NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. y 1862. No. 6. ZATURDAG den 18 Januarij. 17de in BINNENLAND. 4 van BUITENLAND. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der ingezete nen dat in hunne vergadering van heden voor- loopig is vastgesteld, het kohier van Omslag strekkende tot restitutie der kosten van onder houd van sommige straten binnen deze Gemeen te over het jaar 1861 en dat dit kohier van heden af, gedurende 14 dagen ter Secretarie der gemeente, voor een’ ieder ter inzage is nederge- legd. Sneek den 11 Januarij 1862. heden worden opgezonden. Te Arirhem is op 3 Dec. jl. in een win kel ontvangen, zonder dat men den uitgever heeft kunnen opsporen, een gulden met de beeltenis van koning Wil'em II en het jaartal 1848, welk sttik bij onderzoek door het rnunt-collegie te Utrecht is bevonden te wegen 7.045 wigtjes, te bestaan uil tin, ruime sporen koper, sporen zink en sporen lood en te zijn gegoten in eenen vorm, vervaardigd naar een gulden. De dochter van een ingezeten te Alkmaar, een meisje van ruim 20 jarendat onlangs het ongeluk had hare moeder te verliezenpoogde zich daarop van het leven te beroovendoor door te zeggen, en naliteit, geloof of geboortevergeet dat de tijden voorbij zijn toen een dichter tot maarschalk Ra- detzky [kon zeggenOostenrijk is waar zijn kamp is.” Het blad voegt er bij: Oostenrijk is thans ook elders het is in 's lands vertegen woordiging, in de drukpers, in het hart van al le vrienden der constitutie. Wij achten het al les behalve voorzigtig het leger voor te stellen als in strijd met en in verzet tegen de bevol kingen waaruit het is voortgekomen. Er is slechts één Oostenrijk en dit bevindt zich zoo wel te midden van den burger- en boerenstand, als in de gelederen des legers." De keizer heeft voor maarschalk Benedelc een millioen gulden beschikbaar gesteld ten be hoeve van den bouw van een groot militair hos pitaal in het Venetiaansche. TURYN, 13 Januarij. Het officiële blad be- rigtdat na de ongeregeldheden te Castellamara de rust daar niet meer gestoord is geworden. Alle tijdingen van Sicilië houden in, dat de slaat van zaken op het eiland allezins voldoende is. Hetzelfde blad meldt in het verslag der inwijding van de schutters vereeniging, dat Garibaldi zijn leedwezen heeft te kennen gegeven verhinderd te zijn geweest de plegtigheid bij te wonenCial- dini, tweede vice-president der vereeniging, kon wegens dienstzaken niet aanwezig zijn. De Italië meldt: Naar het schijnt hebben de roovers, die met zoo veel kracht uit de na burige provinciën verjaagd warenzich in de provincie Capitanata vereenigd en zoeken zij in het gebergte van Gargano eene schuilplaats. Van daar hebben zij reeds eenige uitvallen gedaan schrik en angst zijn onder de bevolking verspreid. Van regeringswege zijn maatregelen genomen tot spoedig herstel der rust. Rente 64. BRUSSEL9 Januarij. Onze bladen brengen de kwestie der afschaffing van de doodstraf we der ter sprake, en daartoe heeft het proces def zwarte bende’’ aanleiding gegeven. Uit de de batten dezer zaak is gebleken dat twee Vlamin gen die geguillotineerd werden wegens het ple gen van een moord in de nabijheid van Charle roi ten vorigen jare wel onschuldig zouden kun nen zijn geweest aan die misdaad welke door de zwarte bende" zou bedreven zijn. Alleen de twijfel is reeds genoeg, om het te betreuren, dat een straf waarvoor geen herstel bestaat toe gepast is op die twee ongelukkigen. Om deze reden geven zeer vele bladen het verlangen te NEW-YORK, 3 Januarij. De Spaansche ex peditie is den 8 December voor Vera-Cruz aan gekomen. Den gouverneur