I»5 I NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. lode Jaargang. 1861. No. 97. WOENSDAG den 4 December. TH -I L i1 BINNENLAND. t st BUITENLAND. Het officiële blad RiMfoiiihiiiiii Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco f 1.65 n n e, is i- •g s )e o- ir in n- J- e- le an Is- et en Ie ;t <1, hl weekgelden wegens voor begraven iskoslen van Napels ter sprake gebragt en de ka- heeft besloten deze quaestie te gelijker tijd In de zit- Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone,féller voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 85 cis. ze» gelregt voor iedere plaatsing. ITALIË. Eindelijk zal de regering in de Na- pelSche gëwestén tot het beiVérkstélligen der lig- zien voorbij trekkendie niet alleen door luid geraas, maar ook door een walgelijken reuk van zijn aanwezen kennis geeft. Al die stokvisch is afkomstig uit een der gestrande schepen. Men verzekert dat ruim 200,000 van die visschen aan den Burg aldaar in het openbaar zullen worden verkocht. Per het schip Johannes Christiaan kapt. C. van Heemstede Obeltte N. Diep zeilklaar liggende zal weder een groot aantal lieden uit diverse provinciën van ons vaderland naar de Kaap de Goede Hoop vertrekken enkelen hun ner hebben de toezegging eener betrekking al daar, de meesten evenwel gaan op goed geluk en op gunstige berigten van vrienden of bloed verwanten uit de Kaapkolonie gindseen nieuw vaderland te zoekenzeker als zij meenden te zijn dat zij daar ruimer hun brood zullen kun nen verdienen. De leden der kamer van koophandel en fabrijken te Zutphen, hebben hun ontslag ge nomen. Als reden wordt medegedeeld dat die moet gezocht worden in de omstandig heid, dat de kamer zich gekrenkt gevoelt, wijl zij niet uitgenoodigd werd bij de plegtigheid tot het leggen van den eersten steen aan de spoor wegbrug aldaar. Uit Rijssen wordt gemeld d. d. 26 Nov. Gisteren kwam alhier een vrij bejaard man op eene verschrikkelijke wijze om het leven. Deze, met zijne behuwddochter te zamen een huis be wonende was in de laatste jaren zoozeer in geestvermogens afgenomen en zijne ledematen waren derwijze verstijfd dat hij bestendig hulp noodig had. Toen nu zijne dochter voor slechts weinige oogenbiikken het huis had verlaten, vond zij, bij hare terugkomst, den ongelukkige, jam merlijk aan alle deelen van het ligchaam gebrand, nog op den stoel, in den hoek van den haard zittendoch reeds den geest gegeven hebbende. Een der vingers was geheel afgebranden het voorhoofd onkenbaar. Naar men vermoedt, moet de ongelukkige met de beenen te digt bij het brandende vuur zijn gekomenwaardoor zijne kleederen in vlam raakten en hijdaar hij zich zelven niet kon redden, op deze wijze een jam merlijken dood gevonden hebben. In onderscheidene gemeenten van de pro vincie Gelderland openbaart zich de kwade droes onder de paarden. Vlaardingen heeft door den jongsten storm een treffend verlies geleden door het vergaan van de haringhoeker Cornelia Maria op de Haaks bij Texel. Van de vijftien opvarenden werd nie mand gered. Zes vrouwen werden door deze ramp weduwen; een harer verloor zelfs man en zoon te gelijk. Voor deze ongelukkigen wordt thans de liefdadigheid der Nederlanders ingeroe pen. Men meldt uit Groningen d. d. 29 Nov. Als iels opmerkelijks kan het volgende dienen. Bij de erven van Lammert Jans de Boerland- I ting voor het Italiaansche leger overgaan. Volgens het officiëele blad is het berigt hiervan in Na pels met geestdrift ontvangen maar zelfs de voor standers van de nieuwe orde van zaken in het Napelsche gelooVen, dat deze ligting even zoo zeer een gewaagde stap en eene gevaarlijke proef neming isals het invoeren der nieuwe en ver hoogde belastingen eene moeijëlijke taak. Het dagblad