NIEUWS- EN ADVERTENT1E-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I B 1862. No. 17 de Jaargang* WOENSDAG den 15 Jannarij. 1 14 ~afN nuarij t I Ongeh. 59 m. Weduw- 10 11 12 1 uur. Wijk l en 2 's morgens om 9 n stemmen aangenomen, waarna ook deze kamer tot nadere bijeenroeping is uiteengegaan. Jhr. M. Salvador heeft dezer dagen voor het eerst weder zitting genomen als lid van den gemeenteraad van Haarlem. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 9 Ja- De heeren Mason en Slidell afgevaar digden der Zuider-confederatiezullen door de regering der Unie in vrijheid worden gesteld en naar hunne bestemming (Frankrijk en Engeland) kunnen vertrekken. Waarschijnlijk is een en an der thans reeds gebeurd. Dit gewigtig feit - door velen voorspeld maar ook door velen als onwaarschijnlijk, ja onmogelijk geacht, en waar door de vrees voor een Eiigclsch-Amerikaanschen oorlog komt te vervallen werd gisteren na middag hier bij geruchte bekend en in den la ten avond bevestigd. Heden is de tijding te Lon den officieel bekend gemaakt. De New-York Herald tracht te betoogen dat er voor het gouvernement der Unie geen en kel voordeel te verkrijgen zou zijn door de wei gering om de commissarissen op vrije voeten te. stellen terwijl iutegendeel juist door hen vrij te geven, aan Engeland ieder voorwendsel tot eene interventie in den burgeroorlog zou ontnomen zijn, en eene schuld wordt in het leven geroepen die Amerika later aan Engeland zal voldoen. De New-York Times zegt daarentegen dat zoolang Engeland de Zuidelijken als eene oorlog voeren de partij en de Unie hen als oproerlingen be schouwter altoos voor Engeland wel een voor wendsel tot oorlog zou te vinden zijn. Eerstge noemd blad stelt voor de invoering van een nieuw tarief, en daarbij Fransche handelsartikelen voor deel te doen genietenwaarvan de Engelscha fabrijkaten uitgesloten zouden zijn. Uit Capelie wordt gemeld d. d. 8 January: Het gemeentebestuur alhier, het geregeld school gaan met nadruk willende bevorderenheeft niet alleen gezorgd, dat de geringere klasse gratis onderwijs kan ontvangen, maar daarenboven mid delen aangewendom de schoolgaande kinde ren behoorlijke voeding te verschaffen. Daartoe staan bij het uitgaan der school hunne smakelij ke boterhammen klaar, en zijn een paar vrou wen in de nabijheid der school wonendebe last om hen te verzorgen terwijl de administre rende armmeester meermalen tegenwoordig is, om toe te zien dat alles geregeld gaat. Voor zeker kan er geene betere poging worden aan gewend, om de arme jeugd van het onderwijs gebruik te doen makenen de middelen door het bestuur daartoe gebezigd, verdienen algemee- ne toejuiching, te meer daar bijna alle armen een half uur en verder van de school verwijderd zijn. Jl. vrijdag stelde de vrouw van een dagloo- ner te Zutphen, daar zij van huis moest, haar eenig kindje onder toezigt der grootmoeder. De oude vrouw verwijderde zich voor een oogenblik en toen zij terug kwam was het kind zoodanig gebrand, dat het nog den zelfden dag stierf. Toen men de moeder met het ongeluk bekend maakte, kreeg zij van schrik een hevig zenuwtoevalwaar aan zij reeds zondag overleed. Te ’s Hertogenbosch stond dezer dagen voor de regtbank iemand ter zake van landlooperij teregt. Uit zijne opgaven bleekdat hij was ge boren te Utrecht. In 1830, op 15jarigen leef tijd nam hij dienst bij de 8ste afd. infanterie woonde het beleg der citadel van Antwerpen bij, alwaar hij de bronzen medailje en het metalen kruis ontving; in 1836 begaf hij zich naar Neêr- landsch Indie en nam deel aan den slag op Su matra’s Westkust; in 1840 engageerde hij zich bij het Fransche vreemden-Iegioenwoonde in Algiers verschillende veldtogten bij, van waar hij zich vervolgens onder de vanen van den Kerke- lijken Staat schaarde. Op nieuw bij het Fran sche vreemdenlegioen ingelijfd, nam hij in 1856 deel aan de veldtogten in Italië en werd bij Sol- ferino door twee kogels gewond. In Augustus 6 8’s middags 10, ‘s namiddags Terwijl overigens de inschrijving terj Secretarie dezer Gemeente kan geschieden van s morgens 9 tot snamiddags 1 uur. Sneek den 14 December 1861. en 70 v. naars 8. Gehuwd 63 paren. Jongmans en jonge Doch ters 46. Jongmans en Weduwen 5. Weduw naars en jonge Dochters 8. Weduwnaars en Weduwen 4. In de gemeente Wijmbritseradeel zijn sedert ons laatst vorig berigtop nieuw 15 runderen door de besmetlelijke longziekte aangetast. Afgemaakt 5als 2 bij Sipke Eelljes Huismante Scharnegoutum. 