r NIEUWS- EN AIH'EIITENTIÊ-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. k I 1862. No. 1. WOENSDAG den 1 Januarij. 17 de Jaargang. F RUIT E N L A N D. bevallen De genen die in het jaar 1861 LEVERAN- TIEN aan de Gemeente SNEEK hebben gedaan, worden bij deze verzocht, hunne rekeningen des wege, vóór den 10 Januarij 1862, ter Secreta rie in te leveren. De Secretaris der Gemeente, -Z uit spelen, en stond voor het vuur; haar kleed je vatte vlam en ofschoon nog iemand met haar in de kamer was, mogt hel deze niet gelukken het vuur te doovenen toen er meer hulp kwam, was het kind reeds half verbrand. De toestand is hoopeloos. Uit Zulphen wordt gemeld d. d. 26 Dec. Heden nacht ten 2 uur werden de inwoners de zer stad uit hunnen slaap gewekt door het lui den der brandklok. Spoedig bleek het ons dat er een brand was uitgebroken op de Nieuwstad in het nieuwe verkoophuisgenaamd de Concu- rent. Onmiddellijk was de brandweer op de been, en het gelukte spoedig den voortgang van het on heil te stuiten. Later heeft men bevonden dat eene kist met lucifers, die, men weet niet hoe, ontvlamde, als oorzaak van den brand moet wor den aangemerkt. De bewoners van het perceel waren allen ingeslapen en zonder de waakzaam heid van den policieagent H.die het eerst al arm gaf, zouden zij waarschijnlijk in de vlammen zijn omgekomen. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 27 De cember Eergisteren ontstond er plotseling brand in de gasfabrijk van de heeren Roélfsema de Boer en Co. te Winschoten. De verwarring was groot, doch door spoedig aangebragte hulp was men den brand spoedig meester en is de schade dan ook zeer gering te noemen, alhoe wel er nog al veel gas is verloren gegaan en de straatverlichting niet kon plaats hebben. De brand is ontstaan in de zuiveringkamer, en naar men zegt aan onachtzaamheid te wijten. Men schrijft uit Wanneperveen aan de Steen- wijker Courant: Een gewis zeldzaam voorkomend geval, heeft dezer dagen alhier plaats gehad. Een bruidegom en bruid, voornemens zijnde een huwelijk aan te gaan, gingen naar het gemeentehuis, alwaar de heer burgemeester (ambtenaar van den burgerlij ken stand) en de getuigen naar behooren reeds aanwezig waren. Toen de burgemeester als naa- gewoonte het huwelijks-formulier aan de jonge lui wilde voorlezen geeft de bruidegom te ken nen vooraf nog iets aan zijnen aanstaandei schoonvader te willen vragen, en zulks hem toe gestaan zijndeverlangt hij van hem te weten of hij met zijne aanstaande dezen winter bij hem kon blijven inwonenhetwelk door dezen beant woord werd met te zeggen, dat hij hem zulks niet kon beloven. Of de man hem met een paar sche pel aardappelen wilde afschepen of dat de brui degom dacht, dat dit er van komen zou, in allen gevalle het antwoord beviel den jongman zóó weinig, dat hij kortweg besloot, van het hu welijk af te zien. Bruidegom en bruid verlieten daarop het gemeentehuis, zoo als zij er gekomen waren. KONST ANTINOPEL, 18 December. Derust dezer stad is ernstig bedreigd geweest- Het ver bitterde volk begon de bakkers-winkels te bele geren, die, met uitzondering van twee Fransche, alle gesloten waren. De raad van ministers is permanent vergaderd, en op zijn bevel werd mi litaire magt afgezondendie de bakkers dwong tol lageren prijs te verkopen. Van regerings wege is aangekondigd dat namens den Staal door daartoe aangestelde wisselaarshet Turk sche pond A 160 zal zal worden verkocht. De koerswas reeds tot 430 gestegen en het was