NIEUWS- EN AIJfflITENTIE-M ÏOOII DE STAD EN HET AIIII0NDISSE11ENT SNEEK. 1802. No. 16. ZATl’IWAG den 22 Februarij. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK MAANDAG den 24 FEBRUARIJ 1862, des voormiddags ten 10 uur. '4 BUITENLAND. t i Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 XI t e .it ?- k (1 Advertentiën van I tot 4 regels, gewone letter 40 ets. voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. PUNTEN TER BEHANDELING. Voorstel tot vaststelling der uit te loven pre mie aan vrijwilligers bij de nationale militie (aan gehouden.) Adres van K. J. Wielinga om een plek grond op grondpacht, en rapport daaromtrent. Het kohier van belasting op de honden over 1862 met de reclames. Het kohier van den hoofdelijken omslag over 1862 met de reclames. OOSTENRIJK. Te Weenen is een bende in hechtenis genomen die zich reeds tien jaar met het maken van valsche bankbiljetten bezig hield. De overstroomde hoofdstad heeft al haar leed reeds weder vergeten, en verheugt zich in de karnavals-vèrmakeiijkheden. Zelfs in de voor steden die het meest hebben te lijden gehad van den watersnoodzijn de bier- en danshuizen weder geopend. De giften ten behoeve der nood lijdenden hebben tot heden 200,000 gulden be dragen, en naar men voorziet, zal, door de op brengst van schouwburg-voorstellingen en door s e- a- dc •a BINNENLAND. SNEEK, 21 Februarij. Eergisteren is ook alhier den 45sten ver jaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden kooing op de gebruikelijke wijze gevierd, door het al- lerwege uitsteken van vlaggen zoowel van publie ke als particuliere gebouwen het bij afwisseling bespelen van het klokkenspel en 's avonds door het vrij druk afsteken van vuurwerken of zwer- wers. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 15 Fe bruarij: De manschap der kanonneerboot brengt in onze goede stad, zoo al geen vertier, dan toch groot getier. De polit ic die welligl meen de door de aankomst dezer rustbewaarders hare rust te kunnen houden, heeft handen vol werk. Dezen nacht nog waren cenigen van die hoeren zoo hevig slaags, dat een tiental wachters door een paar burgers gehaald en drie der onruststo kers gearresteerd werden. Te Harlingen is eene dienstmeid gearresteerd, die zich het ontvreemden van parapluies uit de gangen der huizen had aangewend. Ongelukkig droeg de veertiende van die untvreemde voor werpen den naam des eigenaars den griffier van het kanlongeregt. Daardoor kwam men de da- deres op het spoordie op een geïmproviseerd bal werd gearresteerd. Naar wij vernemen heeft zich te Nijkerk gemeente Oost Dongeradeel eene kwaadaardige ziekte onder de paarden voorgedaan ,die reeds zoodanige verwoestingen heeft aangerigt, dat men voor verderen voortgang der ziekte zeer bevreesd is. Bij vier landbouwers zijn reeds 9 paarden het offer der ziekte gewordenterwijl 3 er nog aan lijden. Na slechts twee of drie dagen te zijn aangetast, sterven de paarden, wier longen als ver- vuurd zijn. Voorloopig zijn door het gemeente bestuur de noodige maatregelen genomen, om de verdere verspreiding der ziekte te voorkomen en de aangetaste dierenzoo mogelijk te genezen. Leeuw. Ct. Volgens het Nieuw Dagblad van ’s Graven- hage is door den tegenwoordige!! minister van koloniën een nieuwe maatregel genomen in de aanstelling van ambtenaren. Dezer dagen name lijk moesten bij het departement van koloniën KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der ingezete nen dat door den raad dezer Gemeente in zijne vergadering van den 17 