NIELM'S- B ADÏEIITMTIÏ-BUD fOOII H SHII EN IIET AIIIIOMIISSEMENT SSEK. I 4i 1861. No. 94. ZATURDAG den 23 November. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER 16de Jaar^u BINNENLAND. ern- tegen het reglement bij de regering inge- t ÜII1M nt- zer het >n- an >e- jn- At - e, is I k- )e n- £r 5ii n- o- c- ne an iet en le d, Id 'MIMMWl Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone latter 40 ets. voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalva 36 ets. xo- gelregt voor iedere plaatsing. MAANDAG DEN 25 NOVEMBER 1861, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Missive betrekkelijk de procudure over de ou de trekweg langs het Langaad. Rapport over de begrooting van het O. B. Weeshuis voor het jaar 1862. Voorstel tot betaling uit de onvoorziene uitga ven. Idem tot af- en overschrijvingen. Besluit van Ileeren Gedeputeerde Staten om opgaven betrekkelijk de daar bij benoemde hoofd en hulponderwijzers. Idem omtrent de onderhandsche verpachting van de opkomsten der trekschepen. Idem betrekkelijk eene op de Gemeente be grooting voorgesleld geldleening. Adres tot amotie van het Stads-werkhuis. Benoeming van een Heelkundige en Apothekers ten behoeve van de Stads algemeene armen. Idem van een’ Doctor, Chirurgyn en Apothe ker ten behoeve van de R. C. P. armen en van de Israëlitische armen. Adres van G. de Jager, om als nog betaling te mogen erlangen van eene pretentie over 1860. Adres om te dempen de haven achter het Oos- terdijk noordzijde. Adres om een plek grond voor een lijnbaan. met gebroken mast voor anker en vertoonde eene noodvlag. Een der heden hier binnengekomen kofkapiteins rapporteert in de Noordzee ontmoet te hebben een Hollandsche barkdien hij had kunnen beroepen. Op eeps was het schip omgeslagen en wegge zonken. Uit Texel wordt gemeld d. d. 16 Novem. Op het oogenblik zijn te Cocksdorp een 50tal schipbreukelingen gehuisvest, allen afkomstig van de in den nacht van den 14 op den 15 dezer op de Texelsche en Vliekust gestrande schepen. De kapitein van een der Prnissische schepen schijnt krankzinnig te zijn geworden en zal er ver moedelijk het lev^n bij inschieten. Dezer dagen hebben wij berigt dat het ge tal strandingen en schipbreuken op de Texelsche en Vliekusten tot acht was geklommen, behalve Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 de op de Haaks zittende schepen. Dit kon ten minste met zekerheid berigt wordendoch uit het aanspoelen van wrakhout als anderzins schijnt te blijkendat er meerdere schepen^gebieven zijn. De te Vlissingen gestationneerde Belgische loods, de eenige welke van de achter de Wes ten verbrijzelde Noordsche bark zijn leven redde, verklaart, dat bij negentien schepen, zoowel groo- te als kleine, op de Hollandsche kusten heeft zien stranden en vergaano. a. ook een Engel- sche visschersvaartuig, dat met man eu muis naar den grond ging. -Als eene zeldzaamheid wordt ons uit het naburige koningrijk Hannover berigt dat in de volgende maand aldaar een weduwnaar van p. m. 90 jaar voor de vijfde maal in het huwelijks bootje zal treden met een meisje van 25 jaar welke reeds het vorige jaar met zijn zoon uit het tweede huwelijk was geëngageerd. 