NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. •4 J - - RB 1 1861. No. 96. 16<le Jaargan ZATURDAG den 30 November. 1 I I 4 VERGADERING VAN DEN GEMEENTHAAD VAN SNEER II- V W^mIIIMi BINNENLAND. BUITENLA ND. t Ml I Himiüiiiiiii »e ïr s- et >n n- in e- n- le g Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 26 Nov. Naar men verneemt geraakte gisteren namiddag de machinist bij het vertrek van den trein uit Emmerick onder de raderen der locomotiefwaar door het eene been van den romp werd geschei den. De ongelukkige bezweek weinige minuten daarna. Uit Nieuwe Diep wordt gemeld d. d. 25 Nov.: .Gisteren heeft, naar wij vernemen, de sloomboot Zannslroom de voortzetting van hare reis ter hoogte van Alkmaar moeten staken,uit hoofde het springen van een dier stoompijpen ten gevolge waarvan een der stokers eene min of meer belangrijke verbranding heeft ondervonden zoodat hij in het gasthuis van gezegde stad ter verpleging is opgenomen geworden. Uit Zaandam wordt gemeld d. d. 25 Nov.; Gisteren morgen werd de nieuwe kerk der Doops gezinde gemeente, Oostzijde alhier, plegtig inge wijd. Ds. J. Hartog had bij deze gelegenheid tot tekst gekozen 1 Petri 2, vers 4 en 5. waaronder hij de bedoelde stukken had gevon den en die van geene waarde achtende, één daarvan aan zijn zoontje had gegeven. De com- m ssaris van policie nam beide stukken onder zij ne berustingmet het oogmerk om de zaak te onderzoeken, en den eigenaar, die hem bekend was, hiermede in kennis te stellen. De koop man, die door den ernst waarmede de zaak behandeld werd later begreep dat de bedoelde stukken van eenige waarde warenbegon zijn vermeend regt op de effecten te doen gelden en eischte van den commissaris van policie de stuk ken terug. Aangezien er geen de minste sprake was van kwade trouw, en de oorspronkelijke eigenaar der stukken nog steeds in den waan verkeerde, dat de effecten vervallen waren, zijn de stukken aan den koopman teruggegeven Er bestaat thans groote kans op eene procedure tusschen den eigenaar der effectendie ook in het bezit der coupons is en den koopman die ze voor eenige centen gekocht heeft. De ver gissing schijnt hierin te bestaandat toen de houder der stukken, zijnde 3 pet. buitenlandsche effecten, bij den aanvang van dit jaar de nieuwe bladen coupons ontving, hij in de meening ver keerde dat bij de effecten nu wel kon missen en die thans vervallen waren. vember koffijhuis de den van ruim dertig personen vroeger verze kerden bij de brand-assurantie-onderneming van Verschuur te Amsterdam, genaamd de Adelaar. Door verwarring in de zaken van gemelde assu rantie hadden deze personen zich bij andere ver- eenigingen doen inschrijvendoch thans nu het jaar voor meer dan drievierde gedeelte verstre ken is worden die personen door genoemden Verschuur niet alleen aangemaand tot betaling maar is werkelijk tegen sommigen welke zich reeds ontslagen rekenden van hun lidmaatschap eene geregtelijke aanzegging tot betaling van premie en boete ingesteld. De boete volgens een artikel in den polis, 1 pct. van de verzeker de waarde, beloopt dus 10 maal de waarde der premie. Dat de geheele zaak eene buitengewo ne sensatie verwektis niet te verwonderen. Woensdag ek. wordt hier eene tweede vergade ring gehouden. De Veend. Cour, meldt het volgende Op het terrein der fabrieksnijverheid zijn zeker slechts enkele lakken, die zoo langen tijd van het ge bruik van stoomwerktuigen verstoken bleven als de steen- en pannenfabrieken. Het kon evenwel niet uitblijven, of ook in dit voor het maatschap pelijk leven zoo gewigtige vak moest de sloom SNEER, 29 November. Uit 's Gravenhage wordt fgemeld d. d. 25 November: In de zitting van de tweede kamer zijn heden