NIEUWS- EN AÜÏERTENTIE-ÜLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I a 1861. No. 103. 16de Jaargang* a i er/ WOENSDAG den 25 December. rid art. zullen moeten worden overgelegd de A Sil1 ■aW" De genen die in het jaar 1861LEVERAN- TIEN aan de Gemeente SNEEK hebben gedaan, worden bij deze verzocht, hunne rekeningen des wege, vóór den 10 Januarij 1862, ter Secreta rie in te leveren. Door de provinciale commissie van genees kundig onderzoek en toevoorzigtresiderende te Amsterdam is dezer dagen tot stedelijk chirur gijn bevorderd de heer W. Visser, geb. te Woud- send. De tweede kamer heeft na hare verwerping De Secretaris der Gemeente, 1IAGA. :er iet e- id de lp de c- de nd en 1*1 de et ld, n- an ie- n- e- ne an 1 ist •r- le- re, is ai- ng !S lt •k- l)e 10- Er en n- o- 21ste i noodige bewijzen ingerigt overeenkomstig de voorschriften bij de aangehaalde artikelen 91 en 94 vastgesteld. En Dat tot hét doen der voorschrevene jaarlijksche aanvragen om ontslag evenzeer als de manschap pen zelven ook derzelver oudersvoogden cu rators en gemagtigden bevoegd zijn. En opdat niemand eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 23 December 1861. Burgemeester eti EEethouders voornoemd. WOUD A De Secretaris HAGA. ïft - im te de ir ds ia" !e n- ei e> n ;m it- iet ie- ji- in an en en BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennlk van de respective ingezetenen dezer Stad dat bij art. 21 der wet van den 8 Januarij 1817 omtrent de inrigthrg der Nationale Militieis bepaald: Dat zich jaarlijks vóór den 5 Januarij aan het 1 van hoofdstuk V der staatsbegrooting (binnenland- Plaatselijk Bestuur in geschrifte moeten adresse- sche zaken,) nu dat van hoofdstuk XI der begroo- ren de bij de Nationale Militie voor zich zelven i ting 1862 (departement van koloniën) aangeno- dienende manschappen die in den loop van het laatst verleden jaar, hetzij door overlijden van een' vader of wel moeder, weduwe zijnde of door eene plaats gehad hebbende regterlijke separatie of echtscheiding der ouderen of eindelijk door overlijden van eenen broeder of broeders, regt op vrijstelling overeenkomstig de bepalingen bij art. 91 en volgens Z. M. decisie van den 30 Augus- men met 51 tegen 20 stemmen, ten gevolge dit laatste ligt er volgens de Amsterdamsche Courant van 23 dezer aldaar een adres ter onderteekening aan de eerste kamer gerigt waarin zij adressan ten hunne bezorgdheid aan den dag leggen over de rigting op koloniaal gebied onzer overzeesche bezittingen die de regering in dezen schijnt te willen volgen en laat zich uit, dat Amsterdam tus 1817, ook die bij art. 94 gemaakt, hebben niet deelt de gerustheid, die de meerderheid in .....i- ij:-- de tweede kamer der staten-generaal omtrent de rigting deg ministers van koloniën, door de aan- TÜRYN, 18 December. Uit Napels wordt wanhoopt moet worden; Hij heeft ook erkend dat de financiën in Wanorde zijn hét leger ont vangt gcene soldij de provinciën zijn in bpstahd* Hij eindigde met de verklaring dat hij de Öit« dersteuning noodig had van alle eerlijke lieden, om de moeijelijke taakdie op hem rustte vervullen. Deze woorden van den minister heb ben veel sensatie gemaakt. Rizza-pacha is zeer ziek. Hij heeft uit Smirna per telegraaf naar Konstantinopel om eenige vertrouwde geneeshee ren verzocht. In de harem nemen de onge regeldheden toe. (Amst. Cour.) Brieven uit Konstantinopel van 11 dézer komen ten ecnenmale overeen met de berigten in de dagbladen van Marseille. De krisis heeft haar toppunt bereiktdaar het Turksche lire tot 350 piasters is gestegen. Alle winkels zijn ge sloten zelfs de bakkers willen niet meer ver knopen. Velen verlaten het land om aan een volkomen