NIEliWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. 4 d r t 1862. No. 4. I 17de Jaargang ZATURDAG den 11 Januarij. I ilTHII BUITENLAND. BINNENLAND. f 'in1; Mini'M'i i i'w rm fjiim'in HL AMERIKA. Het kaperschip Sumter der Zui delijke confederatie is in dé haven van Cadix binnen gekomen, zonder saluut. Het had 42 krijgsgevangenen aan boord en heeft onderweg drie schepen van de Noordelijke Staten vero eld. Aangezien veie invloedrijke personen, die zich ten voordooie van het denkbeeld hadden uit gelaten om een monument voor prins Albert te slichten thans niet Ie Louden aanwezig zijn, heeft de hnd-mayo volens den Times de met dat doel heu gde algemeene vergadering uiigesield. De vrede» egiers »an Worcestershire en War wickshire hebben besloten tot het indienen van een adres aan het pariemeut houdende verzoek lol verzwaring der straffen legen diefstal van wild bedreigd. Het aantal wdd dieven en slroo- pers van beroep wordt in Engeland op 800 ge schat. Uit China is via St. Petersburg de belang rijke tijding ontvangen, dat de door den overle den keizer ingestelde rijksraad, van welk ligchaam de Europeanen weinig goeds konden verwachten, omdat het zamengesleld was uil mannen hun be paald vijandig gezind, ontbonden is door den nieuwen keizer, die in zijne hoofdstad Peking, blijkens beriglen van daar van 1 November jl is aangekomen. Dezen maatregel heeft men zeer zeker le danken aan den invloed van prinsKong, oom van den nieuwen keizer, welke soeverein den prins wiens verlachte begrippen bekend zijn en die ingenomen is met de Europesche bescha ving tot regent des rijks heeft benoemd. Een en ander wordt ook door den Franschcn Morri- teur van gisteren medegedeeld. Ontniddelhjk na de benoeming van prins Kong tot regent is Suh- sumeen ultra-rcactionnair, openlijk ter dood gebragt, en werden twee andere keizerlijke groot- waardigheid-bekleeders geworgd. Er zijn in Rusland adelijken die 7000 toi meer dan 10000 lijfeigenen bezitten. Graaf Scheremeticff wordt voor het rijkste lid van den Russischcn adel gehouden. Hij bezit 12000 lijf eigenen, onder welke zich vele bevinden, wier rijkdommen millioenen bedraagt. Zijne jaarlijk- sche inkomsten bedragen 1 */2 millioen zilveren roebels 3mill. gulden Ned.). Elk lijfeigene be taalt aan zijnen heer 10 tot 15 roebels 'sjaars. Daar in Rusland meer dan 23 millioen lijfeige nen zijn en de waarde van elk daarvan meer dan 300 roebels bedraagt, worden de heeren der lijf eigenen door de emancipatie bedreigd met een verlies van wel 14 milliarden guldens, nagenoeg zooveel als de Engelsche nationale schuld. ITALIË. De Movimento deelt mede: dat Gar- ribaldi hel presidentschap van de vereeniging dcr Genueesche karabiniers heeft aangenomen bij ee- nen brief, waarin hij zegtHaast u, met u in den wapenhandel te oefenen, want het oogen- blik nadert, dat gij op nieuw bewijs zult moeten geven van uwe dapperheid. SPANJE. Volgens een paar Parijschc bladen heeft het Spaansche expeditie escader naar Me xico den 8 December jl. reeds bezit genomen van het fort St. Juan d’ ülloa vóór dat de Fran- sche en Engelsche escaders zich er bij hadden gevoegd. Volgens een tejegram uit Londen zou SNEEK, 10 Januarij. Gisteren avond heeft zich alhier de rijks- commies L. verdronkenongeveer op dezelfde plaats waar voor 3 weken eene schippersvrouw ook dood uit het water is opgehaald. Even als toen is ook nu weer de sterke drank oorzaak van deze noodlottige daad geweest. Hij was 44 jaren oud, en laat eene weduwe met 7 kinderen na. Nog heeft zich een ander gehuwd man door ophanging het leven getracht te benemen, maar is nog in tijds door zijne eigene vrouw en hare moeder losgemaakt. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d 6 Jan.: Zekere J. J.dienstmaagd bij den logementhou der W. alhier, is gisteren avond, als verdacht van kindermoordin hechtenis genomen. Rij onderzoek door de justitie is gebleken dat zij hel lijkje van het kind waarvan zij den 4 of 5 de zer was bevallen, in hare kleêrkist had verbor gen. Het geregielijk geneeskundig onderzoek is opgedragen aan den heer J. M. Baart de la Fail le, med. dr. alhier. Uit Dragten meldt men dat dezer dagen door een industrieel concessie is aangevraagd tot exploitatie van gas-verlichting tegen e^n tarief van minstens 20 pet^beneden dat van Leeuwar den. Door den minister van marine is geannon ceerd dat in de laatste helft van Mei bij de di rectie dcr marine te Amsterdam een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als stuurmansleerling in 's rijks zeedienst wen- schen te worden aangenomen. Hel getal der te plaatsen jongelingen kan 10 bedragen. Zij moe ten geboren zijn in 184G 1847 of 1848 en de verzoeken tot toelating moeten worden inge diend vóór of op ultimo April 1862 aan den minister van marine, De soldij der stuurmans leerlingen bedraagt ƒ10 's maands. Bij hunne bevordering tot stuurman zullen zij eene vaste verbindlenis voot den tijd van vijf jaren moeten aangaan. De minister van oorlog beeft bepaald, dat wanneer er dit jaar miliciens moeten worden in- gelijfd wier aangiften der inschrijving >s verzuimd en die in der tijd niet aan de oproepmg der in lijving voldaan hebben, deze bij een der corpsen infanterie voor de indeeiing van de ligling van 1861 aangewezen, ingeüjfd en doariv-j overeen komstig de nieuwe wet op de nationale militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), da delijk in werkelijke dienst zullen gesteld wort- den. i Het publiek wordt verwittigd dat, ten ge volge eener schikking met de regering van den koning van Italiëde Nederlanders en de onder danen van Zijne evengenoemde Majesteit weder- kehrig zijn vrijgesteld van de verpligting om bij het reizen in de wederzijdsche Staten een paspoort te vertoonen. Naar wij vernemen is door de commissie tot het houden eener algemeene verloting ten be- KENNISGEKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der ingezete nen, dat in hunne vergadering van heden voor- loopig is vastgesteldhet kohier van Omslag strekkende tot restitutie der kosten van onder houd van sommige straten binnen deze Gemeen te over het jaar 1861 en dat dit kohier van heden af, gedurende 14 dagen ter Secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage is nederge- legd. Sneek den 11 Januarij 1862. 9 hoeve der noodlijdenden door den joogsten wa tersnood op eene daartoe door Z. Exc den mi nister van binnenlandsche zaken gedane aanvrage, op nieuw eene som van ruim ƒ44,000 aan dien minister afgedragen; ten einde uit die gelden de schade te vergoeden, welke door de commissie met het bepalen der tegemoetkoming belast,als nog is bevonden aanwezig te zijn. Wij mcenen er de commissie mede geluk ie moeten wen- schen dat bel baar alzoo gegeven is, om, ge heel in övereenstemmóig mol de door haar een maal aangenomen grondslagenhulp te verieenen nu alle andere hulpmiddelen 'z’ji uilgeput, daar de minister, ware deze bron niet voor hem ont sloten geweest, in de jongste geconstateerde be hoeften niet had kunnen voorzien. Met betrek king tot deze verlotings-commissie vernemen wij verder, dat door den minister van binnenland sche zaken, namens den koning, op het door haar ingediende adres, ter benoeming eener com missie, om met de restant-fondsen te administre renis te kennen gegeven, dat Z. M. vermeent daartoe niet te