1 bij Epke Jans Zonderland,,, id. 2 bij Jorrit Harmens Dijkstra, te Tirns. Terwijl voorts nog 1 tund aan die ziekte is gestorvenbij Sipke Eeltjes Huisman. De longziekte is nog mede ontstaan onder de runderen van de weduwe Tetman Cornells Fa ber, te Scharnegoutum. Uit Heerenveen wordt gemeld d. d. 10 Ja- nuarij: M«t bijzonder veel genoegen vernemen wij, dat de heer Joseph Crameraanstaanden dingsdag hier een conceit zal geven Onder de arbeidende klasse te Harlingen be staat groote ontevredenheidomdat bij de werk zaamheden aan den noorderspoorweg zoovele van elders komende werklieden werden geplaatst. Eene demonstratie van een tachtigtal hunner gaf aan leiding dat drie personen iu verzekerde bewa ring zijn genomen. De zelfde oog-ongesteldheiddie zich in sommige plaatsen van Holland vertoontwordt ook te Harlingen waargenomen. Men vermoedt, en deskundige bevestigen ditdat die ziekte een gevolg van het gebruik der slechte aardappelen is. Nadat de eerste kamer der staten-generaal in hare zitting van den 2den dezer, met eene merkwaardige vlugheid, de algemeene beschou wingen over de begrooïingswetten voor 1862 had gehouden en de tieo eerste hoofdstukken al len met algemeene slemmen en de meeslen zon der, of na eene zeer korte beraadslaging, had aangenomenheeft deze kamer twee zittingen, die van vrijdag en zaturdag jl.besteed aan de behandeling van hoofdstuk XI, zijnde de begroe ting voor koloniën. Dit hoofdstuk, hetwelk dit j jaar wegens de koloniale politiek van den minis ter Loudon zulk eene agitatie onder de behou- densgezmden in den lande, vooral in Neerlands hoofdstad, had verwekt, bleek ten slotte ook in de eerste kamerdat bolwerk tegen alle nieu wigheden, geene bijzondere afkeuring te verwek ken; daar, hoewel enkele leden tegen het stel sel des ministers het woord voerdenslechts 5 leden er tegen stemden, zoo dat het met eene zeer aanzienlijke meerderheid is aangenomen. Nog werden zaturdag de wetsontwerpen op de onvoorziene uitgaven en het ontwerp der crediet- wet voor binnenlandsche zaken, met algemeene BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK. Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad na 72/ Brengen door deze ter kennis der ingezetenen dat, bij hoofdstuk. III dier wet, handelende over de inschrijving voor de militieonder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1) hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet vanden28sten Julij 1850 {Staatsblad no. 41); 2) hij, diegeen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3) hij, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was al is zijn voogd geen ingezetenmits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling behoorende tot eenen Staatwaar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplig- tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt 1) van een ongehuwde in de gemeente waar de vaderofis deze overledende moederof, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2) van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3) van hem, die geen vader moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten ’s lands gevestigd is, in de gemeen te waar hij woont 4) van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet inge schreven 1) de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2) de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven is verpligtzich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tus- schen den Isten en 3Isten Januarij. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moe der, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeentewaar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verders be kend dat op Woensdag den Vijftienden Januarij 1862 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke ingezetenen, die op den Isten Janua rij 1862 hun 19de jaar zijn ingetreden, en die plzöo geboren zijn in 1843 en wel voor 3 I SNEEK, 14 Januarij. Alhier zijn in den jare 1861 geboren 172 m. 165 v.; waaronder in onecht 1 m. en 6 v., benevens 5 tweelinggeboorten 6 m. en 4 v. Als levenloos geboren zijn aangegeven 5 m. en 5 v. Overleden 93 m. en 107 v. Gehuwd 26 m. en 20 v. Weduwen 17. COURANT. SNEEKER 'F «V BINNENLAND. 99 99 99 99 99 99 99 99 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets. voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. se- gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 i Burgemeester en JEethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris HAGA. 9

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1