NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1861. No. 92. ZATÜRÜAG den 16 November. 16de Jahfmg* k Mfi i1 awiiwiiiii BINNENLAND. BUITENLA ND. nt- jer iet »e >- Jr le !t <1, ld r- Ten laste van hem zijne medestanders is niets anders gebleken en diens vrij- e- le an 'ts- et en van de troepen uitging; de manschappen van H' M. escorte zouden den aanslag uitvoeren. De minister van financiën in Griekenland heeft een millioen drachmen ter beschikking van de ge zanten der beschermende mogendheden gesteld FRANKRIJK. In den loop van de maand Maart 1858werd te Parijs eene bejaarde dame, die de kooppenningen van een door haar verkocht eigendom was gaan ontvangen, en eerst ruimten 11 uur met die vrij aanzienlijke som alleen huis waarts keerde, in een donker steegje in de Fau bourg St. Antoine door vier manspersonen over vallen. Een hunner duwde haar een bal in den mond twee anderen hielden haar vastterwijl de vierde hare zakken doorzocht en zich van de portefeuille met banknoten meester maaktewaar op zij in allerijl in verschillende rigtingen de vlugt namen. Deze brutale diefstal was met zoo ongemeene snelheid geschied dat toen de policie-agenten op van de Galerij aan de Waal enz. missie van leden uit het instituut de zaak on derzocht heeft, is men nog niet behoorlijk inge licht nopens de ware aanleiding of oorzaak; doch indien men begon met een aan de overzijde der stad gelegen Krib in te korten die den stroom der rivier te veel op de stad heeft gerigt en die eene noodelooze diepte onmiddellijk bij den kaai muur veroorzaakt, dan zou er voorzeker reeds veel gewonnen zijn. Deze krib is door de re gering der stad Nijmegen gelegd, en zoo er dus geene andere belangen hier in het spel zijn, kon dit middel terstond aangewend worden. nog denzelfden avond in hander der justitie wa ren. De keizer van Frankrijk heeft nu een ei gen vlag, die steeds geheschen zal worden op het schip waarop hij zich mogt bevinden. Hij heeft zelf de teekening er voor ontworpen Het is een zijden driekleur, gestikt met 11 gouden bijen op het blaauw en rood, en 13 op het wit. In het midden bevindt zich het keizerlijk wapen. Van alle Fransche vorsten was Lodewijk XIVde eenige die een eigen vlag had. De Europesche gastronomie heeft een zwaar verlies geleden door den dood van den beroemden restaurateur Very. Zijne gebouwen in het Palais Royal staan te huur. Zijne concur renten doen tegenwoordig ongehoorde pogingen om de algemeene aandacht te vestigen. Zoo heeft een hunner een wild zwijn met huid en haar voor zijne restauratie geplaatst. De lllustrirte Zeitung deelt het volgende medeHet is bekend dat onlangs te Berlijn de bliksem gephotographeerd is. Een berigtgever uit Geile in het dagblad voor Noord-Duitschland vestigt thans de aandacht op het feit, dat de bliksem zelf een photograaf is, en voert daarvoor de volgende bewijzen aanLeroy deelt reeds in 1786 aan de Parijsche akademie mede, dat een man die tegenover een boom stond terwijl de ze door den bliksem getroffen werd, den vorm van den boom op zijne borst vertoonde. In 1812 werden bij gelegenheid van het kappen van een bosch 6 schapen door den bliksem dood gesla gen en men vond aan de binnenzijde hunner gevulde melktest verdronken. Gelukkig had men afkeer om deze op het lijk der muis afge trokken melk te gebruiken, en gaf ze aan de var kens. Den volgenden dag vond de eigenaar zijne beesten dooden na onderzoek bleek het dat dit het gevolg was van de vergiftigde melk. Uit Nijmegen wordt gemeld d. d. 8 No- yembWDoor den lagen stand van de Waal is de verzakking aan de rivierzijde weder sterk toe genomen een muur die door het gemeente was zoo gen leeftijd zijn gehuwd geweest. Deze vorstin was de doch ter van den tegenwoordigen minister president digers van den brutalen diefstal in Maart 1858 van Penissen, vorst Antonius van Hohenzollern- Sigmaringen. De