NIEUWS- EN AIII'ERTENTIE-BHD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. sM I c., zk 1862. No. 19. WOENSDAG den 5 Maart. CX C5 rt v BINNENLAND. BUITENLAND. d w 4 - lede do sclie den door 2OC voor succe v I d e de ir dus vei leenen Ned. ds. E waars». ~=N >1H en stóffelijken vooruitgang der volken. De verwezenlijking hiervan stuit in Ita lië op veel moeijelijkheden maar wij hebben een onbeperkt vertrouwen in de opregtheid uwer be doelingen. Laat u niet ontmoedigen, Sire, door eene hardnekkige weigering, of door het drijven der ongeduldigen en zonder twijfel zult gij er in slagen een toenadering en overeenstemming te bewerken tusschen twee groote zaken, wier te genstrijdigheid overal den geest benevelt en het gemoed schokt.” In de Ilaliaansche bladen komt de volgen de proclamatie van Garibaldi voor: Caprera 15 Febr. 1862. Aan de Ilaliaansche jongeling schap. In 1860 waart gij duizend in getal. Wees in 1862 een millioen sterk, en houd u met niets anders bezig. Later zullen wij over de uit komsten spreken. Uw J. Garibaldi.’ De inhoud van den brief des ex-diclalors aan de vereenigir.g del provedimento is onzen lezers reeds bekend. te gaan, dan werd zij met slijk geworpen, en riep zij luide hare onschuld uitdan werd haar de mond met vuilnis gestopt. De policie maak te aan dit mensch-onteerend tooneel van dweep ziek bijgeloof een einde. NEW-YORK, 15 Februarij. De tijding dat de expeditie onder Burnside zich van Roanoke meester gemaakt en deze plaats bezet heeft, wordt bevestigd. De Unie-troepen hebben ook Edenton bezet en daar een groote hoeveelheid wapenen gevondenook vielen zeer veel gevan genen hun in handen. Al de kanonneerboo- len der Zuid confederatieop twee na, zijn buit gemaakt. De federalisten (Noord) hebben Spring tie,In bezet en de geconfedereerden /Zuid) zijn uil die stad weggetrokken na een kort gevecht, na welks afloop zij hnnne legertentenmondbe hoeften en den legertros in handen der federa listen lieten. De Zuider-kanonneerbooten hebben de gemeenschap tusschen Savannah en het fort Pa ITALIË. Volgens berigt uit Rome is daar ook dit jaarter vermijding van wanordelijkheden, i door de overheid aan de ingezetenen verboden gedurende het carnaval gemaskerd op de straat of op openbare plaatsen te kom ‘n. De op Italië betrekking hebbende paragraaf in het ontwerp-adres van antwoord van het Wet gevend Ligchaam op de troonrede luidt als volgt: Uwe Majesteit heeft wijselijk gehandeld door het koningrijk Italië te erkennen. Frankrijk zou zoo veel menschen en zoo veel geld niet hebben kunnen opofferen om den politieker! uitslag zijner overwinning in gevaar te laten verkeeren. Het SNEER, 4 Maart. Sedert ons vorig berigt, zijn in Wijmbril- seradeel op nieuw door de besmettelijke long ziekte aangetast 3 runderen. Afgemaakt en gestorven 5 runderen als 1 bij Auke Sjoerds Rusticuste Tirns. 1 bij Pieter Darmens Engwerda aldaar. 1 bij Sipke Eeltjes Huisman te Scharnegoulum. 2 bij de wed. Tetman Cornelis Faber, aldaar. Sedert het laatste berigt, zijn in de gemeen te IJlstafgemaakt als aan de longziekte lijdende, 2 renderen van den landbouwer Pieter Jans Bui- tenhoff. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 28 Fe bruarij: Door wijlen den heer J. S. IJzenbeek in leven koopman en olieslager alhierden 20 Febr. in 82jarigen leeftijd overleden is aan de diaconie der Doopsgezinde gemeente hier ter ste de bij testamentaire beschikkingen vermaakt/3000, en aai? de diaconie der Herv. gemeente ƒ5000 met bepaling, dat deze som zal strekken ten be hoeve van bejaarde bedeelden. Een en ander vrij van successieregt. Verscheidene schepen zijn van hier reeds naar Noorwegen uitgezeild om hout, doch men bek'aagt zich die voortvarendheid, daar de be- rigten uit Noorwegen melden dat de kusten al daar nog overal met ijs bezet zijn. Uit Franeker wordt gemeld d. d. 26 Febr.: In de laatstgehouden