeloopen nacht heeft gewoeddeed zoowel in deze stad als in de om streken, zijn verwoestende werking gevoelen. Zelfs in ’s rijks dok werd Zr. Mr. korvet Prins Maurits, eergisteren in dienst gesteld, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee Kempen van den ketting ge slagen stormde tegen de korvet Medusa op en veroorzaakte eenige schade aan de kaaimuren. Het Westerhoofd bij de Waterpoort heeft ontzet tend geleden steenen van meer dan 500 pd. werden door de ontzettende kracht der branding tegen de palen geworpen, waarvan er velen na genoeg verbrijzeld zijn. Het oude en nieuwe muurwerk aan de ijzeren brug is geheel vernield. Bij de bomvrije kazerne is een groot gat in deu KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen ter kennis der inge zetenen, dat door den Raad dezer Gemeente in zijne vergadering van 4 November jl. is vastge steld het suppletoir-kohier van de beiasting op de binnen deze Gemeente gehouden wordende Hon den, voor het jaar 1861 en dat hetzelve, te be ginnen met heden gedurende 8 dagen ter Se cretarie dezer Gemeente voor een’ ieder ter in zage is ncdergelegd. Sneek den 6 November 1861. ~~KENNISG EVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennisdat door den Raad dezer Gemeente in zijne vergadering van 4 November jl. is vastgesteld het suppletoir- kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer Ge meente, over het jaar 1861 dat dit kohier be treft de ingezetenendie in den loop des jaars of na de opmaking van het voljaarsch kohierin de Gemeente zijn komen wonen en dat hetzel ve, te beginnen met heden, gedurende 8 dagen ter Secretarie der Gemeente voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 6 November 1861. SNEEK, 8 November. buitenlandsché zaken is in de op gisteren gehou- dene zitting der tweede kamer verklaarddat vóór het einde van dit jaar waarschijnlijk de spoorweglijn van Harlingen naar Leeuwarden zal worden aanbesteed en dat de weg van Leeu warden naar Groningen wordt opgenomen. In de vergadering der staten van Friesland gehouden donderdag jlis besloten aan de ge meente besturen van Wijmbritseradeel Hemelu- mer, Oldcphaert en Noordwoldetoe te kennen eene subsidie van dertig procent der kosten voor den aanleg en begrinding van den weg, loopen de van af het bestaande embraachement aan den Sneeker- Lemster- straatweg door Woudsend langs I.lpeco'sga en Indijk door Elahuizen, Nijega.Ou- dega en Koldcrwolde tot aan den bestaande» grindweg van Koudum naar Rijs nabij Hemelum en Nieuweburen. De adjudanten van Z. M den koning heb ben, in plaats van de chacot, gekregen den steek met groenen veder, even als de generaals. Ver der zou door Z. M. bepaald zijn, dat de beide batailjons grenadiers hun vroeger distinctiefzijn de de beerenmuts, weder zouden terug krijgen; even wel van kleiner model dan zij vroeger gedragen hebbenen wat dus de grenadiers der Nederland- sche armee weder in hun vroegere gedaante zou de herscheppen. Volgens Z. M. verlangen, zou dit in het begin van het volgende jaar moeten zijn ingevoerd. Zoo ergens, dan schijnt, im mers, let men op de gedurige veranderingen, vooral in deze zaken alle verandering juist geen verbetering te zijn. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 2 Nov.: Heden zou de Maatschappij van Vleeschhouwerg hare werkzaamheden alhier beginnen. Men w’eet, dat deze maatschappij door eenige vermogende stadgenooten is opgerigtteneinde de burgerij goedkooper vleesch te bezorgen, dan zij tot he den bij de gewone slagers kon bekomen en zulks in navolging van de oprigters der brood en meel fabrieken, wier onderneming gewis als een wel daad in deze dure tijden mag beschouwd worden. De maatschappij van vleeschhouwerijzalgoed vleesch tegen billijke prijzen verkrijgbaarstellen en openen vooreerst een hoofd-etablissement in de Vijzel straat, benevens twee depóts, een in de Nes en een ander in de Bloemstraat. Vanwege de maat schappij zullen tevens op de hier ter stede ge bruikelijke wijze aan de woningen der ingezetenen die zulks verlangen, bestellingen worden opgeno men en zal het vleesch aan huis worden bezorgd De gunstige invloed, welke deze maatschappij hebben zal op de daling der vleeschprijzen alhier, doet zich reeds gevoelenimmerseen onzer voornaamste slagters berigt al aanstonds in eene „dat het vleesch bij hem voor den zelfden prijs zal te verkrijgen zijn waarvoor de vleeschmaatschappij het geeft.” Uit Dordrecht wordt gemeld d. d. 3 Nov. Heden nacht is de Merwedepolderover het dorp Papendrecht gelegen ingebroken waardoor de omliggende landerijen zijn geïnundeerd. Van ver dere ongelukken heeft men tot heden niets ver nomen. In B EKEN DMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, gelet op de resolutiën van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer provincie, van den 14 September 1833, no. 173/9351 en van den 28 December 1844 no. 138, maken door deze aan de belanghebbenden bekend dat inge volge art. 27 der wet op het personeel van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) een’ ieder ge houden is aangifte te doen van zoo danige per- ceelen welke op den 15 Mei dezes jaars niet in gebruik waren of door eenen huis bewaarder bewoond zijnde gedurende den loop des dienst- jaars in gebruik genomen of van mobilair voor zien worden vooi het aanschaffen van meerdere dienst en werkboden, of paarden dan op den 15 Mei worden gehouden, en eindelijk voor het aan wenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voor werpen van de 5e en 6e grondslagenals aan vankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of ge bezigd zijn, zoomede van paarden die in den loop des jaars het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullende de aangifte hiervan moeten geschieden ten kantore van den Ontvan ger, alvorens die omstandigheden komen te ont staan. Wijders wordt hierbij herinnerd datnaar luid van art. 7 der wet van den 24 April 1843 (Staatsblad no. 15) van alle gebouwen, welke nieuw gestichtvernieuwd vergroot of uitge breid worden door de belanghebbenden binnen zes maanden na de in gebruik stelling dierper- ceelbn of nadat de zelve voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken, aan de zetters der Gemeente aangifte moet worden gedaandaar bij verzuim dier aangifte word< verbeurd de aan spraak op de vrijdommen welke bij de wet van 28 Maart 1828 {Staatsblad no, 8), wegens die gebouwen zijn toegekend. En opdat deze kome ter algnmeene kennis zal deze worden afgekondigd zoo als gebruikelijk is. Sifcek den 6 November 1861. COURANT. SNEEKER I- 1 J voornoemd, o Advcrtcntien vim 1 tot 4 regels, gewone letter '4T> cfs voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ló- gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco 1.65 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd ÏVOIIJA. De Secretaris HAGA. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOl’DA. De Secretaris HAGA. BINNENLAND. urjrmcester en TEethoyders WOVDA. De Secretaris t HAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1