1863 te houden. Mogt de taakdie vóór dien tijd moeten worden afgewerkt veel omvattend zijn, dan zou de termijn kunueu worden verlengd, en uit dien hoofde stelt de regering de bepaling voor, dat de wet in werking zal treden op den dag harer afkondiging. Een soldaat bij het 8e reg. inf. te Gro ningen, heeft zich dezer dagen van het leven beroofd, door zich de loop van het geweer in den mond te plaatsen en met den ontblooten voet den haan af te trekken. Uit Breda wordt gemeld d. d. 14 Nov.: Dezer dagen heeft in het burger gasthuis hier ter stede een geval van schijndood plaats gehad. Na dat bet vermeende lijk reeds bijna twee dagen ter daartoe bestemder plaatse gedeponeerd was geweestten einde de kisting af te wachten wenschte de echtgenoot van den lijder hem nog eens voor het laatst te aanschouwen. Men ver beelde zich echter hare ontroering, toen zij bij het binnentreden van het locaal den gewaanden doode regtop zag zitten. Twee dagen later is de zieke echter werkelijk overleden. Uit ’s Hcrtogenbosch wordt gemeld d. d. 16 Nov.. De kadet P.van de koninklijke militaire akademie heeftgelijk destijds meer uitvoerig werd berigteen ander kadet met een dolkmes eene steek in de borst gegeven. Gisteren is hij dien ten gevolge naar het tuchthuis alhier over- gebragt, om spoedig voor den krijgsraad teregt te staan. Uit Delft wordt gemeld d. d. 18 Novem ber De betreurenswaardige spanningdie er ten aanzien onzer akademie sedert nu eene maand heerscht, neemt helaas! meer en meer toe. Na dat de ambtenaren der eerste klasse, verleden vrijdagonder schriflelijke waarborg van den heer directeur der akademie, nadat de oorzaak hunner grieven tegen het reglement van 7 Sep tember jongstleden waren weggenomen, dit laat ste hadden geteekend, hebben zij jl. zaturdag avond (op slechts drie na), hunne signaturen wederom weggeschrapt en vernietigd nadat hun de heer directeur der akademie kennis had ge geven, dat er voor den waarborg tot wegrui ming dier grieven, (zoo als de heer minister van binnenlandsche zaken meende) door hem geene schriftelijke verklaring had mogen worden afge legd, en men hem op zijn woord had behooren te gelooven. Zoodoende dan is de weigering, om het veel besproken reglement te teekenen thans op eene niet noemenswaardige uitzonde ring na algemeen, waarbij nog komen de stige klagten en bezwaren door vier hoogleer - aren bragt, terwijl nog een ander hoogleeraar zijn ont slag reeds heeft aangevraagd. Wat uit dezen stand van zaken ten slotte zal moeten geboren worden is duister, maar, vooral bij den nade- renden winter, voor onze stad allerverontrustend, wanneer namelijk zoo men vreest de akade- misebe lessen weldra zulllen worden geschorst. Uit Nieuwediep wordt gemeld d. d. 16 November: De stoomboot Cycloop, kapt. Takes, heeft in de Noordzee nabij Texel een Engelsch BUITENLA ND. RUSLAND. De gemalin van den maarschalk van adel van het gouvernement Twer, is bij ha re terugkomst van eene buitenlandsche reis, op de grenzen in hechtenis genomen, omdat men in hare crinoline eene kleine bibliotheek van revo- lutionnaire geschriftenbenevens brieven aan een groot aantal personen van den voornamen stand vond, door welke al die lieden in niet geringe mate zijn gecompromitteerd. De echtgenoot dier dame onderging ten vorigen jure een disciplinai re straf, omdat hij een verzoekschrift ter gunste van eene constitutie had onderteekend. Het in beslag nemen, van 15,000 geweren in een klooster in Polen ten gevolge waarvan eenige geestelijken in hechtenis zijn genomen, heeft plaats gehad nadat eene Poolsche dame, die hiervoor eene goede belooning bedongen had, het aanwezen dier geweren had aangebragt. In Polen ziet men wegens de vele beleedig gen. die den militairen voortdurend worden aan gedaan, als ook wegens het openbaar verzet te gen de laatst afgekondigde verordeningen krach tiger dwangmaatregelen te gemoet. TURYN, 15 November. Volgens berigten uit Florence van heden is in de nabijheid van Or- bitello, aan de werken van den spoorweg, eene hoeveelheid kruid ontploft, welke ramp ten ge volge had, dat zeven personen gedood en vijf ge kwetst weiden. Uil Napels wordt gemeld dat de generaal Del la