NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD V0011 1)1! STAD EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEEK, -i J 1862. No. 2. ZATURDAG den 4 January. 17 de Jaargang. BEKEN DMA KING. BINNENLAND. BUITENLAND. alzoo geboren zijn in 1843en wel voor 10 11 12 1 uur. I om 9 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK. Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsbladno. 12). Brengen door deze ter kennis der ingezetenen dat, bij hoofdstuk. III dier wet, handelende over de inschrijving voor de militieonder anderen 3) hij, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling behoorende tot oenen Staatwaar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplig- voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie in- TURKIJE. Dezer dagen is weder een Turk- sche marktvlek door oproerlingen overvallen. De inwoners moesten, met achterlating van dooden, gewonden en gevangenen, de vlugt nemen. De opstandelingen plunderden de plaats en verbrand den zes huizen. Uit Rome berigt mendat de Spaansche gezant den gewezen koning van Napels namens zijne regering verzocht heeftniet toe te geven aan het verzoek van Frankrijk, om Rome te ver laten. Wijk 1 en 2 ’s morgens n n 5> ding maakten, is reeds ten gevolge der bekomen brandwonden overleden. Den 29 December is men reeds wegens het drijfijs overgegaan tot het wegnemen van de schip brug voor Arnhem. Voor eenigen tijd zijn te Leeuwen bij het doen van herstellingen aan een door den waters nood beschadigd huiseene menigte buiteu om loop geraakte muntspeciën gevonden namentlijk Zeeuwsche rijksdaalders en drieguldens. Deze zijn voor oud zilver tot eene waarde van ƒ300 ver kocht. Uit Dussen wwdt gemeld d. d. 30 Dec. f Gisteren avond is gevankelijk van hiernaar Wou- drichem overgebragt zekere A. van Ierse), be schuldigd van het leggen van een brandbrief bij zijn broeder A. van lersel alhier, ten bedrage van ƒ100 op den tweeden kersdag; ook te Almkerk en te Sleeuwijk verneemt men dat zulks geschiedt, hetwelk vele ingezetenen verontrust. Men meldt uit Groningen d. d. 30 Dec. Vrijdag avond omstreeks 8 uur brak hier een felle brand uit in den molen, staande op den wal tusschen de Kleine en Oosterpoorten be hoorende aan 13 bakkers te dezer stede. Deze brand nam zoo schielijk toe, dat de molen bin nen korten tijd in lichtelaaije vlam stond en in stortte alleen het metselwerk is blijven staan. Treurige gevolgen had deze ramp voor de onmid- deilijk in de nabijheid wonende 80jarige weduwe Ostingwelker dochter eene 46jarige vrouw die haar tot steun verstrektezoodanig door den schrik werd getroffendat zij in weêrwil van bijgebragte geneeskundige hulp nog dienzelfden avond is overleden. Voor eenigen tijd hebben de onderwijzers van het 3e district in de provincie Groningen het plan opgevathunnen schoolopziener dr. P. Hofstede de Groot, op den 15 Maart 1862. wanneer z.h.g. 25 jaren schoolopziener zou ge weest zijn in het kwartier Hunsingoeen ge schenk in zilver aan te bieden. Nu evenwel z.h.g. aftreding invalt op den 31 december ek. en z.h.g. bij brief van den 14 December jl. aan de onderwijzers van zijn district den wensch heeft te kennen gegeven om hun een woord van af scheid toe te spreken zoo hebben genoemde on derwijzers besloten bij die gelegenheid het ge schenk aan z.h g. te overhandigen. Die bijeen komst heeft plaats gehad. Dr. P. Hofstede de Groot heeft wederom met warmte zijne overtui ging uitgesproken en voorgestaan. Het ligt geen zins op onzen weg in eene beoordeeling te tre den van het gesproken woord noch ook om den indruk er van te schetsen wij betuigen ala leen ons leedwezen over de wijze, waarop de band tusschen dr. P. Hofstede de Groot heeft opgehouden te bestaan. De aanbieding van het geschenk bij monde van de onderwijzer R. A. Venhuis, bewees duidelijk genoeg, dat dr. P. Hofstede de Groot hier hoog wordt geschatom hel geen hij voor de wetenschap en voor de be schaving heeft verrigtdat het besef bij allen le vendig is hoezeer zij hem in veel behooren na te volgen. De onderwijzers van Hunsingo hopen, dat hun voormalige schoolopziener ook nu nog niet zal ophouden de waarachtige belangen van het lager onderwijs ter harte te nemenen dat de scheiding geen wezentlijk nadeel aan de goe de zaak moge toebrengen. 