NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1802. No. 20. «s ZATURDAG den 8 Maart. 17 de Jaargang, BINNENLAND. ZÜ- ieens i dus loten ;rigt- izalig kdom [aart ■is vati dezen uren nden fiksch s haar d ver- torloo- van en te de te ït der ■h dit leiden i ver- i de en elij- arin teta- ge- een ocht 7,60 Maart: ezilting ert een hoogst dezelf- daaruit wel niet en Pro- ;evolgd eedragt i echter heeren rschuur, welke angeno dom aan -Kalho- rdt zeer .taal lot Maart len ja- irwwa- •r gaat i, zoo- bewa- n deze venter r blijkt lan het le zaak O* --y a het ko- is al- erkend. n de be- s slechts chên ge- ijeen ko- efening. estaat al- 00 leden. >bouvv to 00 bere- KENNISG E F ING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, gevolg gevende aan art. 150 der wet op de na tionale Militie van den 19 Augustus 1801 (Staats blad no. 72J, noodigen bij deze de lotelingen der nationale Militie van deze gemeente uit, om, wanneer zij verlangen bij de zee-militie te dienen, zich daartoe voor den Isten April bij hen aan te melden. Sneek den 8 Maart 1862. Wethouders voornoemd wounA. getal predikanten met de officiële uitkomsten der volkstelling in wettelijke verhouding staat. De heer ridder van der Heim van Duijven- dyke is den 28 Febr. afgelreden als commissaris des konings in Zuid-hoiland. Z. M. heeft hem verheven tot baronmet bepalingdat deze titel bij regt van eerstgeboorte op zijne nakomelingen zal overgaan. Het Nieuw dagbl. van 's Hage zegt: Inden catalogus der belangrijke verkoopingwelke de zer dagen bij de boekhandelaars van Doorn en Zoon alhier zal plaats hebben, komen voor: de eigenhandige confessie van Balthazer Gerards en een ander tot zijn geding betrekkelijk stuk. Thans vernemen wij van eene doorgaans goed ingelich te zijde dat door den staat der Nederlanden aan spraak wordt gemaakt op het eigendomsregt dier bescheiden, en dat derhalve, namens den staat, op die belangrijke decumenlen onder hander der verkoopers beslag is gelegd. De Bott. Ct. meldtdat er aan de ministe- riën van binnenl. zaken en finantien zeer druk wordt gewerkt. De heer Thorbecke zou in over leg met den heer Jager wijziging brengen in de concessie voor de doorgraving van Holland op zijn smalstwaardoor die zaak minder bezwaar bij de tweede kamer zou vinden. Daarna zou de minister zijne aandacht wijden aan de verbe tering van den waterweg van Rotterdam naar zee, en daar die niet bij concessie zou te ver krijgen zijn, zou men die van staatswege willen invoeren. Bij finantien zou de heer Betz trachten een onlwerp-begrooting gereed te makenwaarbij het koloniaal batig slot buiten rekening zou blijven. Daartoe zou men natuurlijk verhooging van be lasting behoevenhet regt op het patent zou meer gelijkmatig geheven en ook op de land bouwers toegepast worden; op coupons en ren- te-bewijzen zou eene belasting komen en voor renteniers en grondbezitters zou eene vermomde inkomsten-belasting worden ingevoerd. Wat er van dit alles waar is zal de tijd spoe dig leeren. Uit Almelo wordt gemeld d. d. 3 Maart: Hoe verbazend het gebruik van sterke dranken binnen deze stad en Ambt Almelo is toegeno men kan blijken uit de meerdere opbrengst aan rijks- en plaatselijke belastingen, welke sedert 1856 met ruim ƒ7000 is toegenomen: in 1856 bedroeg zulks ƒ5178 en in 1861 12564.66'/a. Te Exlo hebben een paar echtgenooten in acht dagen tijds drie kinderen van twee, vier en zes jaren aan de bekende keelziekte verloren. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 4 Maart: Donderdag morgen jl. werd de zadelmaker H. v. d. S. alhier door de policie op heeler daad be trapt op diefstal van goederen uit den slal van de heeren Visscher. Hij werd terstond gearre steerd en bij een te zijnen huize ingesteld onder zoek vond men, behalve meer andere bij de hee ren Visscher gestolene goederen eenen grooten voorraad terpentijn lakken vernissen en verf waren waarin hij in den Jaatsten tijd handel dreef, althans waarvan hij aan alle kleine schil ders verkocht en waarmede hij tegen den groot- sten fabriekant kon concureren, daar dezelve ge stolen waren uit de magazijnen van de heeren Jacobs. Op de ontdekking dat die diefstallen op eene zoo groote schaal werden gedreven, dat men de goederen in den laalsten tijd door middel van commissionairs in het groot deed verkoopen, heeft de justitie gezochtop het spoor te komen van de stapelplaatsen, en is men reeds drie dagen bezig met het doen van huiszoekingen bij alle verdachte personen. Wagenvrachten met in be slag genomen goederen zijn reeds naar het pa leis van justitie gebragt en dagelijks hebben er arrestatien plaats. Zaterdag is de koopman G. J. E uit wiens pakhuis men eene groote partij verdachte voorwerpen heeft gehaaldgearresteerd. Dien zelfden avond is C. K.een knecht van de BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, Gelet op de artikelen 10, 34 en 35 der wet van den 4 Julij^l850 (Staatsblad no. 37), rege lende het Kiesregt enz. Maken bij deze bekend, dat de lijsten, aan wijzende de personendie in deze Gemeente tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Staten voor Fries land, en van den Raad dezer Gemeente bevoegd zijn, zijn herzien, en een exemplaar van ieder derzelve gedurende 14 dagen van af heden ter Secretarie dezer Gemeente voor een’ ieder ter inzage zijn nedergelegd en aan het Gemeente huis aangeplakt. Dat bij die herziening van de Lijsten zijn ge schrapt 1. Van de Lijsten der bevoegden tot het kie zen van Leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal en de Provinciale Staten van Fries land A. Brouwer, II. Doornveld, B H. Esser, Hendr. van der Feer, A. van der Werf van Hes linga W. Kent, D. Krol, Mr. P. S. Noyon P. ScheitemaP. Wielinga, P. H. van Wijk E. Bouma II. Putto, B. Rijpkema S. J. Stalling.!, J. Sijbrandij. 2. Van de Lijst der bevoegden tot het kiezen van Leden van den Gemeente-Raad Behalven de 11 eersten hierboven genoemd, P. G. Eringa, F. S. Faber, A. R Ferwerda, W. Heltema H. JanzenB. R. Kijlstra 11. Ha ga van Kuipers. II. Louwmans, A. Nauta Jan van Niel H. Ringnalda, B. .1 Wielinga. O. I). IJbemadie daarop verkeerdelijk waren gebragt die een of meer in de Kiezers gevorderde ver- eischten verloren hebben of overleden zijn. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en aangeplakt. Sneek den 8 Maart 1862. Burgemeester en Wethouders voornoenid WOIDA. De Secretaris HA GA. heeren Jacobs, in arrest genomen. Zondagmor gen had de arrestatie plaats van den lakstoker L. v. d. L. uit de fabriek van de heeren Jacobs en maandag middag werd een voornaam koopman en winkelier, de heer W. U. gevankelijk naar het huis van arrest gebragt De justitie zit niet stil en de verhooren duren tot laat in den nacht. Er schijnt eene geheele bende te bestaan waar van de helers en opkoopers het ergste zijn. Van alle zijden wordt scherp gewaakt en de zaak is van dien omvang, dat zij kan gezegd worden, nog in hare geboorte te zijn. In de afgeloopen week is door de policie en den stads marktmeester de hoedanigheid der op de markt alhier te koop gestelde melk naauw- keurig onderzocht en alstoen o. a. bevonden.dat zekere Gerridina Schuurman, landbouwster in Assendorpmelk verkocht, welke op den lacto meter slechts 11 teekende en alzoo aanmerkelijk met water was vermengd. Dien zelfden avond en den volgenden morgen is de koe, waarvan