van Turyn heeft gezegd dat het berigt, als of Garibaldi tot bevelhebber van het corps vrijwilligers zou benoemd zijnonge grond is; dat dit bevel aan den generaal Sirtori is opgedragen, maar dat, bij het uitborsten van eenen oorlogGaribaldi waarschijnlijk door het ministerie zou aangezocht wordenom het bevel over de vrijwilligers op zich te nemen. Een detachement Franschen heeft bij Alatri 110 roovers gevangen genomen. Op den 16 November jl. heeft de plegtige begrafenis van het lijk van koning Pedro V, te Lissabon plaats gehad. Het publiek had daarbij, volgens een schrijven uit die stadongemeen groote deelneming aan den dag gelegd. De ge- heele bevolking der hoofdstad was op de been eene schare van wel zes of achtduizend perso- neh ging den lijkstoet vooruit. Van wege de bevolking was eene deputatie naar het gouver nement gezonden met het aanbodom het lijk te dragen maar dit voorstel was niet aangeno men. Ten 10 uur des ochtends vertrok de lijkstoet van het koninklijk paleis en eerst ten half 4 uur na den middag bereikte hij de kerk van St. Vincentalwaar de begraafplaats van het konink lijk geslacht is. Het is een afstand van slechts drie kilometers, maar de talrijke volksmenigte, welke zich op en langs den weg van den stoet vereenigd hadvertraagde zijnen voortgang. liet trok de aandachtdat op het lijkkleed geen an der eereteeken zigtbaar was, dan eene kleine zilveren gedenkpenningwelke den overleden vorstna het woeden der gele koorts te Lissa bon, van de zijde der bevolking was aangebo den als blijk van erkentelijkheid voor den moed en de zelfopoffering waarmede Zijne Majesteit aan de slagtoffers van die verschikkelijke ziekte leni gen en bijstand had gebragt. De koning had steeds bijzonder veel waarde aan dien gedenk penning gehecht. Eindelijk wordt nog gemelddat de geheele bevolking der hoofdstad rouw droeg. Ook dearm- ste inwoner droeg een of ander uiterlijk teeken strekkende, om de smart over het afsterven van den souverein aan den dag te leggen. Aandoenlijke, treffende begravenis, de ter aar de bestelling van een koning, die stervende zei- de breng mijn stoffelijk omhulsel naar den graf kelder, maar zonder praal, en leg op de kleine houten woning, die mij wacht, geen ander sie raad, dan het kleine stukje zilver, dat voor mij meer waarde heeft dan al het goud der aarde den penning waardoor het volk tot mij sprak „gij hebt voor mij gezorgd en met mij geleden ik dank u1” Gelukkige koning, die zóó stierf! ITALIË. De zittingen van het Italiaansche parlement zijn aangevangen met eene redevoe ring van den heer Ricasolidie de kamer zijne plannen aangaande de oplossing der Romeinsche quaestie mededeelde; de Fransche regering ech ter beeft in deze de voorgeslagene bemiddeling afgewezen. In diezelfde zitting werd de toe stand mer met de Romeinsche te behandelen. ting van 23 November is die dag op 2 Decem ber bepaald en in dezelfde vergadering werd de wet op de oorlogsbelasling aangenomen na eene levendige discussie. Ten gevolge hiervan zal nu de belasting omgeslagen worden ook over de nieuwe provinciënwelke tot hiertoe daarvan bevrijd waren. TURYN, 27 November. SNEEK, 3 December. Tot hulponderwijzer te Blesse is benoemd, C. Bartstra, van Sneek. Uit Heerenveen wordt gemeld d. d. 29 November: Dingsdag avond jl. hield de veree- niging onder den naam van Fonds tot ouderlin gen bijstand, alhier, hare 33e algemeene jaar vergadering. De vereeniging telde 58 niettrek- kende en 113 trekkende, te zamen 171 leden. Er was uitbetaald voor ziekte ƒ257,50; voor be vallingen ƒ105; voor geneeskundige diensten en medicamenten ƒ135,22; voor 70jarigen ouderdom ƒ156; ƒ30 enz. Door bestuurders werd voorgesteld: om de weekgelden wegens 70jarigen ouderdom te ver- hoogen