-I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSE1ENT SNEER. I 1 I 3- 1 1862. No. 3. WOENSDAG den 8 Januarij. 17de Jaargang BINNENLAND. BUITENBAN D. BlIMBffllllimi De genen die in het jaar 1861 LEVERAN TIES aan de Gemeente SNEEK hebben gedaan, worden bij deze verzocht, hunne rekeningen des wege, vóór den 10 Januarij 1862, ter Secreta rie in te leveren. gen gaat niet, want daarvoor is de uitgestrekt heid grondsom laatstgenoemde kolonie gelegen te klein. Die grond beslaat 1000 bunders, ter wijl Veenhuizen 2000 bunders meer heeftdie levens nog onbebouwd zijn, zeker nog voor eene eeuw brandstoffen geven en ongeveer 300 bun ders dalgrond aanbieden, uitnemend geschikt tot boschteelt. De verkoop der Ommerschans met bijgele gen grond, zou eene aanzienlijke som opleveren, waarvan, na aftrek der kosten van overschrijving en huisvesting dier bevolking te Veenhuizennog een aanzienlijk bedrag zpu overblijven, tot amor tisatie van schuld." Sedert eeuige dagen vertoont zich in^de ri vieren veel van boven afkomend ijs, waardoor de scheepvaart êenigszins wordt belemmerd. De schipbruggen te WestervoortArnhem en Vreeswijk en gierponten te Nijmegen en Zalt- Bommel zijn daarom weggenomen. Ook de Maas is bij Maastricht sedert eenige dagen vol drijf-ijszoo dat de gemeenschap met Luik te water is gestremd. Het nut van den nieuwen spoorweg wordt er nu in_ruime mate ondervonden Lil Kampen wordt gemeld d. d. 2 Jan..- Heden is de rivier de IJssel boven de IJsselbrug, zoo ver het oog reikt, geheel vol met ijs gescho ven, zoodat de scheepvaart daardoor is gestremd. De stoombooten van de Rijn- en IJssel stoom bootmaatschappij zijn met moeite door het ijs naar de bovenhaven gebragt, en alzoo is voor- loopig de vaart gestaakt. Uit Gramsbergen wordt gemeld d. d. 30 December.- Voor eenige dagen vervoegden zich ten huize van een paar eenvoudige landlieden in deze gemeente een meisje, hetwelk voorgaf lot hunne familie te belmorenen met die familie ook zeer goed bekend was. Na aldaar eenige dagen vertoefd te hebben is ze in stilte, onder voorwendsel van een boodschap te willen doen vertrokkenen heeft van de vrouw des huizes een jak en twee rokken mede genomen. Toen werd een onderzoek ter vermeende woonplaats van dat meisje ingesteld en bleelf het dat het eene vreemdeling en listige bedriegster was ge weest. De zaak is ter kennis derpoliciegebragt, die thans onderzoek doetterwijl het reeds is geblekendat de bewuste persoon ook elders op gelijke wijze werkzajg; is geweest. Uit Meppel wgpdt gemeld d. d. 1 Jan.: Commissarissen dor .maatschappij van Weldadig heid te Frederiksoord enz. hebben gisteren aan de onderwijzers der scholen aldaar door een be voegd ambtenaar doen bekend maken dat de schoolgebouwen voor het on derwijs niet weder moeten worden geopend. NEW-YORK, 20 December. Men Verneemt, dat de lang verwachte veldslag in Missouri is ge leverd en 1300 man van het Zuider-leger zich hebben overgegeven. Van Beaufort zijn 12,000 pd. kantóen hier ontvangenen 400,000 pd. lagen ler inscheping gereed. Volgens gerucht zou de heer Stephensvice-president der Zuider- confederatie, ernstig ziek zijn. Volgens een ander gerucht zou aan het congres worden on- zullen de WwM- derivorpen een tractaat tusschen Mexikó en de waarbij de regering te Washington zich verbindt aan Mexiko elf millioen dollars te be- ter voldoening van de Engelsche ën Fransche vorderingen ten laste van laatstgenoem de republiek en waartegen Mexiko aan Ameri ka verschillende handelsprivilegiën zou toestaan benevens het regt om troepen over het Mexi- kaansche grondgebied