NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1862. No. 17. 17 de Jaargang. WOENSDAG den 26 February. tijding. e k d g- 9n t, tk. t BINNENLAND. SNEER, 25 Februari). De belangrijkheid van den vee-stapel in de gemeente Wijmbritseradeelkan blijken uit de volgende opgaven: In 1861 waren in die gemeente aanwezig 13,632 kocijen2306 kalveren en 371 stieren, zamen 16,309 runderen; voorts nog 1 hengst, 213 rui- wetgevende kamers hebben met algemeene stem men beslotenden koning een adres aan te bie den waarin zij getuigenis afleggen van hare on- verandelijke getrouwheid aan het regerende huis en op het nemen van krachtige maatregelen tot het beteugelen van den opstand aandringen. Langs verscheidene kanten heeft de regering aanzienlij ke corpsen troepen en nationale garden naar het tooneel van den opstand gezonden, waar zich een voorloopig bewind heeft gevormd bestaande uit den heer Petruzzavroeger lid der regtbank al daar en vier advocaten; zoowel openbare als bij zondere eigendommen zijn ongeschonden geble ven, De geest der bevolking te Nauplia is zeer goed. Te München waren gisteren officiële berigten uit Athene van den 18 bekend. De naar Nau plia vertrokken troepen zijn met den besten geest bezield. Zij hebben de opstandelingen uit die stad verdreven en de daar nog overgebleven verleide wederspannigen hebben voor het mee- rendeel den moed verloren. In de residentie en de provinciën is het rustig. De opstand heeft zich niet verder dan tot Nauplia uitgeslrekt. De geest onder de troepen laat niets te wenschen over. In den morgen van den 17 Febr. is de planken keet of woning van Hendrik de Weers, staande te Haarlemmermeer in sectie Jop kavel 19, met een gedeelte der zich daarin bevinden de meubelen door brand vernield. Deze gerin ge woning met de onbeduidende meubelenwas in de Haarlemsche brand verzekering maatschappij bij den agent van Kampente Spaarndam ver zekerd voor f 1490. Bij het uitbreken van den brand was niemand in huis eemge oogenblik- ken te voren had de man met zijnen oudsten zoon de woning verlaten, en korten tijd daarna ook de vrouw met hare twee jeugdige kinderen en eenige goederen. Toen zij door iemand die haar ontmoette, gewaarschuwd werd dat hare woning in brand stond, vervolgde zij echter ha ren weg. Deze vrouwgenaamd Teuntje Wal raven huisvrouw van Hendrik de Weers, is dan ook gevankelijk overgebragt war Haarlem. Uit Hoorn wordt gemeld d. d. 20 Febr. Gisteren is voor de arr.- regtb. alhier een zonder linge en hoogstbelangrijke zaak aangebragt. De Staten van Holland en West-Friesland hebben in 1617 octrooi verleend tot bedijking en droogma king van de Purmer, onder voorwaarde, dat de bedijkers den honderdsten morgen zullen laten tot onderhoud van de kerk en kerkelijke diensten. Die honderdste morgen is destijds werkelijk af gegeven, door het polderbestuur geadministreerd en tot een aanzienlijk fonds aangegroeid hetgeen sedert door belangrijke makingen ten behoeve der Purmer kerk is vermeerderd doch een kerk is tot heden niet gesticht. Men schijnt goed ge vonden te hebben aan de in den omtrek wonen de predikanten uit deze fonds eene jaarlijksch toelaag te gevenen het overschot te doen strek ken tot vermindering van polderlasten. Thans heeft zich in de Purmer eene Hervormde ge meente gevestigd en dezedoor de regering erkend, heeft nu het polderbestuur gedagvaard tot rekening en verantwoording en afgifte van al le fondsen uit het octrooi en de latere makin gen voortgevloeid. Naar wij vernemen zal voor de Hervormde gemeente optreden mr. A. S. van Nierop en voor het polderbestuur mr. A. Brug mans. Men meldt uit Werkendam d. d. 10 Febr. De huisschilder J V. alhier, een man die nu en dan zich aan het misbruik van sterken drank over gaf, maar desniettemin door den ijver zijner vrouw en haar goedaardig karakterzijnen hui- selijken vrede noch zijne zaken daaronder lijden zag heeft in den afgeloopen nachteerst die vrouw' en later zich zelven op gruwelijke wijze om het leven gebragt. Reeds gisteren gaf hij blijken van waanzin en velen schreven zijne zon derlinge woorden en daden aan een delirium tre mens toe onder welks invloed hij stond. Hij vertelde gisteren o. a. dat die dag de laatste zijns KENNISGE KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK geven door deze kennis, dat door den gemeenteraad, in zijne vergadering van den 24 Februarij 1862 is vastgesteld 1) het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente over het jaar 1862. 2) het kohier van belastingen op de binnen de gemeente Sneek gehouden wordende Honden over het jaar 1862, en dat deze kohieren te be ginnen met heden, gedurende acht dagen ter Se cretarie der gemeente voor een’ ieder ter inzage zijn nedergelegd. Sneek den 26 Februarij 1862. De Secretaris ■AGA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK. Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 17 December 1861 [Staatsblad no. 127). Roepen bij deze op zoodanige ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te tre den om zich daartoe bij hen aan te geven in de Secretarie der Gemeente, telkens voormiddag van 9 tot 12 uren. De voordeelen die in deze Gemeente aan het voor haar als vrijwilliger optreden verbonden wor den, zijn bepaald op eene premie van honderd guldenin eens te voldoen bij de finalejgoedkee- ring en aanneming. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen •worden aangenomenmoet men ongehuwd of kinderloos, weduwenaar en ingezeten wezen voorts ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den Isten Januarij van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet vol- bragl hebben tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpliglingen ten aanzien van de Mili tie zoover die te vervullen warenvoldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischtenmet uitzonde ring van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een ge tuigschrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hijdie voor de Militie is ingeschrevenwordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge meente in welke hij ingeschreven istenzij hij geene verpligtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hijdie bij de zeemagtbij het leger hier te landeof bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen heeft gediendwordt niet als vrijwil liger bij de Militie toegelaten tenzij hij bij het verlaten van de dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift heeft ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen, Hij kan heeft hij dit ontvangentot dat zijn veertigste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek den 26 Februarij 1862. nen, 610 merrien, 66 veulens, 4701 schapen, 192 varkens 22 bokken en geiten. Ee opbrengst van het gewonnen hooi in 1861, bedroeg 35.002,500 Ned. ponden. Sedert ons vorig berigt, zijn in Wijmbritsera deel ten gevolge van de besmettelijke longziekte gestorven of afgemaakt 5 runderen als 1 bij Tjitle Entjes van der Ende, te IJsbrech- tum. 2 bij de weduwe Tetman Cornelis Faber, te Scharnegoutum. 1 bij Ta?de Harmens JJkema, te Sandfirden. 1 bij de erven Watte Pieters van der Velde, te Oosthern. Op nieuw aangetast 6 runderen. Sedert het laatste berigtzijn in de gemeen te IJlst afgemaakt 2 runderen aan de longziekte lijdende, van den landbouwer Pieter Jans Builen- hofif. In de gemeente Lemsterland zijn gezond verklaard de runderen van Friske Boersma, en van de erven Albert Names Koopmans, beide te Oosterzee. Een manwonende te Lippenhuizen do micilie van onderstand hebbende te Noordwolde niet naar zijn zin bedeeld wordende, besloot aan de armvoogden zijne kinderen te brengen. Vrij dag jl. bragt hij dat plan ten uitvoer In sche meravond arriveerde hij daar met een zevental kinderen, waarvan het jongste slechts 2'/2 jaar was verliet ze op straat, zei aan een der arm voogden dat daar de kinderen waren, en ver trok zonder er weer naar om te zien. - Door Z. M. zijn o. a. verleend de volgende pensioenen als aan R. H. S. G. J. van Bur- mania baron Rengers, betaalmeester te Leeuwar den ƒ3000; A. J. Mispelblom Beijerdirecteur van het postkantoor te Leeuwarden, ƒ1720. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Bolsward c. a. den heer N. C. J. Velius Baert, thans in dezelfde betrekking te Nyland c. a. Den 22 werd te Amsterdam in het Wapen van Amsterdam eene vergadering gehouden der afdeeling Amsterdam van de Ilollandsche maat schappij van landbouwwaarin de rekening van het afgeloopen jaar werd goedgekeurd en de prij zen door de leden der afdeeling behaaldzoowel bij den wedstrijd der maaiwerktuigendezen zo mer gehouden in den Haarlemmermeer als op de tentoonstelling te Alkmaarwerden uitgereikt. Verschillende onderwerpen, den landbouw betref fende, werden daarna behandeld, als: over het kweeken van champignons over de hoedanighe den der Hongaarsche varkens, welke nu weder op onze markt onlangs werden aangebragt, en het belangrijke, om ze hier te lande aan te fok ken over het voederen van vee met geraspte mangelwortelen vermengd met gesneden hooi en stroo na eenigen lijdgegist te hebben over de aanzienlijke bezuiniging, welke de Omnibus-Soci- teit te Londen zou hebben verkregen door de paarden met gebroken haver te voeren, over de na doelen welke door den te hangen waterstand in de polders vooral rondom Amsterdam werden te weeg gebragt, welk onderwerp men zich voor- stelt in een volgende vergadering meer opzette lijk te behandelen. Men meldt uit Amsterdam d. d. 22 Febru arij Met betrekking tot den opstand in Grie- kenland wordt het volgende medegedeeldTe Marseille had gisteren geen enkel Grieksch han- delshuis eenig berigt des betreffende ontvangen zelfs te Athene kreeg men eerst den 14 eenige Zoodra de Fransche gezant officiéél be- berigt had van het gebeurdezorgde hij dat het vertrek der mail-stoomboot wierde uitgesteld tot dat dépêches voor zijne regering in gereedheid waren gebragt, die eergisteren te Parijs zijn aan gekomen. Bij wijze van maatregel van voorzorg, heeft de Grieksche regering eenige personen in de hoofdslad in hechtenis doen nemen. Te Nau plia waren de opstandelingen meester van de gan- sche vesting en van al het materieel. De twee COURANT. SNEEKER it i- lit ie- •a- de ’a Advertentiën van 1 tot 4 regelsgewone letter 40 et», voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. re- gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 Burgemeester en Wethouders voornoemd worn a Burgemeester en TVethouders voornoemd WOIT0A. De Secretaris f IIAGA. 5 t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1