werden 24 uren ge laten om zich te beraden om de stad over te leveren. De gouverneur antwoordde instruction te hebben om de stad te terlaten zoodra hij de onmogelijkheid inzag om weêrstand te bieden aan de tegen de stad aangevoerde magt. De gouverneur is met ^ijne troepen den 17 naar het binnenland geweien. Daarop werden de Spaansche troepen ontscheept en de Spaan sche vlag werd op de citaiièl geheschente San Juan d’Ulloa en de voornaamste plaatsen werden 100 stukken geschut gevonden. Het Diario Ma rino zegt, dat de stedelijke overheden en het volk van Vera-Cruz de Spanjaarden hartelijk ont vingen. De gouverneur hadalvorens de stad te verlaten, eene proclamatie uitgevaardigd, ver biedende gemeenschap met de Spanjaardenhun provisien te verschaffen en verklarende alle Me xicanen, die in gebreke zouden blijven de wa penen op te vatten tot Mexico’s verdediging, of die in de Spaansche gelederen zouden treden voor verraders. De Spaansche bevelhebber pu bliceerde bij zijne ontscheping eene dagorder aan zijne troepen waaronder o, a. voorkwamOn ze zending is thans slechts begonnenen zal eerst geëindigd zijn wanneer geheel Spanje zal zeggen dat onze troepen den hoon, door Mexi co der Spaansche vlag aangedaanhebben ge wroken en de genegenheid hebben herwonnen van hendie voormaals onze vaderen waren. De Gazette maakt eene proclamatie aan de in- SNEEK, 17 Januarij. Uit ’s Gravenhage wordt aan de R Cour. gemelddat aldaar het gerucht in omloop is dat de heer Loudon, minister van koloniën, is belast met de zamenstelling van een nieuw mi nisterie, doch tot nu toe daarin nog niet is kunnen slagen. Voor apothekersNederlanders van geboor te die genegen zijn om zich als apotheker 3de klasse voor de militaire geneeskundige dienst der landmagt in Oost-Indië voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren, te verbinden, bestaat daartoe gelegenheid, blijkens kennisgeving van den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt. Men verneemt, dat de HH de Bruijn van Amsterdam van Z. M. den koning vergunning hebben verzocht tot het inriglen eener fabrijk voor loopend gas, op het landgoed Hulkenstein, onder Arnhemvoornamelijk met het doel om de aldaar op te rigten stoom-beetworlelsuiker-fa- brijk met gas te verlichten. Te Amsterdam houden zich sedert eenigen tijd twee zendelingen der Mormonen oidedig met discipels te maken. Zij hebben circulaires daar toe verspreid, maar in deze hebben zij niet ver meld dat de polygamie door hunne secte zeer aangeprezen wordt en dat hun tegenwoordige profeet Brigham Young 70 vrouwen heeft. Bij de uitvoering der geniewerken om en buiten Nijmegen worden vele merkwaardigheden uit den grond te voorschijn gebragldie voor een groot gedeelte dagteekenen van de vroegste tijden, of wel afkomstig zijn van vroegere bele geringen, als in 1672 door Turenne, en in 1794 door Möreau. Zoo zijn er op de plaats waar vroeger het Romeinsche kamp is geweest, drie groote vazen of wijnkruiken gevondenzooge naamde amphoren, de grootste, welke van die soort tot dusverre in Nederland zijn ontdekt, en later nog verscheiden potten, munten, enz. Bij het graven van de wegen, welke men bezig is, in de helling van den berg aan te leggenwor den aanhoudend oudheden opgedolven benevens een groot getal fraaijc penningen en Romein- sche Fransche SpaanscheEngelsche en Duit- sche munten. Onder het opgedolvene zijn ook vele geraamten van gesneuvelden. Al deze oud- naar het rijks-museum te Leyden woners bekend, waarin gezegd wordt, dat de Spaansche troepen niet gekomen wareh met ee ne zending om het land te overheeren, maar al leen om