te lalen trekken. RUSLAND. Volgens particuliere berigten uit Petersburg heeft men hoop dat na de invoering der maatregelen van bestuurwelke reeds getui gen van veel mindere gestrengheid dan vroeger moest in acht genomen wordenin het begin heeft de statuten goedgekeurd van de te Leeuwarden gevestigde vereeniging verheid’ waarvan een ieder tegen eene geringe contributie lid kan worden en hetwelk zich de bevordering van fabrijk- en handwerk-nijverheid ten doel stelt en daartoe als naaste middelenbe- schouwt: 1) het houden van tentoonstellingen; 2) het houden van nijverheid- en handwerk-scho- len en andere inrigtingendie strekken om eene behoorlijke opleiding, meer geestbeschaving en hoogere kunstvaardigheid aan de nijvere klasse te verschaffen4) het voorthelpen van de zoodani- gen uit den nijveren stand, die uitmunten door gedrag en bekwaamheid 5) het verspreiden van merkwaardige mededeeling en het houden van voorlezingen des betreffende. Te Amsterdam zijn in 1861 geboren 4649 mannelijke en 4233 vrouwelijke personenwaar onder 682 onechte kinderen. Onder de geboor ten waren 176 gevallen van tweelingsgeboorte. Overleden zijn er 3221 mannelijke en 3276 vrou welijke personen, terwijl er 2089 huwelijken werden gesloten. Het Nederlandsch zendeling-genootschap heeft in 1861 aan giften en legaten ontvangen de som van ƒ38,795.45'/2. Het onderstaande adres tot ondersteuning van het regeringsbeleid van den minister van koloniën is den 1 Januarij door vele aanzienlij ke handelaren en andere -achtenswaardige man nen uit Rotterdam aan de eerste kamer der staten-generaal verzonden. Aan de eerste kamer der staten-generaal. Geven eerbiedig te kennen De ondergeteekendenallen belanghebbende bij den handel en de scheepvaart op de koloni ën of door betrekking en studie daarmede be kend dat zij kennis genomen hebben van een adres door eenige ingezetenen van Amsterdam aau uwe vergadering gerigt, en op welk adres men ook hier ter stede handteekeningen tracht te winnen, met het doel om bij uwe vergadering de rigting van den tegenwoordigen minister van koloniën verdacht te maken en bij u het vermoeden op te wekken dat de beginselen door Z. E. be leden ernstige bezorgdheid in onze vomname koopsteden doen ontstaanten opzigte van de voor Nederland zoo gewigtige belangen aan dien SNEEK, 7 Januarij. Sedert ons laatst vorig berigt, is de long ziekte in de gemeente Wijmbritseradeel uitgebro ken onder de runderen van den veehouder Trede Harmens IJkema, te Sandfirden, alwaar 1 rund is afgemaakt. Voorts zijn nog afgemaakt 5 runderenals 4 bij Epke Jans Zonderland, te Scharnegoutum. 1 bij Sipke Eeltjes Huismanid. Nieuw aangetast 12, als: Bij Epke Jans Zonderland, te Scharnegoutum 6. Sipke Eeltjes Huisman,,, 5. De wed. Jan Sjoerds Heeg.teIJsbrechtum 1. Uit IJlst wordt gemeld d. d. 7 Januarij: Ontvreemdvermoedelijk in den nacht van den 30 op 31 December 1861 uit het land van de wed. Folkert van Dijk te IJlst, een wit schaap van het Friesche ras daders onbekend. De schaal-collecte langs de huizen der ingeze tenen, waarvan de opbrengst is bestemd tol ver goeding van het nadeel aan de behoeftigen toe- gebragt, door het afschaffen van het zoo lastige nieuwjaarwenschenheeft dit jaar opgebragt 126.66. Z. M. staatsman toevertrouwd dat bij hen en velen met hen juist het om gekeerde waar isdaar in tegendeel bij hen het vertrouwen bestaat en door de geheele houding en de verklaringen des mipislëts van koloniën voortdurend is versterkt geworden dat alleen het door hem voorgestane stelsel, om langzamerhand ook op het koloniaal gebied de beginselen