onmo gelijk tot dezen prijs wisselhandel te drijven. Er is sprake van den verkoop der staatsmijnen en bosschen. Het nemen van een besluit wordt aan gehouden tot dat Fuad-pacha zal zijn teruggeko men. LISSABON, 27 December. Dom JoAo de infantbevindt zich een weinig beter. Het gepeupel heeft de apothekerswinkels overrompeld, verscheidene menschen gewond en alles vernield wat, naar zijne mcening, de vergiftiging ver oorzaakte. De gisting duurt voort. Uit Napels wordt gemeld, dat eene afdee- ling van 150 bersaglieri bij Palma-di-Nola eene ontmoeting heeft gehad met eene bende van 150 bandieten onder bevel van zekeren Cres cendo. De laatstgenoemden zijn daarbij, met verlies van 6 dooden en eenige gekwetsten en gevangenen teruggeslagen. Onlusten te Lissabon te weeg gebragt on der het voorwendsel dat de koning zich van daar zou verwijderen zijn gedempt. De toe stand van den infant Joóo is steeds zeer beden kelijk. NOORD-AMERIKA. Een bij dem Times ont vangen brief uit Washington van den 9 dezer meldtdat de negerslaven in het zuidenbij het I ken, werd dezer Nieuwkruisland2) binnengebragt. -Uit Zierikzee wordt gemeld d. d. 24 De- tcember: Heden namiddag ten 6 uur gebeurde Januarij 1862 zullen alhier een treurig ongeluk. Een vijfjarig doch- ontstaan, te herbenoemen tot burgemeesters der I lertje van Van der Valk was bij een bekende gemeente: Dantumadeel D. J. V. baron van SylzamaJEngwirden jhr. mr. F. II. van Beyma thoe Kingma; Frauekeradee! jhr. U. J, Heérma van Beyma thoe Kingma Hennaarderadeel mr. C. Wichers Wierdsma; Hindeloopen F. A. Lammerts; Jdaarderadcel mr. C. Bergsma; Lemsterland jhr. mr. C. L. aan Beyma thoe Kingma; Ooststelling- werf jhr. G. W. F. Lycklama a NijeholtScho- terland A. Meinesz; Stavoren S. G. Siedsesz; "Wonseradeel mr. T. Mulier; Workum F. Mos sel. Uit Amsterdam wordt aan de Utr. Ct. ge- meldd „Naar men verzekerd moet bij ons te lande eene grootc hoeveelheid krijgsvoorraad ten dienste der zuidelijke Stalen van Noord-Amerika SNEEK, 31 December. Sedert ons laatst vorig berigt, is in de ge meente Wijmbritseradeel de longzi kte op nieuw' uitgebroken onder de runderen van den veehou der Sipke Eeltjes Huisman, te Scharnegoutum. Gestorven 1 bij Bartie Pieters Huisman, te Scharnegoutum. Afgemaakt 2 bij Epke Jans Zonderlandte Scharnegoutum. Op nieuw aangetast 7, als: Bij Sijbren Sijbrens Sijpersma te Tirns 2. BijSipkeEeltjes Huisman,te Scharnegoutum5. Gezond zijn verklaard de runderen van Hessel Feddes van der Werf, te Tirns. Opgaaf van Boter en Kaas welke gedurende het jaar 1861 aan de Stads Waag te Sneek gewogen is. 49218% en 4455% ton Boter. 958503 Ned. ponden Kaas. De hoogste prijs der Boter is geweest 5 Maart ƒ59.50. zijn opgeslagendie men niet durfde vervoeren. Thans moet er besloten zijn deze met Engelsche schepen in het begin van het volgende jaar te verzenden. „De Turksche regering heeft bij een paar on zer eerste bankiers pogingen aangewend om geld te bekomen; tot onderpand bood zij de belasting eener aziatische provincie benevens eene hooge rente en aanzienlijk commissie-loon. De bankiers moeten geantwoord hebbendat de eerste hun te hoog en het commissieloon te overdreven was, om zich met eenige hoop op goeden uitslag met de plaatsing der Turksche schuldbrieven te be lasten." Tot predikant bij de Doopsgezinde gemeen te Amsterdam is beroepen ds. A. Ballotte West- zaan (Zuidzijde). Uit het drietal voor een predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Rotterdam, bestaande