de algemeene beraadslagingen over de begrootingswetten aangevangen; zij liepen deels over den financiëlen toestanddeels over alge meene en koloniale politiek. De minister van financiën heeft nader de re denen van de aftreding van^den heer Van Zuij- len medegedeeld. Reeds in den afgeloopen zomer verschilde hij met den minister van koloniën en werd daarop de beslissing van ambtgenooten gevraagd. Deze waren eenparig van oordeeldat de heer Loudon niet afweek van het programma der zamenstelling van het kabinet. Daarop heeft de koning beslist en de heer Van Zuijlen zijn ontslag gevraagd. Voorts hebben sommige sprekers hun vertrou wen, anderen hun wantrouwen over het kabi net uitgesproken terwijl sommige nadere inlich tingen zullen afwachten. Uit het officiëele overzigt van de brieven met waarde, bevonden bij de opening derrebut- brieven (brieven, wier adres niet is te vinden of die geweigerd zijn, of poste-restante brieven die niet afgehaald zijn) over de jaren 18501860 blijkt, dat van de 161,631,696 verzonden brie ven, 1,123,000 rebut-brieven waren, en dat 4922 daarvan eene waarde bevatten aan couponsbank en muntbiljetten en specie van ƒ7,444/2, aan wissels eene waarde van ƒ336,474.07 en aan an dere voorwerpen eene waarde van ƒ705,70. Wij deelen dit mede, opdat, bij de vele en steeds toenemende klagten tegen de posterijen het publiek daaruit moge zien, welk een tal van feilen door het publiek zelf gepleegd wordt. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 24 No- In de vorige week werd hier in het Veehandel eene vergadering gehou- RUSLAND. In Polen worden de verordenin gen die daar bij het in werking stellen der krijgs wet zijn uitgevaardigd door den nieuwen stad houder, generaal Luders, streng en zonder ver- schooning gehandhaafd. Er worden nog steeds personen in hechtenis genomen als leiders of aan stokers der woelingen daaronder ook Katholie ke geestelijken van hoogeren rang en vrouwen van fatsoenlijken stand. Eenige dagen geleden is eene geheime drukkerij door de policie ontdekt, en zijn aldaar een aanmerkelijk aantal oproerige plakkaten in beslag genomen. Verscheiden Rus sische officieren van Poolsche afkomst zijn we gens hunnen gemeenzamen omgang met heethoof dige voorstanders der Poolsche beweging en we gens achteloosheid in de vervulling hunner mili taire pligten van hunnen rang vervallen verklaard, en naar het binnenste van Rusland gezonden. Eenige Katholieke geestelijken en een jong mensch van hoog adelijken stand, welke zich veel moeite gaf om den boerenstand tegen de regeringen op te ruijenzijn, naar verzekerd wordt, reeds naar Siberië gebragt. Het officiëele regeringsblad van den 18den behelsde eene naamlijst van 23 perso nen welke wegens verzet tegen de overheid en de policiewegens het beschimpen en beleedi- gen van soldaten het zingen der verbodene lie deren op de straat, of andere vergrijpen van dien aard voor onbepaalden tijd naar Orenburg in Aziatisch Rusland waren gezonden, om in het aldaar staande legercorps te worden ingelijfd. De kerkgebouwen van de Roomsch-Katholieken te Warschau worden nog steeds door de geeste lijkheid gesloten gehouden, en er is nog geen bepaald vooruitzigt op hervatting der Katholieke godsdienst-oefeningen, welke door de regering le vendig wordt gewenscht. In de Proteslantsche kerken te Warschau worden de gewone gods dienst-oefeningen gehouden en bezocht als ge woonlijk. ITALIË. De Movimento deelt het antwoord medehetwelk Garibaldi op het uit Napels aan hem toegezonden adres gegeven heeft. Hij be tuigt daarin zijn leedwezen dat hij nog niet aan de onlvaugen roepstem gehoor kan gevenmaar verzekert dat hij komen zal als het noodig is. Inmiddels vermaant hij eiken