NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NT Sr'- 1 1862. No. 11. WOENSDAG den 5 February. 17 de Jaar^arifc. dat aan BUITENLAND. i" t, e- la lde 'a k d Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.40; buiten de Stad franco 1.65 hooimijtendie onderden Sedert men het brand- briefschrijven in genoemd geslicht onvervolgd laat, schijnen de kolonisten het middel van brandstich ting te gebruiken, om het gesticht voor de ge vangenis te verwisselen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK, noodigtter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het kiesregt enz. van den 4 Julij 1850 {Staatsblad no. 37), de inwoners dezer gemeente uitom zoo zij elders in de directe belasting zijn aangeslagen daarvan voor den 15 Februarij ek. te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 1 February 1862. De Burgemeester voornoemd WOUDA Advertcntiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets. voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. zd- gelregt voor iedere plaatsing. RUSLAND Volgens de Nordische Post bestaat er in Rusland veel ontevredenheidbezorgdheid en ongeduld. Da oorzaak daarvan is gelegen in BINNENLAND. SNEEK 4 February. Heden is alhier van den markt gearresteerd de persoon van K. uit Leeuwarden, beschuldigd van het helen van gestolen goederen. Ook de dader werd heden middag gearresteerd. Het Staatsblad no. 17 bevat een koninklijk In de gemeente Lemsterland, zijn in de maand January aan de besmettelijke longziekte gestorven 3, afgemaakt 4. Men schrijft uit Ureterp d. d. 27 January: Hoe roekeloos het isjonge kinderen alleen in huis te laten kan het onderstaande treurige ge val op nieuw bewijzen. Zekere J. K. alhier, ver liet heden middag met zijne vrouw de woning ten einde eenige werkzaamheden achter zijn huis te verrigten achterlatende hun kind van drie ja- ren in de woonkamer. Na eenigen tijd kwamen zij terug doch hoe ontsteld en wanhopig wer den de ouders toen zij zagen dat hun kindje door de vlammen verleerd was en geheel ver brand levenloos voor de vuurhaard lag. De droef heid der ouders is niet te beschrijven. Volgens de Vtrechtsche Courant was de sterk te van ons leger op 1 Augustus 1861: 1687of ficieren6045 cader7793 vrijwilligers, 7746 miliciens, 32,620 miliciens in reserve, te zamen 55,890 man. Daar de sterkte van het leger moet zijn 61,409 man, ontbraken er 5519 vrijwilligers. Van de 55,890 man waren: 831 officieren, 41,055 manschappen der infanterie. 211 3,986 kavalerie, 368 8,395 artillerie- 104 767 genie, enz. 173 staven. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK geven door deze kennis, dat zij voorloopig hebben vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente en dat het te beginnen met heden, gedurende 14 dagen ter Secretarie der gemeente voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 1 February 1862. Burgemeester en JVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris f HAGA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK geven door deze kennis, dat zij voorloopig hebben vastgesteldhet kohier van de belasting op de binnen (Te gemeente Sneek gehouden wordende honden over den jare 1862, en dat het te beginnen met heden gedurende 14 dagen ter Secretarie der gemeente voor een' ie der ter inzage is nedergelegd. Sneek den 1 February 1862. Burgemeester en JVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. dollars aan goud bedolven ligt En daar men laatst vorig berigt, zijn in de 1 veilig mag aannemen, dat de binnen het regts- ifsemdeel nn nieuw door de gebied der stad gelegen hoeveelheid dezer klei i minstens acht maal grooter iszoo heeft men daarin meer goud dan tot hiertoe uit Californie en Australië aangebragt is. Majoor Revius, die zich door zijne Gedach ten over hel spiritisme reeds voor een geruimen tijd deed kennen als gemoedelijk onderzoeker, heeft thans een nieuw geschrift uitgegeven in j gelijken geest en getiteld Het magnetisme. Proeve hoe ieder het magnetisme als geneesmiddel op zijne huisgenooten en anderen weldadig kan toe passen. In beoordeeling daarvan kunnen wij niet treden, daar wij niet dan zeer oppervlakkig met het onderwerp bekend zijn. Er de aandacht op vestigen doen wij echter gaarne daar de alom geachte schrijver ten volle r'cgt heeft gehoord te worden als een man verre boven elke verden king van bijoogmerken verheven, en slechts spre kende waar volle overtuiging hem dringt. Zel den slechts doen zich zulke stemmen over der gelijke onderwerpendie aan kwade practijk een zoo ruim veld bieden hooren. Wij hopen dat het geschrift het onderwerp worde eener onpar tijdige en naauwgezette erotiek, waarbij de waar heid waarom het den geachten schriiver te doen De regtbank te Zwolle heeft vonnis gewe zen in de bekende zaak van J. O., landbouwer te Nieuwleusen die op 1 Nov. jl. aan den bo- terkooper Raedt te Zwolle, een vat met boter heeft verkocht en afgeleverd welke boter was vervalscht met eenc hoeveelheid van drie Ned. ponden water. De regtbank heeft den beklaagde schuldig ver klaard aan het bedriegen van een kooper in de soort van de waar en te dier zake veroordeeld tot de straf van eenzame opsluiting voor den lijd van drie maandenin eene boete van 25 met verbeurdverklaring van de waarde van het acht ste vat boter, waarmede het wanbedrijf is ge pleegd en eindelijk in de kosten van het proces. