NIEUWS- EN AÖVEIITENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. WOENSDAG den 29 January. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEER WOENSDAG DEN 29 JANUARIJ 1862, des nademidadgs ten half één uur. 1802. No. 9. BINNENLAND. id. BUITENLAND. P UN TEN TER BEHANDELING. Adres van Drukker ;__om eenige boomen te rooi- jen bij de Pelmolen. Missive betreffende het adres van den heer mr. J. A. van Gennep. Verzekering van gebouwen. ministerie, tot welks zamenstelling Z. M. de ko- ning hem dezer dagen formeel gemagtigd heeft, en wel de portefeuille van binneni. zaken zal hij aanvaarden. De heer Hsiyssen van Kattendijke is uitgenoodigd om in het nieuwe ministerie te treden. Generaal-majoor Knoop evenzeer. Nog worden vrij zeker als ministers genoemdde hee- ren Meeussen voor justitieBetz voor financiën, Stratenus, gezant te Hannover, voor buitenland- sche zaken. De heer Duymaer van Twist aarzelt de portefeuille van koloniën aan te nemen. Er is nogtans geene voordragt aan Z. M. gedaan doch men verwacht dat dit spoedig geschieden zal. De opheffing der afzonderlijke departemen ten var. eeredienst en de instelling van een nieuw departement voor openbare werken wordt meer en meer gcloofwaard." De heer Thorbecke heeft eenige mannen voor zijn kabinet gevonden waarin hij voor binnen- landsche zaken zou optredendoch het schijnt dat de zamenstelling zal afstuiten op de moeijc- hoore toegelaten. De prins drukte zijne blijd schap uit over de koninklijke gunst van de we deropening dezer inrigting van hooger onderwijs, en hoopte vurigdat de plaats gehad hebbende moeijelijkhedendoor onderlinge zamenwerking van geheel het akademisch ligchaam, thans voor goed en voor altoos te boven gekomen zullen zijnen de akademie een nieuwen bloei tege moet zal gaan, waartoe zijnerzijds zooveel moge lijk zal worden bijgedragen, terwijl hij steeds met genoegen en belangstelling alle redelijke be zwaren en grieven zoo die zich mogten voor doen, wil overwegen en tot een goed einde trachten te brengen. De hoogleerarcn Roorda en Storm Buysing rigtten ieder een gepast woord tot den koninklijken beschermheer; de laatstge noemde ter voorkoming van zelfs het geringste misverstand ten aanzien der bedoelingen ofhan- delingen van het docerend personeel, alsof daar in eenige grond van berisping zou zijn te vinden geweestwaarop Z. K. II. volgaarne betuigde door zijne bewoordingen volstrekt niemand te hebben willen kwetsen, maar alleen zijne reden uit het belang der zaak te hebben geput. Door de te Delft gevestigde ouders en voog den van studenten aan de akademie aldaar is een dank-adres gerigt aan Z. M.^wegens de herope ning der akademie. Naar men verneemt, heeftTeen der’onlangs benoemde predikanten te 's Hage een locaal ge huurd in de nabuurschap van verscheidene ter kwader naam staande huizen ten einde voor de aldaar inwonende vrouwen boetpredikatiën en stichtelijke toespraken te houden. Door de regtbank te 's llertogenbosch is last gegeven om zekeren zaakwaarnemer uit Nij megen te doen arresteren en naar 's Bosch over te brengen. Hij wordt beschuldigd’van ter za ke eener erfenis in België, die over drie ton goud belooptde hem door den pastoor van Oss toeverirouwde doopboeken te hebben ver- valschl en op de daarna verkregen stukken een proces over gezegde erfenis te hebben begonnen. Het prov. kerkbestuur van Zeeland heeft twee diakenen der Hervormde gemeente te Oud- Vossemeer van deze hunne kerkelijke bediening ontzet, wegens opzettelijke overtreding van de art. 6 en 7 van het reglement voor de diaconie door willens en wetensen zelfs in strijd met