Marmora de nationale garde geïnspekteerd en bij die gelegenheid aan den commandant, gene raal Topputi, zijne tevredenheid betuigd heeft GROOT-BRITTANJE. Jl. woensdag zijn onder zeer ongunstig weder drie Engelsche oorlogsche pen (schroefbooten) van Plymouth naar de Mexi- caansche golf vertrokken. Het Fransche smal deel is den 12 dezer te Toulon in zee gegaan. De Sentinelle Toulonnaise meldt uit eene goede bron vernomen te hebben, dat de operation der geallieerden tegen Mexico een aanvang zullen ne men met de militaire bezetting der havensteden Vera-Cruz, Trampico, TasmanCampèche en Car men. De inbezitneming dezer plaatsen zal wel- ligt zonder slag of stoot plaats hebben daar geen derzelve in staat is eenigen wederstand te bie den, Vera-Cruz niet uitgezonderd. De telegraaflijn van Malta naar Alexandri is geheel voltooid en reeds in gebruik. Zij gaat van Malta naar het naastbij gelegen punt der Afri- kaansche kust en van daar in ondiep water naar Alexandria. Onlangs werd men op den spoorweg van Lyon naar Marseille in een tunnel (onderaard- schen gang) zeer verschrikt door een gansch on gewoon geluid. Bij nader onderzoek bleek het, dat men op die wijze waarschuwde, om niet van achteren op een goederentrein te stooten. De conducteur stopte. Een oogenblik later hoor de men een tweeden kreet en deze diende om een anderen trein te waarschuwen, dat bij niet SNEEK, 22 November. Uit Workum wordt gemeld d. d. 14 Nov.: Heden morgen omstreeks elf urewas een knaap bij den tabakshandelaar Troste bezig zich de han den te wasschen toen door den storm een schoor steen naar beneden stortte. Het hoofd was den armen jongen letterlijk verpletterd en hij bleef oogenblikkelijk op de plaats dood. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 17 November: Z. M de koning is heden morgen ten 9 uur met een extra spoorweg van hiernaar Soestdijk vertrokken, ten einde een bezoek te brengen aan Z. K. H. grootvorst Konstantijn van Rusland die zich thans aldaar bij H. M. de ko- ningin-moeder bevindt. Tegen donderdag jl. des namiddags te 2 ure is de tweede kamer der staten-generaal opgeroe pen om hare werkzaamheden te hervatten. Men kan dus in de eerste dagen een vloed van rege- rings-antwoorden verwachten op de verslagen der kamer betrekkelijk de begrootingswetten. Naar men verder wil weten zou de heer Loudon op zich hebben genomen, om in de eerste zitting, dus jl. donderdag, aan de vertegenwoordiging op heldering te geven van de jongste ministeriële crisis en van hetgeen de ministers nu als hunne koloniale rigtmg proclameren Uit de memorie van beantwoprding betrek kelijk de wet op de middelen voor 1862 blijkt, dat er ontwerpen van wet in gereedheid zijn of vaartuig gezien door het volk verlatenhet lag worden gebragt: 1) tot invoering eener bijzonde re belasting op de goederen in de doode hand; 2) op de belasting op het personeel; 3) op de patenten4) op het zegel5) ter zake het hypo- theek-regt. Een herziening der grondbelasting wordt ontijing geacht. De financiële toestand gedoogt niet tot afschaffing van de belasting op de brandstoffen over te gaanevenmin tot die van de belasting op de bieren en azijnen. Of schoon de tegenwoordige regeling van de suiker- accijns zeker voor verbetering vatbaar isschijnt het echter, uithoofde van de groote daarbij be trokken belangen van handelscheepvaart en nij verheid, niet raadzaam die regeling plotseling te veranderen. Trapsgewijze overgang is hier de veiligste en beste weg tot verbetering. De regering verlangt den tijd der invoering yau de nieuwe regterlijke inrigting op Septemb. SNEEKER I ii ii n n i - t !S- ■I COURANT. in i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1