zitting van den gemeente raad is besloten in de plaats van het zeer onvol doende uurwerk in den toren der Groote Kerk alhier een nieuw te plaatsen, en wel een werk dat niet alleen bij heel en half, maar ook bij kwart uur slaat. Dit nieuwe uurwerk zal een ankergang hebben en door den heer Deutgen te Groningen geleverd worden voor ƒ1060. Uit Arum wordt gemeld d. d. 28 Febr. Van de Kaap de Goede Hoop is de tijding ont vangen dat de heer Schepersvroeger genees heer alhier, later te Buitenposi, met zijne fami lie te Kaapstad per Concordia, van Rotterdam, is gearriveerd en dat hij zich onder de beste vooruitzigten als geneesheer heeft gevestigd te Piketberg twee dagreizen van Kaapstad verwijderd. Uit St. Anna-Parochie wordt gemeld d. d. 25J Febr.De zaak van den hoofdelijken om slag, de eerste die op het Bildt geheven wordt, zal weldra in werking treden. De geheele om- I slag beloopt 4000 en de aangeslagenen zijn in 31 klassen verdeeld, naar hunne inkomsten; ie der heeft zich te plaatsen in eene klas waarin hij meent te behoorenwelke aangifte ter nade re beoordeeling gedemandeerd blijft. De heer Gevers Deynootlid van de twee de kamer der staten-generaalheeft zijne reis naar Nederlandsch en Engelsch Oost-Indie aange vangen in gezelschap van de heeren Van Lim burg Brouwer en Van Zuylen v. Nyevelt. Op den 28sten Maart zal te 's Gravenhage door de commissie voor de slaats-spoorwegen worden aanbesteed het maken van de aardenbaan en den zedelijken en de duikersde levering van de ballasthet leggen der sporen, enz., van den spoorweg van Harlingen naar Leeuwarden. Uit Haarlem wordt gemeld d. d. 24 Febru arij Door den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente alhier is heden tot predikant beroepen de heer G. A. Hoogpred. te Bolsward. Op het drietal stonden, benevens den beroepene, de heeren W. Hoevers pred. te Leeuwardenen J. J. van Toorenenbergen pred. te Vlissingen. Men schrijft uit Rhenen, d. d. 24 Febru arij: Onze stads medicinae doctor en verloskun dige, de heer P. Boodt, heeft zaturdag nacht in het naburige dorp Resterende vrouw van den arbeiler van Lent, bijgestaan in de bevalling van vier kinderen, 1 jongentje en 3 meisjes. Het jongentje was bij de geboorte reeds overleden 2 der meisjes leefden 24 urenterwijl een der meisjes nog in leven is. - Men leest in de Groninger Courant: Hoe wel de winter reeds voor een groot deel gewe ken isblijven de verdiensten voor velen nog zeer gering. En al wordt er ook veel gedaan tot leniging van den nood der armen, toch is de ellende in de achterbuurten dezer stad nog zeer groot. Een treurig bewijs daarvan leverde derdag van gisteren (25 Febr.) op. Dien morgen werd onder de Steentilpoortenboog het lijk gevonden van F. F. Noorbergen 45 jaren oudgewezen tamboer bij de schutterij alhier geregtigde tot het metalen kruis en het eereteeken voor lang durige trouwe dienst bij de schutterij. Hij verkeerde met zijne vrouw en vier kin deren in de bitterste armoede en schijnt den hongerdood gestorven te zijn." Men schrijft uit Wirdum Een treffend voorbeeld van de broosheid des levens heeftthier alle harten met deernis en ontzetting vervuld. Zaturdag namiddag jl. ging een jong bruidspaar, vergezeld van hunne bloedverwanten op weg naar het gemeentehuis te Loppersum ten einde daar door den band des huwelijks vereenigd te worden. Onderweg wordt de bruid ongesteld en valt bezwijmende op den grond. Nadat zij ech ter weer bijgekomen was, werd de reis langzaam voortgezettot dat zij koft daarop andermaal bezwijmende nederviel Men besloot toen terug te keerenen bragt de bijna bewustcloozedoor welwillende hulp van een nabijwonend landbou wer met een voertuig naar hare woning terug. Zij werd te bed gebragtterwijl de bruiloftsgas ten bedroefd en ter neergeslagen zich verwijder den. Geneeskund:ge hulp was dadelijk aanwezig, maar het mogt niet baten: de