NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ft I M tos 1862. No. 12- ZATURDAG den 8 Februarij. W'" BINNENLAND. a L t Het eenige wat deze er bij een paar afgesloten schoe- nekkige onlkentenisomtrent bet plegen van het tot op het oogenblikdat het vermistte 1, zoo t e zinnigengcsticht Mcerenberg heeft weten te ont snappen is heden avond door den commissaris I a I lande werkzaam te zij Delft, te en it ?- i" t. e- a- dc a SNEER, 7 Februarij. Door de Staats-Courantis ter kennis der belanghebbenden gebragtdat er tusschen 23 Ju- nij en 2 Julij a. s. te Londen eenc internationa le tentoonstelling van vee zal gehouden worden, waaromtrent nadere bijzonderheden ter plaatsing aan de redactie van de Landbouw Courant wor den medegedeeld. In de residentie loopt het geruchtdat wij onder reserve mededeelen dat de portefeuille van k d jes en een slecht beschreven stukje papier bij zich. Hij heeft opgegeven Albert Gerhard Hein rich Döpke genaamd te zijn en te wonen in het Freren, koningrijk Hannover, van waar hij in het vorige jaar vertrokken is,.ten einde hier te h en laatst te komen van Overigens scheen hij in het geheel niet wetendat hij papieren bij zich noodig had houdt zich in alles zeer onwetend. Namens de justitie is een ijverig onderzoek omtrent den gevangen ingesteld builenlandsche zaken, waarmede thans tijdelijk de (jeil baron Stratenus belast is, definitief zou worden opgedragen aan jhr. M, J. L. J H A. Heldewier, thans gevohnagtigd Minister te Turijn. Uit Hoorn wordt gemeld d. d. 3 Februarij: RUSLAND. De tijdingen uil St. Petersburg zijn van een ernsligen aard. P meene ontevredenheid te hecrschen. De rege ring geeft aan ieder daarvan de schuld; aan t het naast aangrenzende vertrek binnen en vindt de moeder, badende in haar bloed, op den vloer Er schijnt eene alge- liggen. Om de schande, die haar bedreigde, te den l adel die ontevreden is over de emancipatie der den fi Januarij een aanslag op hel leven van vorst Couza gepleegd, die thans onder den naain van Jan I de vereenigde vorstendommen bestuurt. J Terwijl deze een wandelrid maakte, naderde hem oogenschijnlijk zeer eenvoudig persoon die onverwacht een revolver te voorschijn haalde en een schot op den vorst loste. De kogel miste echter zijn doel en raakte slechts even de epau let. Voor de misdadiger echter gclegenhejd had voor de tweedemaal zijn wapen los te branden, werd hij door eenige zich juist cp die plek be vindende policie-agenten gevangen genomen. Na dere berigten omtrent zijn persoon, of omtrent wat hem tot deze misdaad nopen kon zijn nog niet bekend. Gisteren morgen (3 Febr) ten 4 uur, hield te Keulen het schrikbarend wassen van den Rijn op, doch ten 7 uur begon het wéér, en wel een duim per uur. Ten gevolge daarvan slaan in die stad vele plaatsen die gisteren nog droog warenonder water. Ook boven en beneden Deutz heeft de overstrooming der landerijen zich uitgestrekt. Het fort XII is een eiland gewor den en om de gemeenschap van daar met Deutz te onderhouden hebben de Piomiiers een brug gelegd. Gisteren voormiddag was men in de na derslagen en eene verschrikkelijke regenvlaag los; eene onafzienbare hoos viel op de stad neder. De bliksem deed elk oogenblik zw'are rotsblokken nederstorten van de hoogte der bergen in de na bijheid der stad en in een oogenblik stond ge heel Mekka onder water en waren de inwoners genoodzaakt hun bei) te zoeken in de vlugt naar de bovenste verdiepingen en op de daken hun ner huizen. Eenige Mahomedancn kwamen op het denkbeeld in de groote moskee van den pro feet de wijk te nemenmaar ook die tempel werd door liet water verzwolgen en achttien ge- loovigen vonden er den dood. Een groot ge deelte der boekerij is vernield en een aantal kostbare voorwerpen van goud en edele steenen werd door den stroom medegevoerd. Het ver lies door de moskee geleden beloopt alleen twee en een half millioen