Februarij 1862 is vast gesteld het kohier van Omslag strekkende tot restitutie der kosten van onderhoud van sommige straten binnen deze Gemeente, over het jaar 1861 en dat dit kohier van heden af, geduren de 8 dagen ter Secretarie der Gemeente voor een' ieder ter inzage is neder gelegd. Sneek den 18 Februarij 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris II AG A twee jonge ambtenaren worden aangesteld. Af wijkende van de thans nog bij alle departemen ten heerschende gewoonte, om daartoe te kie zen een paar jonge lieden, die uit een of ande ren hoofde waren aanbevolen, heeft de minister een vergelijkend examen doen houden voor hen die naar de betrekking, welke ƒ300 'sjaars op levert, dongen. Aan de twee jonge lieden, die zich daarbij het gunstigst deden kennen, is, vol gens genoemd blad, nog de voorwaarde opge legd, dat zij gedurende drie maanden onbezoldigd moeten werkenom van hunne algemeene ge schiktheid tot den ambtenaars-werkkring te doen blijken. Naar men verneemt, is door ingelanden van den nieuw in te dijken polder in de Dollard be sloten eene geldleening aan te gaan van omstreeks ƒ800,000 tegen eene rente van 4'/a pct. ten honderd. Als een staaltje hoe het bijgeloof ook op Over-Veluwe nog vrij heerschende is, meldt men uit Harderwijkdat dezer dagen twee veldwach ters op ongeveer uurs afstand van die stad door een spookverschijning werden verrastwel ke verschijning zoo veel invloed had, dat hunne, vuurwapenen ketsten. Eerst later nadat zij in allerijl naar de stad waren gevlugtgelukte het hun die af te schieten. Als veldwachters zoo danige ontmoetingen hebben, is natuurlijk de veiligheid al zeer gering. Te Utrecht is bij opening der inschrijvings- biljetten voor de eerste reeks ad 200,000 van de onlangs door den stedelijkcn raad vastgestelde leening, groot ƒ500,000 a 4'/a pet. 'sjaars, ge bleken dat voor ruim twee millioen guldens was ingeschreven, zoodat aan de inschrijvers slechts ruim een tiende gedeelte hunner inschrijvingen kan worden toegewezen. Als een bewijs hoe voordeelig het niethef- fer. van schoolgeld op het schoolgaan werkt, meldt de Zvtph. Cour., dat de dorpschool te Zel- hem, vroeger in den winter door 130 a 140 leerlingen bezochtthans 200 leerlingen telt. De avondschoolwelke vroeger wegens gebrek aan deelneming niet werd gehouden, telde inde maand Januarij jl. 100 leerlingen. Door wijlen den heer J. G. ten Boven, voor eenige dagen te Nijmegen overleden zijn de volgende aanzienlijke giften gelegateerd Aan de diaconie der Ned. Hervormde gemeente alhier 100,000; aan die der Evang. Lutherschen ƒ600 en aan het Proteslanlsche ziekenhuis 1200, dit alles behoudens successieregt. Vrij van dit regt vermaakte hij aan ieder der predikanten bij de Ned. Hervormde gemeente alhier ƒ300, en aan de vereeniging Dorcasaan de departementale armen-bewaarschool en aan de ambachtschool elk ƒ200. Gelijke som legateerde hij aan het Bliri- den-Instituut te Amsterdam, het Instituut voor Doofstommen te Groningen de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoorddie tot redding van schipbreukelingen te Amsterdamdie van Welstand het Ned. Zendelinggenootschap te Rotterdam, de Guslaaf-Adolfë-vereeniging in Ne derland de Evangelische Maatschappij en Neder- landsch Mettray te Zutphen. Voor de Maatschap pij tot zedelijke verbetering van gevangenen be stemde hij ƒ300. andere middelendit bedrag nog nagenoeg wor den verdubbeld. De keizer wordt tegen paschen te Venetië verwacht ten einde daarna met de keizerin wier toestand zoodanig