ondergang te ontsnappen. Het volk begint te muiten. De sultan en de ministers la ten zich niet zien. Men ziet geene verandering tegemoet vóór de komst van Fuad-pacha en vreest dat de strenge maatregelen tegen de aan stokers dezer beweging op de Christenen zullen terugwerken en een oproer onvermijdelijk is in dien Fuad-pacha niet spoedig verschijnt. Uit Rotterdam wordt gemeld d. d; 18 De cember Door den kerkenraad der Doopsgezin de gemeente alhier is gisteren avondter ver vulling der bestaande vacature, het volgende zes tal van predikanten geformeerd: ds. J. Craandijk, te Borne; P. Bruijn, te Alkmaar; A. Ballot, te WestzaanZuidzijde; K. R. Pekelharing, te Mid delburg; J. Julius, te Monnickendam, en J. Kuij- pers, te Zwolle. Onder dagteekening van 18 December 1861 hebben gedeputeerde staten van Noord Holland bij eene breed gemotiveerde uitspraak, het be sluit van den raad van Haarlem van 4 Decem ber jl. vernietigd, en de toelating van jhr. M. Salvador als lid dezer vergadering bevolen. Uit Gramsbergen wordt gemeld d. d. 14 December: Het water in de Vecht staat weder 1 25 Ned. ellen boven stuw peil, zoodat de om streken dezer gemeente en zelfs de kaden langs het afwateringskanaal door de Meene weder ge heel onder water staan. Het is aardig te zien, hoe de bruggen over dat kanaal zich midden in den vloed boven het water verheffenterwijl van het land er rondom niets te zien is. Te Luik is een dief gearresteerd, uit wiens bekentenis gebleken isdat hij bij zijne kwade practijken een geduld aan den dag legde, eene betere zaak waardig. Niet zelden gebeurde het, dat hij bij avond een huis binnensloop zich Tiaar een afgelegen zolder begaf, zich daar in een hoek verschool en acht dagen wachtte op het geschikste oogenblik, om het plan te volvoeren, waarvoor hij gekomen was. Hij leed er honger en dorsten werd het hem uit dien hoofde te benaauwd dan sloop hij in het holle van den nacht naar den stalleschte zijn dorst aan den paarden-emmer of voedde zich met de voor de varkens bestemde semelen. Bij zoo een souper heeft men hem eindelijk betrapt. Dezer dagen op een avond werd in een der buurten van Waspik een jong meisje door een naar het haar toescheen als een heer ge kleed persoon staande gehouden, die haar ƒ100 afeischte, welke hij scheen te weten, dat zij voor haren meester naar het dorp moest brengen. Op hare weigering greep de aanvaller haar bij de oorbellen en hernieuwde mijnen eisch om het geld. Het meisje gaf daarop een gilmet het gelukkig gevolg, dat een bouwinansknecht toe schoot, wiens komst den aanvaller tot de vlugt scheen te nopen. Het jonge meisje verkeert, ten gevolge van den schrik in een gevaarvollen toestandzelfs zóó dat men voor haar leven vreest. SNEEK, 24 December. Uit IJlst wordt gemeld d. d. 19 December: Heden had alhier het volgende ongeluk plaats. Twee jongens van circa 15 jarigen leeftijd be vonden zich in een boot op het Wijddraai bij IJlst waar de oudste met name Pieter ten Ka te, terwijl hij het zeil wilde bergen, buiten boord geraakte en verdronk. Uit Heeg wordt gemeld d. d. 21 Decem ber: Nog altijd bestond alhier eene behoefte, die wel gevoeld maar nimmer vervulling scheen te kunnen erlangen. Er was nl. tot op dit oo- geuhlik geene brandspuit en gelukkig was het, dat de noodzaak van haar gebruikbij gemis van haar bezit, niet de treurige gevolgen heeft doen ondervindenomdat onze plaats altijd voor het onheil der vlammen verschoond bleef. Thans echter zal ook het Ed. Achtb. Bestuur der ge meente Wijmbritseradeel in die leemte voorzien, waartoe heden de aanbesteding plaats had tot hel bouwen van een brandspuil-huisje, waarbij aannemer is geworden W. Gijsen mr. timmer man te Woudsend, voor