piasters. In de stad zijn driehonderd huizen ingestort, en zeer vele slagtoflers geraakten onder bet puin bedolven. Eerst den derden dag na de rampbegon het water weg te stroomen en toen leverde Mekka het verschrikkelijkste en hartverscheurendste schouwspel op. Ook Djeddah heeft door de hoos en de dwarlwind veel geleden. DUITSLAND. Uit Creveld wordt het vol gende medegedeeld Eene behoeftige vrouw moeder van drie kinderenkomt in den winkel van een broodbakker en vraagtof hij haar een roggebrood wil borgenhetgeen Wordt afgesla gen; zij herbaalt haar verzoek met de bijvoeging dat zij slechts een half brood wenscht te borgen „voor hare schier verhongerde kinderen” gelijk zij zegt. Na dit verzoek herhaaldelijk afgeslagen te hebben verlaat de bakker zijn winkel en gaat zijne woning in de behoeftige moeder alleen ach terlatende. Deze neemtna eenigen tijd te heb ben stilgestaan een brood van den aanwezigen voorraad en verwijderd zich daarmede. De bak kerdit ziende, doet aangifte van het gebeurde bij de policie en terstond begeven zich twee agen ten naar de woning der behoeftige vrouw, die zij bezig zien met het ontvreemde brood onder hare kinderen te verdoelen. Terstond bekent zij, dat de aanklagt van den bakker volkomen gegrond is, voegt er bij dat de vrcessclijke nood, waar- I in haar jeugdig kroost verkeert de oorzaak is l van het gepleegde vergrijp en verklaart zich be- reid om de agenten te volgen. Vooraf vraagt I zij zich voor een oogenblik te mogen verwijde ren, (en einde eenige klecdingstukkcn met zich te nemen hetgeen haar wordt toegestaan. Men wacht gedurende een oogenblik treedt eindelijk en als men in aanmerking neemt, het vermetele van den door hem gepleeg- i diefstaltoen toch de man aan wien de bricventasch toebehoordc bij hem in dezelfde bed stede sliepen hij over dien persoon heenzich s gebogen heeft, om zijne pet van den stoel vóór de bedstede te krijgen, ten einde in de voering I Zekere persoon die zondag avond jl. uil het krank- daarvan het bankbiljet te verbergen en zijne hard- j feit, tot op het oogenblik, dat het vermistte van policie alhier aangehouden en in verzekerde i stllk uit de voering zijner pet gehaald werd, zoo bewaring gesteld. Men mag zich gelukkig ach- mede, dat hij volstrekt geene vrees aan den dag ten dat bij zoo spoedig is aangehoudendaar hij gelegd of poging tot ontvlugting ondernomen heeft, dan mag men het als zeer gelukkig be schouwen dat die vreemdeling althans vooreerst onschadelijk gemaakt is. Uit Leek wordt gemeld *d. d. 4 Februarij In den nacht van zondag op maandag jl. had in de Wilpgemeente Marumhet volgende treu rig voorval plaats. Eenige jongelieden hadden den avond en een gedeelte van den nacht vrolijk doorgebragt en scheidden om 4 uur. Vier hun ner, tw'ee jongelingen met hunne gezellinnen, moesten over eene draai of vonder. Een paar is er reeds over en het andere meisje staat er ook al op, doch haar vriend, de persoon van J. de B.doet door de duisternis een misstap en stort van boven in de wijk, zijn meisje door zijn val medeslepende. De eersten, niet bij mag- te om de ongelukkigen te redden, roepen hulp in uit de naastbijzijnde woningen. Als nu gelukt het aan vereende krachten de drenkelingen uit het water op te halen maar wie schetst hunne verslagenheid, toen in beiden geen vonk van le ven meer is te bespeuren. Alle menschlievende pogingen worden nu in het werk gesteldom ze in het leven terug te roepen, doch slechts ten I deele worden hunne moeiten bekroond. Het meis je kreeg om 10 uur des morgens haar bewust zijn eerst terug, terwijl de ongelukkige jongeling den laatsten adem had uitgeblazen. BUITENLAN D. zeer gevaarlijk kan geacht worden en niet on duidelijk te kenner, gaf alleen het gesticht te zijn ontvlugt met het doel, om een deftig ingezete ne dezer gemeente en ook den commissaris van policie hel leven te benemen. Hij was