8’s middags 10, ‘s namiddags Terwijl overigens de inschrijving teij Secretarie dezer Gemeente kan geschieden van 's morgens 9 tot 'snamiddags 1 uur. Sneek den 14 December 1861. geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1) hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet vanden28sten Julij 1850 (Staatsblad no. 44); 2) hij die geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt 1) van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder,of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2) van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3) van hem, die geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de gemeen te waar hij woont 4) van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeentewaar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet inge schreven 1) de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2) de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderiooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten. Art. 18. Elk die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven is verpligtzich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tus schen den Isten en 3Isten Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moe der, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra nit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeentewaar de inschrijving, volgens art 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verders be kend dat op Woensdag den Vijftienden Januarij 1862 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke ingezetenen, die op den Isten Janua rij 1862 hun 19de jaar zijn ingetreden, en die 3 5 7 9 SNEEK, 3 Januarij. Uit Heeg wordt gemeld d. d. 2 Januarij Ook hier heeft men een jammerlijke roofzucht ontdekt waardoor het vee in zijne weide niet meer veilig blijkt te zijn. Men heeft namentlijk (vermoedelijk zaturdag of zondag nacht jl.) uit de vier schapen van L. K. G. het beste weten uit te vinden en er zich van meester gemaakt doch wij hopendat het der justitie zal gelukken den dader van dit schandelijk feit op te sporen en naar verdienste te straffen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 31 De cember Aan de metaalgieterij van den heer Ba ke jr.buiten de Waardbarrière alhier, is in aanbouw en bijna voltooid de ijzeren kap of koe pel welke moet geplaatst worden op het Paleis Volksvlijt te Amsterdam. Men zegtdat dan 200,000 kilo’s ijzer aan dit kolossale voor meer werk gebruikt zijn. Door de afstemming van de begrooting van binnenlandsche zaken zijn wij wat de ministeri ele crisis betreft van het eene jaar tot het ande re in status quo gebleven volgens sommige bla den is die afstemming, nadat verschillende amen dementen waren goedgekeurd naar het hoofdstuk der grondwetèn ongrondwettig èn informeel. Op nieuw heeft men gezien welk eene anar chie van beginselen in de tweede kamer heerscht. De tweede kamer werpt zich meer op als een regerings collegie, terwijl zij hare roeping als volks vertegenwoordiging tegen over de regering vergeet, door allerlei inconsequenlienweigert de tweede kamer het eene jaargeld voor inrig- tingen die zij het vorige jaar goedkeurt, en om gekeerd geeft zij het eene jaargelddat zij een jaar vroeger weigerde. (Volksbl.) Wat betreft de aanneming van de begrooting voor het ministerie van koloniën met eene over- grootte meerderheid van 51 tegen 20 stemmen, hierover zijn de constitutionele bladen verheugd omdat vooral in koloniale zaken zooveel behou dende elementen zijn dat voor te sterke voor uitgang men niet zoo zeer behoeft bezorgd te wezen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat van den penningvan rijkswege vervaardigd ter ge dachtenis van de droogmaking van de Haarlem mermeer afslagen in goudzilver en brons ver krijgbaar zijn gesteld, en dat de prijs daarvan voor bijzondere personen bedraagt ongeveer 400 voor den gouden, ongeveer ƒ30 voor den zilve- ren en ƒ2.80 voor den bronzen penning. Tot het verkrijgen van zoodanige afslagen behooren de belanghebbenden zich te wenden tot het munt- collegie te Utrecht. In den avond van den 19den dezer is op den spoorweg tusschen Arnhem en Wolfhezen een ongeluk gebeurd, dat, hoewel goed afgeloo- pen zijnde, ernstige gevolgen had kunnen hebben twee wagens van den personen-trein geraakten namelijk uit het spoor, w’aardoor echter geen der passagiers eenig letsel bekwam, doch wel een op onthoud van anderhalf uur werd veroorzaakt. Uit Zierikzee wordt gemeld d. d. 27 Dec.: Het kind, waarvan wij ia ons vorig nommer mei- COURANT. SNEEKER htiMilllllllMI M >5 99 99 99 99 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets. Voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 Burgemeester en TM et houders voornoemd, WOUDA. De Secretaris t 1IAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1