zieke sprak niet meer en in den vroegen morgen van zondag blies zij den laatsten adem uit. De toestand van den bruidegom en van bloedverwanten en vrienden laat zich beter gevoelen dan beschrijven." Ten einde aan de inlandsche arbeiders werk te verschaffen, zijn de meeste verveenersin Dren the overeengekomen geene vreemdelingen te ont bieden die vroegar jaarlijks in grooten getale uit Hannoverenz. kwamen om turf te graven. Mazzini zijnerzijds heeft aan de vereenigingen van werklieden een brief geschreven waarin zij wor den aangemaand voor de bevrijding van hun land alleen op Italië en Garibaldi te rekenenzonder iets van Frankrijk te verwachten. SPANJE. De bevelhebber van de Sumter is te Tanger (Marokko) gearresteerd nadat de Ame- rikaansche consul te Gibraltar en de kommandant der Tuscarora daartoe bij Marokkaansche autori teiten een eisch hadden gedaan. De Italiaansche minister van onderwijsde heer de Sanctis heeft dezer dagen tot hoogleer- aar in de physiologic aan de universileit te Tu rijn benoemd den beroemden Nederlander J. Mo- leschott, thans hoogleeraar te Zurich. De geestelijkheid van Messina heeft een adres aan den paus gerigt waarin de voorstel len van keizer Napoleon omtrent de scheiding van het wereldlijk gezag worden aangeprezen. De overheden in de Napelsche gewesten waren volgens berigten van den 19 Februarij, bezig de bij het bekende besluit van koning Vic tor Emanuel opgeheven klooslergestichten in be zit te nemen en van hunne bezittingen inventaris te maken. Te Napels had dit zonder bezwaar plaats gehad, behalve bij één klooster, dat van de kloosterzusters van Donna Regina; hier was de kloosterpoort opengebroken en geweld gebe zigd hetgeen door sommige van de stedelijko overheden afgekeurd maar door de bevolking onverschillig of althans lijdelijk aangezien werd. De waarde der aan de Napelsche kloosterge- stichten toebehoorende gronden werd naar eene ruwe berekening op 255 millioenen francs be groot. Men hooptedat al die gronden krach tens daarvoor bij eene wet te maken bepalingen, bij kleine perceelen geveild en vervolgens door de nijverheid der particulieren meer vruchtdra gend gemaakt zouden worden. RUSLAND. Het ambtsblad van het gouverne ment Mohilew maakt melding van een even ont zettend als barbaarsch voorval. In de stad Orscha was sints eenigen tijd de sterfte onderzie Joden toegenomen. Het bijgeloof der Israëliten schreef dit onheil daaraan toedat een hunner geloofs- genooten het zevende gebod zou hebben overtre den. Natuurlijk moest de schuldige ontdekt wor den en wel door verschijning van een der ge storvenen in den droom die de oorzaak van zij nen dood aanduidde. Ten gevolge dezer open baring viel de verdenking op een Israëlitisch echt - paar. De voorgewende schuldigen werden met geweld naar de Jodenschool gesleept en aldaar aan gruwzame folteringen onderworpentot ein delijk de Jodin zich gedwongen zagde misdaad te bekennen. Daarop werd zij tot scheiding en openbare schande veroordeeld. Na ergerlijke be- leedigingen werd haar een versleten soldatenman tel omgehangen eene hooge door het slijk ge sleurde muts opgezet en een stok in de hand ge geven, waarop eene gescheurde boerenmuts was Katholieke en liberale Frankrijk wil dat het op- I gestoken. Vervolgens bond men haar de handen; perhoofd der kerk onafhankelijk en geëerbiedigd i en de ongelukkige werd aan een touw door de zij, maar het begunstigt altoos de ware vrijheid straten van Orscha gesleept. Weigerde zij voort A>. ,1.... n. A.) a! nl. A n I A O*. X I n I, An If ,A A.AA» .1 A A A'/lr.l C 1 I.’ AX V A r A A An (II SNEEKER COURANT. ■*1 r I k Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et», voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. te- gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco f 1.65 5-.. •4'F.L:’i\.>*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1