woedend toen hij de stad willende ingaan dien ambte naar voor zich zag en zich door een stevigen policie-agent voelde aangegrepen. Hij verkeert, zoo hel schijnt in de bepaalde meening, dat de commissaris van policie alhier hem op -eigen ge zag en zonder eenigen grond naar een krankzin- nigen-gesticht had doen brengen. Uit Ilellevoetsluis wordt gemeld d. d. 2 Februarij: De bekende oogziekte neemt hier meer en meer toeslechts enkele manschappen zijn nog maar uitgezonderd, en de ziekte begint zich ook in de huisgezinnen der gehuwde offi cieren en schepelingen te vertoonen. De enke le nog bevrijd gebleven officieren en manschap pen zijn heden van hel wachtschip overgegaan op de daartoe ingerigte brik de Sperwer. In het algemeen belang mag het hoogst wenschelijk wor den genoemd dat door de bevoegde autoritei ten zoodanige maatregelen worden genomen, dat de ziekte geene vorderingen make onder de bur gerij en het werkvolk op de marinewerfwaar toe zeker de opzending der aangetasten naar de quarantaine-plaats de Tien Gemeten in aanmer king zou kunnen komen. Dezer dagen had in zekere stad van Noord- brabant eene alleraardigste opligterij plaats. Een welgekleed heer treedt een schoenwinkel binnen en vraagt een paar laarzen. Hij zet zich neder om ze aan te passenmaar vooraf legt hij voorzigtigheidshalve zijn gouden horologie op de toonbank. Plotseling roept de winkelier: „Mijn heer er loopt iemand met uw horologie weg 1” „Met mijn horologie?” roept de verschrikte koo- per (die inlusschen de nieuwe laarsen aan zijne voeten had) „die schurk zal ik krijgen en hij liep wat hij loopen kon maar de winkelier zag hem niet terug. won waren nen Een andere opligterij had te Winschoten plaats. De vrouw van een poldergast kwam bij een koopman om 25 pd. gort, met verzoek die in eene kruik te doen welke zij, omhetstrooi- jen te voorkomen maar in haar voorschot wilde ophouden. Toen de koopman later aan de kruik (die door de vrouw was neêrgezet, daar zij zeide vooraf eerst nog eene boodschap te gaan doen en dan tevens te zuilen betalen) eene andere plaats wilde geven, bemerkte hij, dat ze zonder bodem was. De vreemdeling, welke dezer dagen te Zwol le door de justitie iu verzekerde bewaring geno men is en die volgens zijne eigene bekentenis in den nacht van woensdag op donderdag aan van Spijker een bankbiljet van ƒ100 ontstolen heeft, had behalve dat stuk, slechts twee visite-kaart- f ontgaanhad zij een zelfmoord gepleegd. Naar men uit Jassy verneemt is er op boeren; aan de lijfeigenen, die hunne vrijheid niet willen betalen; aan de gisting in Polen en Finlanden eindelijk aan de pogingen der con stitutionele partij. Maar de oorzaak zit welligt ecu dieper; de keizer heeft een grooten stap op de baan van vooruitgang gedaan toen hij de lijfei genschap der boeren ophief en nu kan hij niet blijven stil staan, maar wordt door den geest der eeuw voort gedreven. De zelfde menschendie kort geleden nog .niet veel meer geteld werden dan het vee, zullen weldra burgers zijn en zich zoo veel te meer doen gelden naar mate zij lan ger verdrukt zijn geweest. NEW-YORK, 21 Januarij. De tijding, dat de federalisten (Noord) eene nieuwe overwinning in Kentuckny hebber, behaald is bevestigd. De veldslag duurde van zes uur in den morgen tot den avond. De geconfedereerden (Zuid) zijn in groote wanorde afgetrokken. Van beide kanten zijn zware verliezen geleden. TURKIJE. Mekka, de heilige stad der Ma- homedanen is zwaar geteisterd. Den 16 De cember jl. werd de hemel onverwachts met zwar te en dikke wolken bedektwaar tusschen door het weerlicht flikkerde. Plotseling braken dón- SNEEKER i II I I I a it Deze Couraut verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 4Q et^ü voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. zc- j gelregt voor iedere plaatsing. I i I1VUI ■i'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1