voldoening te vragen voor de niet uit gevoerde traclaten en de geweldenarijen tegen Spanjaarden gepleegd, en om waarborgen te er langen tegen de herhaling van dergelijke euvelen. De vreedzame bewoners zullen bescherming erlangende aanstokers van ongeregeldheden zul len gevonnisd worden door eene militaire com missie. Verder zijn de inwoners uitgenoodigd tot hunne bezigheden terug te koeren. Het leger zal de grootste voldoening smakenwanneer het zijne zending heeft vervuld en naar Spanje zal zijn teruggekeerdwetende zich de genegenheid der Mexicanen verworven te hebben. Vier fre gatten onder bevel van Giavelli en generaal Prim zullen aankomen Uit Havanna d. d. 23 werd gemeld, dat aldaar groote geestdrift heersch- te en de stad geïllumineerd was. OOSTENRIJK. De Weener bladen maken veel ophef van het schitterend onthaalden kei zer bij het leger te Verona ten deel gevallen en van de toespraak door maarschalk Benedek daar tot hem gehouden. De openbare meening ziet in deze manifestation een kenteeken van de her leving van den militairen dat is oorlogzuch- tigen geest en voorspelt er niet veel goeds met betrekking tot het behoud des vredes. De Ostdeutsche Post oordeelt, dat de maarschalk „dat het leger slechts één God één keizer kent zonder verschil van natio- zich op te hangen. Dit voornemen werd echter spoedig ontdekt en verijdeld. Zij werd nu door haren vader naar Amsterdam gezondenom zich een weinig te verzetten. Daar heeft zij zich ech ter door phosphorus en vitriool vergiftigd en zoo een einde aan haar jeugdig leven gemaakt. Als een nieuw middel om aan eene vróuw te geraken kan dienen dat dezer dagen door den omroeper te Delfshaven werd bekend ge maaktdat een trouwlustig^ jongeling eene jeug dige wederhelft met eenig fortuin zochtterwijl de daarop refiecterenden verzocht werden, zich met gesloten brieven bij hem, omroeper, aan te melden. Uit Vollenhove wordt gemeld d. d. 11 Januarij: De zeehonden spelen zoo de baas in de Zuiderzee dat de haringvangst niets betee- kent; men heeft er geopend die tot 300 stuks haringen in den buik hadden. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 13 Janu arij Gisteren avond tusschen 5 en 7 uur is alhier een brutale diefstal gepleegd ten huize van den zeilmaker W. K. Deze met zijne vrouw ter kerk gegaan zijnde en niemand te huis gela ten hebbendeheeft iemand door het uitsnijden eener ruit zich toegang weten te verschaffen in de achterkamer der woning alwaar door hem een kabinet is opengebroken, uit hetwelk hij ee ne som van ongeveer f 400 aan contanten heeft ontvreemd; terwijl van de gouden en zilveren voorwerpen die zich mede in het kabinet be vonden en die hij wel heeft opgemerktdoor hem niets is medegenomenwelligt met het doel, om zijne ontdekking onmogelijk te maken, ofschoon dan ook reeds een onderzoek ingesteld isheeft dit echter tot heden niets aan het licht gebragt. Een rijk heer in Drenthe had zijne vrouw op nieuwjaarsdag twaalf paar glacé-handschoenen ten geschenke gegeven. Het dametje was zoo geraaktdat haar man haar zulk een gering ca deau had gemaakt, dat zij, zoodra zij zich alleen bevond de handschoenen in het vuur wierp. Aan tafel begon het vrouwtje nog wat te pruttelen en toen bleek het tot haar niet geringen schrik dat ieder paar handschoenen in een bankbiljet van f 100 was gewikkeld geweest. Eene dure liefhebberij. SNEEKER fl l XffiltlillWMWIW Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets. voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. Burgemeester en IVet houders voornoemd WOUD A Ne Secretaris Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1