I. 1 I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. Pd V/J 186LNo. 100. ZATURDAG den 14 December. I 16de Jaargang. I J t t g e n uur. n n er et e n e t I, J 10 r aankoop van een schouwburgzaal van ƒ12,000 op ƒ17,000 verhoogd. Uit Groninger, wordt gemeld d. d. 9 Dec.: Op dingsdag jl. werd door een ingezeten van Wtnsum aan de markt te Groningen een vet var ken gekocht, dat behoorlijk aan de waag alhier gewogen wasdoch bij de afhakking bleek het dat de zoo sierlijke en op het oog aanlokkelijke reuzels waren opgevuld met oude vodden. Door het vermelden dezes wenscht men het publiek op dergelijke bedriegerijen opmerkzaam te maken opdat men zich voor schade wachte. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 9 Decem ber. Zondag morgen werd hier een huisgezin diep getroffen en eene familie in zwaren rouw gedompeld. De dienstmeid van den heer R. kon men door schellen niet wakker krijgen. Men begeeft zich naar hare slaapkamer waar men de deuren van de slaapplaats, even als bij dag, zorgvuldig gesloten vond. Men opende ze en een geduchte stiklucht kwam er uit, terwijl de dienst meid geheel in zwijm lag. Alles werd dadelijk geopend geneeskundige hulp ingeroepen en toe gediend. Alles te vergeefs, ze was en bleef in zwijmtot men in den namiddag van dien dag meende te kunnen ontdekken, dat alle levens geesten bij haar waren uitgebluscht. De oorzaak van dit nootlottig feit moet worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat het ongelukkig meisje een stoof met vuur op de bedstede plank gezet en de deuren zorgvuldig gesloten had, zoo- dat zij het slagtoffer van den kolendamp is ge worden. Uit Daulerwijk wordt gemeld d. d. 8 De cember In deze veenkolonie zijn nog sommige die de huizen bezoekenom het zoogenaamde kaartleggen” te verrigten waarbij zij een- voudigen toekomende dingen trachten diets te maken die natuurlijk meestal meer met geluk dan met ongeval gepaard gaan. Onder anderen moet zekere H. P. het kaartleggersvak met kracht doorzetten en volgens verklaring van deskundi gen daarin zeer bekwaam zijn zoodat zij daar door een middel van bestaan vindt, dewijl zij voor iedere kaartlegging niet minder dan 10 ct. neemt. Het is te hopen dat het onzen ijveri- gen rijksveldwachter moge gelukken de kaart legsters alhier te betrappen opdat dit vak van opligting uitgeroeid moge worden. Al 3 5 Wijk 1 en 2 s morgens om 9 SNEEK, 13 December. Het provinciaal geregshof van Friesland heeft den 9 dezer zekeren H.van Roordahui- zum tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld we gens diefstal van vier lammeren uit eene weide, onder het dorp Rauwerd. Aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal is rondgedeeld een geschrift te Utrecht uitgegeven, getiteld: Nog eene waarschu wing eer het te laat is, door Y. D. C. Suermondt, waarin de hoop wordt te kennen gegeven dat de koningnog bij tijds behoorlijk ingelichten het gevaar inziende dat Moederland en koloniën dreigt, ten gevolge van de behandeling der koloniale aangelegenheden door den tegenwoor- digen minister van koloniën, dat gevaar af wenden en het beheer aan goede en bekwame handen opdragen zal. Bij de gehouden aanbesteding van versch rundvleeschten behoeve van Zr. Ms. oorlog schepen liggende of komende in het Nieuwe- diep, gedurende het jaar 1862, is de minste in schrijver geweest de heer A. L. Leuw jr.voor ƒ54 45 de 100 Ned. ponden, De leverantie van vleesch voor het marine-hospitaal te Amsterdam is aan den heer A. L. van Gelder, te Nieuwe- diep voor 42 cent per Ned. pond en die van het wittebrood aan den heer C. Breet, voor 22 8 cent per Ned. pond gegund. Uit ’s Gravenhage meldt men, dat de voor waarden der definitieve concessie voor de door graving van Holland op zijn smalst door de mi nisters van binnenlandsche zaken en van finan ciën met den heer J. G. Jager vastgesteld en reeds door den koning bekrachtigd zijnbehou dens de goedkeuring door de staten-generaal. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 9 December: Op den 6 December, den verjaar dag van wijlen Z. M. koning Willem H is weder even als in vroegere jaren op het voetstuk van het standbeeld op het Buitenhof een schoone bloe menkrans nedergelegd. De heer P. S.scheepsmakelaar on consul van Italië te Vlissingen, welke den 30 Novem ber jl. tegelijk met zijnen vader, den heer J. P. S.in hechtenis genomen en naar Middelburg werd vervoerd, is weder in vrijheid gesteld. Zijn vader is nog in verzekerde bewaring. Een agent van politie te Amsterdam is tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld wegens het gedurende 2 uren in de wachtkamer der politie gevangen houden van