is verbeterddat men geenszins voor eene wederinstorting beducht kan zijn naar Weeneu terug te keeren. MARSEILLE, 17 Februarij. Als een gevolg van de behaalde overwinningen tn Cochinchina komt het overschot der Fransche troepen uit China van lieverlede te Toulon terug. Een ba- taillon dier troepen is gisteren in die stad plegtig ontvangen door de bezetting als door de burge rij. Die soldatenop een afstand van vijfduizend mijlen in het vuur geweestleverden een in drukwekkend schouwspel op. Van den 18den. De bewegingen van Ilaliaan- sche troepen in Umbrië hebben geheel opgehou den. De Romeinsche policie heeft op nieuw onderscheidene personen gearresteerd te Tivoli en omstreken. Het is Rannuzzi gehikt te ont snappen. De bekende proclamatie van het Ro- meinsche comité is in den nacht aangeplakt ge worden. NAPELS, 15 Februarij. Voor het Zwitserscho consulaat heeft eene Mazzinistische manifestatie plaats gehad. Doch zij stond op zich zelve en vond elders in de stad geen weerklank. Wel zijn overal onderscheidene plakaten aangebragt de overheid doet die afscheuren en tracht de gemoederen tot kalmte te brengen. ATHENE 14 Februarij. In Nauplia had gis teren een militair oproer plaats. Stad en cita del zijn in de magt der insurgenten. Troepen onder generaal Stahn, zijn derwaarts gezonden. ITALIË. Het Italiaansche blad Diritlo bevat den tekst van een (echt?) manifest door „de hoofdleiders der Duitschc beweging’ gezonden aan den edelsten der Italianen den grooten bevrijder van Zuid-Itaiië, generaal Garibaldi." In dat stuk wordt voorgestekl een verbond tusschen de twee landen, en de omverwerping van het huis Habsburg door de twee revohitionnaire le gers, het eene in Italië het andere in Duilsch- land handelende terwijl in beide landen en voor al te Weenen omwentelingen zouden worden uitgelokt. Volgens bedoelde Duitsche heethoof den behooren Tyrol, Venetië en Dalmatië aan Italië, en moest Triest een vrije stad wezen. ITALIË. In de Diritlo leest men: „Aan Garribaldi is ter oore gekomen, dat in eenige Italiaansche steden misbruik van zijnen naam werd gemaakt tot geheime aanwerving van militairen en derhalve heeft hij ons verzocht van zijnentwe ge te verklaren dat hij die aanwervingen niet aanbevolen en er ook geene magtiging toe gege ven heeft.” Uit Rome wordt berigtdat de ex-koning Frans II nog al niet voornemens is die stad te verlatenmaar daar blijven zalzoo lang de paus hem niet gelast te vertrekken. DUITSC1ILAND. Willem Reichnow een be ambte van de Dusseldorfsche bank die voor ee- nigen tijd de vlugt heeft genomen en 100,000 thalers aan bankbiljetten heeft medegevoerdis te Parijs gearresteerd. Hij bekende omniddellijk zijne misdaad, en gaf als reden op, dat de di recteur der bank geweigerd had een toevallig de ficit van 30 thalers onopgemerkt te laten om zich te wreken was hij gevlugten had tevens eene aanzienlijke som medegenomen. Hij zeide dat hij naar Nederland was gevoerd door een schipper, wien hij 15,000 thaler heeft betaald. De heer Allard, de ontdekker van den schuldige heeft per telegraaf de bank van Dusseldorf van Let gebeurde verwittigden een zijner bedienden naar Berlijn gezonden om de belooning van 5000 th. op te eischenwelke uitgeloofd is aan den genen, die den ontrouwen beambte gevangen deed nemen. PRUISSEN. Dezer dagen is te Berlijn aange komen eene deputatie der menonieten uit de provincie Posen, die een audiëntie had bij deu SNEEKER t I I it I I 5 t 1 r i 11 e i- ■P COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1