JI NIEUWS- EN ADVERTENTIMLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1862. No. 18. ZATl'RDAG den 1 Maart. LP 17de Jaargang^ Wh u,f s 4) t SNEEK, 28 February. Het genoegen plaatsten wij de bekendmaking d e k d 1 1 Dezer dagen is geklaagd dat het zenden van telegrafische berigten uit Leeuwarden naar Amsterdam dikwijls zeer vertraagd wordtdoor het niet disponibel zijn eener lijn. Het Dagblad van 's Gravengage zegt nu daaromtrent het vol gende Men kan van Leeuwarden naar Amsterdam telegraferen, ten eerste over SneekLemmer, Enkhuizen Hoorn, Purmerend Wormerveer en Zaandam, door middel van een kabel in de Zui derzee; ten tweede over Groningen Assen Zwolle en Arnhem en ten derde over Heeren- veenMeppelZwolle en Arnhem, Doordien tusschen Hoorn en Amsterdam verschillende te- legraaf-kantoren liggen werden de berigten tus schen Leeuwarden en Amsterdam dikwijls ver traagd het gouvernement heeft daarom in het vorige jaar aanbesteed het spannen van een twee den draad van Hoorn naar Purmerend en het maken van eene telegraaflijn direct van Purme rend naar Amsterdam; deze lijn is thans voltooid en zoo wij wel onderrigt zijn uitsluitend be stemd voor het verzenden der telegrammen der Friesche kantoren. De lijn, die reeds van Hoorn naar Purmerend Wormerveer en Zaandam naar Amsterdam liep, zal meer speciaal gebruikt wor den voor de berigten dezer laatstgenoemde plaat- CIHNA. Ningpo is nog in het bezit der op standelingen de straten zijn met dooden bedekt. Echter behandelen de insurgenten de vreemde lingen gematigd. RUSLAND Bij keizerlijk decreet zijn ver schillende bepalingen vastgesteld betreffende vreem delingen, die zich in Rusland met der woon willen vestigen. Daarbij wordt hun onder ande ren verleend vrijdom van belastingen en van de militaire dienstvrijheid van godsdienstterwijl daarenboven nog bijzondere toezeggingen worden gedaan aan Doopsgezinde immigranten. Krachtens een door den stadhouder van Polen uitgevaardigd bevel wordt er ter zake van over tredingen, misdrijven en misdaden van politieken aardbegaan of gepleegdvóór dat Polen in staat van beleg was verklaard, geen geregtelyk onderzoek meer ingesteld en niemand meer in hechtenis genomen. De aartsbisschop Felinski verwerft de algemeene sympatie. In al de ste den worden de kerken zeer talrijk bezocht. AMERIKA. Volgens berigten uit Vera Cruz, hebben de geallieerde troepen in de omstreek van Vera Cruz een paar punten bezetzonder tegenstand te ontmoeten en scheen hun plan te zijn een treffen met de Mexianen te vermijden, in de hoop van zonder slag of stoot de hoofd stad Mexico te zullen kunnen binnenrukken. Het binnenland van Mexico is bij voortduring aan regeringloosheid ten prooi. Alle betalingen van de overheidbehalve die voor het krijgswe zen zijn geschorsten de belastingen zullen voor den duur des oorlogs verdubbeld worden. GROOT-BRITTANJE. De koningin dezer dagen omtrent het plan betreffende een monu ment ter cere van den prins-gemaal geraadpleegd zijnde, heeft zich verklaard voor de oprigting eener obelisk, met toepasselijk beeldhouwwerk. In eene aardewerksfabrijk in Staffordshire zijn gelijktijdig vier stoomketels gesprongen. Een persoon is daarbij gedoodhet geheele gebouw werd tot een puinhoop gebragt en een der ke tels werd 500 el ver weggeworpen.. In het Berlijnsche adresboek, waarin 100,000 personen met name voorkomen, staan 1017 per sonen, die den naam Schulz of Schulze dragen. Als ieder gezin van deze nu gemiddeld 3 leden telt zijn er te Berlijn minstens 3000 Schulze’s. LONDEN, 21 February. De heer Fortescue KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK geven door deze kennis, dat door den gemeenteraad, in zijne vergadering van den 24 February 1862 is vastgesteld: 1) het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente over het jaar 1862. 2) het kohier van belastingen op de binnen de gemeente Sneek gehouden wordende Honden over het jaar 1862, en dat deze kohieren te be ginnen met heden, gedurende acht dagen ter Se cretarie der gemeente voor een’ ieder ter inzage zijn nedergelegd. Sneek den 26 February 1862. dt g- ii" •a- de ’a BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze, naar aanlei ding van een deswege van den Heer Commissa ris des Konings in deze provincie ontvangen be sluit ter kennis van alle houders van pretentien ten laste van het rijk, de dienst van 1861 be treffende om hunne declaration zoo spoedig mo gelijk in te zenden en het uiterste tijdstip van indieningzijnde den laatsten der maand Junij ek. niet af te wachten vermits de zelve op dien tijd niet ingediend zijnde volgens de wet van den 8 November 1815 (Staatsblad no. 51J wor den gehouden voor verjaard en vernietigd. En opdat deze zoude komen ter kennis van een’ ieder die hierbij eenig belang heeft, zal de ze worden afgekondigd en geplaatst in deSneeker Courant. Sneek den 26 February 1862. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IAC1A. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis van de ingezetenen dat de eerste zitting van den Mili- tie-raad voor deze gemeente zal worden gehou den te Heerenveenop woensdag den 12 Maart ek. des namiddags te 1'/2 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent: de verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend; de lotelingenin de art. 55 en 56 be doeld alle overige lotelingen. Dat voor dien raad moeten verschijnen 1) Zij die zich als vrijwilliger voor de Mi litie hebben aangeboden 2) de lotelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 26 February 1362. van het Edel Achtbare bestuur dezer stad in ons laatst vorig nommerwaarin aan hen diein gezeten dezer stad en de bepaalde vereischtcn bezittende, als vrijwilliger bij de Militie verlangen op te treden, als zoodanig ter Secretarie der ge meente gelegenheid wordt*gegeventelkens voor- middags van 9 tot 12 uur zich te kunnen aan geven terwijl de premieaan dit optreden als vrijwilliger verbondenis bepaald £op honderd gulden. Met genoegen zeggen wij zulk een besluit ver nomen te hebben daar zoo menigeen in vele opzigten beter bij de Militie is geplaatstdan zoo als thans helaas maar al te veel geschiedt zonder verdienste om te loopenvooral daar er in de laatste jarcu zoo veel meer, voor de ont wikkeling en goede behandeling der militairen wordt zorg gedragen zoodat het voorzeker voor diegenen zelfs een groot voorregt kan genoemd worden, in dien stand te kunnen worden opgeno men. Daardoor kan nog verbeterd worden wat aan velen, door eene verwaarloosde of door ge brek, verhinderde goede opvoeding, tot nu toe heeft ontbroken. Als men nu deze belangrijke pre mie van honderd guldenvoor iederen vrijwilli gerin aanmerking neemt, welke^premie voor de gemeente soms eene belangrijke opoffering kan worden, dan moeten wij’jdejonbekrompenheidvan het Edel Achtbare bestuur en de raad dezer stad toejuichen, daar de premien voor vrijwilligers, zoo wel voor hendie bij de militie wenschen te worden opgenomen als ook voor hen wier zo nen voor de nationale militie moeten loten van veel belang kunnen worden. De vrijwilligers toch, die voor eene gemeente optreden, worden, volgens de nieuwe wet op de nationale militie in mindering van het contingent dier gemeente gerekend. Met het oog op dit laatste en terwijl er van wege het bestuurzooveel tot verligting der conscriptie wordt gedaan, meent de redactie, dat belanghebbende ouders of voogden wier zo nen of pupillen in de loting moeten vallen, en bij aanloting toch voor zich willen laten rempla- ceren, zich onderling dienden te verstaan om zoo mogelijk te zamen een kas te formerenten be hoeve van de hiertoe bijdrageudenwelke voor die ligting dan aan mogten loten. De redactie dezer courant is bereid in de eerst volgende nummers eenige ruimte beschikbaar te stellen ten einde hierover ook het gevoelen van anderen te vernemen. II. M. de Koningin-Moeder heeft weder aan de Vereeniging der Moederlijke Weldadigheid te Sneekde jaarlijksche gift van f 50 doen toeko men. sen. Hieruit blijktdat Leeuwarden beter dan de meeste andere plaatsen in ons land met het Nederlandsche telegraafnet is verbonden.” Z. M. de koning heeft van den koning van Siam eenige prachtige sabels ten geschenke be komen die met kostbare edelsteenen in de ge vesten zijn versierd. De uitslag der verkiezingen van leden van de tweede kamer der staten-generaal op dingsdag den 25 February gehouden, is als volgt: Breda. Voor den heer mr. K. A. Meeussen opgetreden minister voor de zaken der Roomsch- Katholieke eeredienst. Ingeleverd 2042 stem briefjes. Herstemming tusschen de heeren N. R. H. Guljé, lid van den raad aldaar, die 638, en mr. P. J. J. Hollingerus Pijpersdie 426 stem men bekwam. Rotterdam. Voor den heer G. II. Betz op getreden minister van financiën. Ingeleverd 1750 stembriefjes. Gekozen de heer J. D. Fransen van de Putte, met 1115 stemmen. Voor den heer mr. N. Olivier, opgetreden mi nister van justitie. Ingeleverd 1742 stembriefjes. Gekozen de heer F. W. C. Blom, met 1088 stemmen, Deventer. Voor den heer mr. J. R. Thorbec- ke opgetreden minister van binnenlandsche za ken. Ingeleverd 576 stembriefjes. Gekozen de heer mr. G. Dumbar, burgemeester van de ge meente Deventer, met 537 stemmen. COURANT. SNEEKER 7 i BUITENLAND. 3) BINNENLAND. l 1 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 1) 2) i 5 t F Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ots. voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. re- gelregt voor iedere plaatsing. -- Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HACtA. it, ie- 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris IIAGA. “X'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1