de som van ƒ295. Hoewel er verlangende naar dit werktuig der brandwerjng wordt uitgezièn, zoo hopen wij even wel, dat zijn gebruik nimmer behoefte zal zijn. Te Franeker is door den gemeenteraad be sloten -om op eene missive van deh minister van binnen!1. zakeh, betrekkelijk het aldaar gevestigde kan’oo? van deh rijks-teiegraafte berigten, dat de raad Imogen prijs stelt op het behoud van een -kaiitooren dus bereid is, om voor hel ver volg de opbrengst van ieder jaar tot ƒ1500 aan te vullen. verkregen en hun ontslag diensvolgens zullen verlangen. Dat bij deze verzoekschriften volgens gezegde neming zijner begrootingheeft getoond. Amsterdam ziet met groote bezorgdheid de hoogste belangen des lands in handen van een ministerwiens stelsel indien zijne verwarde denkbeelden dien naam verdienen door hen die hem ondersteunen zelfs „onuitvoerig^' ja erger nog door den heer Thorbecke eene „mgstifikatie^ genoemd wordt. Amsterdam heeft geen vertrouwen in den mi nister, die van oordeel is, datals zijne proefne mingen niet gelukken men tot het nu bestaan de stelsel kan terugkeeren. Amsterdam meent dat het beter is geen proe ven te nemen, of wij de renten onzer staatsschuld zullen kunnen blijven betalen zonder de voordee- len die het kuituur stelsel oplevert, en evenzeer, dat het beter is geen proeven te nemen of wij onze belastingen zullen kunnen blijven betalen zonder de indirecte voordeelen die uit dat stelselin ver band met het konsignatiestelsel, voor de burgerij voortvloeijen. Het adres zelve bereids door vele notabelen en eerste handelsfirmaas onderschreven lag daarom heden ter beurze ter inzage en onderteekening en zal maandag en dingsdagzoo als uit eene hierachter voorkomende aankondiging blijktook te dien einde bij de aldaar genoemde boekhan delaars voorhanden zijn. Van eene andere zijde wordt gemeld d d. 17 Dec.: Bij den betoonden strijd van rneenin- gen omtrent de rigting van den minister van ko loniën is het te voorziendat de beraadslaging over hoofdstuk XI der staatsbegrooting, waarvan wij nog slechts het eerste gedeelte kennen, zeer levendig zal zijn. Voorzeker zullen die leden der tweede kamer welke de politiek van den heer Loudon afkeuren of wegens de strekking daar van ongerust zijn alles aanwenden om zijne be grooting te doen afstemmen. Dit is hun regt en hun pligt. Maar daaruit volgt dan ook, dat zij die de rigting van den heer Loudon in het algemeen goedkeuren, over bijkomende bezwa ren moéten heenstappen en vóór zijne begrooting stemmen. Het is hier niet te doen, om den persoon van den heer Loudon die wel in den te voorzienen val van het geheele ministerie zal worden medegesleeptwanneer ook de begroo ting van koloniën wordt aangenomenmaar het is te doen om de zaak het is te doen om te constaterenwat de meerderheid der tweede ka mer wil, of zij de meer liberale zienswijze van den heer Loudon is toegêdaan, dan of zij wenscht dat men terugkeere tot de politiek van den heer Rochussen in de laatste periode van zijn be stuur. Dit zal een gewigtigen invloed hebben op de zamenstelling van een nieuw ministerie. (Handelsblad). Uit Amsterdam wopdt gemeld d. d. 19 De cember Volgens berigten uit Konstantinopel van 11 dezer gisteren uit Marseille per tele graaf gezondenheeft Ruchdi-pacha den moed gehad aan den sultan te verklaren, dat ’s lands toestand van dien aard ia, dat aan herstel ge- ■1 1 COURANT. SNEEKER 9 f 1 BINNENLAND. i it- ■ld ir- !S- let en el n- il- ?ti Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets; voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. y.. ?>-. ttri ce- BUITENLAND. ÜllO/OdOU »pno olll hu Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1861 | | pagina 1