NIEUWS- EN ADI'EHTENTIE-IJLAI) VOOIS DE STAD EN HET AlillONDISSEIIENT SNEEK. i wi 1862. No. 8. 17de Jaargang^ ZATURDAG den 25 January. 1H BINNENLAND. BUITENLAND. op ï- iimwiiiiiM iïiawi hols. De onderneming zal haar onlslnan ver schuldigd wezen aan de Genlsche industrie. Gisteren morgen gebeurde bij Driebergen een vreesselijk ongeluk. De opzïgter van den Rijnspoorweg 1’. een zeer verdienstelijk beamb- SNEEK24 January. Heden had alhier de vroeger aangekondig- de hardrijderij op schaatsen door mannen plaats. Eenc buitengewoon groote menigte volks was om die reden in de stad gekomen en talrijk was bet getal toeschouwers van dit volksfeest. Hoe wel de invallende dooi, het rijden voor de lief hebbers wel wat onaangenaam maaktewerd de ze onaangenaamheid weder door het schoone we der vergoed. De prijs ƒ100 werd, schijnbaar zonder veel moeite, behaald door Roelof J. de Boer, te Ter Heij (Drenthe), terwijl met hem het laatst in de baan bleef, Uibe G. van Dijk van Gauw, aan wien dus de premie groot ƒ30 te beurt viel. Het getal der mededingers bedroeg 128. Een treurig ongeluk is evenwel op deze hard rijderij gevolgd. \V. U. I’lantenga boerenarbei der te Witmarsum on zijne vrouw zijn te zamen nabij Sneek, op hunne terugweg naar huis, door het ijs geraakt. De man werd met moeite ge red, maar zijn toestand is nog geheel niet zon der zorg. Zijne vrouw echter is levenloos uit het ijs opgelnald. Zij is 46 jaar ouden laat haar echtgenoot en 4 kinderen na. In ons vorig nommer maakten wij melding van het verwerpen door den Imogen raad van de voorzieningen in cassatie, ingesteld doorC. Men ging en nog twee anderen. Het blijkt ons even wel dat dit berigt niet geheel juist wasnl dat Mousing door het hof van Friesland veroor deeld is tot 4 jaren gevangenisstraf, en niet zoo als wij in ons vorig nommer melddentot 5 ja ren, en dat dit vonnis door den hoogc raad is be krachtigd. Uit Franeker wordt gemeld d. d. 20 Jan. Gisteren middag, omstreeks 5 ure, reden alhier, op de Kromme grachttwee menschen zoodanig tegen elkander aandat do een (een .Winsumér) voor dood bij den kastelein Weijer werd in huis gedragen nadat men heelkundige hulp had in geroepen, heeft men hem naar het armhuis over- gebragt waar hij weder een weinig bijkwamna echter in een half bewusteloozen staat den nacht doorgebragt te hebbenis hij heden namiddag aan de gevolgen van zijn val overledennalaten de eene vrouw en twee kinderen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 20 Januarij rijks middelen over de twaalf maanden van het jaar 1861 blijkt, dat al de hoofdafdeclingen, met uitzondering alleen van de indirecte belastingen in dat jaar meer hebben opgeleverd dan daar voor op de begrooling van dat jaar was geraamd. De opbrengst vah de directe belastingen is ge weest van 20,496,475 tegen eene raming van ƒ20,120,840; die der inkomende en scheep- vaartsregten. 5,354,727 tegen eene begroeting van ƒ4,336,384; die der accijnsen 18,437,364 tegen eene raming van 17,522,000. Van de accijnsen hebben al de onderdeden meer geleverd dan de begrooling, behalve de belasting op den wijn en op de bierendoch ook daarvan is het verschil gering. Het eindcijfer van de opbrengst der indirecte belastingen is geweest ƒ12,085,424 tegen eene Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.40; buiten de Stad franco /1.65 bij de vv 1860 eene vermeerdering heeft opgeleverd van ƒ1,044,898; en dat, niettegenstaande de op brengst van het regt van successie ƒ273,454 be neden de begrooling is geblevende geheele opbrengst der middelen de raming met ƒ2,217,937 TURKIJE. De regering heeft besloten do staatsbegroting over 1862 openbaar te maken. In dat rijk zullen verscheidene nieuwe