deze melk afkomstig was, onder toezigt der po- licic en van deskundigen gemolken en bleek het alstoen, dat die melk 14 in den melkweger tee kende. Van deze handeling is proces-verbaal op gemaakt en aan den heer officier van justitie in gezonden. Terwijl de melk vroeger slechts 6 7 cent per kan gold, en die thans tot 12 A 18 cent per kan in prijs is gerezenis het waarlijk te betreu ren, dat deze zelfs voor de geringste standen zoo onontbeerlijke stof, nog vervalsching ondergaat. Bij een landbouwer aan de Hoevenbrug digt bij Zwolle, werd door een onbekende aan de deur geklopt, door een persoon die verzocht dat de landbouwer een pakje voor een oogenblik in bewaring nam. Dit verzoek werd zonder aar zelen toegetaan. Men verbeelde zich den schrik van den bewaarder van het pakje toen hijna dat de vreemdeling verdwenen waseen geluid in het pakje hoordebij onderzoek bleek het dat het een pas geboren kind bevatte. De vreemdeling heeft vergeten het pakje terug te halen. (Ilandelsbl Men schrijft uit Westcrvoort d. d. 3 Maart: Gisteren middag heeft alhier een droevig onge luk plaats gehad. Terwijl de expr. trein, die ten 2 uur 35 minuten van Arnhem was vertrok ken, in aantogt was, begaf de jongeling A. Bis seling, schipper van beroep, die nu en dan aan vlagen van krankzinnigheid leedzich naar de kerk en vond den overweg bij het station afgesloten. Zonder op het dreigende gevaar en de waarschu wingen der omstanders te lettensprong hij over de afsluiting en trachtte nog vóór de aankomst van den trein de andere zijde van den spoorweg te bereikenmet het noodlottige gevolgdat de trein hem verraste en hij, na eenige ellen mede gevoerd te zijn vreeselijk verminkt het leven ver loor. Uit Singapore meldt men het volgende ver schrikkelijke voorval Drie matrozen van een Amerikaansch koop vaardijschip gingen op een zondag morgen aan de zijde van het schip zwemmen. Plotseling werd een hunner door een haai gegrepen. Het mon ster greep hem eerst in den schouder met zulk een geweld dat de buit hem uit den bek gleed en verscheiden voet hoog in de lucht sprong. Toen greep hij den op eene allerakelijkstc wijze om hulp roependen ongelukkige in den rug en ten laatste in den neken verdween toen met hem in de diepte. Dit alles geschiedde voor de oogen van nc kameraden aan boord, die oogenblikkelijk ee ne boot lieten zakken nadat zij de beide ba denden op het schip geholpen hadden en daar op den verongelukte gingen zoeken. Eenige oogenblikken later kwam de haai op eenen kleinen afstand van de boot te voorschijn, met het ligchaam in den bek dat hij schudde als een hond eene gevangene rat. SNEEK 7 Maart. Jonkvr. v. Teijens, te Beesterzwaag over leden, heeft een huis en erve met ƒ1000 aan de Hcrv. diakonie en ƒ1000 met 2 zilveren schenkkannen evenveel waard, aan de kerkvoog den vermaakt. Aan do gemeente Bakkeveen is door haar ƒ2000 voor het pred. tractement ƒ2000 voor de kerk en administratie en ƒ2000 voor de Hcrv. diaconie gelegateerd alles vrij van successie. Uit eene goede bron verzekert men, dat de minister voor de Hervormde eeredienst tot dusver bezwaar maakt om handopening te ver kenen tot het beroepen van een predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Leyden in plaats van ds. E Laurillard, aangezien het zielental het waarschijnlijk overbodig maakt en het beslaand COURANT. SNEEKER llllH!l)'.lllllll)lllll Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /Ï.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone lettor 40 cte' voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. Burgemeester en De Secretaris IIACA. I ets. ê'l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1