mogen overgaan maar deze zaak aan de zelfstandige beslissing en het beheer der commissie zelve te moeten overlaten. Zaturdag jl. is de rijks-kweekschool tot op leiding van onderwijzers te ’s Hcrtogcnbosch in tegenwoordigheid van den commissaris des ko- nings, den burgemeester, de wethouders en an dere leden van den gemeenteraad, alsmede van eer. aantal genoodigdenop plegtige wijze ge opend. In de Nieuwe bijdragen van Dcc. 1861 ko men 113 vacatur n van hulponderwijzers voor. Neemt men hierbij in aanmerkingdat vele ge meentebesturen de oproepingen niet aan dit of ficieel maandschrift opzenden, dan kan men vei lig aannemendat op 1 Januarij dezes jaars nog 200 hulponderwijzers plaatsen onbezet waren. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 6 Ja nuarij; Wij laten hier volgen den texslzoo als de Monde dien mededeelt, van de toespraak van deu paus aan do officieren van zijn leger, welke hooi den 26 December jl., feestdag van den heiligen Johannesdoor den minister van oorlog graaf de Mérode, waien voorgesteld. Pius IX sprak aldus; Als ik u om mij lieèo zie geschaard, denk ik aan koning David, die, ook door zijnen zoon beroofd laaghartig verraden werd en de huichelarij de logen de oneerlijkheid zijner vij anden moest verduren. Maar, als ik, zag hij reglschapen mannen bij zich die aan de verlei dingen hadden weerstaan en hem vroegen „„Waar wilt g:j dat wij gaan?”’ En als David zal ik n zeggen: „„Mijn tijd is nog niet ge komen.’" Maar even als Absalon den dood vond met zijn trolSch hoofd aan de takken van een boom opgehangen; zullen ook de pogingen der tegenwoordige goddeloosheid en huichelarij (en laatste mislukken, en gezamenlijk zullen wij te- rugkeferen in de gewestendie onze vijanden hebben overweldigd en wreedelijk onderdrukt. Deze gewesten zullenzonder dat er iels aan ontbreekt, aan den Heiligen Stoel toebehooren en niets zal ik er van afstaan, omdat het mij niet geoorloofd is het grondgebied der Kerk te ver loten, hetwelk het onderpand is der vrijheid en onafhankelijkheid van den stedehouder van Jezus Chrislks. Met Vertrouwen zeg ik: wij zullen in die provinciën terugkomen Ben ik zelf dan niet bij u, dan zal hij het wezen die na mij op de zen zetel, zal zitten, want Simon sterft, maar Petrus is oiivergankelijk." Men schrijft uit Weesp. Alhier is in de vo rige week het gas ontstokender gasfabriekal hier voor korten tijd voltooid. Hetzelve heeft met eenige festiviteiten plaats gehad. In het Hollandsche Veld in Hoogeveen had den 3 dezerten gevolge van het misbruik van sterken drank, een treurig voorval plapls. K. L. ging met zijne kameraden eene wedding schap aandat hij vier Ned. maatjes brandewijn in eens zou opdrinken. Naauwelijks had hij den laatsten dronk gedaanof hij viel levenloos ne der. Op Nieuwjaarsdag waggelde te Groningen een man, aldaar woonachtig, in vrij beschonken toestand naar huis begeleid door een hoop jon gens die zich ondanks zijn beklagenswaardigen toestand, over hem vrolijk maakten. Op debrug bij de Öosterpoort gekomenbegon hem dit der wijze te verv.lcn dat hij een der jongens greep en hem kortaf boven van de brug midden in de gracht wierp. De jongen is slechts met veel moeite gered; en de dronkaard bevindt zich thans in arrest. SNEEKER COURANT. f Deze Courant verschijnt Woensdags en Z^turdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 Adrertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 'etst voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 36 ets. te» gelregt voor iedere plaatei'g. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOU D A De Secretaris HAOA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1