belastin gen en het tabaksmonopoliezoo als het in Frank rijk bestaatingevoerd worden. Voor eenigc dagen werd een berigt uit Konstanlinopel medegedeeld, luidende: „dat de groote schat van Ali-pacha van Tebelen gevonden is.” „In 1826 ontving Ali-pachidie voor den rijksten man van geheel het Oosten gehouden werd van sultan Mahmud de zijden koorde; dat wil zeggen: den last zich het leven te benemen. Alvorens te gehoorzamen liet Ali-pacha al zijne schatten goudzilver en edelgesteenten van een ontzaggelijk groote waarde, begraven en doodde met eigen hand de dienaren die bij deze begra fenis waren gebruikt. Sedert waren alle naspo- ringen om dien schat te ontdekken vruchteloos en de zaak was bijna in het vergeetboek geraakt, toen onlangs de Hongaarsche generaal Gallvroe ger in dienst der Porte, en die onder Garibaldi den veldtogt in Italic had medegemaaktmet den ex-diclator te Napels kwam en in die stad eene oude vrouw ontmoette, die hem verzekerde dat zij de plaats kende waar de befaamde schat on der den grond bedolven was. Die vrouw was in 1826 een der odalisken van den harem van Ali- pacha en de wreede pacha van Janina had haar in het leven gespaard. Generaal Gall wendde zich hierop tot kolonel Schneider, zijn landgenoot, en deze heeft door den invloed van sir H. Bul- wer, don Britschen gezant te Konstantinopelvan successie geleverd ƒ3,866,546, terwijl de van dit middel was begroot Arnhem aankwam; hij geraakte onder den trein en was in een oogenblik een lijk. Dezer dagen zijn te Berchem, bij Antwer pen drie bejaarde lieden, twee broeders en ee ne zuster, letterlijk van honger en ellende ge storven. Een hunner, een zestigjarige man, woog niet meer ten volle 25 pond toen hij in de kist werd gelegd. Hij was uitgeteerd van gebrek. Eerst bij zijne begrafenis ontdekte men den treurigen toestandwaarin hij zich sedert weken met zijn broeder en zuster moet hebben bevonden. Toen men deze laatste door onder steuning te hulp wilde komen, was het ook bei den reeds te laat Zij werden weinige uren na elkander het slagtoffer van hun eergevoelhet welk hun verhinderd hadde hand om eene gift uit te steken. Uit Weesp wordt gemeld d. d. 20 Jan. Eergisteren ontstond om eene geringe oorzaak, ten huize van den veehouder K.in de gemeen te Weesper-Carspeleen broedertwist die zeer treurige gevolgen heeft gehad. Nadat een der twistenden het huis had verlaten, werd hij door zijnen broeder achtervolgd die eene hooivork op nam om hem daarmede te steken. De aange vallene echter greep de hooivork, waardoor de eerstenog meer in drift ontstokenzijn mes trok en zijnen broeder daarmede eene wond aan de hand toebragt. Deze daardoor ook in drift vervoerd trok mede zijn mes en gaf daarmede zijnen broeder een steek in de regterborst, die, naar men vermoedt, moet doorgedrongen zijn tot in de long; daarop gaf hij den reeds zoo zwaar gewonde nog een steek aan de regterzijde van den rug. De verwonde verkeert in zorgelijk en toestand. Op last van den geneesheer wordt nie mand bij hem toegelaten. De rijks-veldwachter heeft van dit treurig geval proces-verbaal opge maakt. Behalve de kweekscholen voor onderwijzers te Groningen, Haarlem en ’s Hertogenboschzijn ter opleiding van kweekelingen aan 17 openbare scholen in ons land normaallessen verbonden terwijl daarenboven van regeringswege, overeen komstig het 2de lid van art. 12 der wet, 41 on derwijzers met de opleiding van jongelieden voor het onderwijzersvak belast zijn. daartoe ontvangen uitnoodiging van Z. M. den koning jl. zaturdag bij Z. M. ten gehoorc ont vangen en heeft met Hds. een langdurig onder houd gehad. Men leidt hieruit afdat aan den heer Thorbecke de zamensbdling van een nieuw ministerie