een burgerniettegenstaan de er noch kwade trouw, noch boos opzet be wezen werd. Naar men verneemt, zal met 1 Jan. as. eene post-schuitdienst in werking gebragt worden tusschen de Vliereede, Terschelling en Harlingen ten gevolge waarvan de brieven en lijsten der in het Vlie binnenkomende en uitgaande schepen veel spoediger de noordelijke provinciën zullen bereiken dan thans. - De persoon te Zutphen die ten gevolge van den sterken drank door zijnen val zulk een trenrigen St. Nicolaas had, is reeds te midder nacht onder vreeselijkc pijnen overleden. “Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 10 De cember De raad alhier heeft de subsidie tot BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK. Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72J. Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat, bij hoofdstuk. III dier wet, handelende over de inschrijving voor de militieonder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1) hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet vanden28sten Julij 1850 {Staatsblad no. 44); 2) hij die geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3) hij, van wiens ouders de langstlevende inge zeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling behoorende tot eenen Staatwaar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplig- tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt 1) van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, of, is deze overleden, de moeder,of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2) van een gehuwde en van een wmduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3) van hem, die geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeen tewaar hij woont; 4) van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeentewaar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet inge schreven 1) de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2) de in een vreemd Rijk verblijf houdende onderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt, zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tus- schen den Isten en .Bisten Januarij. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moe der, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. De wijze, waarop van het doen van aangifte blijken moet, wordt door ons bepaald. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeentewaar de inschrijvingvolgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verders be kend dat op Woensdag den Vijftienden Januarij 1862 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke ingezetenen, die op den Isten Janua rij 1862 hun 19de jaar zijn ingetredenen die alzoo geboren zijn in 1843en wel voor 4 6, 8, ’s middags 10, *s namiddags Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer Gemeente kan geschieden van 's morgens 9 tot 'snamiddags 1 uur. Sneek den 14 December 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TURKIJE. In het land der Maroniten zijn eenige onlusten ontstaan, naar men zegt door Christenen die in vijandschap zijn tegen den gou verneur der landstreek. Berigten uit Beyrut bevestigen de tijding van de inhechtenisneming van Joseph Karram. Fuad Pascha en Daud Pascha schijnen ten deze in overleg met de te Beyrut vereenigde commis sarissen gehandeld te hebben ten einde de uit voering te verzekeren van de nieuwe organisatie van den Libanondie door Europa is goedge keurd geworden. Men verneemt, dat Joseph Karam, het ge vangen genomen Christen opperhoofd in den Li banon, op vrije voeten gesteld zal worden en te Parijs zal komenom aan de Fransche regering ophelderingen te geven betreffende den staat van zaken in die landstreek. WEENEN, 7 December. Bij ieder ambtenaar in Kumanie, die zijne medewerking aan de re gering weigertzullen 18 militairen worden in gelegerd, tot dat hij zijne functien hervat. WARSCHAU, 7 December. De plaatsvervan gende aartsbisschop van Warschau,mgr. Bialobrzes- kiis veroordeeld tot tienjarige deportatie naar Siberie7 Israëlitische en 8 Christelijke studen ten bij de Medische hoogeschool alhier zijn ver oordeeld om als soldaten bij het Orcnburgsche corps te worden ingelijfd. Er heerscht groota ontsteltenis. NAPELS10 December. Er heeft eene be- SNEEKER l'. I BINNENLAND. i BUITENLA ND. I WWIIM I I I 1 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 7 9 55 55 55 5\ T II it n -X 11 12 1 AgS T F COURANT 55 55. 55 55 55 55 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets* voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 gelregt voor iedere plaatsing. Z - I WOl 'BA. De Secretaris HAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1