nieuwe koning van Portugal is Lodewijk Filips, hertog van Oporto, broeder van dom Pedro V, geboren 31 October 1838 SPANJE. De opening van de vergadering der Cortes heeft plaats gehad. In de troonrede wordt aangekondigddat ontwerpen tot herziening der constitutie zullen aangeboden worden en dat de regering zich met het beramen van inwendige hervormingen en verbeteringen bezig houdt. Voorts wordt daarin eene merkelijke sympathie voor den paus aan den dag gelegd. Voor eenige dagen is te Medina-Coelieen stadje in Oud-Castiliëeene zamenzwering van PORTUGAL, 13 November. Het koninklijk gezin van Portugal lijdt zware beproevingen. Pas is dom Fernando, 's konings 16jarige broeder (op een na de jongste der zonen van wijlen don na Maria da Gloria), na eene ziekte van een paar dagen overleden, of de koning zelf wordt door den dood weggerukt. Eergisteren avond ten 7 uur verwisselde de 2-ijarige dom Pedro V het tijdelijke met het eeuwige. Ook zijne ziekte kortstondig. Wijlen de souverein verloor, f policie. Diegene, die, door hare drift als men weet, zijne gemalin op 22jari- na ruim een jaar met haar te bestuur was gebouwd, ten einde het terrein, waarop de afgebroken huizen gestaan hebben, van de straat te scheiden is op vele plaatsen gescheurd en geheel uit het verband geruktook de nieuwe opmetseling bij het zoogenaamde Koe peltje is ontzet en sterk gezakt. Zoo als op nieuw weder gebleken isbegint de verzakking als de rivier een stand van 1.30 el onder mid delbaren rivierstand bereikt heeft; het schijnt als of dan de grondslagenbevrijd van den tegen druk van het water, wegschuiven en zich ver plaatsen. Op de plaats waar vroeger de visch- markt stond, is de grootste verzakking waarge nomen en wel over eene lengte van 80 Ned. ellen, bij eene breedte van 12 Ned ellen. Langs de Waal is de verzakking thans uitgebreid tot over eene lengte van 140 Ned. ellen bij eene breedte van 15 Ned. ellen. De huizen, die men heeft moeten afbreken zijn: 1) de Kraanpoort, 2) het Wachthuis, 3) de Vischmarkt, 4) het' hoekhuis over de Kraanpoort, 5) hel koffijhuis j het geschreeuw der dame, die zich inmiddels Hoewel eene com- 116 hal had bevrijdkwamen toeschietende mis dadigers reeds verre weg waren. Sinds dien lijd waren alle nasporingen, om hen uit te vinden vluchteloos gebleven, tot dat door een onvoor zien toeval men hen nu op het spoor is geko men. Eenige dagen geleden reed een zeer op- zigtig gekleede jonge vrouw in eene victoria over eene der boulevards zij bestuurde zelve het paard; eene andere vrouw, insgelijks op zeer twijfelach tige wijze uitgedoschtliep het rijtuig na onder het uiten van verscheidene scheldwoorden, die door de dame in het rijtuig met een zweepslag werden beantwoord. De geslagene woedend ge worden, sprong tegen het paard op, greep het bij den teugel en dwong het tot stil staan waar na tusschen de beide vrouwen een hevige twist ontstonddie dadelijk een heelen oploop deed ontstaan. Gij speelt de coquetteriep zijdie den zweepslag had ontvangenomdat P. mij voor jou verlaten heeft. Ga maarik ken den oor sprong van het goud, dat hij je geeft. Als ik nog een woord sprak, wierd ge gearresteerd.’’ Deze woorden waren niet verloren gegaaneen agent van policie ving ze op, hield de beide vrou wen aan, en bragt ze voor den commissaris van vermees- terd zich de gevaarlijke woorden had laten ont vallen moest nu tot verdere bekentenis komen en het gevolg daarvan was dat de vier misda- SNEEK, 15 November. Een lid van de kamer van koophandel te Sneek zegt 1) De bezittingen zijn toegenomen in gelds waarde maar de meerdere opbrengst der succes- sie-regten is onbeduidend. 