is opgedragen. De Nederlandsche hypotheekbank die op- gerigt is met een kapitaal van drie milliocn gul den zal nu waarschijnlijk haar maatschappelijk kapitaal uitbreiden tot twintig millioen gulden De gunstige toestand dier bank geeft het bestuur aanleiding, om overeenkomstig de statuten het kapitaal tot die hoogte op te voeren Uit Delft wordt gemeld d. d. 21 Januarij: Reeds dadelijk na het bekend maken der heuge lijke tijding van de heropening der akademie wapperden hier en daar vlaggenheden is de stad algemeen met het dundoek getooid ter eerc der teruggekeerde jongelieden. Van feesten of serenades, waarvan de N. R. C. gewaagt, is tot heden geen sprake. In het jongste verslag van het verhandelde in den gemeenteraad van Delfttreft men een vergelijkenden staat aan van den prijs van steen kolengas voor particulier verbruik in eenige ste den van Nederland, gerekend per kubieke el: 1) Amsterdam 12 3/10 en 12 7/10 ets. en Rot terdam (oude fabrijk) 12 3/10 cis., en 2) Rot terdam (nieuwe fabrijk) en Haarlem 14 1/10 ets. 3) Utrecht, Leyden en Zwolle 15 9/10 ets. 4) Groningen en Schiedam 16 ets. 5) Delft 17 ets. Breda en Doesborgh 17 6/10 ets. 7) ’s Hertogenbosch 18 ets. 8) Goes en Zaan dam 20 ets. 9) Nijmegen 20 3/10 ets. 10) ’s Gravenhage en Dordrecht 21 ets. 11) Gouda 22 15/10 cis. 12) Arnhem 22 3/10 ets. 13) Leeuwarden 24 5/10 ets. en 14) Middelburg 25 cis. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld d. d. 17 Januarij: Heden morgen is de stoomboot Telegraaf, komende var. Antwerpen, op het zoo genaamde Vlij, tusschen Bath en deze plaats, aan den grond geraakt, met dat gevolg, dat de pas sagiers te Woensdrecht aan land zijn gezet en hunne reis per spoor over Roozendaal naar Hol land hebben moeten vervolgen. De lage water stand wordt als oorzaak hiervan opgegeven. De conducteur is heden middag alhier aangekomen en heeft onmiddellijk een vaartuig gehuurd, dat naar die plaats is gevarendoch een eind wegs - r l gekomen zag men dat de boot zich weder in Uit de opgave van de opbrengst der beweging zcl(e waarop men het als overbodig beschouwde verder door te varenhetgeen dan ook niet gebeurde; doch ter naauwernood het havenhoofd genaderd zijndevermeende men noodseinen te hooren waarop bedoeld vaartuig andermaal den togt aannam. De boot bevond zich thans bijna buiten het gezlgt, zoodal men regt nieuwsgierig is de toedragt dezer zaak nut juistheid te vernemen, liet algemeen gevoelen Is, dat de boot een lek of schade aan de ma chine's bekomen heeft. Jl. zaturdag middag, is van de twee van Utrecht naar Arnhem omstreeks een uur na el kander vertrekkende goederentreinen, de laatste, op het station Ede achter op do voorste gere den met dit gevolg dat een paar goederenwa gens beschadigd zijn, zonder dat overigens iemand raming van 12,489,000. Daarbij heeft het regt i daarbij letsel heelt bekomen. opbrengst ƒ4,140,000 De opbrengst der postcrijbegroot ƒ1,800,000, is ƒ2,001,033 bevonden. Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets./'’ voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. zc- gelregt voor iedere plaatsing. j Uit zekere bronnen kunnen wij den handel j berigten, dal met 1 Maart aanst. eene regelma tige stoomboobaart tusschen GentRotterdam en Men noemt als agenten: te Gent den heer Chs. Mestdagh De slotsom is, dat de algeheele opbrengst, I te Rotterdam de heefen Nijgh en Co. en teAm- erkelijke opbrengst van het vorig jaar sterdam de heeren J. .1 van der Maaden Berg op Amsterdam zal in werking komen. spoorweg, op het oogenblikdat de trein van bij aan de voormalige minnares van Ali-pacha en v De heer Thorbecke is ten gevolge van SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1