Italiaan, om hetzwaard gereed te houden. PRUISSEN. De verkiezingen in Pruissen zijn, blijkens alle berigten, in bepaald liberalen zin uitgevallen. Te Berlijn bleven op den dag der verkiezingen o. a. de beursde postkantoren en de scholen gesloten en de deelneming der 102,000 kiesgeregtigdendie te zamen 1707 kiezers kie zen was buitengewoon groot. Te Minden wer den op twee na enkel liberale kiezers gekozen enz. enz. In een particulier schrijven uit Ber lijn wordt de wensch uitgedrukt, dat de nieuwe tweede kamer moge overgaan tot bezuinigingen bij het leger en tot verbetering van het lot der ZATURDAC DEN 30 NOVEMBER 1861, des voormiddags ten 12 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Werkhuis. Besluit omtrent het maken van eene verorde ning op het begraven van gestorven of afgemaakt vee. Besluit en missive betrekkelijk de vaststelling van het maximum van den onderstand voor 1862. O. -^1/ 1 met zijnen reuzenarm weldra ingrijpenen zoo zal dan ook aan het Oosterdiep te Veendam eene stoom-tigchelfabriek worden opgerigt. Behalve uitsparing aan (..beidsloonkan men door middel eener stoommachine een veel uitge- breider fabriekaat leveren en daarbij het geheele jaar, zelfs bij matige vorst, doorwerken, aange zien in de machine de klei in zoodanigen toe stand kan worden verwerkt, dat ze slechts ge ringe vochtdeeien bevat. Ofschoon soortgelijke fabrieken in het buitenland in verschillende oor den reeds met succes werken, is deze eerst de tweede onderneming van dien aard in ons land. Met deze eerste zal dan die van Sneek moeten worden bedoeld want wij vermenen uit zekere bronnen te weten dat zulk eene fabriek al hier sedert eenige weken is voltooid. Men schrijft uit Staphorst d. d. 21 No vember Deze gemeente wordt in de laatste tijden zwaar beproefd wel 20 paarden daalden achtereenvolgens aan eene ongeneeslijke ziekte ten grave. Eene dergelijke woedt ongeloofelijk onder het rundvee en raapt er bij menigte weg en nog meer offers worden er opgeëischt uit de varkenshokken. Voor een paar dagen gedacht R. M. zijn buitengewoon groot en zwaar varken af te leveren doch hij vond het des morgens dood in het hok. 's Avonds te voren wist men nog van geen ongemak. In de gemeente Oldekcrk zijn thans alge meen onder de kinderen plotseling de mazelen uitgebroken. In twee dagen tijds was het getal schoolgaande kinderen van 142 tot 38 gedaald. De burgemeester der gemeente heeft voorloopig de school laten sluiten. Uit Hoorn wordt gemeld d. d. 23 Novem ber Dat alle renteniers nog niet op de hoogte zijn van de waarde der effecten, blijkt uit het volgende. In de afgeloopen week ontdekte een der onderwijzers aan de stadsschool alhier, dat een knaap aan zijn makker een vel papier pre sent gaf voor een omslag voor een boek. De onderwijzer nam den knaap het papier af, en begrijpende dat het misschien nog te kostbaar was voor een omslagdeponeerde hij dit bij den commissaris van policiedie aanstonds ont dekte dat het een Spaansch effect was. De commissaris van policie deed onmiddellijk den vader ontbieden van den knaap die het stuk me de ter school had gebragt. De vader, een arm koopmankwam onmiddellijk en vertoonde den commissaris nog een dergelijk stuk. Op de vraag hoe hij in het bezit was gekomen van deze stuk ken gaf de koopman te kennen voor eenige weken geleden van iemand die de stad ging verlatenom elders stil te levenvoor eenige centen eenig scheurpapier te hebben gekocht COURANT. SNEEKER i H 4 l tl II (1 it- :er iet i- “ii ie in it d, ld Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter/cta. voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. 3, is .1 1 I •J 1 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1