tot ƒ2; de bevallingen te brengen op 10 en de begrafeniskosten op ƒ20. Eene commissie werd benoemd om met bestuurders over deze voorstellen nader te raadplegen en daaromtrent te besluiten. Op den 17den December as. zal in een der localen van het ministerie van binnenlandsche za ken worden aanbestced het maken der grond werken van den spoorweg in een gedeelte van de gemeente Harlingen. Op woensdag 27 Nov. zou door de in Delft wonende vaders van studenten eene vergadering worden gehouden, waartoe ook alle andere be langhebbenden uit AmsterdamRotterdam 's Ha- ge Utrecht en andere plaatsen aan den spoor weg gelegen, zijn uitgenoodigd, ten einde geza menlijk over verdere stappen te raadplegen. Men hoopte dat dit voorbeeld ook elders zal worden gevolgd. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 27 Nov.: Nopens de schipbreuk der noordsche bark Jan son, komende van Alexandrie met garst, be stemd naar Antwerpen en totaal verbrijzeld bij Texel, schrijft men nog: De equipagebeslaan de uit 9 man, zijn allen op laddersen trappen ge bonden reeds op strand als lijken aangespoeld Alleen de Vlissinger loods Meijer, na twee uren metgolven en dood gekampt te hebben, is op dezelfde ladder levend aangekomenwaar zijn heer en kapitein ook opgebonden, als een ver minkt en bijna onkenbaar mensch aan strand is gespoeld. Genoemde Meijer verhaalt, dat 's nachts om lO'/j uur de lading overgeschoten was, en men het vuur van Kijkduin duidelijk zag, maar het schip niet kon wenden, waarop de kapitein het volk achter in riep en scheepsraad hield en al len zich tot den dood voorbereidden en in het gebed begaven toen het roer gewend werd en men koers zette naar het strand. Naauwe- lijks had ieder zijn gebed gestameld en zijn ziel aan den Heer toevertrouwd of men bond elkan der vast aan trappen en laddersen wachtte het laatste öogenblik af, dat ook weldra volgde. Met één woedenden rnkwind stootte het schip, kan telde én allen zochten hun troost in de golven, in hoop van aan land te spöêlch- Aan A. Polderman, die bij arrest van het hof van Zeekind wegens möeftwiffigen doodslag zijner wettige vröhw met voorbedachten rade, is veröordecld tot de straffe des doods, is door Z. M. kwijtschelding vah die straf kérleend en die verwisseld in tttclithuisSttaf vair 20 jaren. Uit Ommen wordt gemeld d. d. 28 Nov.: Een boerenknecht alhier schoot gisteren avond eene met €ën kogel geladen pistool afmet het doel een hond te treffen welken hij meende bij een pas gestorven paard bezig te zijn liet vel te verscheuren. Ongelukkig was de vermeende hond de dienstmeiddoor den boer belast om bij het paard legen de honden te waken. De kogel is gedrongen In het dikste vlecsch, en de woud inéf gevaarlijk. Te Texel rijden tegenwoordig stokvischtrei- nen. Het is een vreemd gezigt zoodanigen trein van een 20lal met stokvisch geladen wagens, te bouwer te Vliedorp in de gemeente Ulrum is in den loop dezer week eene koe geslacht, wel ke 901 halve Ned. p'onden heeft gewogen, ter wijl het vet een gewigt van 202 halve Ned. pd. had. Deze köe werd in het begin van Mei de zes1 jaars in een hok gebragt, gaf toen dagelijks nog veel melken is sedert dien tijd gevoed met klaver en meel, Üit Groningen wordt gemeld d. d. 2 Dec.: Zaturdag avond jl. wilde de 19jarige dochter van den schoorsteenveger de Vries, in de Baarstecg, buiten de Ileerèpoort, alhier, water uit eene open put halen, doch had het ongeluk, in die put heer te storten. Op haar hulpgeroep schoot de vadef toe en begaf zich mede in de putdoch het mogt hem niet gelukken, zijn dochter levend 1 dïidruit op te halen. SNEEKER I'tiiiliHIIIIIUW I n tl it- ter iet j- i ii- an •e- :n- COURANT. I -Tv

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1