een besluit van den kerkeraaueene behoeftige weduwe niet te bedoelen. Omtrent de te Groningen plaats gehad heb bende gasontploffing verneemt men het volgen de In de meterkamer had zich eene buitengewo ne gaslucht ontwikkeld en daar de directeur in de kamer zelve geen lek kon ontdekkenhad hij aan een timmerman en een paar bedienden last gegeven, eenige planken uit den vloer op te ne men ten einde de pijpen beneden den grond te kunnen onderzoeken. Naauwelijks waren een paar planken opgenomen, toen een der werklie den een lucifer aanstak, om de oorzaak van de gaslucht na te gaanhoewel de directeur bepaald gelast haddaarmede tot zijne terugkomst te wachten. Die onvoorzigtigheid heeft men duur moeten bekoopen. Dcor het vlam vatten van hel gas, dat zich beneden den vloer opeenge hoopt had, volgde eene zware ontploffing, zoo- dat de zoldering en de ramen allen verbrijzeld werden en ook de muur een weinig is uitgewe ken. Bcdroevcnder is dit ongeluk voor de drie per sonen afgeloopen, die in de meterkamer aanwe zig waren; zij zijn allen zwaar gekwetst en twee hunner bevinden zich zelfs niet buiten gevaar. doorgebragt en SNEEK, 28 Januarij. Zaturdag avond jl. heeft alhier de jaarlijk- sche buitengewone vergadering plaats gehad van de leden der Typographischc verceniging Lou- rens Coster.” Deze vereeniging is 1 September 1860 opgerigt en telt thans 19 leden, allen Iet- lijkheid om het departement van koloniën te be zetten. De heer Loudon blijft weigeren de be groeting voor Nederlandsch-Indië vast te stel len bij de wet; de heer Dumaer van Twist wei gert om redenen van gezondheid. Andere na men worden genoemd, doch zij die wel zouden willen, komen, naar het schijntniet in aanmer king; terwijl nog anderen, daarover gepolsd, ronduit geweigerd hebben in dit kabinet zitting te nemen.” Uit ’s Gravcnhage wordt gemeld d. d. 24 JannarijMet deelneming vernam men gisteren dat baron van Hall een ongeval heeft getroffen. In den namiddag, naar gewoonte een wandelrid te paard doende aan de zijde van het Scheve- ningsche Kanaal, was hij dit maal vergezeld door den heer B.uit Amsterdam, thans bij Z. Exc. gelogeerd. Terwijl de heer van Hall even van het paard steeg,werd het vastgehouden door een veld wachter, welke zich daar bevond. Ter naauwernood was do heer van Hall weder opgestegen en een eind- wegs voortgereden of het paard werd schichtig en begon te steigeren. De ruiter had het on geluk achterover met zijn hoofd op den grond te vallen. De gevolgen hadden ernstiger kunnen zijn ware hij niet op het zand nedergestort. De veldwachterdie zich nog in de nabijheid bevond, snelde dadelijk ter hulp en bragt den heer van Hall met den heer, die hem vergezelde, in zij ne woningalwaar hem alle bijstand werd ver leend die de gelegenheid voor het oogenblik aanbood. Het bleek dat de linkerarm in het bo venste gedeelte of zwaar gekneusd of gebroken was, althans Z. Exc. leed hevige pijn. De ma re van het hem overkomen onheil verspreidde zich spoedig in de druk door wandelaren bezoch te streek en ras waren vele aanzienlijkenwaar onder Z. K. 11. de prins vah Oranjein de scha mele woning vereenigd, waarin de heer van HaH was binnengekragt. Korte1 oogenblikken waren voldoende om een rijtuig voor den verwonde ge reed te hebben, waarin hij moest gedragen wor den tot welke hulp de kroonprins het zijne vol ijverig bijdroeg. In gijn hotel gekomen, ver klaarden de geneesheeren dat do arm gebroken was. De toestand van den lijder wekte alge meene deelneming; gelukkig dat die niet veront rustend is, zoo zelfs dat die heden, naar de om standigheden gunstig mag