eener meer gezonde staatshuishouding toe te passen tot den vermeerderden bloei dor Oost-lndische bezittingen zal kunnen leiden ja tot haar be houd kan strekken, zoodat het belang van moe derland en kolonie volstrekt vordert dat met krachtige en bedaarde hand die rigting worde gehandhaafd, en bestaande misbruiken worden opgeruimd dat zij daarom meenen eerbiedig, maar ernstig bij uwe vergadering te mogen protesteren, legen eene wijze van voorstelling die naar hunne be- scheidene maar vaste overtuiging onwaar isen mogt zij ingang vinden, tot verderf zou leiden van den staat Redenen waarom zij uwe vergadering verzoe ken geen acht te slaan op zoodanige verzoeken, maar in het belang van onzen handel en onze koloniën de regering op den weg, welken zij be wandelen krachtig te ondersteunen. Den 3 dezer is te Delft in den ouderdom van 47 jaren overleden dr. Bleekrode, hoogleer- aar in de natuur- en wiskundige wetenschappen bij de akademie te Delft. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 3 JanuarijGisteren hebben een dragonder en een burgerdoor misbruik van sterken drank bene veld zich verdronken. De Volksvriend meldtDe jeneverram- pen in Nederland gedurende het jaar 1861 maandelijks door ons medegedeeldeen klein staaltje slechts van de werkelijkheid, geven 61 gevallen van gevangenneming en verooriïeeling; 8 van moord en manslag; 64 van verwonding en mishandeling; 34 zelfmoorden.” Den 1 Januarij bespeurde de rijksveldwach- teropziener der jagt en visscherij uit Hulst, op patrouille in het jagtveld zijnde, een strooper. Hij liep dadelijk op hem aan en trachtte hem door het afnemen van zijn geweer onschadelijk te maken. Daarop moet eene worsteling lus- schen beide personen zijn ontstaan, waarbij het schot afging, dat den strooper trof, die op de plaats dood bleef. Te Zutphen werd den 31 December van het kantoor der onderneming van Gend en Loos een paket met geldswaarde vermist. Men ver- dacht den heer M.een geacht ingezeten dier stad. Daar deze echter op de uitnoodiging tot teruggave weigerachtig bleef, werd het corpus delicti met geweld uit zijn zak gehaald. Hoewel i deze zaak in handen van de policie is gesteld gelooft men, dat zij aan verstandsverbijstering! moet worden toegeschreven. Uit Hoorn schrijft men dat in geene stad van Noord-Holland zooveel vooruitgang onderden koopmansstand te zien is als daar. In slededat, zoo als in vroegere jaren veel afgebroken wordt, bouwt men daar thans veel, waardoor die stad een geheel ander aanzien heeft dan vóór een twaalftal jaren.- De Clr. Cour, bevat het volgende. en Zal de Ommerschans als kolonie van w; nij digheid worden opgeheven en i ners van dit gesticht nu worden overgebragt j Unie^ „Die gewigtige vraag wordt thans in het rui- j »e>i>ir> nislerie van binnenlandsche zaken ernstig behan- j deld en het schijnt dat het antwoord bevestigend zal zijn. „Er is ook veel, dat voor dien maatregel pleit; vooreerst de meer zuinige administratie, gevoerd op ééne plaats. Nu woont de directeur te Meppel en van daar voert hij beheer over de beide inrigtingen. Dit is kostbaar en geeft aan leiding tot veel geschrijf. De bevolkingvan Veen huizen, ongeveer 4900 koppen tellende, naar Ommerschans j waar er 2000 zijn, over te bren- - 1 O SNEEKER *4 liMilllllllliBIIIII tsa erssr= V - I 7 a I De Secretaris der Gemeente, 1IAGA. i i 55 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 COURANT. - Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets, voor eiken regel daarenboven 10 ctls. |ehalve,35 <tg. te- gelrcgt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1