2) De hypotheek-regten brengen meer op. 3) Het verbruik van belaste artikelen ver mindert alzoode nationale rijkdom krimpt in de onafhankelijke gegoedheid bij den middenstand, het verterings-vermogen van de talrijkste klasse der bevolking neemt af en de aanwas van het zielental der bevolking vermindert. De kamer heeft van dat betoog een afdruk ge zonden aan al hare zusters in Nederland. In den nacht van den 12 dezer is in het Bnrger Weeshuis te ’s Gravenhage brand ontslaan door onvoorzigtigheid van een der verpleegden Een der knapen had, in weerwil van het hem gedane verbod, gerookt, en de pijp, waarin, zonder dat hij het wist, de tabak nog brandde, in zijn buis gestokenten gevolge waarvan dit klcedingstuk vlam vatte en het vuur zich aan de overige goederen mededeeldedie zich in de kast bevonden, waarin de onvoorzigtige het buis had opgehangen, zoodat de brand in den begin ne werkelijk een dreigend aanzien had. Geluk kig werd het onheil bij tijds ontdekt; anders had den de gevolgen vreesselijk kunnen zijn daar de brand in het midden van den nacht ontstond, terwijl al de verpleegden sliepen. Ten einde zooveel mogelijk te zorgen, dat gevaarlijke bedelaars en landloopers uit de rijks- gestichten te Veenhuizen en te Ommerschans niet na een zeer kort verblijf aldaar weder worden ontslagenzal de minister van justitie aan zijnen ambtgenoot van binnenlandsche zaken opgeven de veroordeelingen, waarbij overbrenging naarde be delaarsgestichten wordt gelast, uitsluitend voor zooveel betreft hen, van welke de justitie het om bijzondere in de opgaven te vermelden rede nen onraadzaam acht, dat zij binnen een betrek kelijk korten tijd na hunne plaatsing in die ge stichten op nieuw in de maatschappij terugkee- ren. De minister van binnenlandsche zaken zal wederkeerigzoodra door hem magtiging wordt verstrekt tot het ontslag van zulke personenden minister van justitie daarvan onmiddellijk kennis geven met vermelding van hunne namen zoo mo gelijk van de plaats, waarheen zij na hun ont slag voornemens zijn te vertrekken en van zoo danige verdere aanwijzingen als in het belang der justitie kunnen dienen. Uit Nieuwediep wordt gemeld d d. 12 Nov.: Gisteren avond barstte boven deze gemeente en omstreken een allerhevigst onweder los, vergezeld I van stortregen en hagelslag. Naar wij vernemen zijn in den Wieringer Waard twee boerenhuizen afge brand, waarschijnlijk waarin de bliksem geslagen is. Uit Texel wordt gemeld d. d. 11 Nov.: Tot een|"waarschuwend voorbeeld, hoe gevaar lijk het altijd is vergiftige zelfstandigheden, zelfs tot vernietiging van lastig gedierte aan te wen- 1 republikeinsche strekking ontdekt. Een zeventien denmoge het volgende strekken: Een geacht jarige knaap, met name Ricardo Lopesstond aan ingezetene dezer plaats werd dezer dagen zeer het hoofd dier zamenzwering. gekweld door eene menigte muizen. Ten einde en daaraan een einde te maken bereidde hij vergif, dan dat zij een inval van Garibaldi en waarschijnlijk hebben de beestjes zich er aan willigers verwachten en daarvoor in Spanje den vergast. Mogelijk heeft een der ongestelden een weg trachtten te bereiden. Zij hadden eene pro- tegengif willen zoeken, of zich in zijnen dood clamatiewaarin de bevolking aangespoord werd willen wreken; althans men vond er een in een i om Garibaldi met open armen te ontvangenont worpen, alsmede een plan voor eene geldleening ten behoeve van Mazzini. Den 20 Oct. heeft te Badajoz een hevige storm gewoed, vergezeld van onweder en zware regenswaardoor groote rampen zijn veroorzaakt. In ééne woning zijn vijf personen door den blik sem gedood en anderen gekwetst. GRIEKENLAND Te Athene is wederom een aanslag op het leven der koningin ontdekt. Dit nieuwe plan berustte op eene zamenzweringdie 4 p n ;t F A SNEEKER 1 wiifiii» is i- mi ti ll n >e- :n- Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets. voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 135 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. 1 i t n [i 3 COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1