hecten. De baron Van Hall heeft een rustigen nacht bevindt zich overigens in den- zelfden toestand als gisteren. Wat men sedert eenige weken vreesde heeft zich bewaarheid. De hoogleeraar W. II. de Vriese is in den laten avond van den 23 de- eene langdurige ziekte te Leyden over- terzettersboek- en steendrukkers- en boekbin- ders-gezellen. Het doel door het oprigten van zulke Typographische vereenigingen beoogd is voorzeker te prijzen. De contributien worden ten deele opgelegd voor een fonds tot ondersteu ning van die leden, welke door ouderdom niet meer in staat zijn voor zich zelven te zorgen. Een ander deel wordt besteed aan het jaarlijksch vieren van den Koppermaandag, zijnde door ons geheele land niet alleen maar zelfs in Duitsch- land eene feestdag vooralle beoefenaars der boek drukkunst, ter eere van den uitvinder daarvan herdacht. Op de buitengevvoone vergadering van zaturdag werd dan dit feest gevierd. Wij moe ten allen lof geven aan het bestuur van genoem de verceniging, daar alles zeer netjes geregeld was, terwijl de uitvoering der drie tooneelsluk- jes door eenige leden gegeven, onze verwachting overtrof en ons deden zien, wat men door oefening vermag.’4,Verder werd de avond op eene vrolijke en genoegelijke wijze besloten. In de gemeente Wijmbritseradeelzijn se dert ons laatst vorig berigtafgemaakt en ge storven aan de besmettelijke longziekte 7 runde ren als 1 bij de wed. Jan Sjoerds Heeg, te IJsbrechtum. 1 bij Auke Sjoerds Rusticus, te Tirns. 1 bij Taede Darmens IJkema te Sandfirdcn. 1 bij de wed Telman Cornell's Faber, te Scharne- goutum. 1 bij Epke Jans Zonderland idem. 1 bij Sipke Eelljes Huismanid. 1 bij Jetsc Jacobs de Boer, Op nieuw aangetast 7 runderen. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 23 Januarij: Door den raad dezer gemeente is he den besloten, eene som van 100 beschikbaar te stellen, tot het uitloven van premiën vanƒ25 aan de ingezetenen die bij de in de volgende maand daartoe open te stellen gelegenheid, vrij willig dienst nemen bij de nationale militieom te strekken in mindering van het in het volgen de jaar door deze gemoeide te leveren contin gent. Uit 's Gravcnhage wordt gemeld d. d. 22 JannarijWordt aan den heer Thorbecke zoo schrijft een voorstander van dien staatsman in het Dagblad van 's Gravcnhage do vorming van een ministerie opgedragen, dan hopen wij dat die staatsman daarin beter mag slagen dan vroeger. Zelfs de heer Thorbecke moet van be kwame mannen zijn omringd, wil hij het beleid van zaken met vrucht voeren en waarom het verzwegen de oorzaak dat het vroegere ministerie Thorbecke niet in allen deele aan de verwachting heeft beantwoord, ook niet aan die zijner vrienden van de blinde bewonderaars zwijgen wij is hoofdzakelijk daarin gelegen dat bijna geheel zijn kabinet opging in hem. Men meldt uit 's GravenhageDe heer Thorbecke zal bepaald lid zijn van het nieuwe TURKIJE. Volgens particuliere berigten uit Konstantinopel verarmt Turkije's bevolking dage lijks. Alleen de sultan schijnt daarvan te zijn uitgezonderd. Zijne particuliere uitgaven zijn ver- zerna leden. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heeft woensdag namiddag Delft bezocht en te vens als beschermheer der akademie, het do cerend personeel en den senaat van het studen tencorps bij zich in het akademiegebouw ten ge- 1 1 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.05 l. Advertentien van 1 tot 4 regels, gewone letter 4U voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 3§ ets. gelregt voor iedere plaatsing. SNEEKER rc-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1