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 30 Jan. De voerman Egbert van Spijker van Staphorst kwam heden morgen met een ledigen boterwa- gen van Amsterdam. Hij had een vreemd per soon (Duitscher) zekeren Döpke medegebragt die voor ƒ2 met hem tot Meppel zou rijden, om verder naar zijne woonplaats Amt Vrede te trek ken. In den afgeloopen nacht hadden beide ge logeerd in eene herberg achter Elburg, het roods Kruis genaamd, waar zij te zamen in eene en de zelfde bedstede geslapen hebben. Toen zij heden morgen vroeg wilden vertrekken bemerk te Spijkerdat zijne portefeuille, die de ontvangst voor de afgeleverde boter inhield en die hij den vorigen avond op de tafel had gelegd, niet meer op de zelfde plaats laghij bemerkte dan ook alras dat hij uit die portefeuille een bankbiljet van ƒ100 kwijt was. Terstond viel zijn vermoe den op den vreemdeling. Hij hield zich echter stil en sprak hem daarover eerst aan, toen zij weder op den weg waren. Döpke was echter dood onschuldig en wist van den diefstal niets. Te Zwolle aangekomengaf Spijker van zijn ver moeden kennis aan de rijkspolicie. De verdach te werd door den brigadier-majoor Daman gevi siteerd, en het vermiste bankbiljet werd uit de voering van zijn pet voor den dag gehaald en in beslag genomen. Men meldt uit Zuidbroek d. d. 27 January: Als een bewijs van bijzondere groeikracht van Engelsche varkens, diene het volgende: Bij den heer_B. E. Boltjesto Zuidbroek, is den 1 April 1860 een jong varken geboren van het mannelijk geslacht volbloed Engelsch rashetwelk in het laatst van Julij 1861 toen het zeer mager was, en nog geen 50 Ned. p inden wooggecastreerd is, hetwelk men in de maand Augustus is begon nen te mesten en den 5deu dezer geslagt he den is gewogen op het gewigt van 354 Neder- landsche ponden Nadat het uit Deventer en Zutphen terug gehragte losse gedeelte der schipbrug in de laat ste genoemde plaats weder was gelegd, hebben de ijsschollen op niotnv, door het breken van den ketting, de brugschcpen doen wegdrijven. Uit Ommen wordt gemeld d. d. 29 Jan.: Heden is alhier gevankelijk binnen gebragt zeke re kolonist uit het rijks gesticht Ommerschans welke gisteren aldaar bij een der hoevenaren heeft getracht, brand te stichten, door een doos je met brandende lucifers in eene stroomijt bij de woning van dien hoevenaar te werpen vvaar- door de stroomijt begon te branden. Door spoe dig aangebragte hulp is men den brand bij tijds meester geworden en is het gevaar afgewend van de in die nabijheid staande woning andere gebouwen en rogge- en 1 wind waren gelegen. 1687 officieren, 54,203 manschappen Aan burgemeester en wethouders van Am sterdam is gebleken, dat tegen het einde van het vorige jaar hier te lande is aangevoerd eene par tij anijszaad welke door het collegic van weten schappelijke keurders te dier stede is bevonden met ongeveer 25 pet. gevlekte scheerling-vrucht- jes te zijn vermengd liet blijkt meer en meer, dat het goud een veel meer verspreid metaal is dan men vroeger meende. In eene meningte van mineralen laten zich door de zeer naauwkeurige en gevoelige middelen waarover de tegenwoordige scheikun de beschikt, sporen van dit metaal aan wijzen. Onlangs deelde de heer Eckfeld eerste essayeur aan de munt der Vereenigde Staten te Philadel phia daarover eenige bijzonderheden mede waarvan de opmerkt lijskte de volgende zijn. Onder de straten van Philadelphia ligt eene kleibeddingweeker oppervlakte op omstreeks tien vierkante Eng. mijlen kan geschat worden. De gemiddelde dikte der bedding is niet minder dan vijftien voet. Deze klei werd op haar ge halte aan goud onderzocht, waarbij het bleek, 1,224,000 doelen daarvan 1 deel goud be- besluit van den 11 January jl., houdende goed-,' vatten Eckfeldt berekent op grond dezer gege- keuring van de statuten der vereeniging voor vens. dal alleen onder de straten en huizen van Christelijk schoolonderwijs te Sneek, en erkenning Philadelphia voor eene waarde van 126 millioen dier vereeniging als regtspersoon. Sedert ons I gemeente Wijmbritseradeel op nieuw door de gebied der stad gelegen hoeveelheid dezer klei longziekte aangetast11 runderen Afgemaakt en gestorven 9als 2 bij de erven Watte Pieters van der Velde, te Oosthem. 1 bij Klaas Klazcs Hettinga Jr.te Sandfirden. 2 bij Jarig Rientzes Rijpma, id, 1 bij Jorrit Barmens Dijkstrate Tirns. 1 bij Auke Sjoerds Ruslicus id. 1 bij Sipke Eeltjes Huisman te Scharnegoutum. 1 bij Epke Japs Zonderland id. Gezond zijn verklaard de runderen van de vee houders: Jelle Wiegers Wijnia, te Nijland. Wijbe Ruurds Veldhuiste Uitvvellingerga. Oege Watzes van der Weide, te Tirns. Dat de longziekte langzamerhand vermindert wordt bevestigd door de volgende opgaven: Het getal gestorven en afgemaakte runderen aan die ziekte in de gemeente Wijmbritseradeel, bedroeg in 1856, 911. 1857, 924. 1858, 564. 1859, 413. 1860, 357. In 1861 bedroeg het getal slechts 243. vens. I de emancipatie der lijfeigenen en in de verande- isniet dan winnen kan. y - e SNEEKER it

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1