uit de heeren Craandijk te Borne, Bruijn te Alk maar en Julius te Monnikendam is eerstgenoem de beroepen. Te Utrecht is beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente ds. Gildemeesterpredikant te Scheveningen. Dezer dagen is te Amsterdam overleden de heer E. 11. Ramaer, inspecteur der registra tie aldaar bekend door zijne vele geschriften waaronder zijn volledig wetboek op de regis tratie lot I860" onlangs den 6den druk mogt beleven. Het schijnt dat er ten opzigte der aanne ming van het leggen der aardenbaan van den rijksspoorweg van Tilburg naar Breda moeijelijk- heden zijn gerezen, daaruit voorhloeijende, dat, nadat de inschrijvingsbiljetten reeds waren inge vuld, het woord zand in het plan van aanbeste ding door dat van grind zand vervangen is. Daar dit soort van zand van verren afstand zou moe ten worden aangevoerd, zou dit eene vermeer dering van kosten te weeg brengen van minstens f 40,000. De heer J. van de Griendt is deswe ge naar 's Gravenhage gereisd, om zijne belangen aan het ministerie van binnenlandsche zaken te doen gelden. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld d. d. 24 December: Ten gevolge van de heerschende oogziekte, is de 4e kompagnie van het corps mariniers, sedert 1 Mei jl. met de garnizoens dienst belastniet sterk genoeg meer om de ge noemde dienst waar te nemen* waartoe hier gis teren middag is aangekomen een detachement van het te Gouda in garnizoen zijnde 4e reg. infan terie, sterk 30 onderofficieren en manschappen, onder kommando van den len luitenant Honde- koeter. Naar men verneemt zal hier met 1 Mei 1862 weder een detachement infanterie in gar nizoen komen. Ook uit Vlissingen meldt men van oogziekten onder de marinierse en matrozen. De hypotheekbewaarder wiens gedragin gen onlangs in de tweede kamer der slaten-ge- j neraal door onderscheiden leden werden bespro- dugen gevankelijk te 's Bosch De laagste 23 Mei f 7.00. De hoogste prijs der Kaas, Kanter, 19 Fe bruary ƒ39.25. Idem idem Nagel, 27 Augustus ƒ26.50 a ƒ31.00. De laagste prijs der Kanter Kaas28 Mei ƒ23.50 ƒ25.50. Idem idem Nagel, 18 Junij ƒ23.50 A ƒ25.00. De grootste hoeveelheid Boter is geweest 4 Junij, 1712%, 71% ton. De kleinste 12 February, 288% 107% ton. De grootste hoeveelheid Kaas 11 Junij, 56854 Ned. ponden. In het dorp St. Anna Parochie is eene vrouw van twee zonenwaarvan de eerste is geboren den 13 dezer, des voormiddags te 8% ure, en de laatste den 18 daaraanvolgende, des avonds te 7 ure, alzoo bijna 5 etmaal na el kander. De kinderen zijn beide in leven. Het heeft Z. M. den koning behaagd in te teekenen voor 300 exemplaren op het gedicht van den heer C. J. v. Bernard Suyk: een dag op den Karmeluit te geven door de boekhan delaars v. d. Heuvell en v. Santen te Leyden ten voordeele van de 750 werklieden die door het afbranden der katoenfabrijk van de firma de Heyde en comp.te Leyden, broodeloos gewor den zijn. Z. M. heeft goedgevonden: 1) aan mr. A. J. B. Sixma baron van Heemstra, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleeneu als burgemeester der 1 gemeente Kollumerland en ter vervulling van de vacaturen welke door de aftreding van burgemeesters in de provincie Friesland op den Isten SNEEKER BINNENLAND. i aimiiiiiiiiiiniiiiiiii^ 3 3 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ctfi voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. HAGA. .39, .den !- !1 b r r.r - .1 1 "".r u. «nc Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1